Reklama

Geopolityka

Senacka komisja za budżetem MON na 2017 rok

Fot. plut. Patryk Cieliński
Fot. plut. Patryk Cieliński

Wydatki obronne budżetu państwa na 2017 rok zostały pozytywnie i bez poprawek zaopiniowane przez senacką komisję obrony narodowej. Nakłady na obronę mają wynieść ponad 37 mld zł.

Wydatki obronne budżetu państwa zaplanowano w 2017 r. na 37 mld 152 mln zł, czyli zgodnie z ustawowym wymogiem, by przeznaczać na ten cel 2 proc. PKB przewidywanego na rok poprzedni. W porównaniu z 2016 r. budżet obronny ma wzrosnąć o 1,3 pkt proc., czyli o 1 mld 253 mln zł. Wydatki obronne (poza limitem 2% PKB) dopełnia także rezerwa celowa w wysokości 200 mln zł na zakup samolotów do przewozów najważniejszych osób w państwie. Umowę na dwie takie maszyny MON podpisało w 2016 r. Łączne nakłady na obronę wyniosą więc 37,35 mld zł.

Czytaj więcej: 37,4 mld zł na obronę w 2017 roku. Budżet zależny od samolotów VIP 

Jak powiedział wiceszef MON Bartłomiej Grabski, budżet obronny pozwoli na poprawę kluczowych zdolności operacyjnych sił zbrojnych. Dodał, że zadania rzeczowe zostały ukierunkowane na osiągnięcie docelowej struktury sił zbrojnych i wyższych standardów wyszkolenia i wyposażenia, realizację zadań wynikających z decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie, rozbudowę infrastruktury wojskowej w celu sprawnego przyjęcia sojuszniczych sił wzmocnienia, rozbudowę jednostek wojskowych na wschodzie kraju i formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Wśród priorytetów finansowych MON są także m.in. rozwijanie współpracy z USA, w tym w zakresie obecności amerykańskich wojsk i instalacji w Polsce, oraz rozwój bezpieczeństwa cybernetycznego.

W dyspozycji MON będzie w 2017 r. 36 mld 854,9 mln zł. Pozostałe środki na obronność będą zapisane w budżetach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Programu Mobilizacji Gospodarki, Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych, wydziałów wojskowych prokuratury oraz w rezerwie celowej dla przedsiębiorców realizujących zadania na rzecz obronności.

Jak mówił dyrektor Departamentu Budżetowego MON gen. dyw. Sławomir Pączek, 4-proc. wzrost budżetu MON zostanie przeznaczony częściowo na zakup dodatkowych środków bojowych, wzrost uposażeń żołnierzy i wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska, a także na formowane od postaw Wojska OT.

Na wydatki majątkowe – czyli zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, inwestycje budowlane i inwestycje we wspólną infrastrukturę NATO w ramach programu NSIP – MON ma przeznaczyć w tym roku 10 mld 221,4 mln zł, czyli 27,7 proc. swojego budżetu (ustawa wymaga minimum 20 proc.). Plan Modernizacji Technicznej, obejmujący najważniejsze zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, będzie miał w 2017 r. budżet na poziomie niecałych 9,2 mld zł (o 0,7 pkt. proc. mniej niż w 2016 r.).

Zgodnie z wcześniejszym posiedzeniem SKON, Ministerstwo Obrony Narodowej za najważniejsze zadania w inwestycjach narodowych stawia sobie: - budowę infrastruktury na potrzeby formowania Wojsk Obrony Terytorialnej,
- modernizację obiektów szkoleniowych, sztabowych i koszarowych,
- budowę infrastruktury dla Morskiej Jednostki Rakietowej oraz dla potrzeb samolotów transportowych C-130 i samolotu szkolenia zaawansowanego AJT,
- przygotowanie infrastruktury dla potrzeb sprzętu wojskowego;
- systemy i kontrolę dostępu do obiektów i kompleksów wojskowych;
- modernizację i rozbudowę sieci teleinformatycznych oraz innych obiektów łączności,
- modernizację baz, składni i stacji paliwowych.

Czytaj także: Rok Macierewicza w MON. Największe wyzwania: Budżet, SPO i modernizacja [7 PUNKTÓW]

Priorytetowymi zadaniami modernizacji technicznej są m.in. system obrony powietrznej, śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych, modernizacja Marynarki Wojennej i bezpilotowce. Wśród najważniejszych inwestycji budowlanych wskazano infrastrukturę potrzebną WOT, modernizację obiektów szkoleniowych, sztabowych i koszarowych oraz infrastrukturę potrzebna w związku z wprowadzaniem nowego sprzętu. Inwestycje mają objąć także system dostępu do obiektów wojskowych, modernizacje i rozbudowę sieci teleinformatycznych oraz modernizację baz, składnic i stacji paliwowych. Inwestycje w ramach programu NSIP to m.in. infrastruktura potrzebna do przyjęcia wojsk sojuszniczych w Polsce.

Wydatki na utrzymanie jednostek wojskowych i szkolenie mają pochłonąć 6 mld 334,7 mln zł. Jak mówił dyrektor Pączek, pozwoli to zintensyfikować szkolenie wojsk w porównaniu z 2016 r., w którym i tak tempo ćwiczeń było wyższe niż w ubiegłych latach, a także wzmocnić jednostki na ścianie wschodniej.

Na emerytury, renty i inne świadczenia MON ma przeznaczyć 7 mld 601,3 mln zł. Wydatki osobowe, czyli na pensje dla żołnierzy i pracowników cywilnych, mają wynieść 9 mld 272,8 mln zł. Budżet MON zakłada, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie o 3,5 tys., do poziomu 105 tys. etatów (faktycznie żołnierzy jest mniej). Gen. Pączek powiedział, że wytyczne MON wskazują, że spośród nowych etatów 1,6 tys. trafi do dowództw brygad WOT (gdzie będzie największy odsetek żołnierzy pełniących służbę zawodową, a nie terytorialną), a reszta na wzmocnienie ściany wschodniej, m.in. rozbudowę etatów szeregowych i podoficerów w 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku oraz 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie-Wesołej.

Warto wspomnieć, iż \pod MON będzie podlegało 2011 funkcjonariuszy SWW i SKW oraz 4 tys. żołnierzy w służbie przygotowawczej i 1530 żołnierzy rezerwy. Zgodnie z przewidywaniami w resorcie obrony będzie pracowało 50 tys. pracowników cywilnych.

Przyjęta w środę opinia senackiej komisji obrony dotyczy także budżetu Biura Bezpieczeństwa Narodowego na 2017 r. Ma on wynieść 13,5 mln zł, czyli o 6,2 pkt. proc. mniej niż w 2016 r. Jak wyjaśniała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wynika to z urealnienia wydatków, które w latach 2013-16 nigdy nie przekroczyły poziomu 13,5 mln zł.

W posiedzeniu nie wziął udziału żaden senator opozycji. W przeciwieństwie do obrad innych komisji w Senacie we wtorek i środę, gdy na posiedzenie przychodził reprezentant PO, a po oddaleniu jego wniosku o przesunięcie terminu posiedzenia, opuszczał salę - podczas środowej dyskusji nad budżetem obronnym nie padł taki wniosek. PO we wtorek zapowiadała, że nie będzie uczestniczyć w pracach nad ustawami uchwalonymi przez Sejm 16 grudnia 2016 r. podczas głosowań w Sali Kolumnowej, bo ma zasadnicze wątpliwości do ich legalności. PiS uważa, że głosowania w Sejmie odbyły się prawidłowo. 

(RS/PAP)

Reklama

Komentarze (5)

 1. fort

  A może warto przeprowadzić coś w rodzaju symulowanego stanu wojny dla wojska. Mam na myśli utworzenie w jakimś regionie Polski bazy ekspedycyjnej na zasadzie tych które były w Iraku/Afganistanie gdzie żołnierze byli by np przez 2-3 miesiące i byli by rotowani, organizowali by patrole, symulowane wejścia w kontakt z napastnikiem, rozminowywanie terenu czy kontrolę ludności (oczywiście podstawionej) równolegle jednostki odpowiedzialne za logistykę i stany osobowe oraz wsparcie medyczne mogły by przy pomocy odpowiedniego programu który symulowal by np dzienne zużycie amunicji, ilość rannych (roznego stopnia) czy zabitych mogli by przecwiczyć realizację działań z tym związanych jak np: utrzymanie linii zaopatrzeniowych, uzupełnianie stanów osobowych czy ewakuację rannych

  1. Ironiczny krytyk krytyki

   Takie coś wymyślono już dawno. To się nazywa Poligon a zajęcia nazywa się Manewrami :)

 2. kim1

  Dlaczego z ok 37 mld złotych budżetu MON na modernizację i zakupy uzbrojenia przeznacza się tylko 9,2 mld zł. a na emerytury, renty aż 7 mld zł? Moim zdaniem emerytury i renty powinny być na poziomie max 3 mld zł. Na modernizację i zakupy uzbrojenia ma być przynajmniej 15 mld zł. Wtedy będziemy mogli kupić więcej wr. OPL, czołgów, okręty dla MW, rakiety ppanc, systemy WRE i rozpoznania satelitarnego.

 3. Kolo

  Wygląda to nieźle. Oby zrealizowali jak trzeba. A opozycja mogła by się w końcu wziąć do roboty, bo na razie się tylko kompromituje.

 4. Luke

  no i dobze a teraz kupic wrescie smiglowce, rakiety, samoloty, czolgi i inwestowac w cyberobrone!

  1. Robert

   czolgi są ,priorytet to śmiglowce i zastawe rakietowe.

 5. rak

  czegoś nie kumam. Budżet 2%PKB ma wynieść 37 mld. Jakim cudem? Wikipedia podaje ze PKB w 2015 roku = 593mld USD. Więc 2% z tego to 11,8 mld USD x 4zł/USD= 47 mld zł. Nawet licząc dolar po 3,7 to daje 43 mld zł. Wniosek? Albo mam złe dane, albo budżet MON to dużo poniżej 2%

Reklama