Reklama

Siły zbrojne

Rywalizacja przeciwlotników w Szwecji. Manewry Aurora

Wyrzutnia zestawu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Wyrzutnia zestawu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Jednym z głównych aspektów ćwiczonych podczas zakończonych niedawno międzynarodowych manewrów Aurora była obrona przed wtargnięciem wrogich statków powietrznych w przestrzeń powietrzną Szwecji.

Międzynarodowe ćwiczenie Aurora w Szwecji, w którym udział brali żołnierze z kraju-gospodarza, Francji, Stanów Zjednoczonych, Danii, Estonii, Norwegii, Litwy i Finlandii, trwało ponad dwa tygodnie, jego celem było przećwiczenie scenariuszy obrony przed możliwymi atakami konwencjonalnymi różnych rodzajów. Jednym z najważniejszych aspektów ćwiczenia była obrona przed atakami nieprzyjacielskich statków powietrznych. Zajmowali się tym, między innymi, przeciwlotnicy z Francji.

Żołnierze francuscy posługiwali się w czasie ćwiczeń dwoma sekcjami SAMP/T i dwoma systemami Crotale, natomiast dowodzenie i kontrola zapewniane było przez mobilne centrum dowodzenia 3D Air Defence Menagement Centre (CMD3D). Zastosowane środki obrony i kontroli przestrzeni powietrznej zapewniały możliwość wykrycia i niszczenia środków napadu powietrznego w dużym zakresie wysokości - od kilku tysięcy metrów do kilku metrów nad powierzchnią gruntu.

Czytaj też: "Największe manewry of 20 lat". Szwecja odpowiada na Zapad-17 [5 PUNKTÓW]

System SAMP/T opracowany w ramach konsorcjum Eurosam (Thales i MBDA) to system obrony dużego zasięgu przeznaczony do zwalczania samolotów i pocisków nieprzyjaciela, stosowany do ochrony zgrupowań wojsk i infrastruktury krytycznej. Pozwala przechwytywać i niszczyć samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące, systemy bezzałogowe i taktyczne pociski balistyczne. Obecnie system ten znajduje się na wyposażeniu armii Włoch i Francji, jest zintegrowany z siecią obrony przed pociskami balistycznymi NATO.

Zestawy przeciwlotnicze Crotale NG Mk 3, opracowane przez Thales, są według dostępnych informacji zdolne do zwalczania celów na odległości 16 km i na pułapie 9 km. Wykorzystują pociski rakietowe, naprowadzane radiokomendowo. Systemy rodziny Crotale NG mogą być osadzane na kontenerach, na pojazdach kołowych i gąsienicowych bądź na jednostkach nawodnych. Są używane również m.in. w Finlandii i w Grecji.

System koordynacji, zarządzania i kontroli obrony powietrznej CMD3D zapewnia natomiast koordynację działań jednostek naziemnych w środowisku 3D, w którym w powietrzu działają śmigłowce, bezzałogowce, znajdują się pociski, rakiety i inne rodzaje amunicji. Do zadań systemu należy również koordynowanie działań artylerii, zwłaszcza w aspekcie obrony przeciwko środkom napadu powietrznego, działającym na bardzo małej wysokości.

Warto przypomnieć, że w tym samym ćwiczeniu udział wzięli również przeciwlotnicy ze Stanów Zjednoczonych, używający systemu Patriot. Szwecja przymierza się bowiem obecnie do wyboru nowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu. Pod uwagę brane są zarówno zestawy Patriot, jak i SAMP/T. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru nowego systemu nie została jeszcze podjęta, choć szwedzkie władze sygnalizują dążenie do szybkiego zakończenia postępowania. Używane obecnie zestawy Hawk są bowiem przestarzałe i wymagają pilnego zastąpienia.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Lord Godar

    Jestem ciekaw wniosków i ocen szwedów z porównania obu systemów i ich decyzji.

  2. kanonier.

    Mam pytanie,czy da się tą rakiete zintegrować z OSA Jaki jest koszt tej Crotale NG mk3

Reklama