Reklama

Geopolityka

Raport o broni atomowej: Izrael posiada 80 głowic

fot. US  DOD
fot. US DOD

Izrael posiada 80 strategicznych głowic jądrowych, natomiast Korea Północna nie wyprodukowała dotąd ładunków nadających się do zastosowań bojowych. Takie wnioski płynną z raportu „Global nuclear weapons inventories, 1945–2013”, opublikowanego przez  Bulletin of the Atomic Scientists. Informacje w nim zawarte bazują między innymi na danych amerykańskiego wywiadu. 

Raport analizuje szczegółowo stan i liczebność światowych arsenałów broni atomowej. Największe zainteresowanie budzą w nim informacje na temat państwa Izrael, które oficjalnie zaprzecza posiadaniu broni tego typu, jednocześnie konsekwentnie odmawiając podpisania Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej.

Izraelski arsenał, który szacowano często na ponad 400 głowic strategicznych, ma faktycznie liczyć sobie zaledwie 80 ładunków. Wyprodukowano je pomiędzy rokiem 1967 a 2004, kiedy ostatecznie przerwano ich wytwarzanie. Izael posiadaednak zapasy materiałów rozszczepialnych pozwalające na wytworzenie od 115 do 190 kolejnych ładunków jądrowych w razie potrzeby.

Izrael posiada też liczne środki do przenoszenia ładunków jarowych, poczynając od bomb lotniczych, kończąc na rakietach średniego zasięgu. Również odpalanych z okrętów podwodnych. 50 spośród posiadanych przez ten kraj głowic przeznaczonych jest do pocisków rakietowych, natomiast 30 stanowi uzbrojenie lotnictwa.

Równie interesujące są oceny ekspertów na temat nuklearnych możliwości Korei Północnej. Ich zdaniem, mimo udanych prób detonacji, kraj ten potrzebuje jeszcze czasu, aby dopracować skuteczne i niezawodne głowice, kwalifikujące się do użycia bojowego.

Zgodnie z najnowszą aktualizacja raportu, światowy arsenał strategicznej broni jądrowej oszacowano na 10215 głowic, czyli ponad sześciokrotnie mniej niż w roku 1986, stanowiącym szczytowy moment Zimnej Wojny. Obecnie do czołówki atomowych mocarstw, takich jak USA, Rosja, Francja i Wielka Brytania dołączyły nowe kraje. Ostatni z wymienionych zdystansowały pod względem ilości głowic Chiny, natomiast zaraz za nim ustawia się Pakistan, Indie i Izrael.

Reklama

Komentarze (8)

 1. asd123

  Zwykle USA jak podejrzewa, że jakiś kraj posiada nielegalną broń to interweniuje zbrojnie w tym kraju jak w przypadku Iraku. Dlaczego tym razem nic nie robią? Prosta odpowiedź niestety.

 2. And

  Ciekawe gdzie Izrael testował swoje ładunki ? Jakieś państwo musiało maczać w tym swoje brudne paluchy i dostarczyło sprawdzoną technologię. Kogo typujecie ?

  1. lucas

   RPA. W czasach apartheidu Izrael dostarczał im nowoczesną broń, łamiąc międzynarodowe embargo. W zamian RPA udostępniło swój poligon atomowy i odpowiednie technologie.

  2. dfs

   Była taka afera, gdzieś na oceanie (chyba indyjskim) doszło do wybuchu, do dzisiaj oficjalnie nie wiadomo jakiego. Satelity go wykryły i sklasyfikowały jako próbę jądrową. Nieoficjalnie mówi się, ze to właśnie był test robiony przez żydów, poszukaj, to był gorący temat.

 3. nikt

  Co to znaczy 6-cio krotnie mniej? A moc? A technologia?

  1. m

   Po prostu liczba ładunków. Moc i technologia nie mają tu znaczenia.

  2. dfs

   W większości są to stare bomby (ale sprawne, można je długo przechowywać), nikt specjalnie nie robił nowych serii po zakończeniu zimnej wojny, bo to i droga impreza i niepotrzebna skoro nie ma w co celować.

 4. Ponton

  Kit.Izrael nie podpisał umów międzynarodowych zezwalajacych na inspekcje obcych państw i licenie swego arsenału.

  1. dds

   Dlatego to informacje nieoficjalne, o których donosi CIA

 5. gOLEM

  Izreal wywolal efekt Golema

 6. grego

  Podoba mi się ta "podziemna" próba jądrowa na obrazku. Co za amatorszczyzna. :D

 7. Jan Sztorm

  Mordeechaj Vanunu mówił że sam naliczył 200 głowic, a było to ponad 25 lat temu. CIA jakieś 10 lat temu posawała w jednym z raportów że Izrael ma 500 czy 600 głowic. Niedawno jeden z polityków izraelskich mówił że "Izrael w rzeczywistości jest drugą lub trzecią potęgą militarną świata". Komuś bardzo zależy żeby uciszyć niepokój swiata izraelskimi zbrojeniami stąd ta dziwna liczba 80 ładunków.

  1. Zdumiony?

   Są głupcami i tyle. Niech spróbują użyć choć jednej przeciwko komukolwiek, to świat odeśle ich w niebyt. Na wieczność. I tym razem definitywnie. A jednak myślałem, że mają coś oleju w głowie po tym co ich jako nację spotkało... Ciekawe dlaczego....?

 8. Darek

  Zatem kiedy zbombardują USA Izrael?

Reklama