Reklama

Geopolityka

Rosyjski parlament ratyfikował przedłużenie traktatu Nowy START

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0

Obie izby parlamentu Rosji, Duma Państwowa i Rada Federacji, ratyfikowały w środę porozumienie o pięć lat, do 5 lutego 2026 roku traktatu Nowy START. Zostanie on przedłużony bez dodatkowych warunków.

Kreml poinformował, że we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódcy porozumieli się w sprawie przedłużenia układu Nowy START, który jest obecnie jedynym rosyjsko-amerykańskim porozumieniem dotyczącym ograniczenia zbrojeń.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom podczas wirtualnej konferencji prasowej, że przedłużenie tego paktu "leży w interesie obu krajów, jak i całego świata".

Wiceminister MSZ Siergiej Riabkow zaznaczył, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem decyzję administracji prezydenta USA Joe Bidena, by przedłużyć obowiązywanie tego układu. Jednocześnie jak powiedział – traktat będzie przedłużony na warunkach Moskwy, tj. bez żadnych uzupełnień ani też warunków wstępnych.

Jednakże, występując w Dumie przed głosowaniem nie wykluczył, że Moskwa wycofa się przedterminowo z tego porozumienia w razie "jakichkolwiek destrukcyjnych działań ze strony amerykańskiej" w tej sferze bądź prób "osłabienia bezpieczeństwa" Rosji. Oświadczył także, że w przyszłości, podczas ustaleń z USA na temat kontroli zbrojeń "wykluczone są jakiekolwiek jednostronne ustępstwa ze strony rosyjskiej". 

Riabkow wyjaśnił ponadto, że układ Nowy START będzie obejmował rosyjskie hipersoniczne systemy manewrujące Awangard.

Odnosząc się do wypowiedzi Riabkowa należy jednak pamiętać, że już pierwotne zapisy traktatu New START zakładały możliwość przedłużenia go o pięć lat. Według danych amerykańskich Rosja przestrzega tej umowy, co przyznawała także administracja Trumpa, która chciała by do nowej umowy rozbrojeniowej dołączyły również Chiny. De facto umowa zostanie więc przedłużona zgodnie z pierwotnymi założeniami.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama