Siły koalicyjne wycofują się z bazy w At-Tadżi w Iraku

24 sierpnia 2020, 09:46
Battle_of_Mosul_-_U.S._Army_M109A6_Paladin_at_Q-West
Fot. Spc. Christopher Brecht/U.S. Army
Reklama

Koalicyjne wojska dowodzone przez USA wycofały się w niedzielę z bazy wojskowej w At-Tadżi w środkowym Iraku i przekazały ją irackim siłom bezpieczeństwa — poinformowało dowództwo międzynarodowej koalicji do walki z Państwem Islamskim.

„Ruch personelu wojskowego koalicji jest częścią długofalowego planu koordynowanego z rządem Iraku” - oświadczono, przypominając, że w przeszłości w bazie przebywało 2 tys. osób, z których większość wyjechała tego lata. Dodano, że pozostałe wojska koalicyjne wycofają się z bazy w najbliższych dniach po sfinalizowaniu przekazywania sprzętu irackim siłom bezpieczeństwa.

Baza At-Tadżi, położona 20 kilometrów na północ od Bagdadu, była w ostatnich miesiącach miejscem częstych ataków rakietowych ze strony wspieranych przez Iran bojówek; ataki te były wymierzone w wojska dowodzone przez USA. W połowie marca w takim ostrzale zginęło trzech żołnierzy, a 14 zostało rannych, w tym jeden Polak.

Kilka dni temu prezydent USA Donald Trump powtórzył swoją obietnicę wycofania oddziałów amerykańskich pozostających jeszcze w Iraku. Stany Zjednoczone mają około 5 tys. żołnierzy stacjonujących w tym kraju, a ich sojusznicy kolejne 2,5 tys.

Iracki parlament zagłosował w tym roku za wyjściem obcych wojsk z Iraku. Głosowanie nastąpiło po tym, jak 3 stycznia w amerykańskim nalocie na lotnisko w Bagdadzie zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca jednostki specjalnej Al-Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, oraz Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca szyickich Sił Mobilizacji Ludowej w Iraku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Jacek Kowal.
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:29

Przynajmniej tę bazę opuszczają "w ramach planu długofalowego". bo w Syrii opuszczali bazę w trybie nagłym pilnym do tego stopnia, że niedojedzone posiłki zostały na stołach. Można odnieść niepokojące wrażenie, że niezbyt są przywiązani emocjonalnie do swoich wysuniętych baz, niezależnie ile w nie zainwestowno

No
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:10

Chyba okupacyjne.

Davien
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:25

Rosjan tam nie było wiec nie wojska okupacyjne:))

Tomek
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 21:19

GW Bush Jr. to był najgorszy prezydent USA do czasu obecnego.... ostrzegano go przed wejściem do Iraku - nie posłuchał.. historia opowie następnym pokoleniom, jak wojna w Iraku stała się dla USA początkiem upadku.... Bush jr obejmował USA z nadwyżką finansową, kiedy kończył USA miało 10 bln USD długu i kłopoty we wszystkich dziedzinach...

Oooooo co chodzi
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 19:40

No NARESZCIE bedzie dostęp do czystych KIBLI

Fanklub Daviena
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 13:01

Co z tego, jak zostaje 13000 "dyplomatów" w największej na świecie "ambasadzie"? :)

Davien
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:48

Wow, to az tak rozrosłą sie ambasada FR w Iraku???

Fanklub Daviena
wtorek, 25 sierpnia 2020, 11:45

Słabe to. Naprawdę twoja trollownia nie potrafi zatrudnić nikogo inteligentniejszego od ciebie? :)

Davien
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:26

Oj jak widac prawda funka poteznie zabolała że szału dostał:)

Tweets Defence24