Reklama

Siły zbrojne

50000 godzin lotu brytyjskich Reaperów w Afganistanie

Bsl MQ-9 Reaper należący do 39 Squadron RAF w bazie lotniczej Creech w Stanach Zjednoczonych. Fot. SAC Andrew Morris/Crown Copyright.
Bsl MQ-9 Reaper należący do 39 Squadron RAF w bazie lotniczej Creech w Stanach Zjednoczonych. Fot. SAC Andrew Morris/Crown Copyright.

Bsl MQ-9 Reaper, będące na wyposażeniu 39 Squadron RAF, odbyły już ponad 50 000 godzin lotów bojowych w Afganistanie. 

O przekroczeniu przez 39 Squadron progu 50 tysięcy godzin podczas operacji Herrick (brytyjski kryptonim dla działań w Afganistanie) poinformował serwis British Forces Broadcasting Service. Oznacza to, że Reapery pozostawały nad Afganistanem łącznie przez okres ponad pięciu lat.

39 Sqn jest jedną z dwóch jednostek RAF, wyposażonych w bezzałogowce typu MQ-9 i podporządkowanych 83 Expeditionary Air Group (83 EAG). Co ciekawe, dowództwo 39 Squadron znajduje się w amerykańskiej bazie lotniczej Creech w stanie Nevada. Dowódca 83 EAG zaznaczył, że wsparcie zapewniane przez bsl należące do 39 Sqn oraz 13 Sqn, również wyposażonego w Reapery, zapewnia przewagę wojskom ISAF i niejednokrotnie przyczyniało się do ratowania życia żołnierzy sił NATO oraz sojuszników.

Bsl MQ-9 Reaper znajdują się na uzbrojeniu RAF od 2007 roku. Mogą one wykonywać loty patrolowe trwające nawet 16 godzin, zbierając informacje za pomocą radiolokatora z aperturą syntetyczną (SAR) oraz systemów elektrooptycznych. Ich głównym zadaniem jest obserwacja pola walki, ale w uzasadnionych przypadkach mogą one także być wykorzystywane do zadań uderzeniowych. Jako uzbrojenie brytyjskich bsl MQ-9 wykorzystuje się bomby kierowane laserowo GBU-12 Paneway oraz ppk AGM-114 Hellfire. Brytyjskie Reapery są również wykorzystywane do przekazywania koordynatów dla statków powietrznych uzbrojonych w środki bojowe naprowadzane za pomocą systemu GPS, jak JDAM czy Enhanced Paneway.

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama