Rosja i Chiny przeciwko pomocy dla Syrii, ONZ oskarża Moskwę o zbrodnie

8 lipca 2020, 10:47
onz
Fot. ONZ

Rosja i Chiny zawetowały we wtorek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, zakładającą przedłużenie o rok procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją.

Reklama

Rezolucja została zgłoszona przez Niemcy i Belgię, dwóch niestałych członków RB ONZ. Pozostałych 13 członków tego gremium głosowało za jej uchwaleniem.

Strona rosyjska zgłosiła swój projekt rezolucji, zgodnie z którym udzielanie pomocy Syryjczykom mogłoby został przedłużone o pół roku i tylko przez jedno przejście graniczne z Turcją. Głosowanie nad tą koncepcją odbędzie się w środę.

Pół roku temu wygasło porozumienie o pomocy transgranicznej, zawierające możliwość udzielania pomocy ludności Syrii, której grozi katastrofa humanitarna o olbrzymich rozmiarach, także przez przejścia graniczne z Jordanią i Irakiem.

W tym samym dniu komisja śledcza do spraw Syrii powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ stwierdziła, że naloty dokonywane przez wojska rosyjskie i syryjskie na niektóre cele cywilne w Syrii (w tym szkoły i szpitale) stanowią zbrodnie wojenne. O zbrodnie wojenne oskarżono też dżihadystów z organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), którzy dokonywali licznych naruszeń praw człowieka na kontrolowanych przez siebie terenach, a ponadto prowadzili ostrzały artyleryjskie bez wyraźnego uzasadnienia wojskowego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Reklama
Kapustin
czwartek, 9 lipca 2020, 11:00

Czerwony krzyż to doskonały cel optyczny Ruski Chochoł to widzi

w.
czwartek, 9 lipca 2020, 10:47

pomoc humanitarna... taka jak na lotnisku w Kosowie gdy rozwalił się Herkules i spłonął , wg komunikatu PAP, od wybuchów przewożonej na nim amunicji.

Lord Godar
czwartek, 16 lipca 2020, 01:06

Jeśli już to amunicję przewozi się "w" Herkulesie , a nie "na" Herkulesie ... ruski matołku

easyrider
środa, 8 lipca 2020, 21:07

Rosja i Chiny grają jak im Zachód pozwala. Rada Bezpieczeństwa i całe ONZ to parawan, groteskowa organizacja, która praktycznie nie ma żadnej mocy sprawczej. Nikomu, poza kilkoma chodzącymi z głową w chmurach, nie chodzi tu o żadną ludność cywilną tylko o utrzymanie swojej strefy wpływów. Pomoc jakiejkolwiek islamskiej stronie, w nadziei, że wykaże w przyszłości lojalność wobec "niewiernych" to totalna naiwność. Zarówno ze strony Moskwy jak i Waszyngtonu. Długotrwałe korzyści może tam mieć Turcja, Iran czy Izrael. W szczególności Izrael bo jego bliski i relatywnie groźny rywal jest w kompletnej rozsypce.

krwawe pieniądze
środa, 8 lipca 2020, 17:14

Ho ho, Jakie ujadanie rosyjskich trolli. Mamy i fanklub i Hanysa. Tak panowie słabo opłacani - trzeba było zablokować rezolucję, bo pomoc humanitarna trafiałaby do potrzebujących a nie na konta Rosjan i kolesi z administracji al-Assada. O to toczył się bój.

Xd
czwartek, 9 lipca 2020, 04:12

No tak ogromna była pomoc "humanitarna" syryjczykom udzielana przez turcję as usa francję anglię no i izrael szczególnie było widać tą "humanitarną" pomoc jak ją trafili jakąś bombką

krwawe pieniadze
czwartek, 9 lipca 2020, 09:32

Bombkami to akurat trafiali Rosjanie w szpitale prowadzone przez zachodnie organizacje humanitarne.

Szept
czwartek, 9 lipca 2020, 12:35

Przecież to oczywiste że ruskie bomby trafiają tylko w szpitale i szkoły a amerykańskie tylko w złych terrorystów. Dzięki temu świat jest taki prosty, jednowymiarowy, aż chce się żyć.

krawawe pieniądze
czwartek, 9 lipca 2020, 17:19

Akurat w Syrii, a o niej rozmawiamy, było dokładnie jak napisałeś.

Niuniu
środa, 8 lipca 2020, 16:49

Moskwa i Chiny nie są przeciwko pomocy dla Syrii. To właśnie UE i USA uchwalili kolejne sankcję przeciwko temu Krajowi. Moskwa i Chiny zablokowały rezolucję przygotowaną przez Niemcy pozwalającą organom ONZ dostarczać pomoc homanitarną do Syrii na teren kontrolowane przez Turcję z poza kontrolą Damaszku. Ten projekt rezolucji stał w sprzeczności z innymi mówiącym o poszanowaniu integralności terytorialnej Syrii (rezolucjami ONZ obowiązującymi). Jeśli ten projekt by został przyjęty oznaczało by to, że ONZ sankcjonuje trwały podział Syrii.

Ech
środa, 8 lipca 2020, 21:18

Dokadnie . To by znaczylo ze ONZ popiera agresora. Czyli np Turcje i jej bojowki. Szok

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:38

NIuniu skończ juz bronic i wybielacbandziorów z Rosji bo własnei widac czym dla nich jest Syria i syryjczycy: takim duzym poligonem cwiczebnym i gułagiem w jednym,.

jak to jest być trollem?
środa, 8 lipca 2020, 22:13

Male pytanie? Ty myjesz zęby przed lustrem? Raczej nie bo nie wierzę, że po skali twoich "wyczynów" tutaj tj. kłamstwach, manipulacjach, bredniach, obrażania innych i zwykłych idiotyzmach normalny człowiek nie byłby w stanie spojrzeć w lustro.

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 14:39

Jaka ładna samokrtytyka, no dosłownie jak za Stalina:))

...
środa, 8 lipca 2020, 21:19

Mozliwe ze to wynik szantazu Turcji. Wpuscimy Wam uchoccow "chyba ze ONZ uzna nasza aneksje"

Davien
czwartek, 9 lipca 2020, 11:14

Zawetowała Rosja i Chiny wiec jaki szantaż Turcji. I jakie uznanie aneksji?? Przecież to Rosja i Turcja dzieliły sobei Syrię. UE nie uznaje tego od poczatku.

yaro
środa, 8 lipca 2020, 16:03

ONZ to skompromitowana organizacja, a teraz do rzeczy: "Na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy Asadem a Iranem, Iran przekaże Syrii środki rakietowej OPL. Widać czekanie na „kluczyki” od FR już się Asadowi znudziło. Pozycja FR w syryjskich elitach władzy słabnie, Syryjczycy zaczynają sobie zdawać sprawę, że gierki rozgrywane w Syrii przez Moskwę z Turcją oraz catre blanche od Moskwy dla działań Izraela w Syrii może i czemuś służą, ale niczemu dobremu dla Syrii i ta sytuacja się jedynie z każdym rokiem pogłębia. Może się mylę, ale o ile nic się nie zmieni to w ciągu kilku lat albo Rosjanie zostaną z Syrii wyproszeni albo sami wymienią elitę władzy w Syrii, bo kursu to raczej nie zmienią." ---- czyli mówiąc krótko --- trzymamy kciuki za Iran i Syrię.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:40

I znowu będzie z jednej strony : nieznane samoloty zniszczyły cele w Syrii, głównei te z Iranu. a z drugiej strony Asada pewnei spotka los Amina z Afganistanu i to pewnie z rak tej samej jednostki Specnazu.

PiotrEl
środa, 8 lipca 2020, 15:55

Wszystko trafia do terrorystów. Za żarcie i leki Terroryści zmuszają ludzi do walki w ich szeregach - chcesz żeby rodzina jadła i miała lekarstwa? Etat "mięsa armatniego" czeka.

czwartek, 9 lipca 2020, 08:55

Jakto? podobniez Rosja zlikwidowała terrorystów?

AWU
środa, 8 lipca 2020, 15:08

Rosjanie z jakichś niezrozumiałych dla mnie względów przejawiają szczególną nienawiść do szpitali? Datuje się to do wojny 1920r (podczas I w.ś. raczej przestrzegali postanowień Konwencji Haskiej) a podczas 2 w.ś. rozpoczęło się to wraz z pierwszą próbą kontrataku, desantu na Teodozję gdzie wymordowali pozostawionych ciężko rannych Niemców w szpitalu polowym i zamordowali głównego lekarza płk Steinera który po wydaniu rozkazu ewakuacji personelu zdecydował się pozostać z rannymi. Z naszego polskiego punktu widzenia płk Steiner był ciekawą postacią, podczas I w.ś. był naczelnym chirurgiem szpitali wojskowych w Twierdzy Kraków i we Lwowie. Tablica ku jego pamięci na brzegu Woerthersee w jego rodzinnym Klagenfurcie. Zamordowano również rosyjskich jeńców leczonych w szpitalu oraz rosyjskie pielęgniarki (oczywiście po uprzednim zgwałceniu). Do ciekawego zdarzenia doszło w obozie jenieckim w Teodozji, gdy nadchodziły sowieckie wojska straż obozu zaczęła się ewakuować zamierzając pozostawić jeńców. Jeńcy rosyjscy się zbuntowali żądając ewakuacji, w rezultacie Niemcy wyeskortowali ponad 5 tys jeńców z obozu. Również Rosjanie w służbie niemieckiej (tzw kałmucy) podczas Powstania Warszawskiego znani byli z masakrowania szpitali. Jednym z najciekawszych wydarzeń medialnych ostatnich czasów było bez wątpienia opublikowanie przez NYT transkryptów komunikacji rosyjskich pilotów (na jak sądzili "secured frequency") bombardujących szpitale w Idlib dokładnie wg koordynatów które ONZ przekazał Rosji w celu ochrony tych placówek.

Lord Godar
czwartek, 16 lipca 2020, 01:11

Bo tam bohaterscy bojcy bez większych obaw mogą się "wykazać" i raczej nikt na nich nie podniesie ręki skoro to szpital z rannymi i bezbronnymi.

wert
środa, 8 lipca 2020, 21:55

1920 pod Płockiem doszło do "pacyfikacji" polskiego szpitala: zamordowali kilkuset rannych żołnierzy i cywili- kobiet, dzieci. W samym Płocku ofiarą niewyżytych sołdatów padła 1,5-roczna klacz, którą następnie zastrzelili "bo wierzgała nogami"

czwartek, 9 lipca 2020, 08:55

może nie wiedzieli co to?

?
środa, 8 lipca 2020, 20:08

Ani słowa o wyczynach Legionu Samoobrony w Warszawie.Ty z Targówka?

yaro
środa, 8 lipca 2020, 18:34

"Rosjanie z jakichś niezrozumiałych dla mnie względów przejawiają szczególną nienawiść do szpitali?" --- nikt nie zabił tylu cywilów co wojska USA ...

czwartek, 9 lipca 2020, 08:56

Nikt oprócz rosjan

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:43

W porównaniu do tego co wymordował ZSRS/Rosja to USA duuuuuzo brakuje. Nikt nei przebije waszego ludobójstwa w rewolucji bolszewickiej, Wielkiego głodu na ukrainie czy milionów jakie zgineły wskutek rozpetania przez was i Niemcy IIWŚ,potem mamy nastepne miliony w Afganistanie, Wietnamie, gdzie robiliscie to razem z Wietkongiem wiec skończ kłamać.

hobbymilitia81
środa, 8 lipca 2020, 14:05

Kto i kiedy w końcu zreformuje tą RB ONZ ?

Ech
środa, 8 lipca 2020, 21:21

Gdy USa przestanie byc silne. Nowe potengi np Chiny, Indie, Brazylia. Moze zreformuja.

Davien
czwartek, 9 lipca 2020, 11:16

Marzenia ruskich trolli ale to tylko marzenia:))

Ech
piątek, 10 lipca 2020, 01:34

lub racjonalna konsekwencja

czwartek, 9 lipca 2020, 08:56

i Wenezuela :)

środa, 8 lipca 2020, 15:11

Rosja może :) z Chinami Iranem i Wenezulelą ;)

Hanys
środa, 8 lipca 2020, 13:50

No niestety, co chwila rosyjskie samoloty muszą bombardować tą "pomoc humanitarną" wjeżdżającą do Idlibu, ponieważ z tej "pomocy" zachodu dla Syrii, jest potem ostrzeliwane przez terrorystów Aleppo czy inne posterunki. Dlatego kończy sie terrorystyczne eldorado... A zwykły Syryjczyk od zachodu nie dostał w ramach pomocy ani grama mąki, tylko przeciwnie - zachód nawala Syryjczyków sankcjami na żywność i leki, bombami i terrorystami - taka to oto "pomoc". Zachód by pomógł, gdyby się od Syrii odczepił, przestał okupować pola naftowe i finansować terroryzm. Bo są jeszcze inne opcje na stole, Asad moze dostać iskandery (które podobno już widziano zresztą w Syrii) i następnie wyzwolić resztę swoich terytoriów, likwidując nielegalne bazy terrorystów amerykańskich, do czego ma nie tylko prawo, ale i obowiązek. A presja ludu sie nasila to fakt, Syria chce wykopania USA ze swojego kraju, to widać ostatnio bardzo wyraźnie, po obitych kamieniami amerykańskich samochodach.

GB
środa, 8 lipca 2020, 20:53

Wyrzutnia Iskander była w Syrii. Były zdjęcia przynajmniej jednej. Czy są tam dziś nie wiem. Tylko widzisz jak ostatnio strzelała bojowo to trafiła w dom w miasteczku zamiast w jakiś cel wojskowy. A po drugie ostrzał amerykańskich, czy jakichś innych zachodnich wojsk skończyłby się niezbyt miło dla Asada. Zasada jest taka że Zachód może i ma prawo atakować Asada (jako bandytę i zbrodniarza) i Rosjan (jako bandytów, terrorystów itp.), a Asad i Rosjanie nie mają prawa atakować wojsk zachodnich. Zobacz, Amerykanie z koalicja już kilka razy atakowali wojska Asada, Turcy pozwolili sobie zestrzelić rosyjskiego Su-24, Izrael dokonał już kilkaset bombardowań obiektów w Syrii. Amerykanie zmasakrowani rosyjskich wagnerowcow. I praktycznie zero poważnej odpowiedzi rosyjskiej i syryjskiej. A przepraszam byla jednak. Tak bardzo zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL chciała zestrzelić izraelskiego F-16, że zestrzeliła rosyjskiego IŁa...

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:48

Hanys skończ kłamac . Pomoc humanitarna z zachodu to nei wasze"białe konwoje " pełne broni i amunicji ale normalna pomoc. A jak na waszą ruska pomoc patrza syryjczycy to masz przykład z Aleppo gdzie ponad 900 tys kobeit i dzieci uciekało w popłochy jak sie do miasta zblizaliście, A juz Iskanderami to fura smiechu:)0 Po pierwszym odpaleniu albo wybija je Amerykanie albo jak poleci nie tam gdzie trzeba to dostaniecie taka odpowiedż ze Asad skończy w piekle grając z Husseinem w kary. Ostatnio to Syryjczycy rzucaja jakos kamieniami w rosyjskie patrole:)

Kosiarz onuc
środa, 8 lipca 2020, 19:39

My już cię chopie namierzomy , trocha zmienimy ci cyferblat

spoko
środa, 8 lipca 2020, 16:22

Rosja odmowila pomocy bo ta pomoc byla w postaci amerykanskich kurczakow

Fanklub Daviena
środa, 8 lipca 2020, 13:20

Rosja i Chiny nie są przeciw pomocy dla Syrii, tylko za jej suwerennością, czyli prawem kontroli towarów przekraczających jej granicę. Ktoś kłamliwy PAPie chce pomagać Syrii, to proszę - nie ma problemu - przez syryjskie przejście! A nie przez "zieloną granicę"z Turcji, gdzie trafia "pomoc" w postaci rakiet przeciwpancernych, min i amunicji. I czy nie ciekawe, że "komisja śledcza" ONZ nie zajęła się np. zbombardowaniem przez USA stacji ujęcia wody dla Damaszku, gdy stało się jasne, że ISIS przegrywa i będzie musiało ją opuścić? USA z ONZ zrobiły odrażający cyrk.

Davien
środa, 8 lipca 2020, 19:50

Widzisz kłamco ale USa nei lata koło damaszku bo i po co,to tereny poza tymi gdzie walcza z terrorystami finansowanymi przez Rosje( te setki Kornetów-M nie wzieły się z powietrza) A Rosja i Chiny wyraznie pokazały co dla nich znaczy Syria: nic a dla Rosji dodatkowo poligon dla zbrodni wojennych.

Fanklub Daviena
czwartek, 9 lipca 2020, 11:42

Teeraz już nie lata, bo boi się "nieskutecznej" rosyjskiej opl i "nieskutecznych" rosyjskich myśliwców. Ale gdy obiecywałeś, że najdalej za 3 miesiące Asad zginie lub ucieknie do Moskwy, to latały... :)

Davien
środa, 15 lipca 2020, 15:52

Nigdy nie latały koło Damaszku ale jak widze tak jak Konaszenkow masz zwidy, tyle ze on widział w majakach A-10 nad aleppo:))

Fanklub FR
środa, 8 lipca 2020, 13:20

Nam też kiedyś Rosjanie zakazali przyjęcia planu Marshalla, Rosjanie niespecjalnie lubię gdy ich "sojusznika" się powodzi.

Fanklub FR
środa, 8 lipca 2020, 13:11

Rosjanie przecież ciągle wysyłają pomoc humanitarna w postaci kolejnych zabawek mordu, więc o co chodzi?

armod
środa, 8 lipca 2020, 16:21

Zanim napiszesz idiotyzm, to się dobrze zastanów, co piszesz. Fanklubem to jestes, ale amerykańskim

Tweets Defence24