Siły zbrojne

Rosja: Iskander będzie modernizowany

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Z okazji dnia artylerzysty świętowanego w Federacji Rosyjskiej ujawniono niektóre z planów rozwoju systemów artyleryjskich i rakietowych – w tym odnosząc się do przyszłości systemu „ziemia-ziemia” Iskander-M.

Rosjanie wykorzystali dzień wojsk rakietowych i artylerii do pochwalenia się planami rozwojowymi odnośnie swoich najnowszych rozwiązań jeżeli chodzi o uzbrojenie – w tym ujawnili swoje zamiary co do systemu rakiet taktycznych bliskiego zasięgu Iskander-M. Wskazano m.in., że jest to system nowy (wprowadzony do służby w 2006 r.) ale posiada ogromny potencjał modernizacyjny. Dzięki temu będzie można go unowocześniać w taki sposób, by nie był gorszy od swoich zagranicznych odpowiedników do co najmniej 2030 r.

Zakłada się, że do 2020 r. baterie „Iskander-M” zostaną dostarczone do wszystkich, planowanych jednostek rakietowych, wymieniając w nich obecnie wykorzystywane wyrzutnie rakiet balistycznych „Toczka-U”. Nowe zestawy zostały już m.in. dostarczone do dywizjonów Zachodniego, Wschodniego i Południowego okręgów wojskowych. Swoją pierwszą, pełną brygadę rakietową otrzymał również Centralny Okręg Wojskowy. W perspektywie Iskandery otrzyma prawdopodobnie również 152. Brygada, stacjonująca w Obwodzie Kaliningradzkim i stanowiąca część Zachodniego Okręgu Wojskowego. 

Rosjanie bardzo wysoko oceniają obecne zdolności systemu Iskander. Zdają sobie jednak sprawę z rozwoju technologii i dlatego przedsiębiorstwa rosyjskie już prowadzą prace nad jego modernizacją w celu zwiększenia jego możliwości bojowych oraz zdolności operacyjnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.