Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Samobójczy zamach na meczet w Afganistanie: 27 zabitych, 35 rannych

Fot. Staff Sgt. Andrew Smith/US Army.
Fot. Staff Sgt. Andrew Smith/US Army.

Afgańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wskutek samobójczego ataku na szyicki meczet w Kabulu zginęło co najmniej 27 osób, zaś 35 zostało rannych. Do eksplozji doszło podczas obchodów święta Arbain.

Według przedstawicieli afgańskich władz zamachowiec samobójca wszedł do meczetu Bakir ul Olum, gdy wierni przygotowywali się do modłów.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale w Arbain często dochodzi do zamachów dokonywanych przez sunnickich ekstremistów.

Arbain to jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego, czczonego przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Arbain znane jest także jako Czehelom (pers. czterdziesiętnica). Obchodzone jest ono w czterdzieści dni po święcie Aszura, czyli dniu śmierci Husajna w roku 680 w walce z wojskami kalifa Jazyda. Szyici uznają śmierć Alego za męczeństwo.

Szyici stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają oni głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. 

PAP - mini 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama