Raporty KBWLLP konieczne do poprawienia bezpieczeństwa w Siłach Powietrznych [OPINIA]

14 marca 2019, 16:19
IMG_7568 (1)
Fot. J.Sabak

Trzy wypadki MiGa-29, jeden pilot zginał […] W ciągu roku z kawałkiem tracimy również trzy śmigłowce. Kłopot polega na tym, że my do dzisiaj nie znamy przyczyn tych wypadków, a piloci nie wiedzą jakich sytuacji unikać – stwierdziła poseł Joanna Kluzik-Rostkowska podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.  Wniosek został odrzucony, ale dotyczył on złożonej kwestii badania wypadków lotniczych i celów tego działania. Jest nim bowiem podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Jak widać z powtarzających się wypadków, nie tylko samolotów MiG-29, jest to dziś w polskim lotnictwie wojskowym problem bardzo poważny. 

Bezpieczeństwo lotów na posiedzeniu SKON? Nie tym razem

Dyskusję na temat wypadków lotniczych podczas SKON zapoczątkowała poseł Joanna Kluzik-Rostkowska z PO, która złożyła wniosek o wystosowanie do premiera apelu, aby zajął się przyczynami wypadków. 

Trzy wypadki MiGa-29, jeden pilot zginał, jeden przypadek pożaru samolotu na lotnisku w Malborku, również MiGa-29… dwa przypadki rozhermetyzowania kabiny. W ciągu roku z kawałkiem tracimy również trzy śmigłowce.
Kłopot polega na tym, że my do dzisiaj nie znamy przyczyn tych wypadków, a piloci nie wiedzą jakich sytuacji unikać. Jakie za zbadaniem przyczyn idą zalecenia, po to, aby piloci mogli się czuć bezpiecznie. Pytanie podstawowe jest takie – jak piloci mogą się czuć bezpiecznie w swoich samolotach, skoro nie wiedzą co było przyczyna tych wypadków? Sprawa jest o tyle pilna, ze zbliża się okres w którym ćwiczenia będą intensywniejsze.

Posłanka PO, Joanna Kluzik-Rostkowska

Loty myśliwców MiG-29 są co prawda zawieszone, podobnie jak po poprzednich dwóch katastrofach, ale pomimo tego, że od pierwszego z nich minęło niemal 15 miesięcy, nie powstał jeszcze oficjalny raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Brak jest również raportów dotyczących przyczyn wypadków wymienionych przez poseł Kluzik-Rostkowską wypadków śmigłowców W-3PL Głuszec, SW-4 Puszczyk i Mi-2. 

Poseł Krzysztof Zaremba z PiS stwierdził z kolei - Skoro już szanowna opozycja podnosi ten fakt, to nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale wasz minister przedłużył zupełnie bez sensu i niezgodnie z technologią MiGów-29 resursy. – Obszernie na takie oskarżenie odpowiedział natomiast najbardziej zainteresowany, ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Chciałbym się odnieść do głosu posła Zaremby z jego absurdalnymi zarzutami. Wszystkie decyzje, również te dotyczące resursów, czasu służby w wojsku określonego sprzętu, były podejmowane w zgodzie z przepisami i w zgodzie z rekomendacjami Sił Powietrznych czy Sztabu Generalnego. Nikt z posłów ówczesnej opozycji a dziś obozu rządzącego w roku 2011 a ni przez kolejnych 8 lat tych decyzji nie kwestionował. W roku 2011, trzy lata po zakończeniu programu F-16, nie można było sobie pozwolić na rezygnację z MiGów-29. Priorytetem był zakup samolotów transportowych, co się stało. Dokupiono 5 samolotów CASA. (C295 – przyp. red.), podpisaliśmy umowę na zakup samolotów szkolnych AJT(M-346 Bielik – przyp. red., została podpisana umowa na pociski manewrujące do samolotów F-16 (JASSM – przyp. red).
Ta więc zdecydowanie odrzucam takie oskarżenie, które od tygodnia pada że jakieś niewłaściwe decyzje były podjęte. Jeśli państwo tak uważają, to dlaczego w 2015 czy w 2016 roku natychmiast nie podjęto innych decyzji? Mało tego, miesiąc temu jeden z wiceministrów obrony odpowiedział, że MiGi nie budzą żadnych wątpliwości i mogą służyć do roku 2030. Ja będę protestował przeciwko takim głosom, bo one są nieprzyzwoite także wobec Sił powietrznych czy Sztabu Generalnego, które różne decyzje rekomendowały.
Dopóki nie wiemy jakie były przyczyny tych katastrof trudno cokolwiek powiedzieć. […] Jest niepokojące, że badanie trwa już prawie tyle co katastrofy smoleńskiej. Że nie ma wyników prac komisji jeśli chodzi o pierwszy wypadek (spalenie się samolotu na lotnisku w Malborku – przyp. red) z czerwca 2017 roku. Mieliśmy specjalne posiedzenie komisji obrony narodowej w tej sprawie jesienią i padały obietnice, że niedługo się dowiemy, że niedługo komisja zakończy prace.

poseł PO, były Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak

Problem z KBWLLP. Brak wyników, awans zwierzchnika

Faktycznie sprawa działań komisji jest o tyle niejasna, że brak jest raportów na temat któregokolwiek z wymienionych wypadków. Jest to o tyle nietypowe, że przyczyny techniczne części z tych zdarzeń stały się już tematem badań i referatów naukowych ekspertów. Wskazuje to, że podstawa dla sformułowania raportu jak również wynikających z niego zaleceń i zmian w procedurach jest już od pewnego czasu i nie stanowi tajemnicy.

Na to samo wskazuje dwukrotne już przywrócenie do lotów myśliwców MiG-29, które możliwe jest wyłącznie po usunięciu przyczyn zaistniałego zdarzenia i zapewnieniu bezpieczeństwa pilotom. Tak przynajmniej mówi teoria i standardy stosowane w lotnictwie na całym świecie. Skoro więc znamy przyczyny i przynajmniej teoretycznie udało się zniwelować zagrożenie, trudno wyjaśnić brak oficjalnego dokumentu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przyczynami innymi, niż administracyjno-polityczne.

Wrażenie takie umacnia również awansowanie ze stopnia pułkownika obecnego już gen. Roberta Cierniaka, który jest szefem Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów jak również przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Nawet jeśli, jak przekonują przedstawiciele MON i Prezydenta, gen. Cierniak „ma kompetencje do wyjaśniania przyczyn tej katastrofy, ale nie odpowiada za sprawę, która jest wyjaśniana”. 

Jest naturalna praktyka tego rodzaju, że dokonuje się takich powołań generalskich wtedy, kiedy stanowisko czy funkcja determinuje to, że to powinna być osoba posiadająca stopień generalski.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha

Odnosząc się do tych słów należy może zapytać o dwie kwestie. Po pierwsze, od kiedy wspomniane „stanowisko czy funkcja” jest etatem generalskim? Po wtóre, dlaczego zgodnie z tą logiką, na liście awansów nie znaleźli się pułkownicy Sił Powietrznych, którzy również służą na stanowiskach jakie winny być zajmowane przez generałów? Dotyczy to np. dowódców skrzydeł lotnictwa, a więc najwyższych w lotnictwie związków taktycznych, którym w wojskach lądowych odpowiadają brygady czy nawet dywizje. Trudno więc przyjąć wyjaśnienia prezydenckiej kancelarii.

Niebezpieczny sygnał

Cała ta sytuacja wysyła lotnikom bardzo niebezpieczne sygnały. Są to powody dla których należy wesprzeć wszelkie działania, które sprzyjać będą wyjaśnieniu kwestii bezpieczeństwa w Siłach Powietrznych RP i szerzej zawodności lub niezawodności sprzętu lotniczego. Inaczej możemy się spodziewać dalszych problemów, związanych nie tylko z ewentualnymi wypadkami, ale przede wszystkim z dalszą erozją wysoko kwalifikowanej kadry.

Jest to sytuacja, na która MON i Siły Zbrojne RP nie mogą sobie pozwolić. Szczególnie, przygotowując się do technologicznego, taktycznego i koncepcyjnego skoku, jakim będzie zapowiadane przez MON pozyskanie samolotów 5. generacji. Nie można wkraczać na całkowicie nowe obszary dysponując kadrą niepewną swego bezpieczeństwa i skuteczności systemu, strzegącego tej kluczowej w lotnictwie wartości.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
olo
środa, 22 maja 2019, 13:28

Powoli kończy się już era migów młodsi piloci odchodzą do innych jednostek SP a technicy powoli myślą odejściu do cywila lub na inne etaty w Mińsku już się zaczęło odchodzenie i po lotnictwie.

As
środa, 15 maja 2019, 20:11

Posłanka chce się dowiedzieć czego unikać ? Piloci wiedzą, ale nie powiedzą.

Juhas
poniedziałek, 6 maja 2019, 13:03

No jak o bezpieczeństwie w Siłach Powietrznych zaczyna rozprawiać posłanka Kluzik-Rostkowska (wcześniejsza minister edukacji) to ja zaczynam się poważnie bać o bezpieczeństwo naszych pilotów...

Palmel
piątek, 15 marca 2019, 12:39

Jak nie wiemy wystarczy tylko kupować części od producenta, ostatni Indie kupiły MIGi 29

Ateista
piątek, 15 marca 2019, 12:05

Wystarczy się pomodlić i będzie ok.od czego jest wiara?

SOL
piątek, 15 marca 2019, 12:00

Można dokupić M-346 Master 20milionów dolarów za sztukę takie już w Dęblinie mają... jeśli ambasador USA pozwoli

sża
piątek, 15 marca 2019, 11:58

Raportów o wypadkach nie ma i nie będzie, bo poprzedni minister praktycznie zlikwidował KBWLLP, bo ta nie podzielała jego teorii o parówkach...

poniedziałek, 27 maja 2019, 21:26

A ... może to pierwsza Komisja, która to potrafi robić i .... robi swoje nie "przejmująć się" o ... to co kto czy co o nich sądzi !!!

HI HI
piątek, 15 marca 2019, 11:55

Test na szczelność: wkładają do kabiny kocura jak nie wyjdzie znaczy szczelny

NOE
piątek, 15 marca 2019, 09:41

Myślę, że gdyby sam Antoni Zajął się badaniem tych katastrof to wyniki mielibyśmy w tydzień. W pierwszym MIGu głowica termobaryczna, w drugim wybuchowe paski na skrzydłach, w trzecim sztuczna mgła a śmigłowce były celowo źle sprowadzane.

Adam
piątek, 15 marca 2019, 07:06

Tylko co władze to obchodzi że wojskowi piloci latają przestarzałymi samolotami do których nie mamy części zamiennych ????? Władza na dzień dobry kupiła sobie nowiutkie samoloty a wojsko,wojsko to jakoś to będzie.... Z pierwszego wypadku niema jeszcze żadnego raportu,wszystko zamietli pod dywan.

Pol
piątek, 15 marca 2019, 01:27

Albo dzis w serwisach mamy kompletnych idiotów albo to jest celowe działanie wystarczy zrobic pomieszczenie cisnieniowe z turbina wiatrowa odzwierciedlenie warunków w powietrzu wszystkie migi test na szczelnosc wymienic wadliwe elementy i po problemie. Normalna rzecz ze po 30 40 latach uszczelki jak na przykład w lodówce czy w samochodzie traca parametry lub sie odlształcaja podobnie jak inne rzeczy tyle ze brak jest odwaznego aby to wygarnac medialnie widocznie stołek i ciepła posadka ważniejsza od utrzymania w lini samolotów i zycia pilotów .

Gnom
czwartek, 14 marca 2019, 22:25

Ile spraw w ostatnich latach zamknęła komisja wojskowa? Jakie wnioski wypracowano na podstawie raportów z tych zamkniętych spraw dla poprawy bezpieczeństwa lotów w lotnictwie wojskowym? Ktoś wie wie - bo ja nie. I nie ważne czy szef został Generałem, bo zgadzam się z Panem Muchą, że jeśli spotyka się w NATO ze swoimi odpowiednikami jako generałami to powinien dostać taki stopień. Chciałbym tylko, jako podatnik, wiedzieć czy efekty jego dotychczasowej pracy uzasadniają awans właśnie tego człowieka, na tym stanowisku. Być może są jakieś względy, choć większość ich nie widzi - tyle PIS mówił o jawności, może czas zacząć?

KOSA
czwartek, 14 marca 2019, 22:01

Brak słów...

kalis
czwartek, 14 marca 2019, 18:49

prawda jest taka ze MIG to bardzo dobry samolot, swietna aerodynamika, trzeba byc idiota zeby ten mysliwiec przewagi powietrznej wycofac juz teraz! mamy tylko 80 mysliwcow, a niemcy 280 , rosja grubo ponad 1000.. wystarczy tylko!!! zmodernizowac!!! kosztem jednego nowego f16.. i mamy 28 samolotow!!! zakupic potem f16 vipery, bo lightning to koszt bezsensowny

Zybi
piątek, 15 marca 2019, 13:43

To są bardzo dobre myśliwce,problem jest w obsłudze naziemnej.Starzy mechanicy odchodzą na emeryture a młodzi się gubią.Trzeba być idiotą zeby pozbywać się tych samolotów.Przez 30 lat żaden nie spadł oczym to śwadczy.Szkolenia,szkolenia,szkolenia.

Łysy
piątek, 15 marca 2019, 17:50

Trafny komentarz. Ale o tym wiedzą tylko Ci którzy mają na co dziy do czynienia z lotnictwem wojskowym

CYZ
piątek, 15 marca 2019, 16:12

Nie wycieraj gęby mechanikami gdyby nie oni połowa lotnictwa RP byłaby uziemiona czy to MiG 29 , SU-22 , f-16 , Mi-2 ,Mi-24 itd.

dim
piątek, 15 marca 2019, 10:50

Nie tylko zakup 35-tki to podwyższony koszt, bo także jej eksploatacja. I skutek byłby ten, że zakupione, stałyby następnie jako nieloty, w braku pieniędzy, a ich piloci, w razie W, lataliby niedoszkoleni. Sytuacja niemal zupełnie pewna !

say69mat
piątek, 15 marca 2019, 10:45

Przypomnij mi Przyjacielu, ile to rzeczonych i doskonałych MiG-ów 29, wyprodukowanych na przełomie lat 80/90 znajduje się obecnie na stanie sił powietrznych Federacji Rosyjskiej??? I jak często są uziemiane z powodu licznych usterek, awarii i katastrof???

Gucio77
piątek, 22 marca 2019, 23:54

Dla Rosji po upadku ZSRR samoloty MiG-23 i MiG-29 stanowiły spory balast ze względu na koszty eksploatacji z którymi nikt wcześniej się nie liczył. My też kasowaliśmy np. MiG-21M gdzie płatowiec miał nalot całkowity 400h od wyprodukowania, bo perspektywiczne były MF i BiS. Zdecydowali że priorytet będzie miało Su-27 i MiG-31

BUBA
środa, 20 marca 2019, 19:58

ZSRR upadło z powodu krachu ekonomicznego na przełomie lat 80/90, w tych warunkach zbrojeniówka umarła. Masz 20 lat że nie wiesz o takich rzeczach?

Piloootttyy
piątek, 15 marca 2019, 09:08

Święta racja ,zgadzam sie

Tweets Defence24