Przyjęto protokół akcesji Macedonii Północnej do NATO

21 marca 2020, 13:23
ETkvEBgWkAI7PxN 2
Fot. NATO
Reklama

Jak poinformował zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană na Twitterze, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uroczyście przekazał premierowi Macedonii Północnej Oliwerowi Spasowskiemu oficjalny list o ratyfikacji protokołu o przyjęciu jego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jako 30 członka NATO.

Kilak dni wcześniej hiszpański Senat poinformował o jednogłośnym przegłosowaniu ratyfikacji protokołu przystąpienia Macedonii Północnej do NATO. Hiszpania była dotąd ostatnim państwem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie zatwierdziło jeszcze formalnie przystąpienia nowego, 30. już członka NATO.

Dotychczasowe starania Macedonii Północnej o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także Unii Europejskiej były blokowane przez jej południowego sąsiada i członka obu tych organizacji międzynarodowych — Grecję. Punktem spornym była dawna nazwa tego państwa — Republika Macedonii. Władze w Atenach uznawały używanie przez Skopje nazwy Macedonia za zawłaszczanie historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków, których uznają za część własnego dziedzictwa. Grecy obawiali się także potencjalnie w przyszłości ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji Macedonia.

W czerwcu 2018 r. ostatecznie doszło do porozumienia na linii Ateny-Skopje. Na jego mocy Grecja zgodziła się na integrację północnego sąsiada z NATO i UE, w zamian za zmianę nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej. W efekcie tego w lipcu 2018 roku na szczycie NATO w Brukseli macedońskie władze otrzymały zielone światło, do rozpoczęcia procesu przystępowania do NATO. 6 lutego 2019 roku Macedonia Północna podpisała protokół akcesyjny do Sojuszu Północnoatlantyckiego jako potencjalny 30. członek NATO i rozpoczęła się jego ratyfikacja przez kolejnych członków sojuszu. 4 kwietnia 2019 roku protokół ratyfikacji tego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego został niemalże jednogłośnie przyjęty przez Sejm RP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
CeeCEE
niedziela, 22 marca 2020, 12:28

Komentarze trolli bez pojęcia. Nigdy nie byli nigdzie ale "wiedzo" swoje. W Macedonii żyje 34% wyznawców islamu. Są to Albańczycy, jeszcze niedawno próbowali wzniecać bunty i walki z policją przy wsparciu służb albańskich. Są aroganccy co widać szczególnie na deptaku turystycznej Ochrydy, manifestują swoją albańskość i islam w sposób nachalny i prymitywny, do tego meczet na meczecie - wszystko nowe, tylu nie buduje się w samej Albanii. Przyjęcie do NATO niewątpliwie przybliża Macedonię do Trójmorza. Polacy i Polska są bardzo mile widziani. Jesteśmy ich trochę adwokatami. Problemem są związki Albańczyków z tureckimi służbami i mafiami. To albańska mafia pilotowała hordy "migrantów" idącymi przez Macedonię potem przejmowanych przez Serbów i "pakowanych" na przejścia graniczne z EU. Macedończycy mówią językiem bardzo podobnym do bułgarskiego, daleko od serbskiego. W Jugosławii byli szykanowani i poddawani próbom wynarodowienia i pamiętają o tym. Ciekawe miejsce. Polacy już odkryli Macedonię i bardzo sobie ją chwalą. Bzdety o niepotrzebnej Macedonii w NATO i ironicznie, wpisy trolli to serbska i ruska "montażowania". To samo jest z Czarnogórą.

GB
sobota, 21 marca 2020, 18:47

Teraz kolej na Gruzję, Ukrainę, Szwecję i Finlandię. Potem na Białoruś, Czeczenię i Tatarstan.

Herr Wolf
sobota, 21 marca 2020, 20:53

Przypomnij jakie były ustalenia z Barcelony?!

Orthodox
niedziela, 22 marca 2020, 15:42

Były też jakieś ustalenia dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy.

niedziela, 22 marca 2020, 10:51

No jakie były niby te ustalenia?

Roket
niedziela, 22 marca 2020, 13:58

Wolf jest adwokatem interesów rosyjskich. On chce żebyśmy byli bezbronni. A ustalenia z Barcelony przestały być coś warte w momencie gdy Rosja zaczęła ćwiczyć ataki atomowe i naloty na "wislandie?". Rosja przez swoje agresywne zachowania nie ma prawa decydować o tym czy kraje niepodlegle maja prawo być w NATO czy nie

Davien
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:52

Rosja w ogóle nie ma prawa decydować kto chce być w NATO a kto nie . To jedynie sprawa NATO i danego państwa zwłaszcza że żadnych takich ustalen nigdy nie było.

pytajnik
sobota, 21 marca 2020, 17:01

34 % ludności to wyznawcy islamu. Czy takie państwa powinny być w NATO?

Odpowiednik
sobota, 21 marca 2020, 19:23

Czyli mamy zostawić im pozostałe 64%?

JSM
niedziela, 22 marca 2020, 02:59

34%+64% to 98% O kimś zapomniałeś?

Orthodox
sobota, 21 marca 2020, 19:11

A Turcja? Choć ta ostatnio idzie trochę pod prąd.

pytajnik
niedziela, 22 marca 2020, 00:19

Dotyczy też Turcji. Takie kraje są "chwiejne". Islam nie pozwala im się jednoczyć z innowiercami, idą swoją drogą. Turcja jest właśnie tego przykładem.

BUBA
sobota, 21 marca 2020, 16:50

A co z Rosomakami dla Macedonii

Chris
sobota, 21 marca 2020, 20:45

Teraz nazywa sie Repblika Polnocnej Macedonii

Tweets Defence24