Rosja nie wypowie traktatu o "Otwartym Niebie"

17 marca 2015, 09:03
C-130-N - fot. mil.ru
An-30B - fot. mil.ru
Reklama

Rosjanie zgodzili się na lot NATO-wskiego samolotu rozpoznawczego nad terytorium Białorusi i Rosji w ramach międzynarodowego programu „Otwarte Niebo”. Sami również wysyłają samolot, który będzie fotografował Belgię, Holandię i Niemcy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez rosyjskie centrum ds. zmniejszenia atomowego niebezpieczeństwa, francuski samolot rozpoznawczy C-130-N będzie wykonywał w okresie od 16 do 20 marca br. loty rozpoznawcze nad Białorusią i Rosją po wcześniej uzgodnionych trasach. Ponadto w okresie od 16 do 21 marca rosyjski samolot obserwacyjny An-30B będzie latał nad Beneluksem i Niemcami.

Na pokładzie francuskiego samolotu obserwacyjnego podczas lotu będzie grupa rosyjskich specjalistów. Ich zadaniem będzie nadzorowanie przestrzegania zatwierdzonych parametrów lotu i kontrola tego czy stosowane systemy obserwacyjne są dopuszczone traktatem „Otwarte niebo”.

W przypadku samolotów C-130-N jest to o tyle łatwiejsze, że są one pozbawione uzbrojenia i nie posiadają specjalistycznych, niedopuszczalnych biorąc pod uwagę międzynarodowe porozumienia, radioelektronicznych systemów obserwacyjnych. W zamian za to zamontowano na nich lotnicze aparaty fotograficzne, gwarantujące otrzymanie zdjęć o konkretnej, dozwolonej rozdzielczości.

An-30B
An-30B - fot. mil.ru

Podobne ograniczenia obowiązują w przypadku rosyjskiego samolotu. Wykona on dwa loty startując z dwóch lotnisk: w Brukseli w Belgii i Ingolstadt w Niemczech. Na jego pokładzie będą specjaliści ze sprawdzanych krajów, którzy będą kontrolowali prawidłowość wykonywanych działań oraz certyfikować wykorzystywany sprzęt. W przypadku Rosji będzie to już siódmy i ósmy tegoroczny przelot w ramach traktatu „Otwarte Niebo”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
wolf
wtorek, 17 marca 2015, 13:37

już dawno my powinniśmy ten pseudo układ wypowiedzieć

Jam to
wtorek, 17 marca 2015, 23:53

A po co Rosja miałaby wypowiadać ten traktat ? Ukrycie tajnych projektów czy niedozwolonych przemieszczeń wojsk przed samolotem rozpoznawczym nie jest chyba zadaniem niemożliwym. A fajnie sobie podpatrzeć zachodnie wojsko :)

btl20
wtorek, 17 marca 2015, 09:25

Czyli jednak Rosja boi się NATO jeśli nie wypowiada traktatu o otwartym niebie.Co by znaczyło, że raczej w przyszłości do konfrontacji nie dojdzie. No chyba, że się mylę...

Tyberios
wtorek, 17 marca 2015, 10:11

Dzięki traktatowi samo mogą latać i fotografować instalacje wojskowe NATO na legalu... to nie strach tylko zwyczajna kalkulacja zysk/strata.

sokole oko
wtorek, 17 marca 2015, 10:03

Mylisz się btl20, wojennka jest nieunikniona. Tylko z tym że ta wojennka nie będzie Rosja vs Zachód, a Rosja vs Europa Wschodnia. Taki mamy klimat...a raczej położenie geopolityczne.

rezoon
wtorek, 17 marca 2015, 09:58

Ciekaw jestem jak jest w rzeczywistości, ale jeżeli to są wcześniej ustalone trasy to takie loty to fikcja.

Tweets Defence24