Rumunia z pociskami NSM. Zgoda rządu

16 stycznia 2021, 08:16
NSM Kongsberg
Polska wrzutnia NSM. Fot. Kongsberg
Reklama

Rząd Rumunii zatwierdził projekt ustawy dotyczącej zakupu systemu rakietowego Naval Strike Missile (NSM) w ramach amerykańskiego systemu FMS. Aby dokonać zakupu, którego wartość szacowana jest na 286 mln dolarów, rumuńskie prawo wymaga aprobaty parlamentu. Decyzja o zakupie za pośrednictwem USA uzbrojenia produkowanego przez norweski koncern Kongsberg może mieć zarówno podstawy polityczne jak i ekonomiczne.

Jak informuje rumuńskie ministerstwo obrony, planowany jest zakup dwóch centrali kontroli ognia, czterech mobilnych wyrzutni rakiet na pojazdach Oshkosh, 10 wielofunkcyjnych systemów łączności MIDS-JTRS z systemem Link 16, systemu załadowczego Inert Handling/Loading Missile (IHM), pakietu logistycznego i szkoleniowego plus niesprecyzowanej liczby i pojazdów pomocniczych. Całkowita wartość kontraktu została oszacowana na 286 mln dolarów. Całość mieści się w ramach określonych przez udzieloną w październiku 2020 roku przez Departament Stanu USA zgodę dotyczącą sprzedaży w ramach programu Foreign Military Sale (FMS).

Oznacza to, że dostarczany sprzęt będzie zgodny z amerykańską specyfikacją a kontrakt zrealizuje wraz z Kongsbergiem amerykańska firma Raytheon, która współpracuje z Norwegami w USA. W 2018 roku Kongsberg otrzymał kontrakt dotyczący pocisów i wyrzutni NSM dla US Marines i US Navy. Decyzja o pozyskaniu wyrzutni nadbrzeżnych w ten sposób może mieć zarówno podstawy ekonomiczne, jak i techniczne oraz polityczne. W ostatnich latach Rumunia dokonała dużych zakupów uzbrojenia w USA, w tym systemów rakietowych Patriot i Himars bazujących na pojazdach Oshkosh. Również NSM w amerykańskiej wersji korzysta z takiego podwozia, co może oznaczać pewna unifikację i ograniczenie kosztów eksploatacji. Jako ważny sojusznik USA Rumunia może też liczyć na różnego typu wsparcie finansowe tej decyzji, np. w ramach różnego typu programów funduszy i pożyczek rządowych.

Aprobata parlamentu dla tej decyzji, przy znaczącej przewadze koalicji rządzącej wydaje się czysta formalnością. Jest jednak wymagana przez prawo, podobnie jak każdy inny kontrakt o wartości przekraczającej 100 mln euro. Zawarcie umowy planowane jest nie później niż w 2024 roku, co oznacza dość dużo czasu dla negocjacji szczegółów umowy międzyrządowej. NSM zastąpi w marynarce wojennej Rumunii sowiecki system 4K51 Rubież i to w proporcjach 1:1, gdyż obecnie w służbie są wyrzutnie tego typu.

Wprowadzenie przez Rumunię systemu NSM znacznie zwiększy możliwość zwalczania jednostek pływających na Morzu Czarnym. Pociski posiadają nowoczesny system naprowadzania, umożliwiający identyfikację i wybór celów. NSM jest przeznaczona przede wszystkim do zwalczania nawodnych jednostek pływających, jednak posiada dodatkowo możliwość atakowania celów lądowych, dzięki systemowi nawigacji satelitarnej GPS w wersji wojskowej. Zasięg pocisków napędzanych silnikiem turboodrzutowym to 220 km.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/powszechna-obrona-terytorialna-w-bezpieczenstwie-narodowym-rp/
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Pohybel
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 22:09

Nie słyszałem ( może coś przegapiłem) by Rumuni szturmowali zakup OP np. Kobeny albo Scorpene? By kontrolować m. Czarne wystarczy NSM! nie mówiąc o lotnictwie.

Pol
niedziela, 17 stycznia 2021, 17:24

Wydaje mi się że Rumunia lepiej sobie radzi z modernizacja niz Polska. W Polsce co chwile słychać o opóźnieniach.

Jasio
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 09:49

Rumunia kupuje ilości sprzętu aby wzmocnić własną armię a Polska kupuje ilości defiladowe na pokaz,przykład to dwie paradne baterie Patriot i paradny dywizjon Himars

Przemek
sobota, 16 stycznia 2021, 22:10

Tylko dwa kraje zamontowały ten pocisk na wyrzutniach brzegowych. Polska i własnie USA. Rumuni mają na wyposarzeniu sprzęt z USA cięzarówki wyrzutnie i systemy elektroniczne, min GPS. Aby powtórnie kupić to samo musieli mieć zgodę USA na ich wersję systemu .Polski wariant korzysta z Polskich rozwiązań.

Sidematic
sobota, 16 stycznia 2021, 21:05

A czy my mając już centrum serwisowe w Zieloncve nie powinniśmy się zastanowić nad licencją na produkcję i rozwój tych rakiet? Zdaje się że trochę nam brakuje systemów odstraszania rakietowego. Na początek 220 km nie byłoby złe. Może dałoby sie rozwinąć do 300 km i zwiększyć z czasem moc głowicy? Może nie jako broń masowa ale z przeznaczeniem do likwidacji wysoko wartościowych celów?

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 22:43

A po kiego nam licencja na NSMjak sa juz lepsze pociski jak np JSM o zasiegu do 300km z ladu i ponad 500km z powietrza I nie ejst to masowa broń i nigdy nie bedzie, to wyspecjalizowany, drogi pociks pokr

fred
sobota, 16 stycznia 2021, 11:00

a te działa typu golkiper i kasztan nie rozwalą tego w ostatniej fazie, ja myślę że tak - czyli to pociski raczej słabe

Lelum wypolerum
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 09:08

@fred ten pocisk manewrujący jest typu sea-skimming czyli leci se kilka, kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią wody, więc gdy się wyłoni zza horyzontu obrona ma tylko kilka sekund na reakcję czyli to są pociski bardzo dobre.

Dawo
sobota, 16 stycznia 2021, 10:07

Szkoda ze nie dogadaliśmy się z norwegami i nie oferujemy NDRa jako wpolne przedsięwzięcie. A była taka szansa uczyć się eksportu uzbrojenia.

alkaprim
sobota, 16 stycznia 2021, 10:54

Dawo-a co to za interes dla Norwegów-oni mają swój wyrób i go produkują i sprzedają-a my mamy się podłaczyć i zarabiać na tym jako posrednik?

o co chodzi ???
sobota, 16 stycznia 2021, 09:55

Przecież NSM jest norweski o dlaczego USA decyduje o jego sprzedaży Rumunii ???

Ktowie
sobota, 16 stycznia 2021, 23:27

Bo kupili himarsa, patriota i teraz nsm na tych samych podwoziach i sprzęcie dodatkowym l,może utną koszty serwisu. A może mocno wtopią.

Piotr
sobota, 16 stycznia 2021, 17:16

Pocisk tak ale reszta sprzętu nie jest. Rumuni chcieli na szybko z półki zamiast przez następne 10 lat zajmować się offsetami i budową kilkunastu wozów

Monkey
sobota, 16 stycznia 2021, 18:50

@Piotr: Ale dzięki tym offsetom nasz przemysł ma udział w produkcji, diagnostyce, serwisowaniu. Jeśli interesy robi się z wiarygodnym partnerem, to warto poczekać. Podejrzewam, że Rumuni liczą na amerykańskie gwarancje finansowe.

Davien
sobota, 16 stycznia 2021, 23:56

Monkey, Rumuni kupili mała ilość NSM i towarzyszącego sprzętu, wiec i tak znaczącego offsetu by nie dostali a cena poszłaby porządnei w górę. Polska kupiła znacznie więcej pocisków wiec i był offset i mamy centrum serwisowe w Zielonce.

Davien
sobota, 16 stycznia 2021, 16:55

Bo Rumuni postanowili go sobie kupić przez FMS a USA współpracuje z Norwegami przy NSM dla US Navy. Rumuni zwyczajnie woleli NSM z amerykańskim wyposazeniem dla dywizjonów nadbrzeżnych a ni z tym Kongsberga.

Sidematic
sobota, 16 stycznia 2021, 12:11

Amerykanie kupili dla siebie dużą partię i dzięki temu są produkowane w Stanach.

Dawo
sobota, 16 stycznia 2021, 11:55

USA sprzedaje kompletny system. Zrobili z norwegami to na co naszym nie starczyło jaj. Mimo, że mieliśmy wszystkie elementy bo oferować naszego NDRa na eksport z efektorem NSM.

BUBA
sobota, 16 stycznia 2021, 11:24

Bo to idzie poprzez system FMS czyli amerykanie cos do tego doplaca.

Tweets Defence24