Saab dostarczy systemy treningowe dla belgijskiej armii

21 sierpnia 2019, 13:33
IMG_0552-600x400
Belgijscy żołnierze na ćwiczeniach na poligonie wojskowym Courtine we Francji. Fot. MO Belgii

Szwedzki koncern Saab zawarł umowę z ministerstwem obrony Belgii na dostawy systemów treningowych dla belgijskiej armii o wartości ok. 15 mln EUR z terminem dostaw w 2021 roku.

Umowa obejmuje dostawę kompletnego centrum szkoleniowego z symulatorami dla pojedynczych żołnierzy piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej, symulatorami broni przeciwpancernej, symulatorami wozów bojowych oraz systemami komunikacji służącymi do sterowania, monitorowania procesu szkolenia żołnierzy oraz gromadzenia danych zdobytych w czasie treningu w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy prowadzonych ćwiczeń. W przyszłości ma zostać zawarta umowa dotycząca zabezpieczenia pakietu wsparcia eksploatacji systemu przez cały jego cykl życiowy, oraz zapewnienie niezbędnego serwisu i części zamiennych.

Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie konkurencyjnym z udziałem Saab AB, ASS MOM Thales (Thales Belgium S.A-Thales AVS France SAS), Rheinmetall Electronic GmbH oraz RUAG Schweiz AG. W ramach przetargu przeprowadzono testy porównawcze w celu potwierdzenia zgodności deklaracji ofert wykonawców oraz wyłonienia najkorzystniejszej oferty.

Jednym z wymogów na nowy belgijski system treningowy wojsk lądowych była jego interoperacyjność z innymi systemami i standardami przyjętymi przez NATO. System zaoferowany przez szwedzkiego Saaba ma to umożliwić, dzięki czemu belgijscy żołnierze będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych ćwiczeniach z wykorzystaniem tych symulatorów szkolenia.

Oznacza to, że Belgia jest obecnie częścią społeczności użytkowników interoperacyjności (Interoperability User Community – IUC) zrzeszającej członków z m.in. Holandii, Polski, Niemiec, Austrii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, 7. Armii USA i może dzięki temu brać udział w międzynarodowych ćwiczeniach.” – powiedziała Åsa Thegström, szefowa jednostki biznesowej Training & Simulation w Saab Dynamics.

„Siły Zbrojne Belgii użytkowały systemy szkoleniowe przez ostatnie cztery lata i mogą realnie ocenić korzyści płynące z ich użytkowania. Zamówienie zdecydowanie umacnia naszą pozycję globalnego lidera dostawcy rozwiązań do szkoleń bojowych.” – powiedział Henrik Vassallo, szef regionu Francja i Benelux Saab.

Dział Training & Simulation Saab Dynamics AB opracowuje, produkuje i sprzedaje zaawansowany wojskowy sprzęt treningowy, taki jak systemy symulacji laserowej, oprzyrządowane systemy szkoleniowe i wyposażenie docelowe, służące do szkolenia sił zbrojnych wielu państw na świecie. Zapewnia również serwis i obsługę dostarczonych systemów w całym ich cyklu życia. Decyzja belgijskich władz o zakupie kolejnych systemów treningowych od firmy Saab jest wynikiem pozytywnych doświadczeń z eksploatacji wcześniej kupionych systemów tego typu tego producenta.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Rzyt
środa, 21 sierpnia 2019, 16:16

Mają celowniki...nasi...no ekhm...ciekaw jestem czy granaty RP posiada o granatniki nie ma sensu się pytać

Poeta
środa, 21 sierpnia 2019, 18:10

Ja nie chcę komentować myślenia niektórych osób w WP - jak tylko temat schodzi na to że nie mamy celowników podczas gdy w większości armii NATO są one podstawą, to zaraz lecą teksty w stylu: trzeba umieć strzelać z mechanicznych, a na co ci te plastikowe gówna na bateryjki itp. Z takim podejściem nigdy wyposażenie indywidualne żołnierza polskiego nie będzie dobre.

kjkgghkjhgj
piątek, 23 sierpnia 2019, 12:38

A co jak bateryjka siądzie?

Tweets Defence24