Reklama

Geopolityka

Raptory wróciły do Wielkiej Brytanii

Sześć amerykańskich maszyn bojowych F-22 Raptor zostało rozmieszczonych w brytyjskiej bazie Lakenheath. Ich przylot do Europy związany jest z realizacją programu Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. 

Należące do 27. i 94. eskadry 1. Skrzydła Myśliwskiego z Joint Base Langley-Eustis w stanie Wirginia F-22 pojawiły się w Wielkiej Brytanii 8 października. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami, będą one brać udział w ćwiczeniach (Flying Training Deployment) zarówno z innymi znajdującymi się na kontynencie amerykańskimi samolotami, jak i tymi należącymi do sojuszników z NATO. W ramach treningu będą przemieszczać się do innych europejskich baz, w celach "maksymalizacji okazji treningowych" oraz m.in. w celach odstraszania. 

Raptory pojawiły się po raz pierwszy w Europie w 2015 roku w związku ze zwiększonym napięciem po wybuchu kryzysu na Ukrainie. Myśliwce 5. generacji w sierpniu 2015 roku odwiedziły również 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Rozlokowanie maszyn tego typu jest istotnym sygnałem dotyczącym zaangażowania we wsparcie państw Europy Środkowo-Wschodniej. W ten sposób bowiem demonstrowana jest możliwość użycia nawet najbardziej zaawansowanych zdolności. Amerykanie od ubiegłego roku rozmieszczają także czasowo w Europie inne jednostki sił powietrznych, co ma wzmocnić zdolności USAF na kontynencie.

F-22 w UK
Fot. U.S. Air Force

Amerykańskie Raptory ostatni raz nad Europą pojawiły się wiosną 2016 roku. W brytyjskiej bazie rozlokowano wtedy rekordowe 12 myśliwców, które odbywały robocze wizyty w takich państwach, jak Litwa czy Rumunia. W Wielkiej Brytanii pojawią się zapewne już niedługo kolejne maszyny bojowe F-22. Tym razem będzie to formacja wracająca z Bliskiego Wschodu, która bierze udział w misji Inherent Resolve. 

Czytaj więcej: Siły Powietrzne USA wzmocnią cyberbezpieczeństwo F-22 i F-35 

 

 

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. As

  Dosyć szybko nasze F16 stają się równie zaawansowane technologicznie co P-11 w 1939 na tle przeciwnika

  1. Pewny

   Pomysl lepiej jak wyglada sytuacja Rosji z jej wrakami

 2. kosmita

  Aż - 6 sztuk ! Coś podobnego ile ich osłaniało ---- by dolecieć ?

 3. baltin

  Ktoś może dla laika napisać, co taki Raptor w praktyce oznacza?

  1. BUBA

   W tej liczbie nic, pusty gest, lot treningowy ...itp. Za dobrych minionych czasów Rosjanie jak chcieli pokazać co to znaczy przyjaźń wysyłali pułk...czyli 3 eskadry..

 4. Heheszek

  Rosja właśnie przebazowuje swoje niewidzialne myśliwce Su57 do Kaliningradu. Transportem kolejowym...

  1. aaa

   Nie wiedziałem że Su57 jest już na wyposażeniu Armii Rosyjskiej.....

  2. Znafca

   Rosja nie ma wspólnej granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Reklama