Technologie
Rosja: Bezzałogowe śmigłowce do testów uzbrojenia
Koncern Rostech poinformował o dostarczeniu siłom zbrojnym Federacji Rosyjskiej pierwszej partii nowego typu bezzałogowców pionowego startu, przeznaczonych m. in. do testowania skuteczności nowych systemów uzbrojenia. Za opracowanie i wdrożenie do produkcji maszyn oznaczonych enigmatycznie KBLA-IWT odpowiadała spółka Dinamika – AT.
Nowo wprowadzone do sił zbrojnych maszyny, reklamowane oczywiście jako „nie mające odpowiednika”, to bezzałogowe śmigłowce o klasycznej konstrukcji i masie startowej do 300 kg. Napędzane są silnikiem spalinowym i osiąga prędkość do 135 km/h przy zasięgu sterowania do 50 km. Są to szczątkowe informacje jakie można uzyskać na temat śmigłowca wchodzącego w skład systemu KBLA-IWT.
Rozwinięcie skrótu wyjaśnia, dlaczego konstrukcja maszyny jest maksymalnie uproszczona, żeby nie powiedzieć toporna. Pełna nazwa rosyjska to Kомплекс с Беспилотным Летательным Аппаратом – Имитатор Воздушных Целей (КБЛА-ИВЦ), czyli System z Bezzałogowym Statkiem Powietrznym – Imitator Celów Powietrznych. Zadaniem tej maszyny jest wiec symulowanie podczas testów nowego uzbrojenia lub szkolenia obsługi systemów OPL celów takich jak śmigłowce bojowe oraz bezzałogowce pionowego startu. W skłąd systemu wchozi też stanowisko kontrolne i wyposażenie do obsługi naziemnej, w tym np. podwozie kołowe, czy raczej trójkołowy wózek do przetaczania płatowca na ziemi.
W komunikacie opublikowanym przez koncern Rostech widać co najmniej 10 maszyn, ale brak jest informacji zarówno o liczbie dostarczonych systemów, jak też jednostce lub ośrodku badawczym do którego trafiły. Poinformowano natomiast, że KBLA-IWT powstał na podstawie kontraktu z 2015 roku, który dotyczył opracowania i wdrożenia do produkcji tego typu system bezzałogowego. Projekt był finansowany przez ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej.
Producent podkreśla, że system jest prosty w obsłudze i wyposażony w specjalne rozwiązania wirtualne ułatwiające szkolenie, co nie powinno dziwić, gdyż Dinamika-AT znana jest przede wszystkim z produkcji symulatorów lotniczych, na przykład śmigłowców Ka-52. Śmigłowiec bezzałogowy KBLA-IWT jest zdaniem producenta interesującym i prostym w eksploatacji rozwiązaniem m. in. do do monitorowania pożarów lasów, nasadzeń rolniczych czy linii przesyłowych i transportu produktów naftowych. Dlatego planowana jest również wersja oferowana odbiorcom cywilnym i służbom mundurowym.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104