Rosja: 15 miliardów dolarów za eksport uzbrojenia

13 kwietnia 2020, 11:35
klLKY0IBNQVBAis6AilAQUOYHl36ccWu
Fot. kremlin.ru
Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że Federacja Rosyjska wyeksportowała w 2019 roku uzbrojenie za około 15 miliardów dolarów. Dzięki temu zakładany wcześniej plan został przekroczony i to o … dwa procent. Pomóc w tym miały m.in. działania bojowe w Syrii.

Prezydent Putin ujawnił wyniki eksportu rosyjskiego uzbrojenia na spotkaniu Komisji w sprawie współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą przeprowadzonej 9 kwietnia br. w trybie wideokonferencji. Dzień wcześniej rosyjski prezydent przeprowadził wideokonferencję na ten sam temat z udziałem liderów regionów, w których znajdują się główne zakłady obronne oraz prezesami najważniejszych firm tego sektora przemysłowego.

Według Putina eksport rosyjskiego uzbrojenia przebiega zgodnie z założeniami, co oznacza, że sprzęt ten jest nadal konkurencyjny i będzie znajdował nabywców na całym świecie. Dowodem na to mają być zrealizowane w 2019 roku dostawy o wartości ponad 15 miliardów dolarów, oraz posiadany pakiet zamówień wyceniany na ponad 55 miliardów dolarów dla około stu krajów na świecie

„Jeśli chodzi o wyniki współpracy wojskowo-technicznej za ostatni rok, są one z pewnością pozytywne. Pomimo ogólnie niekorzystnej sytuacji i ostrego sprzeciwu konkurentów, system współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą działał z powodzeniem. Nie tylko w pełni zrealizowaliśmy nasze plany, ale także przekroczyliśmy je o dwa procent”.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej

Władimir Putin zauważył przy tym, że zagrożeniem w realizacji obecnych planów może być epidemia koronawirusa, która ma bardzo negatywny wpływ na całą gospodarkę światową. Przy silnej, zagranicznej konkurencji w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej konieczne więc będzie szukanie skutecznych sposobów na „elastyczne i skuteczne korygowanie form i metod pracy [w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej] w celu utrzymania przodującej pozycji Rosji w eksporcie produktów wojskowych”.

image
Fot. kremlin.ru

„Jestem pewien, że konkurencyjność i popyt na rosyjski sprzęt wojskowy będą się utrzymywać…Wynika to z jego unikalnych właściwości i charakterystyk, a także z najbardziej zaawansowanych rozwiązań”.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej

Sukcesem dla niego był np. szczyt Rosja-Afryka przeprowadzony w październiku 2019 roku, którego efektem były umowy z państwami afrykańskimi o wartości około miliarda dolarów. Bardzo ważne mają być też „pomyślne doświadczenie bojowego użycia rosyjskiego uzbrojenia, które w szczególności doskonale pokazało się w Syrii. Jego skuteczność, dokładność, niezawodność i bezpretensjonalność to cechy, które determinują popyt na globalnym rynku zbrojeniowym”.

Putin chciał dodatkowo wiedzieć, jak obecnie jest budowana w ramach dzisiejszych ograniczeń kwarantanny „interakcja, w jaki sposób budowana jest praca między przedsiębiorstwami przemysłowymi, władzami regionalnymi i centralnymi, biurami holdingów oraz rządem”. Delikatnie podkreślił, że zdrowie i bezpieczeństwo obywateli jest oczywiście najważniejsze, ale nie można przesadzać ze środkami, które muszą zależeć od rzeczywistej sytuacji. Konieczne jest bowiem również zapewnienie stabilnej pracy dla zakładów tworzących kompleks wojskowo-przemysłowy.

„Nasze działania, o czym już wielokrotnie mówiłem, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia obywateli. Ale one, te działania, muszą być zrównoważone, adekwatne do rzeczywistej sytuacji w każdym regionie, zwłaszcza jeśli mówimy o zapewnieniu stabilnej, rytmicznej pracy przedsiębiorstw tworzących system, które oczywiście obejmują kompleks wojskowo-przemysłowy”.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej

Z raportów poszczególnych firm wynika np., że ta rozwaga polega m.in. na pozostawieniu w domach „pracowników w wieku powyżej 65 lat, osób chorych i rodziców dzieci, które dziś nie chodzą do szkoły”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 129
Reklama
PiotrEl
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:59

Rosjanie w ciągu roku kupują około 1,5 mln nowych samochodów. Z tego 1,3 mln powstaje w Rosji. Gdy ma się duży rynek wewnętrzny nie wszystko trzeba eksportować. W Rosji (licząc według siły nabywczej) tylko 8% towarów ma pochodzenie zagraniczne. W USA około 16% a w UE pomiędzy 30 a 40 %. Sankcje zamknęły bardziej gospodarkę Rosji niż by chcieli ci co je wymyślili. Co do eksportu broni, jak się ma tak bandyckiego przeciwnika jak USA (szantaż, zastrzaszanie, przekupstwo) to dziwne że jeszcze cokolwiek sprzedaje. Ostatnie przypadki to Egipt samoloty I okupowany Afganistan zamiast Mi 8 amerykańskie badziewiaki które będą rdzewiały w hangarze bo Afganistan nie będzie stać na serwis.

Wania
środa, 15 kwietnia 2020, 06:57

Do 2,5 mln kupowanych przed sankcjami jeszcze sporo Rosji brakuje. W Polsce rocznie kupuje się ok 600.000 nowych samochodów. Patrząc na liczbę ludności to Rosja jest daleko stąd. W Rosji na tysiąc mieszkańców przypada 351 samochodów, co jest o 43 proc. mniej niźli w Europie Zachodniej i 55 proc. mniej niż w twoim ukochanym USA. Wzrost sprzedaży samochodów w Rosji jest spowodowany lękami przed spadkiem notowań rubla. Rosjanie wyzbywają się oszczędności kupując samochody.

zyg
wtorek, 14 kwietnia 2020, 23:27

Zawaliłeś !!! Premii NIET !! W Rosji sprzedano w 2019r 1.7 MLN nowych samochodów, najwięcej: Łada 21%, KIA 17%, Hyundai 10%, Renault 8.5%. Patrząc z innej perspektywy w Rosji sprzedano w 2019r 1 nowy samochód na 85 mieszkańców, w Polsce 1/60 a w USA 1 na 19 mieszkańców. I "wyprodukowano" a "zmontowano" to nie jest to samo.

Ukulele
wtorek, 14 kwietnia 2020, 16:28

Ja bym się nie śmiał. Putin wyraźnie prze do wojny. Ma świadomość że czas gra na korzyść Chin i USA. To jest moment w którym trzeba postawić na wzmocnienie armii. Najgorsze co można zrobić to niedoceniać potencjalnego przeciwnika. Czas gra dla nas ale moment jest trudny. Rosja wciąż ma silną armię. To chyba nie moment na śmieszkowanie

HeHe
wtorek, 14 kwietnia 2020, 21:23

A skąd wniosek o tym "parciu do wojny"? Tam gdzie zarabia się pieniądze raczej nie myśli się o wojnie.

Lechu
wtorek, 14 kwietnia 2020, 16:12

Za stalina dopisywano zera do cyfr z planów, Putin nie dopisał zer znaczy, że już uwzględnione zawyżenie w podanej liczbie . Teraz Putin ma fajne tłumaczenie koronawirusem za wszystkie swoje niepowodzenia i zrealizowane plany z nadwyżką 2 % :). Tak jeszcze zauważmy, że szczyt epidemii w Rosji uplasuje się w dacie defilady w maju. A na trybunach pewnie będzie tylko przedstawiciel z Wenezueli.

HeHe
wtorek, 14 kwietnia 2020, 21:26

Jakie konkretnie "niepowodzenia" Putin tłumaczy wirusem?

Orthodox
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:42

I te całe 2% ponad planowaną wartość. Tylko czy ta planowana wartość jest aktualna, wobec rezygnacji kolejnych kontrahentów.

R
wtorek, 14 kwietnia 2020, 16:33

A kto zrezygnowal?

7plmb
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:39

Hmm..troszkę więcej ale niedużo jak wartość polskiego eksportu mebli w 2019 r :-)))

andrzejto
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:16

Czyli mniej więcej połowę tego, co Polska uzyskuje za eksport żywności....

Kapustin
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:13

Rosja eksportuje na kredyt czyli w rzeczywistości powieksza sie nidgy nie spłacony dług Iran Syria Wenezuela Irak jedzcze piękna Kuba, Turcja jeszcze nie zapłaciła?

HeHe
wtorek, 14 kwietnia 2020, 21:32

Taa, oczywiście przez "zapomnienie" nie ma na liście Indii, ChRL, Pakistanu, Kazachstanu i wielu, wielu innych ... :) skąd wiesz, że Turcja nie zapłaciła?

zyg
wtorek, 14 kwietnia 2020, 07:22

Znamienne że gdy odjąć ropę, produkty ropopochodne i gaz wartość eksportu za 2019 Rosji jest mniejsza niż Polski? W liczbach Rosja wyeksportowała USD 422 mld z czego ropa/produkty/gaz USD 220 mld. Polski eksport to USD 264 mld. Za USD 15 mld wyeksportowaliśmy w kategorii "meble, oświetlenie, budynki prefabrykowane" ( a dokładnie USD 14.9 mld). Mówiąc delikatnie to liczby nie przysposabiają powodów do dumy "potężnej" Rosji?

abc
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:21

A co zostanie z polskiego eksportu jeśli odjąć od niego wymianę pomiędzy oddziałami zagranicznych koncernów? Taki VW , zakład w Poznaniu wyprodukował 267 tysięcy samochodów i zostało zaliczone jako eksport Polski, co jest nieporozumieniem

zyg
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:55

Tok myślenia jak najbardziej zgodny z linią rosyjskiej propagandy. Jednak wartość handlu międzynarodowego w globalnej ekonomii obliczana jest wg ścisłych reguł jednakowych dla wszystkich krajów z Rosją włącznie.

gyz
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:21

"Za USD 15 mld wyeksportowaliśmy w kategorii "meble, oświetlenie, budynki prefabrykowane" " -- tylko, że 95% drewna do tych mebli pochodzi z Rosji ....

Orthodox
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:35

Nawet jeśli by to było prawdą, a nie jest, to głównym zarobkiem jest sprzedaż towarów przetworzonych, a nie surowców.

Kałboj
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:42

Skąd te dane, kłamco? Lasy Państwowe mają prawie 90% udziału w naszym rynku drewna. Import dtewna z Rosji jest nawet mniejszy od tego z Niemiec, i to o rząd wielkości....

bender
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:56

To nie wydaje się prawdą, ale gdyby było prawdą, to wskazywałoby na zapóźnienie rosyjskiego modelu gospodarczego. No bo dlaczego zamiast sprzedawać drogo drewno przetworzone w meble, to sprzedają tanio surowiec, który my przetwarzamy i trzepiemy krocie?

HeHe
wtorek, 14 kwietnia 2020, 21:38

"Trzepiemy krocie"? Te meble są produkowane w fabrykach będących własnością szwedzkiej IKEI dla sklepów szwedzkiej IKEI.

antyDavien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:09

to jest prawda poczytaj sobie o załamaniu przemysłu meblarskiego w wyniku zamknięcia granic z Rosją w ubiegłym roku ....

Roket
środa, 15 kwietnia 2020, 11:15

I znowu kłamstwa. Niema żadnego załamania. Mało tego. Zamiast produkować na Rosję produkujemy na zachód Europy i kanade. I to coraz więcej. Rosjanie zazdrosni o rozwój polskiego przemysłu drzewnego wymyślają bajeczki. Od ponad dekady mało kto już tu produkuje coś na Rosję. Nie stać ich

robo
środa, 15 kwietnia 2020, 11:04

no i znowu ... ty czytasz sputnika a my dane GUS i World Banku . Skoro rzekome załamanie polskiego przemysłu meblarskiego tak cię cieszy ...

Piekarz z Hajfy.
wtorek, 14 kwietnia 2020, 20:25

Poczytałem. Nie było żadnego załamania. Był wzrost. Kolejny. Większy niż 2%.

zyg
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:52

troll znany z odwracania nick'ów innych forumowiczów zyg-gyz, AWU-UWA, abc-cba itd, jak zawsze łże. Polska w 2019 r wyeksportowała drewno wartości USD 5.3mld (czyli 30% wartości rosyjskiego eksportu uzbrojenia) w tym do Rosji USD 480 mln. Z Rosji sprowadzono drewno wartości USD 41 MILIONÓW głównie gatunki rzadkie w Polsce.

klawiatura
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:14

jesteśmy potęgą

Pirat
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 23:48

A ile miliardów Rosja wydała za operacje bojowe w Syrii?

www
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 21:36

Rosja wyda 100 miliardów rubli na budowę pierwszych dwóch lotniskowców helikopterowych Budowa pierwszych dwóch rosyjskich uniwersalnych statków desantowych (UDC) w fabryce w Zaliv na Krymie będzie kosztować około 100 miliardów rubli, umowa zostanie podpisana przed końcem kwietnia. Poinformowało to TASS jako źródło w kompleksie wojskowo-przemysłowym.

Orthodox
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:15

Rosja wyda te pieniądze tylko wtedy, kiedy je będzie miała, czyli w nieprzewidywalnej przyszłości.

wtorek, 14 kwietnia 2020, 09:11

Toż to prawdziwy zawrót głowy od sukcesów jak pisywał pewien klasyk :))

Wania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 07:33

Czyli będzie totalna klapa i pieniądze pójdą w błoto. Ta stocznia to tylko propaganda. Przy budowie mistrali udział brała zupełnie inna stocznia. Na Krymie składaki kutry...

antyWania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 10:00

Wania totalna klapa to Twoje wypowiedzi, na E24 zostałeś ośmieszony nawet przez wypowiedzi prezydenta USA, więc tak może już starczy, boś ty Wania z Montany a nie z Syberii.

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:14

NO popatrz a mimo tej wypowiedzi Trumpa AS dalej wykańcza cenowo Rosję bo stwierdzili ze te ustalenia dotycza wyłacznei rynku amerykańskiego gdzie podniesli ceny a dla Azji i Europy obnizyli jeszcze bardziej: Azja 5,5 usd za baryłkę, Europa 10,65 usd za baryłkę. I co , stać Rosje na taka wojnę?:)

R
wtorek, 14 kwietnia 2020, 16:37

" AS dalej wykańcza cenowo Rosję" moze dodaj do tego ze AS tez wykancza powoli US, wydobycie ropy i gazu w US jest na granicy olacalnosci, ale tego to juz nie napiszesz co?

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 18:32

NO popatrz a AS własnei na rynku amerykańskim podniosła ceny by opłacało sie wydobywanie z łupków:) Ale dla twojej wiedzy koszt z łupków w 2016r to było 23usd a dla Rosji to 19 usd a teraz policz po ile AS sprzedaje swoja ropę:)) PS. wudobycie z łupków można bez problemu zatrzymać i wznowic jak ceny pójda w górę, ze złóz rosyjskich niet.

Wania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:01

O... Kolega z braku argumentów stosuje typowo rosyjska retorykę. A prezydent po kontakcie z zarażonym lekarzem widzę uciekł w drugą skrajność i się izoluje od ludzi... Czyżby był nosicielem? Rosja po negacji ograniczenia wydobycia ropy o 0,3 mld i stwierdzeniu, że mają pieniądze i wykończą tych z Montaty jak wy tam w olgino ładnie nazywacie USA, nagle z radością zgodziła się po miesiącu ograniczyć wydobycie o 2.5 mld baryłek. No sukces. A ceny ropy dzięki Rosji szorują po dnie. Dziękujemy za tanią benzynę.

antyWania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:18

"O... Kolega z braku argumentów stosuje typowo rosyjska retorykę. A prezydent po kontakcie z zarażonym lekarzem widzę uciekł w drugą skrajność i się izoluje od ludzi.." --- bo jest mądrzejszy od innych co to w mimo zakazu latają po cmenatarzach ...

anty anty
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:32

Taki mądry a zachował się jak Łukaszenka. A młodzieńcem przecież nie jest.

wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:45

Bo on na tym cmentarzu zaraz wyląduje...

bender
wtorek, 14 kwietnia 2020, 10:59

Nie gorączkuj się, nic nie zbudują, będzie ściema jak zawsze, a potem dojdą do wniosku, że nie potrzebują :-D

W
wtorek, 14 kwietnia 2020, 00:02

Pod koniec lat 80tych mój starszy o 5lat brat wykazał się jakaś wiedzą, bo zmodyfikował radio. Sluchlismy różnych dziwnych stacji. To trwało kilka lat. Natomiast on zawsze mi powtarzał, słysząc agencje TASS.... to był obywatel "ku" z agencji TASS. W tedy tego nie rozumiałem (z wiekiem przyszło) , ale cus w tym jest. TASS, sputnik itp putin, czyli q-TASS szkoda, że nie na starym sputniku. Myślcie czego słuchacie, i obserwujcie, kto w nich publikuje. Tak poza tym to Wam wszystkim pomijając poglądy polityczne życzę zwyczajnie zdrowia.

antyDavien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 10:02

TASS, BBS, CNN jedna chwała, zresztą dziwne by było gdyby taka wiadomość była podawana przez BBC np. 

anty anty
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:36

Żeby porównywać wolne media z wolnych krajów z propagandową rządową tubą kraju totalitarnego to trzeba mieć intelekt na poziomie rusofila płaskoziemcy. Covid-19 to pewnie amerykanie "wypuścili" ? Co? Pewnie bo zazdroszczą Krymu?

bender
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:47

TASS to nawet nie stało koło BBC. Ponoć Boris Johnson planuje skok na media publiczne podobny do osiągnięć naszych orłów, ale jak na razie BBC to lśniący kryształ, przy którym wszystkie inne media publiczne to brudne spluwaczki bez warsztatu i etyki. CNN jest w prywatnych rękach, jak Polsat czy TVN u nas.

antybender
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:28

rozumiemy, że od dziś to BBC i CNN maja mieć kontakty w ministerstwie w Rosji, ... komedia z tych rusofobów ...

bender
wtorek, 14 kwietnia 2020, 15:48

Jakie znów kontakty? To byłoby nielegalne z punktu widzenia rosyjskiego prawa. Chodzi o to, żeby prezentować uzyskane informacje (np. od rzecznika ichniego MON) w sposób krytyczny, zdobyć jeszcze inną opinię a nie na ślepo powtarzać co Kreml zmyśli i jeszcze klaskać z uciechy.

Orthodox
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 18:41

Czyli nic nowego w temacie. Anałogow niet i mityczna skuteczność, z naciskiem na mityczna''.

???
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 18:18

Ciekawe ile Rosja wyda na zwalczanie skutków koronawirusa. Polska wyda 200 miliardów, a Rosjan (przy podobnym PKB na głowę co Polska) jest cztery razy więcej.

klawiatura
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 16:34

Dodać nalezy, że potencjalnych klientów nie straszą sankcjami jak ten czesany żelazkiem.

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 07:56

No popatrz, ale to na Rosje jest nałozone embargo na sprzedaz broni za napaść na Ukrainę a i tak usiłuje Putin zmuszac do jej zakupu: patrz Indie i Pancyry:)

HeHe
wtorek, 14 kwietnia 2020, 21:50

Nie ma żadnego EMBARGO. Są sankcje (zresztą przez Niemcy, Francję i Benelux skrzętnie obchodzone) i warto rozumieć różnicę. Wiara w ruską "napaść na Ukrainę" jest coraz rzadsza na świecie :)

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:43

A jankesi nikogo do niczego nie zmuszają - patrz Turcja (na początek). Kolego niemiły, żaden biznes, a w szczególności ten, nie znosi sentymentów. Łapówki, zastraszania (w tym "teczkami' i hakami), inwestycje - zależy co jest skuteczniejsze w danym miejscu i czasie. To jest realny świat biznesu, a nie idee świata rycerskiego średniowiecza (równie lub bardziej brudnego w rzeczywistości). Witamy w realu - choć nie, za wcześnie, przecież wg D...a USA jest święte.

ciekawy
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:38

A Turcja nie żebrała przypadkiem o Patrioty niedawno? O F-35 też nie przewstają marzyć....

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:34

I jeszcze wiele razy będzie kombinować pozyskanie skądkolwiek potrzebnej jej technologii. A F-35 na pewno jest jedną z najnowocześniejszych. Poza tym wwaliła w niego wielką kasę, a tu jankesi powiedzieli "ty zapłaciłeś, a ja nie dam - i co mi zrobisz", a właściwie "dam, jak zrobisz co każę". Fakt zero wpływu na inne państwo.

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:18

A do czego jankesi zmusili Turcje, no czekam panei Gnom. Bo jakos nie zmuszali jej do zakupu F-35, Patriotów, F-16, AMRAAM-ów czy Sidewinderów?? Wiec moze podaj przykłady a nei zmyslaj jak zwykle.

rob ercik
wtorek, 14 kwietnia 2020, 20:41

Davien. Najlepszym przykładem jest Polska. Nawet nie udajemy że przeprowadzano przetargi

klawiatura
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:16

A może by tak nałożyć embargo na USA za napaść na Irak ?

wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:38

No to próbuj :)

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:19

Taak, ale wiesz ze Rosja to sobie może nakładać na siebie bo inni ja zwyczajnie wysmieja:)

Wania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:03

Myślę, że Rosja spokojnie może nałożyć embargo na USA, czym wywoła salwy śmiechu na świecie.

klawiatura
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:34

A dlaczego tylko Rosja, cała tzw społeczność międzynarodowa.

Orthodox
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:09

I ta cała społeczność międzynarodowa, do spółki z Mongolią, dołączy do grona krajów wysokouprzemysłowionych, na wzór Rosji.

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:20

Społeczność międzynarodowa to nakłada jak widac sankcje na Rosje, Iran i podobne satrapie rozbijajace sie poswiecie wiec płacz dalej.

HeHe
wtorek, 14 kwietnia 2020, 22:57

Podobna "społeczność międzynarodowa" w okresie śp. socjalizmu nazywana była przez sowiety "siłami pokoju i postępu" :))

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:40

Część społeczności. Chiny jakoś, nie choć to też społeczność międzynarodowa ( a może wg ciebie to obcy), a ostatnio nawet Europa zbiesiła się i nie ogłosiła nowych sankcji wobec Iranu - jak to uczyniły USA (czyli po twojemu - społeczność międzynarodowa).

wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:48

No dobra, Rosja i Mongolia;)))

Za garść kopiejej
wtorek, 14 kwietnia 2020, 09:21

To nasz sojusznik strategiczny i żadnego embarga nie będzie choćby z tego powodu.

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 15:23

Rosja sprzedaje tym, którzy muszą od niej kupować, patrz Syria. Rosja będzie tracić rynki kosztem Chin, które są bardziej konkurencyjne cenowo a często przy tym znaczenia lepsze.

red
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 20:48

USA sprzedaje tym ,którym zmusza od niej kupować (sankcje)patrz Polska i UE .USA będzie tracić rynki kosztem Chin ,które są bardziej kunkurencyjne cenowo a często przy tym znacznie lepsze .

wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:49

Znacznie lepsze?

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 07:58

A niby kogo USA zmusza do kupowania u nich?? Bo Rosja np usiłowała zmuszac Indie:)

Fanklbu Daviena
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:19

Przykład z ostatnich 2 tygodni: USA sankcjami usiłuje zmusić Indonezję do rezygnacji z uzbrojenia rosyjskiego i kupowania amerykańskiego... I Indie tak samo: USA grozi sankcjami Indiom za zakup S-400 i innego rosyjskiego uzbrojenia, tyle, ze w przypadku Indii to strachy na lachy, bo Hindusi wiedzą, że USA nie są w sytuacji geostrategicznej by teraz fikać Hindusom. :)

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:23

Funku, a gdzie masz napisane w noie USA że muszą kupić uzbrojenie amerykańskei??? Nie ma nigdize , jest zwyczajne zwrócenie uwagi ze za łamanie embarga na zakup broni z Risji bedą sankce i tyle:0 No dalej czekam na ten przykład jak kogos USA zmusza do zakupów w Stanach:))

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:41

Embarga USA, czyli sankcje gospodarcze USA i jego popleczników. Czyżbym przeoczył sankcje ONZ na Rosję? Fakt, nie jest to wywieranie presji przez rząd USA, państwa którego firma jest aktualnie jedynym potencjalnym konkurentem.

Kałboj
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:52

To są sankcje za zakup ROSYJSKIEGO uzbrojenia, mogą kupić jakiekolwiek inne. To są przecież sankcje nałożone na Rosję za napaść na Ukrainę, a nie sankcje za niekupowanie amerykańskiego, manipulanci i kłamcy.

sża
wtorek, 14 kwietnia 2020, 15:46

A te sankcje na Rosję to nałożył ONZ? Czy to tylko wolna amerykanka w wydaniu kowboi, którzy chcą wyciąć konkurencję?

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 18:35

Nałozyła UE i USA wiec jak chcesz je łamać to licz się z sankcjami od nich:) Chiny nie nakładały i nie blokują sprzedaży rosyjskiej broni. Nie trzeba było napadac na Ukrainę.

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:43

Choć raz coś prawdziwego i dowód wpływu na politykę podobno suwerennych państw.

antyDavien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 10:05

Indonezja, pierwszy przykład z brzegu ...

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:24

Doprawdy, wiec w jaki sposób USA zmusza Indonezję do kupowania w Stanach??? Bo sankcje sa za łamanie embarga na sprzedaz broni przez Rosję:_)

Maras
wtorek, 14 kwietnia 2020, 23:58

A nie jest tak przypadkiem ze mozna sobie w Rosji kupic ale przy okazji i z USA skromny kontrakcik zawrzec? Przyklad Indie. I wtedy bron z Rosji nie jest taka beeee.

Davien
sobota, 18 kwietnia 2020, 18:06

Jak widac nei, a Indie jak na razie nie kupiły ruskich S-400 jak mi sie wydaje?:)

środa, 15 kwietnia 2020, 09:50

Indie

antyDavien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:11

Malezja drugi przykład ...

Davien
sobota, 18 kwietnia 2020, 18:06

A co Malezja kupiła po nałozeniu sankcji przez USA od Rosji i USA??

Gnom
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 19:21

Podobnie jak Europa i USA. Szczególnie jeżeli USA nie będzie w stanie zmienić rządu na sobie przyjazny.

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 07:59

No więc kogo USA czy Europa zmuszaja by u nich kupował?

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:44

Na początek zachowanie USA wobec Turcji przy próbach pozyskania kolejno: S-300, chińskiej "kopii" S-300 i w końcu S-400!

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:28

No dobra panei Gnom, sam chciałes: Za zakup HQ-9 nie było nawet cienia sankcji czy czegokolwiek, było jedynie stwierdzenie ze nie zostaną zintegrowane z NATO-wskim systemem OPL, nikt ich kupic nie bronił. Za S-400 wylecieli decyzją wszystkich czonków programu JSF z zakupów F-35 ale też zero zmuszania do kupienia czegokolwiek w Stanach:) Potem Turcja wyleciała z negocjacji z EUROSAM-em za rozrabianie w Syrii i na M.Śródziemnym,. Aha zakup S-400 łamał Embargo na zakupy broni w Rosji wiec i tak wyłgali ię tanim kosztem. Cos jeszcze ma pan do powiedzenia?

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:45

Wystarczy, sam powyższym tekstem wykazałeś dostatecznie dużo dowodów na próby wpływania USA na politykę podobno suwerennego państwa. Kilka wieków temu państwa, które ulegały tego rodzaju wpływom, określano mianem lenna, a potem satelitów. Czas do nauki.

Zbigniew
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 15:17

Smutne jest to bardzo, jasno i jednoznacznie Putin udowadnia że stawia na wywołanie, albo aprobowanie sporej wojenki w naszym świecie. Inaczej nie miałoby sensu takie rozwijanie produkcji zbrojeniowej w FR. Ten sam dowód świadczy że lata sankcji wobec Rosji nie robią na Putinie ani większego wrażenia ani skutków.

xd
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 20:09

to na co stawia trump

dim
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 14:29

"Aż" 15 mld USD wynosi eksport głównego przemysłu, państwa o ludności 145 mln ? No jestem pod wrażeniem. Że aż tak biednie. Przykładowo główny polski przemysł, czyli samochodowy, wyeksportował (w ub.r.) towary za ponad 30 mld USD. Niedawno sprawdziłem też strukturę wymiany towarowej między Grecją, a F.R. i co mi wyszło: Wyszło, że Grecja eksportuje do Rosji mnóstwo artykułów zdecydowanie przemysłowych, w tym mnóstwo produktów chemicznych, uzyskiwanych z obróbki ropy i gazu (plus oczywiście greckie owoce-warzywa), gdy Rosja do Grecji sprzedaje wyłącznie nieobrobione surowce energetyczne. Czyli Grecja, w porównaniu do Rosji, jest to kraj bardzo silnie uprzemysłowiony. A ciekawe jak wypadłoby porównanie Rosji z Bangladesch ? Sprawdzam: Bangladesh samej odzieży eksportuje za 25 mld Euro.

sża
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 20:37

A my mamy jakiś polski przemysł samochodowy? Zagranicznych montowni w strefach przemysłowych nie liczę, bo i tak nie płacą podatków.

dim
wtorek, 14 kwietnia 2020, 04:35

Znasz taką grecką wielką linię lotniczą EasyJet ? Zaliczaną do 100 największych brytyjskich przedsiębiorstw ? Nie grecka ? A dlaczego ? Przecież to Cypryjczyk -Grek Stelios Chatzijoannu ją stworzył i posiada ? Czemu wszyscy mają ją za brytyjską ? Jak myślisz ?

sża
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:59

Tylko tak się dziwnie składa, że Rosja jest uznawana za mocarstwo, z którym musi się liczyć nawet USA, a Polskę i Grecję za mocarstwa nikt nie uważa. W naszym przypadku to nawet w UE uchodzimy za kraj peryferyjny...

Orthodox
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:39

Rosję uważa się za ,,mocarstwo" tylko i wyłącznie atomowe. Pod względem gospodarczym, bliżej jej do trzeciego świata.

xd
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 20:08

polski przemysł samochodowy czyli toyota, vw, valeo, brembo, fico, ronal, faurecia, fiat no i kilka jeszcze dużych polskich fabryk

mid
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 19:16

" Przykładowo główny polski przemysł, czyli samochodowy, " ---- padłem ze śmiechu, polskie składanie które produkuje dla obcego kapitału na potrzeby firm europejskich ...... komedia

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:53

Kolejny "wszechwiedzący". Brak docelowego montażu i tego rodzaju biur projektowych nie oznacza braku przemysłu. Większość elementów napędów i zawieszeń do droższych wersji Toyoty, Mercedesów, Volkswagenów i paru innych powstaje w Polsce. Większość średnich dostawczaków VW także montuje się w Polsce (ale nie jesteśmy głównym "składaczem" w Europie - fakt). Jakbyś łaskawie zapoznał się z tym ile istotnych elementów pojazdów powstaje w Polsce, w tym część jest projektowana, to byś się zdziwił. Jako ciekawostkę, w którą i tak nie uwierzysz, wiele ciężkich pojazdów specjalnych na świecie ma opracowane, opatentowane i produkowane w Polsce zawieszenia terenowe, w tym pojazdów wojskowych. powodzenia w poszukiwaniu gdzie w Polsce to powstało (nie mogę robić reklamy). Dodam tylko, że w Polskich pojazdach wojskowych takie elementy importujemy, bo MON nie był tym zainteresowany (w przeciwieństwie do Francji, Niemiec, czy także USA).

analizator
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:13

w każdym przypadku montowni, firma która ja "sponsoruje", zabiera dokumentację, wygasza produkcję i jesteś z ręka w nocniku, patrz przykład Fiata w Gliwicach ....

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:53

Też chciałbym aby istniały polskie marki samochodów, samolotów itd, ale dziś jest światowy podział pracy. I jak przy zmianach rządzące dupki rozprzedały/rozdały (niepotrzebne skreślić) większość przemysłu bez zachowania biur projektowych czy ich włączenia w strukturę nabywców, to należy się cieszyć, że ludzie mają pracę i mamy znaczący udział w tej części rynku. A produkcji seryjnej tak łatwo się nie przenosi, bo budowa fabryki i cerytyfikacja jej wyrobów (w lotnictwie nazywa się to odbiorem pierwszej sztuki - ale obowiązuje i w motoryzacji, i nie tylko) trwa kilkanaście miesięcy lub kilka lat - zależy czego. A nie sądzisz chyba, że konkurencja poczeka. Stąd tak istotne jest "załapanie się" w podział pracy przy uruchamianiu produkcji. Jak potrzebujesz szczegółów to literatury na temat organizacji produkcji i systemu jakości znajdziesz sporo, a kursy przygotowujące i egzaminy certyfikacyjne są dostępne w Polsce (choć drogie).

abc
środa, 15 kwietnia 2020, 07:33

To wszystko ( biura projektowe, produkcja seryjna) to kompletne bzdury. Najważniejsze jest kto decyduje o rozwoju, kto decyduje o podziale zysku, kto decyduje o inwestycjach. Dlatego nie ma żadnego "polskiego przemysłu motoryzacyjnego".

Orthodox
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:54

Słowa klucze, to montuje się, lub produkuje na podstawie zagranicznych projektów. W każdym momencie zagraniczna firma może zawinąć się, zabierając ze sobą dokumentację. Zostajemy z technologią Poloneza. A ostatnie, nowoczesne, całkowicie polskie podwozie, to te od Stara.

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:54

Oddane za bezcen i natychmiast wywieziony przez MAN'a komplet dokumentacji. A reszta masz w odpowiedzi powyżej dla Analizatora.

Orthodox
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 18:39

Biorąc pod uwagę bilans handlowy, praktycznie każdy kraj jest bardziej uprzemysłowiony od Rosji, która eksportuje tylko węglowodory i broń.

sża
wtorek, 14 kwietnia 2020, 06:18

Dodaj jeszcze do tego eksport silników rakietowych, elektrowni atomowych, stali, tytanu i żywności [jest największym na świecie eksporterem zbóż].

Wania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:09

Zboża eksportuje ale te najgorszej jakości. Tzw. na paszę. W Rosji z tych zbóż wypieka się chleb. Bo w ramach walki z Zachodem obniżono normy. Silniki rakietowe do USA i Europy to już końcówka przygody. Roskosmos na pewno się cieszy, bo może nareszcie rozwinie Angare i będzie prawdziwą konkurencją.

bender
wtorek, 14 kwietnia 2020, 10:57

Zwłaszcza zboża to wysokie technologie przemysłowe :-D. Atomowych elektrowni nie budują co roku (kiedy zbudowano ostatnią?), silniki rakietowe to max kilkanaście sztuk rocznie, stal i tytan byłoby rozsądniej sprzedawać w postaci wysoko przetworzonych produktów.

Ukulele
wtorek, 14 kwietnia 2020, 12:13

Silników już nikt nie kupuje bo wszedł formalny zakaz i Atlas na wylocie. Jakby było mało to Amerykanie olali Ruskich którzy grozili konsekwencjami użycia ich silników do wynoszenia satelitów militarnych. Niedawno poleciał AEHF:) , a Rosja milczy i nawet nie próbuje protestować:). Vulcan i Falcon będą teraz realizować loty choć Roskosmos bardzo chciałby wcisnąć choć parę sztuk swych dwigatieli:) ale nici z ich życzeń:)

sża
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:50

Aby produkować nowoczesne uzbrojenie takie jak rakiety balistyczne i anty-balistyczne, czy też samoloty klasy 4++ itp, to należy mieć jeszcze przemysł wysokich technologii i informatyczny, a do tego szeroką sieć instytutów badawczych. Oni to mają i są w odróżnieniu od innych samowystarczalni. A odnośnie zboża, to martwcie się o Polskę, bo zapowiada się w tym roku u nas katastrofalna susza i może dojść do tego, że będziemy musieli sprowadzać zboże z Rosji, tak jak już sprowadzamy węgiel...

alkaprim
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 18:01

dim-o czym ty piszesz?Główny przemysł państwa polskiego to fabryki należące do....Fiat-Chrysler Automobiles (montownia)..General Motors Manufacturing Poland(montownia)..MAN Truck & Bus AG.,Volvo Bus Corporation(montownia)Volkswagen Poznań(montownia)Toyota Motor Manufacturing Poland(częsci i podzespoły) i inne.Kto jest właścicielem tych zakładów?Do kogo płyną te miliardy?Tu jest mowa o eksporcie uzbrojenia -porównsj nasz eksport.Jakby te wszystkie zakłady należały do polskich właścicieli lub skarbu państwa-to przybił bym ci piątkę z radości-a tak twierdzę,że coś u ciebie nie tego....

Wania
wtorek, 14 kwietnia 2020, 11:21

Tak samo można napisać, że czeska skoda to tylko niemiecka montownia, rumuńska dacia, słowacki Hyundai, węgierskie Suzuki itp. te fabryki przynoszą w swoich krajach znaczne przychody są sporym udziałem w PKB. W Niemczech też budują montownię Tesli i wszyscy się cieszą. Rosja za to produkuje i sprzedaje na cały świat najdoskonalszy samochód czyli uaz 452. Doskonały od początku czyli od 1962 r. Nigdy nie modernizowany. Te same maszyny, ta sama linia produkcyjna i ten sam samochód od 1962 roku.

dk.
wtorek, 14 kwietnia 2020, 04:54

Może po prostu sprawdzisz, jaką część ceny wyprodukowanego w PL auta stanowi ten "wywożony z Polski zysk" ? A jeszcze i nie zapomnij odjąć amortyzacji (zakładam, że wiesz co to jest).

Olo1
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 22:58

No ale z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie. Oto potęga przemysłowa Polski po 30 latach wyprzedaży w imię zachodu i posmaku europy. Jesteśmy montownią widocznie tylko na tyle nas stać. Jesteście z siebie dumni? Bo ja nie.

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:55

Właśnie w tym dziw. to nie jako "montownia" motoryzacyjna jesteśmy najlepsi, a producent ważnych elementów i to słynący z jakości (w lotnictwie również).

Przemysł motoryzacyjny
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 17:45

"Przykładowo główny polski przemysł, czyli samochodowy, wyeksportował (w ub.r.) towary za ponad 30 mld USD" U nas nie ma krajowego przemysłu samochodowego. Dane GUS za rok 2016: podatek Vat całej braży 9,6 mld zł. Ww 2016 roku firmy z branży motoryzacyjnej odprowadziły łącznie około 1,7 mld zł podatku dochodowego. Należny podatek od dochodów osób fizycznych uzyskanych 1,4mld zł. w 2016 roku wynosił około 1,4 mld zł. Z miejscami pracy w branży motoryzacyjnej wiąże się także 9,2 mld zł składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacanych przez pracodawców i pracowników. Jakieś wnioski na temat "polskiego przemysłu motoryzacyjnego"

dim
wtorek, 14 kwietnia 2020, 05:21

"... 9,2 mld zł składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne..." - czyli także ze 20 mld wypłaconych pensji. Teraz proszę doliczyć jeszcze i adekwatne dane z energetyki, hutnictwa żelaza i metali kolorowych, transportu, przemysłu chemicznego itd... - w ich części pkb też związanej z istnieniem w Polsce przemysłu motoryzacyjnego, produkującego bardzo mocno na eksport. Z kolei ludzi tam zatrudnionych trzeba ubrać, wybudować dla nich mieszkania, zapewnić komunikację, opiekę socjalną - to też są pieniądze, pkb towarzyszący choć nie ujęty jako "przemysł motoryzacyjny" - nie byłoby ich, gdyby nie było tego "niepolskiego" przemysłu motoryzacyjnego.

dim
wtorek, 14 kwietnia 2020, 05:08

Zapomniałeś dodać, ile pieniędzy przemysł ten zostawił u kooperantów, usługodawców, firmom transportowym, energetycznymi itp. czyli niekoniecznie liczonym jako branża motoryzacyjna. Przykładowo, gdy w Grecji turyści zostawiali "tylko" 16 mld Euro, pamiętam, że wywoływało to wzrost PKB o 42 mld Euro. Z przemysłem motoryzacyjnym jest podobnie, on także napędza wiele dziedzin gospodarki. A może sprawdzisz jaki procent wartości eksportu motoryzacyjnego stanowi wywożony z Polski zysk ? Gdyż ponoć jest to "niepolski przemysł" ? A jaki procent sprzedaży przemysłu branży motoryzacyjnej stanowi zysk np. w Niemczech ? Ale może - skoro to właśnie tu porównujemy - myślisz, że owe rosyjskie zakłady zbrojeniowe ciągną na wysokim zysku ? Uważasz je za nowoczesne, dobrze zarządzane, zrobotyzowane ? Przypadkowo widywałem serie zdjęć w proobronnych mediach greckich i dziwnie mi ten rosyjski przemysł przypomniał moje praktyki studenckie, z lat 70-tych. A może dysponujesz chociaż danymi, jaki procent z tych 15 miliardów dolarów, to eksport nowoczesnej myśli technicznej, a jaki wyprzedaż starych magazynów, zapasów z czasu ZSRR ? Czy wręcz dostawy "eksportowe", ale fundowane przez rząd rosyjski, by podtrzymać wojny w państwach naftowych i tym samym światowe ceny ropy ?

Davien
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 14:11

Zmodermizowany Honker ma mocowania na ciężki pancerz i posiada kabinę do przewozu desantu kilku komandosów, więc nadaje się do przeprowadzania szturmu lepiej niż cywilny pickup. Tłumaczyć panu tego więcej nie będę, bo widać, że pan się nie zna na wojsku. Honker, wersja Iracka z zamontowanym M2HB posiada znaczącą siłę ognia przeciwko celom twardym jak i miękkim i stoi wyżej nad swoimi konkurentami w klasie samochodów AWD. Tłumaczyć panu tego nie będę więcej, bo widać że pan się w tym temacie nie zna. W przyszłości mógłby pan porozmawiać z polskimi żołnierzami gdzieś na mediach społecznościowych, nim się pan zainteresuje tutaj w komentarzach pacyfistycznym oszczędzaniem kosztów wojska, kosztem ich życia. Nikt oszczędzania na wojsku nie prosi. Nikt oszczędzania na wojsku nie życzy. Oszczędzanie na wojsku nie jest w żadnych planach modernizacji WP i dzięki Bogu za to. Pan zaś swoje paskudne anty-rady sobie wie sam gdzie wsadzi, tam gdzie Moskwie i Berlinowi nie świeci. Oszczędzać zaś to pan sobie może na rozdmuchanych bajońsko kosztach edukacji i służbie zdrowia w Polsce. Na szczęście demokracją się skończyła w Polsce.

Naczelny informator WP
wtorek, 14 kwietnia 2020, 00:28

Czyżby Davien pracował na etacie w MON-ie?

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:32

Ja nei, ale ten podszywacz w MOFR mozliwe że robi:)

sża
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 20:51

Proponujesz zlikwidować służbę zdrowia w Polsce i to w okresie epidemii?

Davien
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:02

Sża, najpierw sie po de mnie podszywasz a potem sam to komentujesz, ?

antyDavien
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 20:04

Davien podaj adres gdzie zamówić lekarza.

michalspajder
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 22:50

Nie sadze,zeby to on to napisal.Inny styl,kompletnie nie na temat tez.

Gnom
wtorek, 14 kwietnia 2020, 08:55

Nie ty jeden tak sądzisz!

poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 19:04

poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 19:01

Tweets Defence24