Reklama

Siły zbrojne

20-km przelot spadochronowy kawalerii

  • Gruzińskie czołgi mają być sprzedane, a za uzyskane środki będą kupione systemy przeciwpancerne – fot. Wikipedia
    Gruzińskie czołgi mają być sprzedane, a za uzyskane środki będą kupione systemy przeciwpancerne – fot. Wikipedia

W Drawsku Pomorskim pododdział 25. Brygady Kawalerii Powietrznej otrzymał zadanie przemieszczenia się sposobem spadochronowym w rejon lądowiska, w celu rozpoznania rejonu, który następnie został wykorzystany jako zrzutowisko do przyjęcia sił głównych desantu.

20 listopada 2016 r. podczas zgrupowania na poligonie w Drawsku Pomorskim, żołnierze 1. batalionu kawalerii powietrznej wykonali 20 km przelot spadochronowy.

Czytaj także: Umowa na modernizację symulatora śmigłowca W-3 Sokół

Jak informuje por. Krzysztof Kot, dokonując to zadanie kawalerzyści wykonali skok szkolno-bojowy w dzień, jako przelot spadochronowy z wysokości 4000 m. Skok żołnierze wykonali desantując się ze śmigłowców W-3 Sokół z 7 dywizjonu lotniczego.

Skoczkowie byli wyposażeni w zasobniki z bronią i oporządzeniem oraz racją żywnościową na kolejne doby walki. Zrzut skoczków odbył się w odległości około 20 km za punktem planowanym do lądowania, a czas od momentu oddzielania się od statku powietrznego do momentu lądowania zajął skaczącym ponad dziesięć minut.

Czytaj także: Żagańska brygada rusza na manewry. Największe od 7 lat

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zdradza, że kolejne zajęcia z wykonaniem przelotu będą realizowane w warunkach nocnych z użyciem noktowizji.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Mlody

    W WP mamy dwie brygady aeromobilne. Czy to nie rozrzutność. Bogatsza Wielką Brytanią ma jedną powstałą z połączenia dwóch. Powinna być jedna brygada specjalizująca się w desancie spadochronowy a szkoleniem Ż użyciem śmigłowców powinny być objęte wszystkie jednostki piechoty a nie jedna która dodatkowo dorabia skacząc. Ze śmigłowców. Moim skromnym zdaniem nie do tego służą śmigła żeby służyć do desantowania żołnierzy metodą spadochronową, choć akurat tak specyficzne wykorzystanie, czyli do przerzutu elementów rozpoznawczych jest jeszcze rozsądne.

  2. szczerze rozbawiony

    "wykonali 20 km przelot spadochronowy"... Niestety odległość Kaliningradu od granicy polskiej wynosi 35 km, a więc trzeba będzie jeszcze trochę poćwiczyć...

    1. mw

      Musieliby skakać z wyższej wysokości, a powyżej 4000km trzeba używać aparatów tlenowych. W takich warunkach skaczą tylko wojska specjalne.

    2. Naoczny

      Takie przeloty nie robi się na głowę przeciwnika to nie kamikaze

  3. marek

    Ile waży plecak, który mają z przodu?

    1. skoczek

      Waga moze byc rozna ze wzgledu na zawartosc plecaka ( a ta zalezy od rodzaju misji) ale w czasie treningu nie powinna oscylowac w granicach 20 kilogramow

    2. lila

      Nic nie waży, bo plecak założony z przodu automatycznie przestaje istnieć stając się się przodakiem.

  4. tak tylko...

    Chyba coś nie tak z wyliczeniami :) w 10 minut 20 km, czyli składowa pozioma wektora prędkości to 120 km! Niewykonalne. Niech ktoś skaczący na spadochronie mnie popraw i uświadomi jeśli się mylęi, latam na paralotni i takie prędkości to abstrakcja...

    1. abyR

      Jest to możliwe. Wystarczy silny wiatr w strefie opadania, wiatr który będzie napędzał czasze.

    2. Naoczny

      Czyli 2km w 1 minutę Czyli 2000m w 60 sekund Czyli 33.3 m/s Biorąc pod uwagę ze prędkość postępowa AD-2000 to 13m/s, a predkosc wiatru w strefie do 21m/s, to rachunek jest prosty. A dla uscislenia przelot trwal w okolicach 12 minut, a skoczkowie mają różną masę ☺także opadają z różną prędkością. Nie będę się rozpisywał ile składowych miało wpływ na osiągnięcie przez całą dzisiatke zaplanowanego celu.

  5. Desantowiec

    Zasobnik przewyzszal wage 20kg mojmial jakies 40 kg sama bron to 8,4 kg a gdzie kamizelka ammo i reszta gratow

  6. mw

    Śmiglak ma tę przewagę, że może dolecieć w rejon operacji nisko nad ziemią, niewidoczny dla radarów. Potem szybka górka, żeby spadochroniarze mieli wystarczający pułap, aby dolecieć do celu. Nie wszystkie radary widzą śmigłowiec w zawisie, więc taki manewr może się udać. Sokołowi brakuje jednak mocy, aby szybko wzbić się na wymagany pułap. Przydałyby się nowe, mocniejsze silniki.

  7. Marek1

    HALO i HAHO - i co wynika z zastosowania poszczególnych metod desantowania.

Reklama