Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja i Chiny przeciwko pomocy dla Syrii, ONZ oskarża Moskwę o zbrodnie

Fot. ONZ
Fot. ONZ

Rosja i Chiny zawetowały we wtorek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, zakładającą przedłużenie o rok procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją.

Rezolucja została zgłoszona przez Niemcy i Belgię, dwóch niestałych członków RB ONZ. Pozostałych 13 członków tego gremium głosowało za jej uchwaleniem.

Strona rosyjska zgłosiła swój projekt rezolucji, zgodnie z którym udzielanie pomocy Syryjczykom mogłoby został przedłużone o pół roku i tylko przez jedno przejście graniczne z Turcją. Głosowanie nad tą koncepcją odbędzie się w środę.

Pół roku temu wygasło porozumienie o pomocy transgranicznej, zawierające możliwość udzielania pomocy ludności Syrii, której grozi katastrofa humanitarna o olbrzymich rozmiarach, także przez przejścia graniczne z Jordanią i Irakiem.

W tym samym dniu komisja śledcza do spraw Syrii powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ stwierdziła, że naloty dokonywane przez wojska rosyjskie i syryjskie na niektóre cele cywilne w Syrii (w tym szkoły i szpitale) stanowią zbrodnie wojenne. O zbrodnie wojenne oskarżono też dżihadystów z organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), którzy dokonywali licznych naruszeń praw człowieka na kontrolowanych przez siebie terenach, a ponadto prowadzili ostrzały artyleryjskie bez wyraźnego uzasadnienia wojskowego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (13)

 1. w.

  pomoc humanitarna... taka jak na lotnisku w Kosowie gdy rozwalił się Herkules i spłonął , wg komunikatu PAP, od wybuchów przewożonej na nim amunicji.

  1. Lord Godar

   Jeśli już to amunicję przewozi się "w" Herkulesie , a nie "na" Herkulesie ... ruski matołku

 2. Fanklub Daviena

  Rosja i Chiny nie są przeciw pomocy dla Syrii, tylko za jej suwerennością, czyli prawem kontroli towarów przekraczających jej granicę. Ktoś kłamliwy PAPie chce pomagać Syrii, to proszę - nie ma problemu - przez syryjskie przejście! A nie przez "zieloną granicę"z Turcji, gdzie trafia "pomoc" w postaci rakiet przeciwpancernych, min i amunicji. I czy nie ciekawe, że "komisja śledcza" ONZ nie zajęła się np. zbombardowaniem przez USA stacji ujęcia wody dla Damaszku, gdy stało się jasne, że ISIS przegrywa i będzie musiało ją opuścić? USA z ONZ zrobiły odrażający cyrk.

  1. Davien

   Widzisz kłamco ale USa nei lata koło damaszku bo i po co,to tereny poza tymi gdzie walcza z terrorystami finansowanymi przez Rosje( te setki Kornetów-M nie wzieły się z powietrza) A Rosja i Chiny wyraznie pokazały co dla nich znaczy Syria: nic a dla Rosji dodatkowo poligon dla zbrodni wojennych.

  2. Fanklub Daviena

   Teeraz już nie lata, bo boi się "nieskutecznej" rosyjskiej opl i "nieskutecznych" rosyjskich myśliwców. Ale gdy obiecywałeś, że najdalej za 3 miesiące Asad zginie lub ucieknie do Moskwy, to latały... :)

  3. Davien

   Nigdy nie latały koło Damaszku ale jak widze tak jak Konaszenkow masz zwidy, tyle ze on widział w majakach A-10 nad aleppo:))

 3. krwawe pieniądze

  Ho ho, Jakie ujadanie rosyjskich trolli. Mamy i fanklub i Hanysa. Tak panowie słabo opłacani - trzeba było zablokować rezolucję, bo pomoc humanitarna trafiałaby do potrzebujących a nie na konta Rosjan i kolesi z administracji al-Assada. O to toczył się bój.

  1. Xd

   No tak ogromna była pomoc "humanitarna" syryjczykom udzielana przez turcję as usa francję anglię no i izrael szczególnie było widać tą "humanitarną" pomoc jak ją trafili jakąś bombką

  2. krwawe pieniadze

   Bombkami to akurat trafiali Rosjanie w szpitale prowadzone przez zachodnie organizacje humanitarne.

  3. Szept

   Przecież to oczywiste że ruskie bomby trafiają tylko w szpitale i szkoły a amerykańskie tylko w złych terrorystów. Dzięki temu świat jest taki prosty, jednowymiarowy, aż chce się żyć.

 4. Kapustin

  Czerwony krzyż to doskonały cel optyczny Ruski Chochoł to widzi

 5. hobbymilitia81

  Kto i kiedy w końcu zreformuje tą RB ONZ ?

  1. Rosja może :) z Chinami Iranem i Wenezulelą ;)

  2. Ech

   Gdy USa przestanie byc silne. Nowe potengi np Chiny, Indie, Brazylia. Moze zreformuja.

  3. i Wenezuela :)

 6. PiotrEl

  Wszystko trafia do terrorystów. Za żarcie i leki Terroryści zmuszają ludzi do walki w ich szeregach - chcesz żeby rodzina jadła i miała lekarstwa? Etat "mięsa armatniego" czeka.

  1. Jakto? podobniez Rosja zlikwidowała terrorystów?

 7. Niuniu

  Moskwa i Chiny nie są przeciwko pomocy dla Syrii. To właśnie UE i USA uchwalili kolejne sankcję przeciwko temu Krajowi. Moskwa i Chiny zablokowały rezolucję przygotowaną przez Niemcy pozwalającą organom ONZ dostarczać pomoc homanitarną do Syrii na teren kontrolowane przez Turcję z poza kontrolą Damaszku. Ten projekt rezolucji stał w sprzeczności z innymi mówiącym o poszanowaniu integralności terytorialnej Syrii (rezolucjami ONZ obowiązującymi). Jeśli ten projekt by został przyjęty oznaczało by to, że ONZ sankcjonuje trwały podział Syrii.

  1. Davien

   NIuniu skończ juz bronic i wybielacbandziorów z Rosji bo własnei widac czym dla nich jest Syria i syryjczycy: takim duzym poligonem cwiczebnym i gułagiem w jednym,.

  2. Ech

   Dokadnie . To by znaczylo ze ONZ popiera agresora. Czyli np Turcje i jej bojowki. Szok

  3. ...

   Mozliwe ze to wynik szantazu Turcji. Wpuscimy Wam uchoccow "chyba ze ONZ uzna nasza aneksje"

 8. easyrider

  Rosja i Chiny grają jak im Zachód pozwala. Rada Bezpieczeństwa i całe ONZ to parawan, groteskowa organizacja, która praktycznie nie ma żadnej mocy sprawczej. Nikomu, poza kilkoma chodzącymi z głową w chmurach, nie chodzi tu o żadną ludność cywilną tylko o utrzymanie swojej strefy wpływów. Pomoc jakiejkolwiek islamskiej stronie, w nadziei, że wykaże w przyszłości lojalność wobec "niewiernych" to totalna naiwność. Zarówno ze strony Moskwy jak i Waszyngtonu. Długotrwałe korzyści może tam mieć Turcja, Iran czy Izrael. W szczególności Izrael bo jego bliski i relatywnie groźny rywal jest w kompletnej rozsypce.

 9. AWU

  Rosjanie z jakichś niezrozumiałych dla mnie względów przejawiają szczególną nienawiść do szpitali? Datuje się to do wojny 1920r (podczas I w.ś. raczej przestrzegali postanowień Konwencji Haskiej) a podczas 2 w.ś. rozpoczęło się to wraz z pierwszą próbą kontrataku, desantu na Teodozję gdzie wymordowali pozostawionych ciężko rannych Niemców w szpitalu polowym i zamordowali głównego lekarza płk Steinera który po wydaniu rozkazu ewakuacji personelu zdecydował się pozostać z rannymi. Z naszego polskiego punktu widzenia płk Steiner był ciekawą postacią, podczas I w.ś. był naczelnym chirurgiem szpitali wojskowych w Twierdzy Kraków i we Lwowie. Tablica ku jego pamięci na brzegu Woerthersee w jego rodzinnym Klagenfurcie. Zamordowano również rosyjskich jeńców leczonych w szpitalu oraz rosyjskie pielęgniarki (oczywiście po uprzednim zgwałceniu). Do ciekawego zdarzenia doszło w obozie jenieckim w Teodozji, gdy nadchodziły sowieckie wojska straż obozu zaczęła się ewakuować zamierzając pozostawić jeńców. Jeńcy rosyjscy się zbuntowali żądając ewakuacji, w rezultacie Niemcy wyeskortowali ponad 5 tys jeńców z obozu. Również Rosjanie w służbie niemieckiej (tzw kałmucy) podczas Powstania Warszawskiego znani byli z masakrowania szpitali. Jednym z najciekawszych wydarzeń medialnych ostatnich czasów było bez wątpienia opublikowanie przez NYT transkryptów komunikacji rosyjskich pilotów (na jak sądzili "secured frequency") bombardujących szpitale w Idlib dokładnie wg koordynatów które ONZ przekazał Rosji w celu ochrony tych placówek.

  1. yaro

   "Rosjanie z jakichś niezrozumiałych dla mnie względów przejawiają szczególną nienawiść do szpitali?" --- nikt nie zabił tylu cywilów co wojska USA ...

  2. Davien

   W porównaniu do tego co wymordował ZSRS/Rosja to USA duuuuuzo brakuje. Nikt nei przebije waszego ludobójstwa w rewolucji bolszewickiej, Wielkiego głodu na ukrainie czy milionów jakie zgineły wskutek rozpetania przez was i Niemcy IIWŚ,potem mamy nastepne miliony w Afganistanie, Wietnamie, gdzie robiliscie to razem z Wietkongiem wiec skończ kłamać.

  3. ?

   Ani słowa o wyczynach Legionu Samoobrony w Warszawie.Ty z Targówka?

 10. Hanys

  No niestety, co chwila rosyjskie samoloty muszą bombardować tą "pomoc humanitarną" wjeżdżającą do Idlibu, ponieważ z tej "pomocy" zachodu dla Syrii, jest potem ostrzeliwane przez terrorystów Aleppo czy inne posterunki. Dlatego kończy sie terrorystyczne eldorado... A zwykły Syryjczyk od zachodu nie dostał w ramach pomocy ani grama mąki, tylko przeciwnie - zachód nawala Syryjczyków sankcjami na żywność i leki, bombami i terrorystami - taka to oto "pomoc". Zachód by pomógł, gdyby się od Syrii odczepił, przestał okupować pola naftowe i finansować terroryzm. Bo są jeszcze inne opcje na stole, Asad moze dostać iskandery (które podobno już widziano zresztą w Syrii) i następnie wyzwolić resztę swoich terytoriów, likwidując nielegalne bazy terrorystów amerykańskich, do czego ma nie tylko prawo, ale i obowiązek. A presja ludu sie nasila to fakt, Syria chce wykopania USA ze swojego kraju, to widać ostatnio bardzo wyraźnie, po obitych kamieniami amerykańskich samochodach.

  1. spoko

   Rosja odmowila pomocy bo ta pomoc byla w postaci amerykanskich kurczakow

  2. Kosiarz onuc

   My już cię chopie namierzomy , trocha zmienimy ci cyferblat

  3. Davien

   Hanys skończ kłamac . Pomoc humanitarna z zachodu to nei wasze"białe konwoje " pełne broni i amunicji ale normalna pomoc. A jak na waszą ruska pomoc patrza syryjczycy to masz przykład z Aleppo gdzie ponad 900 tys kobeit i dzieci uciekało w popłochy jak sie do miasta zblizaliście, A juz Iskanderami to fura smiechu:)0 Po pierwszym odpaleniu albo wybija je Amerykanie albo jak poleci nie tam gdzie trzeba to dostaniecie taka odpowiedż ze Asad skończy w piekle grając z Husseinem w kary. Ostatnio to Syryjczycy rzucaja jakos kamieniami w rosyjskie patrole:)

 11. yaro

  ONZ to skompromitowana organizacja, a teraz do rzeczy: "Na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy Asadem a Iranem, Iran przekaże Syrii środki rakietowej OPL. Widać czekanie na „kluczyki” od FR już się Asadowi znudziło. Pozycja FR w syryjskich elitach władzy słabnie, Syryjczycy zaczynają sobie zdawać sprawę, że gierki rozgrywane w Syrii przez Moskwę z Turcją oraz catre blanche od Moskwy dla działań Izraela w Syrii może i czemuś służą, ale niczemu dobremu dla Syrii i ta sytuacja się jedynie z każdym rokiem pogłębia. Może się mylę, ale o ile nic się nie zmieni to w ciągu kilku lat albo Rosjanie zostaną z Syrii wyproszeni albo sami wymienią elitę władzy w Syrii, bo kursu to raczej nie zmienią." ---- czyli mówiąc krótko --- trzymamy kciuki za Iran i Syrię.

  1. Davien

   I znowu będzie z jednej strony : nieznane samoloty zniszczyły cele w Syrii, głównei te z Iranu. a z drugiej strony Asada pewnei spotka los Amina z Afganistanu i to pewnie z rak tej samej jednostki Specnazu.

 12. Fanklub FR

  Rosjanie przecież ciągle wysyłają pomoc humanitarna w postaci kolejnych zabawek mordu, więc o co chodzi?

  1. armod

   Zanim napiszesz idiotyzm, to się dobrze zastanów, co piszesz. Fanklubem to jestes, ale amerykańskim

 13. Fanklub FR

  Nam też kiedyś Rosjanie zakazali przyjęcia planu Marshalla, Rosjanie niespecjalnie lubię gdy ich "sojusznika" się powodzi.

Reklama