Reklama

Geopolityka

Siemoniak wzywa Dudę do zajęcia stanowiska ws. zmian w armii

Fot. MON
Fot. MON

Sytuacja w armii pod kierownictwem szefa MON Antoniego Macierewicza jest dramatyczna; w armii panuje chaos - przekonywali w czwartek politycy PO. Zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zajął jasne stanowisko, czy jest razem z Macierewiczem, czy z polskim wojskiem. 

B. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO) ocenił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że sytuacja w polskiej armii staje się dramatyczna. "Mamy katastrofę personalną, odejścia kolejnych generałów - cenionych w NATO, cenionych przez Amerykanów - którzy rzucają papierami i odchodzą z wojska. W armii panuje chaos i niepewność" - podkreślił. Jak dodał, przejawem głębokiego kryzysu w armii jest rozbijanie przez Macierewicza jednostki GROM, która - podkreślił - jest polskim "skarbem narodowym".

Należy się liczyć z tym, że kilkudziesięciu oficerów będzie odchodziło z GROM-u. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego Macierewicz rozbija najważniejszy i najbardziej operacyjny fragment naszego wojska, mianowicie wojska specjalne

Tomasz Siemoniak, były szef MON

Szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie gen. bryg Jerzy Gut postanowił odejść z wojska. Przyczyny dymisji są osobiste - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy DKWS ppłk Krzysztof Łukawski. Antoni Macierewicz mianował gen. bryg. Wojciecha Marchwicę dowódcą komponentu Wojsk Specjalnych, a płk. Mariusza Pawluka - dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. Gen. Gut był pierwszym polskim oficerem, który jednym z Komponentów Sił Odpowiedzi NATO (podczas dyżuru Wojsk Specjalnych w NATO Response Force w 2015 roku).

Czytaj więcej: "Zmiany w środowisku bezpieczeństwa wymuszają nowe zdolności". Gen. Gut o roli Wojsk Specjalnych [WYWIAD]

"Apelujemy o opamiętanie się i o to, aby politycy PiS wyciągnęli wnioski z tej sytuacji, Antonii Macierewicz ciągnie na dno polską armię" - przekonywał polityk PO.

Siemoniak zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o jasne stanowisko w sprawie sytuacji w polskiej armii. Jak ocenił, jeśli prezydent jest razem z Antonim Macierewiczem i popiera zmiany w MON, to wtedy będzie za nie odpowiedzialny i będzie odpowiedzialny za katastrofę polskiej armii. "Albo prezydent jest z Macierewiczem, albo jest z wojskiem" - podkreślił.

"Chcę mu (prezydentowi) przypomnieć, że zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, to nie tylko zakładanie wojskowej kurteczki na poligonie, czy wzniosłe przemówienia, to jest realna odpowiedzialność za wojsko polskie" - mówił Siemoniak. Jak ocenił, prezydent nie może "trząść się jak galareta przed Antonim Macierewiczem".

Zdaniem b. wiceministra obrony narodowej Czesława Mroczka (PO), informacje płynące z MON przypominają "złowieszcze komunikaty wojenne". "Co chwila dowiadujemy się, że odchodzi kolejny, dobry żołnierz, bardzo dobry dowódca. W jakiejś mierze wojsko polskie zostało zaatakowane przez własnego ministra obrony - Antoniego Macierewicza, niestety wojsko polskie ponosi bardzo dotkliwe straty" - podkreślił. Jak ocenił, potencjał bojowy sił zbrojnych został w ostatnich miesiącach radykalnie obniżony.

"Macierewicz w przyszłości odpowie przed trybunałami, sądami za szkody, które wyrządził siłom zbrojnym" - przekonywał Mroczek. Jednocześnie zauważył, że to prezes PiS Jarosław Kaczyński obsadził Macierewicza w roli "destruktor" sił zbrojnych.

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski pytany we wtorek, czy fala odejść wojskowych nie niepokoi prezydenta Andrzeja Dudy, odparł: "Na razie nie". "Pan prezydent w tej chwili nie jest zaniepokojony tymi odejściami, uważa, że ta polityka personalna, prowadzona w tej chwili przez pana ministra Macierewicza nie daje powodów do szczególnego niepokoju" - dodał.

JP/PAP

Reklama

Komentarze (3)

  1. Historia

    Ludzie służą ojczyźnie a po chwili przychodzi jakiś polityk i mówi, że jesteś złym Polakiem. Za Ciebie przychodzi nowy i stara się najlepiej jak może i po wyborach przychodzi nowy polityk i mówi, że nowy też jest złym Polakiem. Armia powinna być świętością poza polityką.

  2. Tomasz

    kto może rzuca "kwitami" - widmo emerytur po nowemu skutecznie zniechęca ludzi

  3. .

    W tym wypadku powinno to juz pojsc ponadpartyjnie z polityka na bok...

Reklama