Reklama

Geopolityka

Rosja atakuje IS w rejonie syryjskiego miasta Al-Bab

Fot. syria.mil.ru.
Fot. syria.mil.ru.

Jak poinformowało tureckie wojsko, cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) w rejonie miasta Al-Bab na północy Syrii zostały zaatakowane prze rosyjskie lotnictwo. W trzech atakach zginęło 12 dżihadystów.

W komunikacie podsumowującym ostatnią dobę tureckiej interwencji zbrojnej wspierającej syryjskich rebeliantów na północy kraju, armia podała, że jeden turecki żołnierz zginął, a pięciu zostało rannych w ataku IS na południe od miasta Al-Azrak. 

Ponadto tureckie samoloty dokonały ataków w rejonie miast Al-Bab i Daglabasz, na skutek których 17 celów IS zostało zniszczonych, a 26 bojowników zginęło. 

Turecka armia wspiera rebeliantów na północy Syrii w ramach operacji "Tarcza Eufratu". Jej celem jest oczyszczenie obszarów przy południowej granicy Turcji z dżihadystów oraz uniemożliwienie kurdyjskim bojownikom, wspieranym przez USA, zdobywanie nowych terenów w Syrii. Kurdowie również próbowali odbić Al-Bab z rąk islamistów. 

W nocy z czwartku na piątek w Syrii zaczęło obowiązywać wynegocjowane przez Turcję i Rosję porozumienie o rozejmie. Syryjscy działacze informowali w piątek o nowych starciach armii rządowej z rebeliantami w prowincjach Hama i Idlib oraz o incydentach w kilku innych rejonach, jednak na pozostałym terytorium Syrii panuje spokój. 

Rosja jest sojuszniczką syryjskiego reżimu. 

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Śmierć w wyniku konfliktu poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomson

    Coś ciężko idzie Turkom pod Al-Bab.Widziałem filmik jak terroryści z IS przejęli dwa Leopardy 2 oraz transportery i spalili żywcem wziętych do niewoli dwóch żołnierzy tureckich.Dlatego Rosjanie musieli pomóc bombardowaniem aby przejęte czołgi nie służyły terrorystom.

Reklama