Roje dronów – nowy cel dla rosyjskich „Pancyrów”

28 stycznia 2020, 11:34
pancir-c1-cvo-1200-(3)
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu szkolenia obsług samobieżnych systemów przeciwlotniczych „Pancyr-S1” w zwalczaniu roju dronów. Co ciekawe szkolenie tego rodzaju odbyło się na terenach Syberii, co może oznaczać, że w pierwszej chodzi o przygotowanie się na zagrożenie ze strony działających zespołowo, chińskich systemów bezzałogowych.

Ćwiczenie opisywane przez Minoboronę zakładało odparcie ataku roju dronów szturmowych na stanowisku dowodzenia i kolumnę sprzętu wojskowego przez rakietowo-artyleryjskie zestawy „Pancyr-S1” z jednostki obrony przeciwlotniczej z Nowosybirska. W pierwszej kolejności przećwiczono obronę rozwiniętej baterii systemu rakietowego S-400 „Triumf”. By utrudnić działanie obsługom „Pancyrów” scenariusz epizodu zakładał jednoczesny nalot z wielu kierunków grupy bezzałogowych statków powietrznych. Według Minoborony wszystkie cele zostały wykryte na czas w odległości 20 km i skutecznie zniszczone przez kierowane rakiety przeciwlotnicze w bezpiecznym odległości.

Drugi epizod zakładał obronę przed atakiem roju dronów na stanowisko dowodzenia połączonej grupy wojsk. Za każdym razem wykorzystywano symulatory bez faktycznego użycia uzbrojenia rakietowego. W sumie w całym ćwiczeniu wzięło udział około 500 żołnierzy i ponad 20 sztuk „wojskowej i specjalnej techniki”.

Komunikat opublikowany przez Minoboronę to sygnał, że Rosjanie chcą wyjść naprzeciw nowym zagrożeniem, jednak tak naprawdę nie wiedzą jeszcze, jak to zrobić. Już samo założenie użycia jedynie kierowanych rakiet przeciwlotniczych (których na „Pancyrach” może być nie więcej niż dwanaście) świadczy o niezrozumieniu przez rosyjskich decydentów w armii, jaka jest różnica pomiędzy atakiem grupy dronów a roju dronów.

W czasie ćwiczeń na Syberii przyjęto bowiem nieco zmodyfikowany scenariusz nalotu, jaki terroryści przeprowadzili  z wykorzystaniem trzynastu dronów w Syrii 5 stycznia 2018 roku na dwie bazy rosyjskich wojsk w porcie Tartus nad Morzem Śródziemnym i na lotnisku Humajmim koło miasta Latakia. Co więcej, do ich zwalczania w syberyjskich manewrach założono użycie jedynie rakiet, co oznacza skupienie się jedynie na zwalczaniu pojedynczych bezzałogowców tworzących grupę, a nie rój. Drony rzeczywiście nadlatywały bowiem na cel prawie jednocześnie, ale robiły to: albo niezależnie (według wgranego wcześniej zadania), albo oddzielnie, kierowane przez operatora.

Tymczasem w przypadku roju dronów schemat działania bezzałogowców przypomina lot dużego stada niewielkich ptaków lub grupowe działanie kolonii termitów. Rola operatora, który najczęściej jest jeden, ogranicza się wtedy z zasady do uruchomienia systemu i wskazania celu/celów ataku. Koordynacja lotu oraz samego uderzenia na wyznaczone obiekty nie należy już jednak do niego, ale do samych dronów, które w pewnym sensie działają jako całość. Przy zwalczaniu takiego zagrożenia nie można się więc skupić na niszczeniu po kolei poszczególnych obiektów, ponieważ jest ich zbyt dużo, a dodatkowo mogą w razie konieczności przekazywać między sobą zadania.

Rosjanie w styczniowych ćwiczeniach ułatwili też sobie działanie, ponieważ zastosowali stosunkowo duże drony powietrzne (wykrywalne na odległości około 20 km). W rzeczywistości roje są tworzone przez niewielkie drony, które dodatkowo są zbudowane z tworzyw sztucznych, mając tym samym bardzo małą skuteczną powierzchnię odbicia. Yakie bezzałogowce będą wiec wykrywane przez radary „Pancyrów” na odległości mniejszej niż 10 km. Na niszczenie ich pojedynczo zabrakłoby więc prawdopodobnie czasu, a na pewno amunicji rakietowej.

Na problem ten zwracają uwagę również rosyjskie media, publikując artykuły np. pod tytułem „Nie ma obrony przed atakiem roju lekkich bezzałogowców uderzeniowych”. W rzeczywistości taki tytuł powinien brzmieć „Nie wprowadzono środków obrony przed atakiem roju dronów”. Zestaw „Pancyr-S1” ma przecież dwie dwulufowe armaty kalibru 30 mm z zapasem 1400 pocisków. Niewątpliwie daje to o wiele większe możliwości niż dwanaście rakiet przeciwlotniczych, a co najważniejsze jest o wiele tańsze. Scenariusz rosyjskiego ćwiczenia nie zakładał jednak wykorzystania armat.

Podobnie nie uwzględniono jednoczesnego zastosowania systemów zakłócających. A przecież już od dawna mówi się (również w Rosji), że jedynym skutecznym i dostępnym sposobem przeciwdziałania rojom dronów jest zneutralizowanie ich „systemu nerwowego” za pomocą systemów walki radioelektronicznej — grupowo” zakłócając pracę ich systemów łączności lub nawigacji. W ten sposób drony w roju mogą utracić możliwość koordynowania działań, jak również nie będą mogły przekazywać i uwzględniać danych o swojej pozycji. Systemy te mogłyby wejść na wyposażenie zestawów „Pancyr-S1”, ale sposób prowadzenia ćwiczeń przez rosyjskich wojskowych pokazuje, że jak na razie nikt o tym poważnie nie myśli.

Znamiennie jest jednak to, że Rosjanie zaczęli ćwiczyć zwalczanie rojów dronów na Syberii. Być może uznali oni, że tego rodzaju zagrożenie jest najbardziej prawdopodobne (na razie) ze strony Chin – państwa, które wielokrotnie już pokazywało publicznie swoje osiągnięcia jeżeli chodzi o sterowanie ruchem jednocześnie ponad tysiąca niewielkich dronów. Dodatkowo Chińczycy nie kryją się, że cały czas trwają u nich prace nad małymi bezzałogowcami szturmowo-bombowymi oraz bezzałogowcami — kamikaze. Przykłady tego rodzaju, działających już dronów (typu Blowfish A2 i Blowfish 3A), były prezentowane przez chińską firmę Ziyan w czasie targów IDEF-2019 w Turcji.

Co ciekawe pokaz działania roju małych bezzałogowców szturmowych „Staja-93” zorganizowali również sami rosyjscy naukowcy z wojskowej akademii lotniczej im. Żukowskiego — w czasie międzynarodowej wystawy INTERPOLITEX-2019 w Moskwie. Każdy z ich dronów o miał przenosić małą bombę o wadze 2,5 kg na odległości do 150 km. Były to bezzałogowce o konstrukcji latającego skrzydła, rozpiętości 1,2 m, które mogą startować pionowo z nawet nieprzygotowanej, niewielkiej płaszczyzny. Rosjanie, organizując ćwiczenia na Syberii, chcieli być może pokazać, że są na tego rodzaju zagrożenie już przygotowani. Opisywany przez nich sposób wykorzystania „Pancyrów” pokazuje jednak zupełnie coś innego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 256
Reklama
Szczir
niedziela, 2 lutego 2020, 12:29

Niedługo te chińskie drony do was przyleca i zobaczymy czy pancyry sobie poradzą. Z drugiej strony ile tych hipersonicznych rakiet tam zaladuja jak przyleci 100 dronów? DALI BY SOBIE spokój z tym pancyrem bo to złom i tyle.

Dobromysl
sobota, 1 lutego 2020, 17:09

Na takie stadka dronow Polska powinna opracowac termobaryke p-lot.

inwentor
wtorek, 4 lutego 2020, 15:13

Najlepiej sprawdziłyby się drony myśliwskie, szybkie i po dotarciu w obszar występowania takiego roju, samodzielnie wykrywające i niszczące obce obiekty, przy pomocy mini działka na amunicje pistoletową lub podobną ze śrutowym pociskiem.

mobilny
piątek, 31 stycznia 2020, 17:28

Problem pancyra to radar a nie środki rażenia. Lekcje syryjską niestety odrobili więc nie wiem skąd ten sarkazm panowie dysponujący osami, kubami czy Pilicą.........

Davien
niedziela, 2 lutego 2020, 01:22

Mobilny, nic nie odrobili, radar jest dalej ten sam z słabymi możliwosciami wykrywania celi o niskim RCS wiec pomarzyc dobra rzecz A Pilica jest tu lepsza do zwalczania małych dronów niz 57E6 z pancyra;)

mobilny
piątek, 7 lutego 2020, 16:00

Siej dalej swe banialuki. A rakiety poprada tez lepsze a sola wykryje a radar pancyra nie wykryje. Brawo my

bender
poniedziałek, 12 lipca 2021, 16:41

We wszystkich obowiązkowo zakończonych sukcesem ćwiczeniach Pancyrów (również tym) tylko symuluje się użycie efektorów. A tymczasem celność rakiet Pancyra odpowiada celności działka, czyli jest znikoma. Jak kupią z tuzin chińskich latadeł z supermarketu, wykryją je z 20 km i strącą rakietami to będzie o czym rozmawiać. Na razie to lipa.

czepialski
sobota, 1 lutego 2020, 00:24

Pancyr to jeden wielki problem i pudrowanie tu nic nie pomoże. A to dubeltówka zasłania gazami optykę a to rakiety detonują z byle powodu a to radar nie widzi F-16 a to cała ciężarówka lata po salwie i monitory dostają drgawek i tak dalej można wymieniać i żaden sarkazm tego nie zmieni. A w Syria to wszystko wychodzi co warta jest propaganda.

bender
poniedziałek, 12 lipca 2021, 16:45

Najśmieszniejsze jest to, że wady (przynajmniej część) można przecież wyeliminować, ale oni wolą brnąć w fikcję.

ale jazda
sobota, 1 lutego 2020, 20:26

A poza tymi wynurzeniami wiesz o tym systemie cokolwiek?

czepialski
niedziela, 2 lutego 2020, 18:36

Wystarczająco

Wania
niedziela, 2 lutego 2020, 12:19

Jak wiesz to napisz i poprzyj dowodami bo to że jest to najlepszy na świecie produkt to już słyszeliśmy. Podobnie zresztą jak su57 który gdyby się nie rozbił na pokazie dla przyszłych klientów to pewnie nikt by o tym nie usłyszał...

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 01:49

Wychodzi na to , że na roje dronów jednym z lepszych rozwiązań jeśli chodzi o broń artyleryjską może być armata większego kalibru np. szwedzkie Boforsy 57 mm , które mogą przy pomocy kilku pocisków stworzyć całkiem skuteczną "chmurę odłamków " , przez którą ciężko było by się przebić plastikowym dronom ...

Sssssssssss
piątek, 31 stycznia 2020, 17:19

Tak, to bardzo dobry pomysł i przykładowo Rosja będzie teraz wprowadzać na uzbrojenie wojsk zmechanizowanych i pancernych BMP-3 uzbrojonego w atmatę automatyczną 57mm, który uszczelni obronę plot. Dobra rzecz na drony, amunicję krążącą itp

Marek
sobota, 1 lutego 2020, 14:49

Do Pancyrów dziwnym trafem jakoś nie zamierzają jednak tej cudownej armaty pchać.

Lord Godar
niedziela, 2 lutego 2020, 21:11

Nie ta klasa wagowa Panie ...

bender
piątek, 31 stycznia 2020, 16:13

Nasza armata przeciwlotnicza AG-35 kal. 35 mm też by się nadała ;-)

Marek
sobota, 1 lutego 2020, 14:51

Tym bardziej, że niebawem własną amunicję przydatną do zwalczania takich celów też będziemy mieć.

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 20:02

Tak zgadza się i to jest też jak na razie największa bolączka i chyba hamulcowy wprowadzenia tego kalibru do uzbrojenia. Natomiast 57 mm to już konkretny kaliber i Szwedzi pokazali co potrafi dzięki odpowiedniej amunicji. Ja bym nie miał nic przeciwko aby ku temu rozwiązaniu skłonili się nasi analitycy i inne mózgi w MON-ie . Czy na okręty , czy na podwoziu gąsienicowym np. K9 to takie rozwiązanie warte jest rozpatrzenia . Do obrony baz morskich przez atakiem lotniczym i rakietowym też jak najbardziej.

R
czwartek, 30 stycznia 2020, 17:16

Tak z ciekawosci czym dysponuje armia US? kamieniami

Ali
piątek, 31 stycznia 2020, 09:31

Zapytaj wagnerowców :)

Marek
sobota, 1 lutego 2020, 14:57

Po ścieżce zdrowia jaką zafundowała im załoga Gunshipa trudno pewnie złapać oddech. Więc ci z nich, którzy wiedzą mogą nie odpowiedzieć.

GB
piątek, 31 stycznia 2020, 08:15

Lotnictwem w porównaniu z którym rosyjskie i te śmieszne systemy OPL są w epoce kamienia łupanego.

RUDY
sobota, 1 lutego 2020, 12:38

Na podstawie czego wyciągasz te wnioski? W Syrii strony te (Rosja i Stany Zjednoczone Ameryki) nigdy nie przeciwdziałały sobie nawzajem za pomocą tych środków. Tylko na pełną skalę walki między tymi krajami będzie w stanie pokazać, kto jest wart. Mam nadzieję, że nigdy tego nie zobaczymy.

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 02:19

Do zwalczania dronów np systemami C-RAM które sie do tego nadaja znacznie lepiej od Pancyra:)

R
piątek, 31 stycznia 2020, 09:44

Nie wiem czy sie smiac czy plakac, blysneles poraz kolejny Dawidzie.

Davien
niedziela, 2 lutego 2020, 01:25

Aha wiec wg ciebie panie R Pancyr z radarem niezdolnym namierzyc na 20km B-1B czy F-16 jest lepszy do zwalczania dronów od systemów C-RAM nie mających takih problemów?? No takie cuda to tyko w Rosji:))

Ali
piątek, 31 stycznia 2020, 22:08

Najlepiej się rozpłacz, przy waszym sprzęcie to nic tylko płakać...

mobilny
sobota, 1 lutego 2020, 16:22

Bardzo mądra twórcza odpowiedź. No brawo

T
piątek, 31 stycznia 2020, 00:10

Tak kamieniami... zapytaj wagnerowców :)

Boro
środa, 29 stycznia 2020, 21:10

"Według Minoborony wszystkie cele zostały wykryte na czas w odległości 20 km i skutecznie zniszczone".... zanim zbliżyły się w zasięg ognia. Celami okazało się stado kaczek.

RUDY
środa, 29 stycznia 2020, 15:21

Notabene. Rosyjski ZRK "Pancernik-C" otrzymał najnowszy pocisk hipersoniczny. O tym 29.01.2020 powiedział rosyjskim agencjom informacyjnym główny projektant kompleksów obrony powietrznej biura konstrukcyjnego oprzyrządowania o nazwie Szypunowa (część "precyzyjnych kompleksów" korporacji państwowej "Rostech") Valery Slugin.

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 09:08

Jak Ci powiedzą, że Mig-41 lata na pułapie 50km to też uwierzysz.

RUDY
sobota, 1 lutego 2020, 12:42

Nie zapoznałeś się jeszcze z nowym artykułem na DF24 "Rosja ujawnią konkretny projekt modernizacji "Pancyra" z 1 lutego 2020?

Davien
niedziela, 2 lutego 2020, 01:26

Rudy, i taka nowina dla ciebei: ten nowy pocisk tez będzie radiokomendowy wiec powtórka z rozrywki zapewniona:) A radaru nie zmienili...

mick8791
niedziela, 2 lutego 2020, 15:48

Będzie nawet gorzej, bo ten nowy "cud" techniki rakietowej ma mieć wg deklaracji zasięg 30 km więc teraz już w ogóle będzie latał na ślepo :-D

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:12

Suawek, ale co to jest ten ZRK "pancernik-C" to zapewne sam Rudy nie wie:)

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:39

Rudy, a co to jest ten ZRK "Pancernik-C" to zapewne sam nie wiesz ale tak jest jak uzywasz kiepskeigo translatora na polski:)

bender
środa, 29 stycznia 2020, 15:16

Informacja z artykułu może wskazywać, że po słabych wynikach Pancyrów w Syrii zdecydowano się popracować nad skutecznością systemu. Tylko, że sposób podejścia do zadania wskazuje, że na razie zamiast odwzorować realny problem, to przygotowano kolejną optymistyczną papkę dla propagandzistów. Problemem systemu są m.in. niecelne rakiety, niecelne działko, brak programowalnej amunicji oraz możliwość zwalczania celów jedynie w jednym sektorze, na który skierowane są efektory i radary naprowadzania. Natomiast propagandowe ćwiczenie zamiast odnieść się do wad i podatności systemu założyło, że na maksymalnych odległościach wykrycia cele zostaną zaatakowane za pomocą rakiet. To dawało wystarczająco wiele czasu systemowi, żeby wieża się obracała, namiar był łapany i wirtualne pociski zawsze celnie goniły za symulatorem. Tylko, że to mogło się udać jedynie bez faktycznego strzelania. Z prawdziwych działań operacyjnych wiemy, że wykrycie dronów i pocisków rakietowych ma miejsce na znacznie bliższych dystansach, a rakiety po prostu nie trafiały w cele.

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 01:46

Brak amunicji programowalnej to największa bolączka Pancyra czy Tunguski.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:41

Bender, najzabawniejsze jest to że na 20km radar naprowadzania pancyra ledwo wykrywa cele o RCS 2m2 i wiekszym wiec ciekawe z czego był ten symulowany rój złozony:)

Piotrek
wtorek, 4 lutego 2020, 23:00

Najzabawniejsze jest to, że pomieszałeś liczby i wciskasz kit. Rosjanie podają, że 20 km to zasięg namierzania dla celu 0,1 m2. Dla celu 2,0 m2 - zasięg namierzania to 30,0 km. Zasięg wykrywanie jest jeszcze oczywiście większy!

RUDY
środa, 29 stycznia 2020, 15:08

Dlaczego na tym forum tak lubią powtarzać urojenia ukraińskiego Fake o ptakach i Pancyrze, które Ukraińcy rozpowszechniali w Rosji?

tak to już jest
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:11

Dlatego, że te funbojki przysłowiowo 'brzytwy się chwytają". To jest śmieszne ale tak się podniecili jednym, jedynym artykulikiem który wypisywał domniemania nie poparte żadnymi dowodami i tym żyją. To, że wszyscy inni poza panem komandorem piszą co innego do nich nie dociera bo to jest niezgodne z ich "wizjami i oczekiwaniami" W sumie żałosne ale ich "podnieca".

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 09:11

Filmy o tym co reprezentuje sobą Pancyr w boju zaprezentowali Izraelici. Nie radzi sobie z jednym dronem a tu bajanie o zwalczaniu ich chmury.... Ale dla rusofili niezmiennie rosyjska opl najlepsza na świecie.

spoko
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:52

Rudy Widze twoja wielka wrazliwosc na FAKE ;)))) No ale ten FAKE z Donald Cook na morzu Czarnym jest nie do przebicia ;)))

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:15

Spoko, jak na razie szczytem fake-ów w wydaniu Rosjan sa dwa: twierdzenie ze ukraiński Su-25 zestzrelił MH-17 i na potwierdzenie pokazywanie zdjecia rosyjskiego Su-27 dokładnie w tej samej chwili jak Ałmaz Antiej czyli produc3nt Buk-a potwierdził ze to pocisk z rego zestawu zestrzelił samolot. I drugi że to Amerykanie w MS-10 wywiercili dziure by szybciej wrócic na ziemie:)

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:42

Rydy, nie Ukraińcy ale Rosjanie i zostało to potwierdzone przez alarmowe sciagnięcie TOR-ów do bazy w Hmiejmin wiec niech ci gtowiec udoskonala bo znowu napiszesz o jakims nieistniejącym ZRK Pancernik-C :)

Paragraph22
środa, 29 stycznia 2020, 20:04

@RUDY Bo takie mają zadanie

GB
środa, 29 stycznia 2020, 18:20

Zawsze można wskazać nieskuteczność Pancyra w zwalczaniu izraelskich śnp... Są nawet filmiki.

Paragraph22
czwartek, 30 stycznia 2020, 09:36

@GB . . . . . . . . Wskaż proszę ..

RUDY
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:29

W czasie trwania konfliktu Izraelczycy zniszczyli 2 syryjskie kompleksy "Pancyr". Jeden rozładowany i niedziałający, a drugi przeciążony za pomocą dużego stroju oznacza porażkę. Wynik szczerze mówiąc, tak sobie…

mick8791
niedziela, 2 lutego 2020, 15:55

Rozładowany? To niech mu założą większe bateryjki :-D

suawek
piątek, 31 stycznia 2020, 10:29

Zaprezentuj dowód na lepszy wynik pancyra.

GB
piątek, 31 stycznia 2020, 08:19

Jak to rozładowany??? Wystrzelał niecelnie wszelkie rakiety. Tylko zauważ że Pancyr ma też działka... Nie wiem co chciałeś napisać "drugi przeciążony za pomocą dużego stroju? Widzę, że piszesz po rosyjsku i tłumaczysz na polski za pomocą google tłumacz...

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:16

Wpisz sobie w google Pancyr vs Harop:)

GB
czwartek, 30 stycznia 2020, 13:30

Wrzuć sobie na youtuba hasło: "Israel destroys Pantsir-S1 air defense system in Syria" i sobie oglądaj...

Paragraph22
piątek, 31 stycznia 2020, 10:29

@GB Słownie 4 (cztery) filmiki/zdarzenia na 5 lat wojny. Faktycznie "porażające'

mick8791
niedziela, 2 lutego 2020, 16:01

"Porażający" to jest Twój wpis! Bo po pierwsze Izrael nie uczestniczy w wojnie w Syrii. Po drugie przeprowadza tam czasami tylko i wyłącznie akcje odwetowe w sytuacji kiedy ktoś postanowi zaatakować z Syrii terytorium Izraela. Po trzecie stara się nie drażnić Rosjan więc rozwala ich sprzęt tylko w sytuacji kiedy faktycznie przeszkadza w przeprowadzeniu odwetu i do tego jest obsługiwany przez Syryjczyków, a nie Rosjan.

janusz
czwartek, 30 stycznia 2020, 12:10

A poco? Szkoda czasu na udowadnianie rusofilom czegokolwiek. I tak zaprzeczysz. Powiesz, że nie strzelał, bo był "wyłączony", albo strzelał niecelnie bo chciał zmylić rakiery przeciwnika itp bzdury.

MAZU
środa, 29 stycznia 2020, 14:26

Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia przeciwko przyszłemu potencjalnemu zagrożeniu. Oznacza to, że przewidują użycie takich systemów. Co to dla nas oznacza? Możliwość zniszczenia naszej opl (jak już będzie) bardzo tanim kosztem (ruski dron - 10.000 usd, amerykańska rakieta 1.000.000 usd). Tak to może niestety wyglądać, chyba że wprowadzimy do WP tysiące dronów kamikadze o zasięgu 200-300 km, które będą też mogły służyć jako anty-drony. Sugeruję głowice termobaryczne. M

yaro
środa, 29 stycznia 2020, 13:22

Mach 5 rakietę otrzymały na uzbrojenie przeciwlotnicze Pancir-S, czyli obecnie są dwie rakiety przeznaczone dla nich. Nowo przyjęta na uzbrojenie rakieta hiperdźwiękowa pozwala na szybsze osiągnięcie celu dzięki temu wzrosła szybkostrzelność zestawu. Dzięki szybszemu osiągnięciu celu szybciej zwalnia się kanał naprowadzania o odpalenie kolejnej rakiety. Rakieta ma zmniejszoną ilość materiału wybuchowego w głowicy. Przy większej prędkości rakiety podczas uderzenia w cel głowica fragmentacyj-na powoduje większą efektywność rażenia celu. ------ i to jest Panie autorze prawdziwy cel ćwiczeń zestawów Pancir-S ... ćwiczą procedury wykorzystania bojowego nowych rakiet.

mick8791
niedziela, 2 lutego 2020, 16:07

No ładnie przekleiłeś 1 do 1 wypowiedź przedstawiciela producenta :-D Mogłeś to chociaż wziąć w cudzysłów. Tyle, że to Rosjanie więc nikt nie wie ile w tym co mówią jest prawdy, bo ostatnio to im pociski hipersoniczne wypadają wręcz z rękawa ale w faktycznym działaniu nikt nie widział... Poza tym przy zmniejszonym ładunku głowica fragmentacyjna jest mniej skuteczna, bo tutaj prędkość pocisku nie gra większej roli. Gdyby to była głowica kinetyczna to inna sprawa. Ale nie jest...

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 01:15

Hiperdźwiękowa rakieta krótkiego zasięgu ? To jakie ona ma zdolności manewrowania , jakie przeciążenia znosi ?

Fanklub Daviena
sobota, 1 lutego 2020, 13:07

No tak, kolejny "znafca" fizyki na "poziomie" Daviena... Rozwiń nam proszę dlaczegóż to np. rakieta krótkiego zasięgu, w dodatku beznapędowa jak efektory Pancyra, hipersoniczna manewrująca np. 30g, miałaby mieć większą trudność wykonania manewru niż naddźwiękowa manewrująca 30g a ta od poddźwiękowej manewrującej 30g? Możesz nas oświecić, "znafco", dlaczegóż to twoim zdaniem prędkość ma utrudniać rakiecie wykonanie manewru z określonym przeciążeniem? Bo moim zdaniem najtrudniej byłoby najwolniejszej rakiecie, bo wymagałoby to największych powierzchni sterowych, a to najbardziej obciąża konstrukcję... No owszem, jest takie zjawisko, które powoduje przy prędkościach naddźwiękowych utratę skuteczności usterzenia tylnego, ale też z tego powodu szybkie rakiety i samoloty do naddźwiękowych walk manewrowych mają usterzenie przednie i/lub wektorowanie ciągu, ale pewnie nie o to ci chodziło i na pewno masz jakąś "ciekawą" davienową teorię na ten temat... :)

mick8791
niedziela, 2 lutego 2020, 16:22

No jakim znawcą fizyki Ty jesteś to właśnie udowodniłeś swoim wpisem... To informacyjnie - przeciążenie może być wywołane m. in. przez przyśpieszenie lub manewry obiektu. I teraz jeżeli przyjmujemy, że wszystkie 3 "typy" rakiet, które podałeś mogą manewrować z max przeciążeniem 30g to najmniejszą manewrowość będzie miał pocisk najszybszy, bo ze względu na dużą prędkość będzie generował największy wektor przeciążenia!!! I to jest jeden z głównych problemów przy pracach nad systemami hipersonicznymi. Abstrahuję tutaj od tego jak chcesz uzyskać hipersoniczną rakietę beznapędową krótkiego zasięgu, bo w tym wypadku ona nie będzie przyśpieszać tylko zwalniać w locie... Z błahego powodu - będzie się wznosić w kierunku celu, a nie opadać. Reasumując - przestań pisać bzdury, bo się tylko ośmieszasz!

Davien
niedziela, 2 lutego 2020, 01:30

Funku, ano z prostego powodu , co nazywa się siła bezwładnosci a pocisk pozbawiony silnika musi sterowac sterami aerodynamicznymi:) Dlatego np pociski 57E6 bardzo szybko traca predkość: 1300m/s po oddzieleniu od silnika, a zaledwie 780m/s po 18km. Dlatego naprzykład w szybkich pociskach masz silniczki manewrowe jak w Aster, PAC-3/3MSE czy w Stunnerze.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:48

Yaro, a co ci dadza nowe rakiety jak radar naprowadzania pozostał ten sam:) A za dobry to on nie był:) Natomiast co do pocisków to jak na razie nic nich nie wiadomo, poza tym ze sa naprowadzane radiokomendowo czyli zalezne od radaru naprowadzania.

GB
środa, 29 stycznia 2020, 18:23

Wow... Przecież on ma ograniczoną ilość rakiet, a ta nowa będzie pewnie jeszcze większa, czyli zabierze ich mniej. Poza tym o skuteczności zestawu świadczy przede wszystkim system naprowadzania, a tu z Pancyrem jest kiepsko (oczywiście przeciwko zaawansowanym śnp).

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:18

Ma byc podobno mniejsza i przeznaczona do zwalczania dronów ale zachowali radiokomendowe naprowadzanie wiec będzie to samo bo radar dalej za słaby do tego celu:)

GB
piątek, 31 stycznia 2020, 08:20

A to te nowe putinowskie "prawa fizyki"... Dobre.

dywersant
środa, 29 stycznia 2020, 12:45

Nie słyszałem i nie czytałem nigdzie aby użyto bojowo "roju" dronów działających na zasadzie "inteligentnego" roju... a atak fali dronów to tak jak puścić 10 War-matów i jest to samo. Wracając do ruskich to można się śmiać, ale już coś w tym kierunku ćwiczą, a taktykę pewnie na bieżąco będą sobie dopracowywać.

luk
środa, 29 stycznia 2020, 15:10

dokładnie tak! na razie roje nigdzie nie są operacyjnie wykorzystywane (w sensie typu drona który został zbudowany z myslą o ataku w roju) - kilkanaście atakujących dronów (nawet jak robi to w sposób synchroniczny) to jeszcze nie rój. A ruscy ćwiczą obronę przed tym, z czym realnie się już spotkali (i nie poszło im wówczas szczególnie dobrze)

kul
środa, 29 stycznia 2020, 17:53

co im nie poszło szczególnie dobrze, żaden dron nie wyrządził im w bazie w Syrii żadnych szkód ... więc ?

luk
czwartek, 30 stycznia 2020, 12:18

W Raport WTO był ten atak( i jego skutki) dość dobrze opisany - szkody i straty nie były szczególnie duże, ale odpowiedź na atak (czas reakcji, dobór środków, sam potencjał zagrożenia który sprawił ten atak) była daleka od optymalnej, nawet dla Rosjan. Z resztą sprawa jest prosta, gdyby Rosjanie nie czuli zagrożenia w takich atakach to by obrony przed nimi nie ćwiczyli, prawda?

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 20:08

Zostali zaskoczeni tym atakiem i mieli szczęście , że tylko takie szkody poczynił . Dopiero następne , na które już się przygotowali lepiej odparli. No ale to były proste drony , jak modele ze składnicy harcerskiej ...

czwartek, 30 stycznia 2020, 12:14

Hmmm.... Może pancyry rozwalone przez izraelskie drony?

ukl
środa, 29 stycznia 2020, 22:22

jak to nie wyrządziły, drony z dykty uszkadzały samoloty i powodowały pożary - żadnych szkód... ha ha ha !

lku
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:53

kiedy, podaj choć jedno sprawdzone info ... kolejny matacz ...

czwartek, 30 stycznia 2020, 13:43

Pierwszy atak na bazę - nawet jakiś rosyjski dziennikarz pokazywał zdjęcia uszkodzonych samolotów rosyjskich - fakt że lekkich.

j1
piątek, 31 stycznia 2020, 10:13

Chodzi o te zdjęcia, na których mundury żołnierzy były innego wzoru niż używane w Syrii i pojazdy też inne? Wyglądało, jakby ów dziennikarz podłożył fotografie wykonane w innym miejscu i innym czasie, ale kto by tam pytał o takie szczegóły. Odbiorca widzi to, co chce zobaczyć.

fan_club_Daviena
środa, 29 stycznia 2020, 14:05

i prędko nie usłyszysz, wszystko w fazie koncepcyjnej zarówno w USA jak i w Rosji, są już pierwsze filmiki takich rojów testowanych w Rosji, zanim dojdzie do użycia bojowego minie co-najmniej 5 lat.

dywersant
środa, 29 stycznia 2020, 18:25

Szczerze takie roje dronów naprawdę były by niebezpieczne, ale jako inteligentne miny/torpedy gdyż pod wodą o wiele trudniej taki dron zniszczyć, a spokojnie mogą działać w konwencji wilczego stada atakując obiekty z wielu stron i dowolnie manewrując.... nie idzie się przed czymś takim obronić.

fan_club_Daviena
czwartek, 30 stycznia 2020, 08:16

dokładnie. czytałem pewne opracowanie jednego z rosyjskich naukowców zajmujących się tym tematem, tłumaczył, że takie roje dronów w postaci właśnie min można rozrzucić po morzu i w momencie wykrycia okrętu przeciwnika będą w stanie atakować wspólnie, notabene on mówił, że nie jest im potrzebny jakiś specjalny napęd by poruszały się szybko, on mówił o powolnym otaczaniu przeciwnika, wszystko na zasadzie sztucznej inteligencji, konkluzja była taka, że nie ma przed tym obrony ....

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 01:29

Jak gra w szachy czy warcaby , można odpowiednimi algorytmami przeliczyć i przewidzieć możliwość manewrowania okrętu i odpowiednio ustawiać i kierować manewrem. Podobnie efektywne mogą być inteligentne manewrujące pola minowe przeciwsprzętowe oparte na ( o czym już kiedyś pisałem) samobieżnych gronach podobnych koncepcyjnie do naszych rozpoznawczych mini robotów miotanych czy małych dronów na gąsienicach , które miały by w kadłubie minę p-panc odpalaną pod pojazdem . Take "stado" 20-30 dronów - min na drodze kompanii czy batalionu czołgów mogło by zrobić niezłe zamieszanie . Może nie wszystkie by coś zniszczyły , ale wykorzystując je w ramach zasadzki , w której zastosowane by były PPK , ostrzał z moździerzy kierowaną czy samonaprowadzającą się amunicją czy nawet karabinami przeciw sprzętowymi , to można zrobić w ten sposób niezłą jatkę czołgom.

andys
środa, 29 stycznia 2020, 10:58

Myślę, ze Rosjanie działają rozsądnie - oni tworza procedury działania w określonch sytuacjach. Należy rozeznać z jakim atakiem mamy do czynienia - jeden dron, rój dronów skupiony, atak mieszany-drony + rakiety, drony duże i małe, drony-wabiki itd.

bender
środa, 29 stycznia 2020, 22:21

Zgadzam się. Ale z tego skomplikowanego scenariusza przećwiczono tylko zwalczanie symulowanymi rakietami nalotu dronów z kilku kierunków. Podobne ćwiczenia robiono już wcześniej w porozumieniu z lokalnymi kołami modelarzy lotniczych i tak zapewne było tym razem. Nie pamiętam czy wcześniej też ćwiczyli tylko symulowane strzelanie rakietami. Jeśli nie, to może jakaś nowa taktyka wypracowana przez ściągnięte alarmowo do Syrii Tory? Choć istnieje szansa, że za brak ostrego strzelania bardziej odpowiedzialne są przeszkody natury proceduralno administracyjnej niż krótkowzroczność dowódców. Ćwiczą co mogą.

luk
środa, 29 stycznia 2020, 15:13

ale tu lepiej jest śmiać się z ruskich i ignorować ich możliwości, zamiast uczyć się na ich przykładzie i reagować. Bądź co bądź w końcu to Rosji się obawiamy jako potencjalnego przeciwnika na którego będziemy kierować nasze Warmate'y - na obronę przed którymi ten wróg może już być gotowy

ukl
piątek, 31 stycznia 2020, 09:36

No jak nie śmiać się z kabaretu ??? Robić swoje, ale jak kabaret mordę otworzy, to trudno się nie śmiać :)

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 29 stycznia 2020, 08:12

Ile to jest warte pokazała Syria i ptaki! Te ćwiczenia to tak jak z PRL. Wszystko zaplanowane i wykonane na 130%!

ornitolog
środa, 29 stycznia 2020, 12:45

Ale bolą sukcesy Rosjan w Syrii, co? Ale głowa do góry, ofensywa idzie pełna par, zaraz odbiją prowincje Idlib i resztę Aleppo i Pancyry będą "bezrobotne". Może wtedy przestaniecie klepać w kółko te brednie o "ptakach" i zajmiecie się własnymi.

czwartek, 30 stycznia 2020, 21:13

może zaprezentujesz jakieś dowody, że pancyr cokolwiek gdziekolwiek zestrzelił? Nie, nie chodzi o modele pokazane "nibyjako"zestrzelone.

Ubawiony z Polski
środa, 29 stycznia 2020, 13:06

Jeszcze bardziej bolą mnie sukcesy rosjan w gospodarce! To sztuka doprowadzić sytuację w kraju do stanu,że większość ludzi nie stać na buty! Ekonomicznie i gospodarczo same sukcesy! O bidzie i korupcji przez litość nie będę klepał! Ciekawie co w Syrii po? Znając onucowe metody to pewnie powszechna szczęśliwość i dobrobyt ala Wenezuela!

ornitolog (też z Polski)
środa, 29 stycznia 2020, 21:23

Wprawdzie nie znam "onucowych metod" tak ci jak widać bliskich ale potrafię"czytać i korzystać" z różnorakich źródeł więc skoro jesteśmy przy "ekonomii". Wg. tradingeconomisc (siedziba w USA) rosyjskie rezerwy walutowe na na dzień 16.01.2020 to 545,4 mld. USD czyli - o zgrozo- od 2015 r. kiedy to Rosję "najdotkliwiej" zmogły straszliwe zachodnie sankcje wprowadzone w 2014 r. (i wynosiły wtedy zaledwie 352 mld USD) przez 6 lat WZROSŁY o bagatela prawie 200 mld. dolarów USA. Ale co jeszcze gorsze: nawet codzienna wymiana onuc może być niewystarczająca do właściwej percepcji "realu".

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:15

Och jaka potęga. Nawet tradycyjnie bliska Rosji Białoruś broni się jak może przed wchłonięciem przez ten raj na ziemi....

Prorok
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:13

Tak, ale nie bierzesz pod uwagę panie ornitolog, że to nie jest jedyny wskaźnik który ma znaczenie. Sprawdź sobie poziom zadłużenia wewnętrznego - u obywateli i korporacyjnego. Nie ufaj też deklaracjom co do stanu funduszy - nie takie rzeczy się kradło w Rosji.

Rhotax
czwartek, 30 stycznia 2020, 05:01

Rezerwy WALUTOWE ??? To zdrada !!! Może jeszcze w Dólarach i pewnie w Deutsche Mark ! Przecież Rubel to najlepsza waluta i wszędzie chętnie wymieniana od Phenianu po Damaszek i inne demokracje tego typu .

Ali
środa, 29 stycznia 2020, 22:32

Ha ha... Nawet miała 700 mid rezerw, ale po NAPADZIE NA UKRAINĘ i aneksję KRYMU sankcjami ją tak dokręcili że zjedli wszystko, a na dodatek Putin ukradł z kolesiami 40 mld z tych rezerw :) No ale tego to na sputniku mieć nie będziesz...

ornitolog (też z Polski)
wtorek, 4 lutego 2020, 16:34

Podobno nawet klient wymagający specjalnej troski może wejść na "tradingeconomics" ale widocznie nie każdy.

ruski stek bzdur...
środa, 29 stycznia 2020, 22:27

Buahahahah ! Ekonomista za dychę ! No taka ta rossja bogata że 10 lat temu Putin piał że do 2019 roku rossja będzie w pierwszej piątce największych gospodarek świata, była na 7, teraz jest na 11 lub 12 i leci na łeb i szyje :P Jak już coś czytasz , to staraj się że zrozumieniem :P

luk
środa, 29 stycznia 2020, 15:19

Kiedy ostatni raz byłeś w Rosji ? Ja byłem ostatnim razem 2 lata temu w Nowokuźniecku. Nie widziałem biedy (rażąco większej niż u nas), widziałem wysoko rozwinięte zakłady których możliwości produkcyjne i technologiczne (w zakresie metalurgii) biją nasze o głowę! Kult Putina w Rosji bawił mnie jak diabli (najlepsza była zastawa z Putinem i Putin - matriszoka jakie można kupić na lotnisku w Nowokuźniecku jako pamiątki) , podobnie jak ograniczone spojrzenie na świat nawet ważnych dyrektorów w tamtejszych hutach, ale nie opowiadajmy bzdur że tam jest średniowiecze bo to nieprawda!

bender
środa, 29 stycznia 2020, 21:13

To prawda, że tam nie jest tak źle jak się koledzy rozpisują. To w końcu XXI wiek a PKB statystycznego mieszkańca nie jest dużo niższe od naszego, choć dystans się powiększa. Ale nasz przedmówca zapewne nawiązywał do zeszłorocznej prezentacji danych Rosstatu, skwapliwie pochwyconej przez agencje prasowe. Otóż wg oficjalnych danych, po przebadaniu 60 tyś gospodarstw domowych, aż 35% rodzin nie mogło sobie pozwolić na drugą parę butów dla każdego. Zrobiła się z tego afera, a Rosstat tłumaczył, że wyniki są dobre, gdyż rodzin, które stać na drugie buty dla każdego jest 64%, a w 2016 było tylko 50% ;-)

Ciekawy
środa, 29 stycznia 2020, 18:22

Zastanawia mnie jak to jest,że tylko wystarczy nadmienić coś negatywnego o rosji. I momentalnie wyskakuje cała armia obrońców? Ludzi ,którzy wszem i wobec przedstawiają się jako polacy?

luk
czwartek, 30 stycznia 2020, 12:24

Nie wiem jak inni, piszę w swoim imieniu. Pisanie czegoś negatywnego o Rosji (nazwy państw piszemy od dużej litery, narodowości, jak Polacy, też) to jedno - zwisa mi to. Co innego lekceważenie i budowanie wizerunku Rosji jako kolosa na glinianych nogach - tu uważam że to jest szkodliwe, Rosję Jelcyna traktowaliśmy jako pokonane państwo, kompromitujące się w Czeczenii, ale te czasy minęły, jak będziemy utwierdzać się w samozadowoleniu że Rosja to słabeusz bez znaczenia to jest to szkodliwe dla naszej obronności. Czy Rosja może być partnerem handlowym? Tak (sam próbowałem - warto!) Czy należy Rosji ufać? Nigdy! Czy można Rosję lekceważyć? Odradzam!

antybender
czwartek, 30 stycznia 2020, 08:20

A mnie zastanawia dlaczego komunikaty które mówią głupoty o Rosji są tak chętnie akceptowane przez moderatora a te mówiące o biedzie w USA nie ? Jak zrozumiesz tę zależność to zrozumiesz również dlaczego są obrońcy. To nie chodzi o Rosję to chodzi o stawianie się głupiej propagandzie ...

czwartek, 30 stycznia 2020, 21:17

Shitstorm zawsze zaczynają rusofile a jest ich tu niezrozumiale duża ilość. Co jest takiego w Rosji co nakazuje Ci jej bronić tak zajadle? Czyżby krew płynąca w żyłach?

Prorok
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:14

albo uleganie propagandzie. Np. twojej

RUDY
środa, 29 stycznia 2020, 15:01

Nie pisz czegoś, o czym nie masz pojęcia. Rosja ma obecnie nadwyżkę budżetową, rezerwy złota sięgają pół biliona dolarów, a dług publiczny jest prawie zerowy. W Warunkach sankcji jest wzrost gospodarki, mały, ale jest. Chociaż ... masz prawo wierzyć w mity o łaptiach i biedzie.

mick8791
niedziela, 2 lutego 2020, 17:08

Taka garść danych - Rosja: PKB 2013 - 2,297 tryliarda USD, 2017 - 1,578 tryliarda USD PKB na głowę 2013 - 16 007 USD, 2017 - 10 743 USD PKB Rosji rósł wyraźnie w latach 2000 - 2008 kiedy ceny ropy i gazu wzrosły czterokrotnie. Wtedy też rezerwy walutowe wzrosły z niecałych 30 do ponad 400 mld USD. Od 2010 do 2017 PKB rósł w tempie raptem ok. 0,7 proc. średniorocznie, a zadłużenie zagraniczne osiągnęło poziom 520 mld USD. Budżet od kilku lat jest deficytowy. Na podstawie danych Banku Światowego. I gdzie ta kraina mlekiem i miodem płynąca?

to w Montanie tego nie wiedzą?
wtorek, 4 lutego 2020, 16:41

"Budżet od kilku lat jest deficytowy. Na podstawie danych Banku Światowego. I gdzie ta kraina mlekiem i miodem płynąca?" No na pewno nie w USA. Ponad 23 tryliony USD długu, deficyt za 2019 prawie trylion USD. Bankrut i jego przedostatnie podrygi.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 30 stycznia 2020, 17:39

I dlatego dochody od 2014 spadają? I dlatego w Polsce zarabia się dwa razy więcej? Lekarz na wschód od Moskwy zarabia 6zł. na godzinę dla porównania w Polsce tyle to ma pracownik na zmywaku w maku! Porównaj pensję minimalną ? Porównaj długość życia? Porównaj ceny art.spoż. lekarstw itd. Jestescie biednym zapóźnionym krajem ,któremu cywilizacja z każdym rokiem ucieka. To przykre ale prawdziwe. Na koniec już pisałem ,ze regularnie odwiedzam rosję w tamtym roku nie wyszło,ale w tym jadę we wrześniu na kilka tyg. Więc nie pisz dyrdymałów nie majacych nic wspólnego z rzeczywistością! Dobrze!

RUDY
czwartek, 30 stycznia 2020, 22:13

Rozśmieszyłeś mnie. Lekarz dostaje 15768 rubli miesięcznie? Za takie pieniądze w Rosji nie będzie działać nawet Gastarbeiter z Azji Środkowej. Może to kwota bez premii i dodatków? Średnia długość życia w Polsce-mężczyzn 68,5 lat, kobiet 78,5 (2019 rok, nadal rośnie) średnia długość życia w Polsce – mężczyzn 73,8 lat, kobiet 81,7 lat (2018 rok, nieznacznie spada od 2017 roku). Nie widzę katastrofalnej różnicy. "Biedny zacofany kraj, z którego odchodzi Cywilizacja")) zapomniałeś nazwać Rosję azjatycką dziką hordą. Najwyraźniej, jeśli byłeś w Rosji, to w 2000 roku. Moja rada jest taka, że nie życzę sobie życzeń. Przy okazji, czy możesz zakwestionować powyższe zarzuty?

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 31 stycznia 2020, 22:53

Tak się zastanawiam wszędzie cie pełno. Od kilku dni? Przy okazji może byś wytłumaczył o co chodzi z tym pancernikiem?

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 31 stycznia 2020, 10:15

W swoim ataku agresji i propagandy odniosłeś się tylko do tego do czego chciałeś! Resztę przemilczałeś typowe! Nawet nie zwróciłeś uwagi,że napisałem jesteście biednym i zapóźnionym krajem w kontekście ciebie! Co miałeś na myśli odnośnie wieku w polsce to nawet putin pewnie nie wie! Nie przejmuj się ponieważ jestem pewien swoich racji więc dam ci szansę. Pokaż ,że masz cohones ! Ja ci to wszystko powiem patrząc w twoje oczy. Tylko gdzie mam przyjechać! Bo raczej obstawiam ,że z Polską nie masz nic wspólnego? Spokojnie jestem człowiekim wyedukowanym i cierpliwym. Możesz mi wierzyć nie jestem tępą onucą nie zabijam strzałem w potylice. Tudzież nie kradnę zegarków! No jak czy może wolisz przyjechać do mnie?

terapeuta
sobota, 1 lutego 2020, 23:02

Zwroty "jesteście biednym i zapóźnionym krajem" "Pokaż ,że masz cohones ! Ja ci to wszystko powiem patrząc w twoje oczy"obstawiam ,że z Polską nie masz nic wspólnego"(podkreślenia wymaga fakt użycia jak oczywiście na "prawdziwego patriotę" przystało nazwiska Putina z małej litery (mający zapewne być czynem porównywalnym współcześnie do namalowanie na murze "kotwicy" w latach 1943-45) powtarzający się jakże często bez względu temat dyskusji a stosowany w stosunku do jakiegokolwiek adwersarza prezentującego poglądy niezgodne z "jedyną właściwą linią" czyli totalnego deprecjonowania i ośmieszania wszystkiego co z Rosją związane może świadczyć o znacznym zaburzeniu percepcji i możliwości rzeczowej reakcji. Charakteryzuje byty niestabilne emocjonalnie, żyjące w wirtualnym świecie gier komputerowych często niezdolne do racjonalnej oceny sytuacji. Oczywiście to diagnoza wstępna. Właściwa wymaga bardziej szczegółowych badań.

RUDY
piątek, 31 stycznia 2020, 22:40

Masz absolutną rację, nie mam prawie nic wspólnego z Polską, poza tym, że jestem jedną z niewielu osób w Rosji, która interesuje się Polską, jej historią, kulturą i obecnym stanem rzeczy. O jakim akcie agresji i propagandzie mówisz? Właśnie powiedziałem, że masz wyraźnie stronnicze zdanie na temat współczesnej Rosji. Nawet teraz powtarzacie bzdury propagandowe: strzelajcie w tył głowy, kradnijcie zegarek ... solidne stereotypy i klisze. Nazywałeś siebie kulturą, a twoje rozumowanie jest jak jaskiniowiec, na Boga! P.S. W odpowiedzi na twój komentarz podałem średnią długość życia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Rosji. Nie widziałem katastrofalnej różnicy. Wszystkie pozostałe argumenty dotyczą tego samego testu. Więc nie obciążaj się, pokazując, jak jesteś cywilizowany, od intensywnego stresu, który zrani twoja głowa. Wszystkiego najlepszego.

Szach mat w jednym ruchu.
sobota, 1 lutego 2020, 13:54

Mój ty pancerniku c! Różnica kilku lat jeśli chodzi o tak zwany wiek dożycia to przepaśc! Pisząc o rosji wiem co piszę bo regularnie odwiedzam ostatnio 2-lata temu. 6-zł za godzinę to lekarz na północy biorący udział w ratowaniu osób po napromieniowaniu w tamtym roku. I to nie żaden kom.tylko a rtykuł na tej stronie z tamtego roku! Na koniec nie pisz głupot ,że piszesz bo się interesujesz! Jak jestem w moskwie to zatrzumuję się u kolegi byłego żołnierza walczył jeszcze w afganistanie. On nawet boi się wejść na ta stronę,a co dopiero pisać komentarze! Ciekawostka na te forum to mi zwrócił uwagę jak był u mnie! Daje do myślenia! Słów nie lamiętam,ale sens był taki 50-60% kom.to robota rosjan! Najbardziej to mnie śmieszy jak przekonujecie jaka to z was potęga. Wystarczy wsiąść w każdy pociąg w moskwie ,żeby po godz. zobaczyć tę potęgę ala 19w.

GB
środa, 29 stycznia 2020, 18:25

Wow... Oczywiście tylko wedle danych rosyjskich i rosyjskiej statystyki... Sami Rosjanie nabijają się od lat (zawsze) z rosyjskiej statystyki.

RUDY
czwartek, 30 stycznia 2020, 22:15

Sprawdź te dane na stronie Międzynarodowego Funduszu Walutowego lub w innych zachodnich źródłach

GB
piątek, 31 stycznia 2020, 10:28

Te dane są liczone na danych dostarczonych przez rosyjski urząd statystyczny...

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 29 stycznia 2020, 18:23

To pochwal się o ile % wzrosły dochody rosjan od 2014? Ups !

Ubawiony z Polski
środa, 29 stycznia 2020, 18:18

A na buty nie ma. To raport tamtejszego gusu. Z tamtego roku. W tym samym raporcie napisano,że większość rosjan nie stać na idwiedziny rodziny!

Jan
środa, 29 stycznia 2020, 10:21

Ale to (wykrycie ptakow) chyba świadczy o czułości radaru?

Wieczysław
środa, 29 stycznia 2020, 11:23

O braku selektywności.

Fanklub Daviena
środa, 29 stycznia 2020, 12:44

Naprawdę "znafco"? A wg czego radar może klasyfikować obiekty? Bo moim zdaniem tylko po RCS, pułapie i prędkości celu. A teraz "znafco" oświeć nas jak RCS, prędkość lub pułap małego styropianowego drona różnią się od analogicznych wartości dla ptaków?

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:50

Funku, dla twojej wiedzy na 20km radar naprowadzania zestawu Pancir-S1 ledmo wykrywa RCS 2m2 wiec powodzenia w stzrelaniu do małych dronów:)

MAZU
środa, 29 stycznia 2020, 14:22

Mały styropianowy dron nie przenosi uzbrojenia.

Fanklub FR
środa, 29 stycznia 2020, 13:43

Systemu Rosyjskie są najlepsze na świecie a w Rosji żyje się świetnie i dostatnio .

rzeczywistosc alternatywna fanbojkow
środa, 29 stycznia 2020, 08:05

Nasze fanbojki tak zazarcie nasmiewaja sie z ruskich, a tu prosze, takie cos z porannej prasy "Niemieckie ministerstwo obrony przyznało się do wpadki. Zgodnie z jego oświadczeniem żołnierze używają "innych pojazdów do ćwiczeń" z powodu braku transporterow Puma. Ministerstwo nie kryło też, że wojskowi "nie są zadowoleni" z tej sytuacji - podkreśla "Bild". Dowództwo musiało wykazać się kreatywnością w czasie ćwiczeń. Jak podaje "Bild", zaledwie 20 proc. czołgów Puma należących do niemieckiej armii jest sprawnych. W efekcie na ćwiczeniach zabrakło sprzętu i żołnierze musieli udawać, że zwykłe samochody są wozami bojowymi”.

Rhotax
czwartek, 30 stycznia 2020, 05:07

czołgów Puma ? Można takie w Donbasie w sklepie z militariami nabyć ? Zrób zdjęcie bo nie wierze .

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:52

Chwile, ale wg ciebie PUMA to czołg?? No padłem ze śmiechu:) Aha Bild to taki tabloid jak Fakt czy SE:)

rzeczywistosc alternatywna fanbojkow
środa, 29 stycznia 2020, 08:05

Nasze fanbojki tak zazarcie nasmiewaja sie z ruskich, a tu prosze, takie cos z porannej prasy "Niemieckie ministerstwo obrony przyznało się do wpadki. Zgodnie z jego oświadczeniem żołnierze używają "innych pojazdów do ćwiczeń" z powodu braku transporterow Puma. Ministerstwo nie kryło też, że wojskowi "nie są zadowoleni" z tej sytuacji - podkreśla "Bild". Dowództwo musiało wykazać się kreatywnością w czasie ćwiczeń. Jak podaje "Bild", zaledwie 20 proc. czołgów Puma należących do niemieckiej armii jest sprawnych. W efekcie na ćwiczeniach zabrakło sprzętu i żołnierze musieli udawać, że zwykłe samochody są wozami bojowymi”.

ruski stek bzdur...
środa, 29 stycznia 2020, 22:42

Buahahahaha ! To było dobre, komiczne i mega śmieszne :) A wiesz że Opel to też nie czołg ??? A teraz odpal google i zobacz jak żyje się w tych biednych bez sprzętu Niemczech i zobacz u siebie, polecam ciasny sektor :) :) :)

pdrbosw
środa, 29 stycznia 2020, 14:35

Bwp Puma to wg Ciebie czołg... Gratuluję!

ktos
środa, 29 stycznia 2020, 07:45

Czyli na pytanie... ile dronow potrzeba aby zniszczyc pancyra? odpowiedz to 13. To i tak tanio...

bender
środa, 29 stycznia 2020, 13:37

Pancyr odpala 2 rakiety do każdego celu, więc 12 rakiet zapasu wystarcza na 6 strzałów. A z izraelskich filmów wiemy, że wystarczą dwa pociski, byleby nadlatywały z różnych kierunków ;-)

antyBender
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:45

i tu masz niby rację, ale Rosjanie podają, że Pancyra musi ubezpieczać drugi Pancyr a w Syrii tego się nie stosuje ...

ruski stek bzdur...
piątek, 31 stycznia 2020, 09:41

A co jak ubezpieczający też przyjmie rakietkę ? :P

pol
piątek, 31 stycznia 2020, 09:40

A drugiego trzeci, a trzeciego czwarty he he he !

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 02:23

Anty,no teraz to padłem:)) System OPL mający z założeń zwalczac UAV-y czy amunicje w stylu np GBU musi ubezpieczac przed tymi UAV-ami drugi taki system:) A kto ubezpiecza ten drugi??

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 20:15

Trzeci i czwarty , a jak jeden się posypie to całość leci jak domino ... To są wady ograniczeń jakie mają te rosyjskie systemy . To już nasza Pilica z 23-mi ma o niebo lepszy system kierowania ogniem .

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 09:35

Izrael udowdnił ze wystarczy jeden:)

ale beka
środa, 29 stycznia 2020, 12:48

Izrael udowodnił, że gdyby nie Pancyry to bezkarnie bombardował by co by chciał a tak to większość jego bomb i rakiet jest przez te Pancyry niszczona. I choćbyś te swoje płacze uskuteczniał nawet i 10 razy częściej nic to nie zmieni.

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:20

Mógłbyś zaprezentować dowody na niszczenie tych bomb i rakiet? jakieś filmy - takie jak chociażby zaprezentował IDF?

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:53

Wow ,wystarczył jeden HAROP by odesłać Pancyra na wieczny odpoczynek na złomowisku wiec niezle sie usmiałem:) Ale panie beka płacz dalej będzie wiecej śmiechu z ciebie;)

Piotr
środa, 29 stycznia 2020, 22:45

HAHAHA no beka jakich mało, jak się czyta te twoje gnioty, to tylko beka... No ale jęcz sobie na zdrowie, tym nie poprawisz skuteczności pancyra, nie naprawisz ciasnego sektora i nie wygrasz moskwiczem F1 :) HA HA HA MEGA BEKA !

Wieczysław
środa, 29 stycznia 2020, 11:25

Izrael udowodnił że wystarczy jedna rakieta, nie dron.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:53

To akurat był dron HAROP, a nei Delilah

dywersant
środa, 29 stycznia 2020, 12:38

Izrael udowodnił, że ładuje się w Pancyra rakietami tak długo, aż ta jedna w końcu trafi nie będąc uprzednio sama zneutralizowana przez wyrzutnie... tak to na filmiku z kolejnej rakiety wyglądało.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:54

Taak, ale wiesz ze bajki z 1000 i jednej nocy to troche inne forum więc co tu robisz:)

FR technologiczne imperium
środa, 29 stycznia 2020, 13:45

Ja wam że za przykładem wasze idola z KGB potraficie kłamać w żywe oczy ale to już ociera się o śmieszność . Ile samolotów zastrzeliły te rosyjskie systemy w Syrii? Bo gadać o zestrzeleniu setek to sobie można gorzej gdy trzeba to udowodnić.

GB
środa, 29 stycznia 2020, 13:26

Nie ma takiego filmiku. Nie ma też filmiku jak Pancyr trafia w rakietę, bombę, czy dron.

czepialski
środa, 29 stycznia 2020, 21:20

Za to są filmy jak następuje samo detonacja rakiet Pancyrów pod wpływem jak sami oświadczyli irańskiego WRE.

Naiwny
środa, 29 stycznia 2020, 03:17

A może jednostka tych Pncyrów szykowana jest do wyjazdu do Syrii i dla tego ćwiczy obronę S400 i punktu dowodzenia grupy wojsk przed atakiem grupy dronów? Zaklinanie rzeczywistości i modlenie się o konflikt rosyjsko chiński jest ostatnio modne na tym forum.

bender
środa, 29 stycznia 2020, 13:48

Scenariusz, że coś wykryją i strącą z 20 km jest nierealny. Na izraelskich filmach z likwidacji Pancyrów w Syrii widać niecelność rakiet w praktyce. Rakietami strzelają jak pocisk jest jakieś 2 km m od celu. Na izraelskich filmach nie widać też, żeby używani działka, ale o jego niecelności jest już głośno. Na pewno jest tak, że strzał z działka pozbawia załogę świadomości sytuacyjnej na kilka sekund, dopóki nie rozwieje się gorąca chmura gazów strzelniczych oślepiająca termowizor.

Lord Godar
piątek, 31 stycznia 2020, 01:37

Tak jak piszesz , a dodatkowo kalectwem tego zestawu jest brak amunicji programowalnej . A bez niej to sobie mogą próbować te roje dronów niszczyć z działek i niewiele im to da . Wyprują do końca zapas amunicji i tylko taki będzie efekt .

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 09:36

Naiwny, w Syrii Pancyry poległy na całej linii w starciu z dronami i Rosjanie musieli sciagac TOR-y w trybie alarmowym by broniy Hmiejmin:)

antyDavien
środa, 29 stycznia 2020, 11:06

W Syrii tak poległy Pancyry, że baza Hmemim ma 100% zestrzeliwalność celi w postaci dronów. Davien kłamiesz !!

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:24

Zaprezentujesz jakieś dowody na te "zestrzeliwalność celi"? Czy oświadczenie miniobrony wystarczy? Zaprezentowane modele posklejane z paździerza (pewnie przez samych Rosjan) to nie żadne dowody.

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 09:19

Izrael prezentował filmiki z likwidacji pancyrów. Wystarczył jeden dron.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:55

Doprawdy?? To skad ta panika ze TOR-y ściagali w trybie alarmowym:0 Ech nawet kłamac dziecko nie potrafisz:)

GB
środa, 29 stycznia 2020, 12:17

Tylko widzisz drony klepane w garażu nie są żadnym wyzwaniem. Poza tym wedle nieoficjalnych informacji runetu główną rolę w odpieraniu ataków dronów pełnią wyrzutnie TOR i systemy elektroniczne (te zakłócają sterowanie dronami) a nie jakieś Pancyry... Doczytaj.

R
środa, 29 stycznia 2020, 16:57

"Poza tym wedle nieoficjalnych informacji runetu główną rolę w odpieraniu ataków dronów pełnią wyrzutnie TOR i systemy " o teraz Runet jak zrodlo informacji dla GB :) Smiechu warte, jak choragiewka na wietrze.

GB
środa, 29 stycznia 2020, 18:28

Runet od zawsze był moim źródłem informacji tylko trzeba umieć czytać ze zrozumieniem. Ale jak się runet nie podoba to są fajne izraelskie filmiki na których widać ją izraelskie śnp niszczą Panncyry.

R
czwartek, 30 stycznia 2020, 17:15

Tak, naprawde? caly jeden film z trafienia Pancyra w trakcie przeladowywania rakiet, no faktycznie super osiagniecie Izaelskiego lotnictwa.

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 02:25

Wow panie R, a gdize sie podziao 1400 pocisków do działek 30mm?? czyzby na pieski preriowe polowali> Nawet nie mówiac ze to włąsnei działka maja z założenia zwalczac coś takiego jak HAROP czy Delilah bo radar jest za słaby:)

R
piątek, 31 stycznia 2020, 09:47

Tak Dawidzie a jak w trakcie przeladowywania rakiet chcesz strzelac z dzialek ekspercino? POraz kolejny brak wiedzy i propaganda/klamstwa nie gorsze niz Kreml.

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 15:57

Panei R nie było zadnego przeładowania rakiet, zestaw stał sam z załoga na zewnatrz( Pancyr może byc odpalany zdalnie) wiec dawno tak sie z twoich fantazji nie usmiałem:) Aha ten członek załogi co biegł do pojazdu jak zobaczyli HAROP-a to pewnei chciał sobie selfie zrobic:)

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:26

Pokaż jakikolwiek film gdzie widać trafielnie pancyra w cokolwiek.

bender
czwartek, 30 stycznia 2020, 19:41

Coś słabo szukałeś. Pierwsza rzecz jaka mi wyskakuje w przeglądarce to ten ciekawszy film z kamery w rakiecie. Obok pocisku przelatują dwie rakiety z Pancyra. Następnie w pojazd uderza inna rakieta. A potem ta, której perspektywę widzimy. Potem jest domontowane kilka sekund z poprzedniego ataku, z komentarzem, że to nie pierwszy raz IDF rozwala Pancyra ;-)

środa, 29 stycznia 2020, 14:01

No nie, jak roje dronów atakowały baze rosyjska to broniły jej pancyry, nie tory. Poczytaj o tym choćby na tym portalu. Broniły tej bazy skutecznie. Nie tylko zreszta przed dronami.

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:27

Udowodnij to. Pokaż chociaż jedno nagranie z zestrzelenia czegokolwiek przez Pancyra. Może być ptak.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:57

Tak broniły że musieli TOR-y w trybie alarmowym sciągać do Hmiejmin. Do tego własnei ta kompromitacja pancyrów była jedna z przyczyn ze przegrał przetarg w Indiach mimo nacisków z Rosji z ..o zgrozo odpowiednikiem naszej Białej czyli K30 BIHO:)

GB
środa, 29 stycznia 2020, 18:29

Jak broniły ja Panncyry to atak się udał. Po tym ataku ściągnięto do bazy TORy i zestawy walki elektronicznej.

BG
czwartek, 30 stycznia 2020, 08:21

Jaki atak się udał ? Żaden atak od 2015 roku na Hmemim się nie udał, jeśli było inaczej dawaj źródło ....

GB
czwartek, 30 stycznia 2020, 13:45

Sprawdź atak z 31 grudnia 2017 roku. Artykuły o tym masz także na Defence 24.

BG
środa, 29 stycznia 2020, 13:24

Są większym wyzwaniem niż te ptr0dukowane seryjnie ....

GB
środa, 29 stycznia 2020, 18:31

Nie są bo bez problemu można je zakłócić (jak się ma czym w miejscu ataku).

BG
czwartek, 30 stycznia 2020, 08:22

Akurat elektronikę maja z USA albo Izraela, tylko opakowanie udaje samoróbkę ...

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:23

Jak co to szybciej z Rosji która w koncu obficie zaopatrywała np al Nusre w najnowsze pociski Kornet-M:)

GB
czwartek, 30 stycznia 2020, 13:47

Jak cywilne klepane w garażach drony mogą mieć elektronikę wojskową z zachodu. Ewentualnie to mogą mieć chińską elektronikę dostępną w sklepach.

T7g
środa, 29 stycznia 2020, 09:29

Wasi bracia Chińczycy nic wam nie zrobią spokojnie.

j1
środa, 29 stycznia 2020, 02:10

Czyli należy rozumieć, że jak u nas są ćwiczenia jednostki żagańskiej, to zakładamy, że Niemcy nas zaatakują, a jak w Ustce, to spodziewamy się szwedzkiej napaści? Interesująca logika.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 28 stycznia 2020, 22:48

Narracja poraża typowa rosja. Ile pancyry są warte pokazała Syria.

roszada
środa, 29 stycznia 2020, 17:57

ano pokazała, baza w Hmemim ani jeden dron się nie przedarł od 2015 roku ... Chociaż raz się zgadzamy !

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:58

Taak pokazała ze Pancyr nadaje sie do uzupełniania diety bo do zwalczania dronów musieli sciągac TOR-y z Rosji:)

agat
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:59

A to wszystkie ptaki juz wytlukli?

MAZU
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:05

Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia przeciwko przyszłemu potencjalnemu zagrożeniu. Oznacza to, że przewidują użycie takich systemów. Co to dla nas oznacza? Możliwość zniszczenia naszej opl (jak już będzie) bardzo tanim kosztem (ruski dron - 10.000 usd, amerykańska rakieta 1.000.000 usd). Tak to może niestety wyglądać, chyba że wprowadzimy do WP tysiące dronów kamikadze o zasięgu 200-300 km, które będą też mogły służyć jako anty-drony. M

Olo
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:36

komentarz do sprawy może być poprawny lub nie. Wiele zależy od tego czy Rosjanie opublikowali rzeczywisty scenariusz ćwiczeń czy też taki jaki chcieli aby dotarł do kogo trzeba. A rzeczywistość może być inna. Dodatkowo warto zauważyć, że jak na razie, jako optymalną broń do likwidacji rojów uważa się wyrafinowane WRE, broń laserową także bazowania powietrznego i własne roje dronów.

gfdgfdsgdfsg
środa, 29 stycznia 2020, 10:32

Najlepsza i najtańsza jest śrutówka (lub inne odłamkowe), tak jak i na ptaki.

Olo
środa, 29 stycznia 2020, 16:06

zgadza się, o ile skubane podlecą wystarczająco blisko....

środa, 29 stycznia 2020, 14:03

Francuzi szkolą ptaki drapiezne do przechwytywania małych dronów. Najciekawsze jest to że to się sprawdza. Nowa rola sokolnictwa.

FR technologiczne imperium
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:18

Wszystkim tym ,którzy uważają że Chiny nie są zagrożeniem dla Rosji przypominam co działo się z Rosją gdy na dalekim wschodzie powstawała siła silniejsza od nich .

.
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:59

Chyba na szpakach ćwiczyli.

w.
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:56

to raczej propaganda o braku skutecznej recepty Rosjan na drony. Nawet w Syrii na bezpilotowce mają zestawy TOR a nie Pancyr. Nie ujawniają tego co już na wyposażeniu.

v.
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:58

pisz pleciuga byle długa, po stwierdzeniu, że Pancyry słabiej sobie radzą z dronami wymieniono im firmware i to już dawno temu od tamtej pory drony już nie są kłopotem dla pancyrów

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:37

Udowodnij. Pokaż nagranie z zestrzelenia czegokolwiek. Jak narazie IDF pokazał, ośmieszając pancyra i żadne stanowcze protesty Towarzystwa Obrońców Dobrego Imienia Sprzętu сделано в ссср tego nie zmienią

bender
środa, 29 stycznia 2020, 13:53

Firmware niecelnego działka, firmware oślepionej gazami kamery termowizyjnej czy firmware poruszających się w azymucie razem z wyrzutniami i działkiem radarów naprowadzania rakiet, co nie pozawala na jednoczesne zwalczanie celów w różnych sektorach?

antyBender
środa, 29 stycznia 2020, 17:58

bo żadna głowica optoelektroniczna nie potrafi naprowadzać na dwa cele jednocześnie ... biedulek kolejny naukowiec inaczej ...

bender
czwartek, 30 stycznia 2020, 19:24

Najwyraźniej wyraziłem się niejasno. Pancyr ma błędy konstrukcyjne, których wymiana firmware'u nie zlikwiduje. W obecnym umieszczeniu to co nazywasz głowicą optoelektroniczną czyli termowizor skutecznie oślepiają gazy z amunicji i rakiet. Do zwalczania grupowego ataku to w ogóle się nie przyda. Może również dlatego nie strzelano z działek. Zostaje radar. A jakiej szerokości wiązkę ma radar naprowadzania w Pancyrze? Kilka, może kilkanaście stopni. Producent podaje, że może zwalczać kilka celów jednocześnie. Pewnie tak, ale pod warunkiem, że są w wiązce. Przy okazji do prasy przedostała się informacja, że statystyka skuteczności w Syrii, czyli głównie przeciw dronom, w okresie od kwietnia do października 2018 wynosiła 80% dla Torów i 19% dla Pancyrów. Słabiutko.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:00

No popatzr a jaka głowica optroniczna naprowadza pociski radiokomendowe na wiecej niż jeden cel?

antyDavien
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:56

zapytaj się bendera

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:23

Ale to ty twierdzisz ze potrafi wiec nie tchórz tylko odpowiedz:)

antyDavien
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:51

Głowica optoelektroniczna jest najnowszej generacji urządzeniem integrującym pasywne sensory optoelektroniczne pracujące w paśmie od widzialnego po termiczne jako środki detekcji, rozpoznania, identyfikacji, obserwacji oraz po integracji z platformą do określania współrzędnych kątowych oddalonych obiektów w widmie światła widzialnego i w podczerwieni. Może pracować w różnych warunkach pogodowych, w dzień przy oświetleniu słonecznym lub sztucznym oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Głowica optoelektroniczna działa w zestawie urządzeń, które zapewniają naprowadzanie ręczne i automatyczne osi optycznej głowicy na obserwowany obiekt. ---> czyli jeśli osią będzie rakieta ? ---- coś jeszcze czy już wystarczy ?

ruski stek bzdur...
piątek, 31 stycznia 2020, 09:45

Jeszcze jeszcze... papier przyjmie wszystko :)

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 02:28

To dla twojej wiedzy:) Zestaw Pancyr S1 ma 4 kanały sterowania rakietami przez radar i jeden kanał dla głowicy optronicznej: dane oficjalne:) Cos jeszcze?

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 09:38

A co ci da firmware jak radar naprowadzania Pancyra jest zwyczajnie za słaby przeiwko takim celom: na 0km nie wykryje nawet F-16 czy B-1B a co dopiero mówić o małych dronach:)

v.
środa, 29 stycznia 2020, 11:08

I tu właśnie wyszło szydło z worka Davienku, że jesteś totalnym bucem technologicznym, otóż radar rozpoznawał cele tylko firmware nie potrafił ich poprawnie zinterpretować, zmieniając oprogramowanie pozbawiasz zestaw tej wady ...

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:01

panei v jak nie masz pojecia o radarach to czemu się w ogóle odzywasz:) Rozdzielczośc radaru nei zalezy od akiegos firmware ale od jego konstrukcji i częśtotliwosci jakei uzywa wiec zrobiłęs z siebie jedynie błazna.

klęska
czwartek, 30 stycznia 2020, 11:00

Davien czy Ty choć czytasz co piszesz, obróbka sygnału z radaru to co się zajmuje ? Babcia Aniela ze stolnica i wałkiem czy oprogramowanie ? Sterowaniem radaru to co się zajmuje Babcia Aniela ze stolnica i wałkiem czy oprogramowanie ?

suawek
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:45

Obrabiać to trzeba jeszcze mieć co. Jeśli rozdzielczość jest za słaba i cel ginie w szumie, to żadna późniejsza "obróbka" nic nie pomoże. Widzę że lubisz przyziemne analogie, no to żebyś załapał: Jeśli obraz z kamery monitoringu jest małej rozdzielczości, zaszumiony i niedoświetlony, to nie da się go powiększyć i wostrzyć i rozjaśnić, żeby np ujawnić twarz przestępcy. Po prostu obraz zawiera za mało informacji i nie da ich się więcej "wyciągnąć" - to nie serialowe bzdury rodem z NCIS.

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 16:25

Panie kleska jak widze nie masz bladego pojecia o radarach wiec co sie dziwić:)) Ale ci wyjasnie : za rozdzielczośc radaru nie odpowiada oprogramowanie ale jego konstrukcja wiec adna zmiana oprogramowania ci nie zmieni mozliwosci wykrycia radaru:)

v.
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:57

nie rozśmieszaj ludzi bardziej niż to potrzebne ..... to to już nawet nie jest śmieszne ... tylko tragiczne ...

y
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:53

Czy aby na pewno. Tory to inny poziom OPL.

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 09:39

Dokładnei ten sam, system OPL bezposredniej ochrony wojsk. I własnei TOR-y Rosjanie ściagali do Hmiejmin do obrony przed dronami bo Pancyry nie dały rady.

cóż
środa, 29 stycznia 2020, 21:36

No niestety, dalej wychodzi jakim jesteś deklem. Pancyry służą wyłącznie w wojskach obrony powietrznej, a tory w wojskach ladowych.

co im zrobisz
wtorek, 4 lutego 2020, 16:49

Jak widzisz "poniżej" nie tylko on.

Piotr
piątek, 31 stycznia 2020, 09:47

he he... boli prawda co ? Brawo Davien !

rene
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:11

Widać że Chińczycy już mocno uśpili Rosjan przekonując Ich, że głównym przeciwnikiem dla Chin jest USA a Rosja jest zadowolona bo jakże by inaczej w końcu Rosja traktuje Chińczyków jak sojuszników. Żeby tylko Rosjanie nie obudzili się z przysłowiową ręką w nocniku

dgfdgdfgfdhggf
środa, 29 stycznia 2020, 10:35

Chińczycy nikogo nie uśpili, w Rosji po cichu są ogromne obawy przed Chinami, temat jest traktowany bardzo poważnie. Oficjalne stanowisko jest oczywiście inne, ale w Rosji to normalne.

T7g
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:32

Od 2 lat o tym pisałem, popieram.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:24

Rosjanie będą wygryzieni z Syberii przez Chińczyków metodą demograficzną, tak jak Albańczycy wygryźli z Kosowa Serbów.

ener
wtorek, 28 stycznia 2020, 17:44

to Rosjanie załatwili Chińczyków, budują im system zarządzania armią na szczeblu wysokiego dowództwa, budują im system ostrzegania ataku balistycznym (ten system posiadają tylko dwa kraje Rosja i USA) ogarnij się, Rosjanie mając wgląd na oba te systemy mogą spać spokojnie. Nasza dziwna prasa Ci tego nie napisze bo to zburzy koncepcję głupiej i zacofanej Rosji ...

wsaSAsad
środa, 29 stycznia 2020, 10:37

Nie myślisz chyba, że Chińczycy powierzyli swoje zarządzanie walką Rosji, to typowe ich rozpoznanie, zobaczą jak to działa, zbadają, skopiują i rozwiną.

Fgu
środa, 29 stycznia 2020, 01:06

Założenie że Rosjanie przechytrzyli Chińczyków jest równie prawdziwe jak to że rosyjski smartphone jest lepszy od Chińskiego...

WojtekMat
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:45

Przy założeniu że chińczycy są kompletnymi idiotami to mogła by być prawda. Ale chińczycy idiotami nie są. Biorą od Rosji know how , tylko tyle i aż tyle. I tak naprawdę dzięki temu to oni uzyskują wiedzę o tym jak działają rosyjskie systemy.

v
środa, 29 stycznia 2020, 06:43

No biorą i co ? Silnika do dziś nie skopiowali, tak samo jest z innymi technologiami, niby mają ale działa słabiej

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 09:40

A po co majakopiować rosyjskie AL-31 jakopracowali swoje, lepsze, jak WS-10/WS-15

cóż
środa, 29 stycznia 2020, 21:37

No i gdzie je kupują? W twojej wyobraźni? Nawet eksportowe JF-17 do pakistanu sa dostarczane z Klimowami RD-93

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:10

No niezle sie usmiałem:) JF-17 dla Pakistanu lataja wyłacznie z RD-93 czyli wersja dość starego RD-33 bo tak chciał pakistan, który silniki od 2016r kupuje silniki bezposrednio z Rosji więc jak widać dalej nic nie wiesz:) Na JF-17 w Chinach( tak, są takie) sa stosowane od 2015r silniki WS-13. Aha co ma wspólnego WS-10/WS-15 z WS-13 to zapewne sam biedaku nie wiesz:)

Ali
środa, 29 stycznia 2020, 22:48

Kupują w sklepie za rogiem jak nichtamniety czołgi i sprzęt wojskowy deklu...

v.
środa, 29 stycznia 2020, 17:59

ws10/ws-15 to są biedaki w stosunku do rosyjskich silników

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 02:10

I wykopuja rosyjskie silniki z kazdej maszyny po kolei, a co najwoazniejsze z J-20 wiec niezle sie z twoich bredni usmiałem:)

v.
piątek, 31 stycznia 2020, 05:08

i ten biedny j20 lata na silnikach z su27 ---- znów wylazł brak wiedzy ....

Davien
niedziela, 2 lutego 2020, 01:35

A niby kiedy?? Latało jedynie 8 prototypów na AL-31, wszystkie seryjne uzywaja silników WS-10/WS-15:)

Wpr
wtorek, 28 stycznia 2020, 22:55

Oczywiście że tak, lepiej ograniczyć jednak z Chiński niż z Rosją...

dyndas
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:59

Nikt nie potrafi się obecnie obronić przed rojem dronów

cóż
środa, 29 stycznia 2020, 21:38

Bo taka broń nie istnieje, jak pokazał załączony film, koordynacja 6 helikopterków to okolice współczesnych możliwości w tym zakresie

Olo
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:28

No to juz po ptakach. Zegnajcie dzikie gesi, kaczki czy zurawie. Ten zlom jest na podobnym poziomie co Szylka, ktora nagminnie strzelala do bocianow.

red
wtorek, 28 stycznia 2020, 22:10

Ciekawie prawisz . Tu na forum ekspertów prawią że F-35 zostawia ślad radarowy wielkości ptaka a ty prawisz że Pancyry są dobre do zestrzelania ptaków !???? Dygresja ,żaden ptak nie lata z szybkością większa jak 200 km\h....

bender
środa, 29 stycznia 2020, 13:57

Chodził o incydenty z Syrii, gdzie postawione w stan gotowości Pancyry zajęły się eksterminacją dzikiego ptactwa, nie potrafiąc rozróżnić bocianów od dronów. Zapewne była to zemsta za zatopienie Su-30 przez mewę.

fan twórczości morskiego wilka
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:05

„Pancyr-S1” w zwalczaniu roju dronów. Co ciekawe szkolenie tego rodzaju odbyło się na terenach Syberii, co może oznaczać, że w pierwszej chodzi o przygotowanie się na zagrożenie ze strony działających zespołowo, chińskich systemów bezzałogowych. ----- litości, przeprowadzone na Syberii bo na tę jednostkę padło .... wszyscy się mają szkolić u Rosjan a nie tylko wybrane okręgi ....

plusim
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:55

".....Chinskich bezzałogowych...." bo ćwiczenia przeprowadzono na Syberii? litosci redaktorze

środa, 29 stycznia 2020, 01:17

A jak w Syrii to na czyje

mobilnyPL
środa, 29 stycznia 2020, 11:58

Marketowe poprawione domowym sposobem a że produkowane w państwie środka....... nie sądzę by amerykanie byli na to przygotowani

bender
środa, 29 stycznia 2020, 20:19

"Marketowe poprawione domowym sposobem" to można po prostu ogłupić. Zresztą na razie poza efektownymi, ale z praktycznego punktu widzenia łatwymi pokazami, to nie latają w rojach. Za to zgodzę się, że rój ze sporą autonomią, kilkoma profilami ataku, skaczącą po częstotliwościach kodowaną łącznością i zdolnością do retransmisji byłby wyzwaniem. Tu skuteczną obroną wydaje się amunicja programowalna. Na dalszych dystansach rakiety z detonatorem zbliżeniowym jak te w Pancyrze. Może w przyszłości pociski z subamunicją? Wyzwaniem jest efektywne pokrycie dużej przestrzeni rojem (nomen omen) odłamków.

WojtekMat
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:43

"Za każdym razem wykorzystywano symulatory bez faktycznego użycia uzbrojenia rakietowego" Zwalczanie roju dronów przy pomocy rakiet do jak używanie młota do zabicia muchy. Wyjątkowo nieorzystny współczynnik koszt-efekt i co najważniejsze za mała ilość rakiet jakimi dysponują wyrzutnie. Jedyny jak na razie w miarę tani skuczeczny efektor to armatka z amunicją programowalną pracująca w trybie automatycznym.

R
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:34

"W rzeczywistości roje są tworzone przez niewielkie drony," w rzeczywistosci roje moga i sa tworzone przez drony w jakimkolwiek rozmiarze.

Davien
wtorek, 28 stycznia 2020, 21:43

I dlatego uzyto w symulacji dronów o RCS większym od F-16?? Bo jakbys nie wiedział na 20km to Pancyr nie jest w stanie namierzyc F-16:)

Obalaczbredni
środa, 29 stycznia 2020, 18:43

A skad masz takie info? A według moich info pancyr f16 widzi z 150 km?

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 02:30

Proste: radar naprowadzania wykrywa na 20km cele o RCS 2m2 i większym, F-16 ma 1,2m2 RCS wystarczy??

czepialski
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:43

A chociażby z incydentów, które mamy co chwilę w Syrii. Ostatni taki 14-01-2020 bombardowanie przez dwa F16 bazy T4 wróciły bez przeszkód ze stront Pancyrów i innego sprzętu typu S400, S300 o irańskim nie wspomnę. Straty w bazie SU25 plus hangary.

środa, 29 stycznia 2020, 14:06

Ciekawe jakie RCS ma twoje ego?

bender
środa, 29 stycznia 2020, 19:20

Ego nie odbija fali elektromagnetycznej w żadnym zakresie.

czwartek, 30 stycznia 2020, 08:24

ale świeci

dim
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:19

No przecież to Chiny, nie Polska, już w roku 2017 demontrowały piękną, zespołową akrobację ponad 1000 sztuk dronów. Zresztą nie ma i długo nie będzie żadnych rojów i to tylko ja fantazjuję - przekonywano mnie tu wielokrotnie, w opiniach.

bender
środa, 29 stycznia 2020, 15:07

Najśmieszniej, że 1000 lojalnych skrzydłowych typu XQ-58 kosztowałoby raptem 2 mld USD. Przy takich cenach wojny robotów są naprawdę tuż za rogiem.

luk
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:10

Słaby ten artykuł. Czy miał na celu pokazanie tylko tyle że ruscy zrobili coś źle? Panie Dura, kto ćwiczy obronę przed rojem na kształt np. roju przywołanych w artykule "Staja 93"? Nikt! Te roje na razie są na grafikach, ewentualnie małe partie dronów istnieją w niewielkich ilościach. NIKT (ruscy, USA, Chiny) nie ma jeszcze operacyjnego roju z którym mógłby ćwiczyć. Na Syberii ćwiczono obronę przed atakiem do jakiego na dzień dzisiejszy może dojść (akurat Rosjanie takiego ataku jak ten w scenariuszu ćwiczeń doświadczyli i mogą zakładać, że taki scenariusz np. w Syrii może się powtórzyć). Jakie ćwiczenia w zwalczaniu dronów (w grupach, rojach, czy pojedynczo) przeprowadziliśmy u nas? Jakie wyciągamy wnioski? Napisanie artykułu w tym duchu (ruscy zrobili ćwiczenia i nic nie przećwiczyli, ależ głupi ci Rosjanie!) tylko podważa konstruktywne podejście do problemu, lekceważenie potencjalnego przeciwnika i lekcji jakie wynosi to najgorszy błąd jaki można popełnić!

Tweets Defence24