Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja: arktyczne ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych i lotnictwa

Samolot transportowy Ił-76 przed rozpoczęciem zrzutów spadochronowych. - fot. mil.ru
Samolot transportowy Ił-76 przed rozpoczęciem zrzutów spadochronowych. - fot. mil.ru

Rosyjskie jednostki powietrznodesantowe i lotnictwo transportowe przeprowadziły ćwiczenia w rejonie Arktyki. Podczas tych ćwiczeń dwa samoloty transportowe Ił-76 dokonały zrzutu ponad 40 ton różnego rodzaju ładunków w rejonie rozlokowania rosyjskich żołnierzy.

Jak poinformował zastępca ministra obrony Rosji, gen. Arkady Bachin. - Operacja miała wykazać zdolność rosyjskich sił zbrojnych do udzielenia wsparcia i pomocy materialnej, zarówno cywilnych jak i wojskowym grupom podczas działań w tym regionie. 

Były to kolejne już manewry sprawdzające zdolność do operowania wojsk w warunkach arktycznych. Rosja wyznaczyła sobie za cel przeszkolenie i rozmieszczenie wojska do 2020 roku, aby "chronić interesy polityczne i gospodarcze w Arktyce."

Wicepremier Dmitrij Rogozin powiedział w grudniu ubiegłego roku, że Rosja ryzykuje utratę suwerenności w drugiej połowie XXI wieku, jeśli nie będzie w stanie ochronić swoich interesów w tym rejonie. Dlatego trwają prace nad stworzeniem pełnych brygad zdolnych do działania w Arktyce, oraz formowanie sił morskich i lotniczych. Ich zadaniem będzie stała obecność w arktycznej strefie wpływów Rosji. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    I znając ich determinację nie wątpię, że osiągną swoje cele... a ludzie poza Moskwą i Sankt w głubinkach, będą żyli jak żyją. I będzie to tylko ich zmartwienie. I tyle.

Reklama