Przemysł Zbrojeniowy

Złoty Orzeł ze Sniperem

FA-50 / Fot. KAI
FA-50 / Fot. KAI

Firma Lockheed Martin zakończyła serię prób w locie samolotu KAI FA-50 Golden Eagle (ang. Złoty Orzeł) wyposażonego w zasobnik Sniper ATP. Ich sukces otwiera drogę do certyfikacji tego wyposażenia na tym typie samolotu, co znacznie zwiększy możliwości jego użycia, także bojowego.

FA-50 z zasobnikiem Sniper będą mogły zostać użyte wraz z precyzyjnym uzbrojeniem dalekiego zasięgu. Namierzanie celów za pomocą pokładowego zasobnika i wystrzeliwanie uzbrojenia precyzyjnego obejmowały m.in. właśnie przeprowadzone próby. Integracja zasobników z samolotem umożliwia również lepsze wykorzystanie go do misji rozpoznawczych i dozorowych. Powodzenie prac oznacza, że po certyfikacji prace mające na celu integrację zasobnika z tymi maszynami będzie można przeprowadzić na wszystkich wyprodukowanych do tej pory egzemplarzach.

Przypomnijmy, że FA-50 to lekkie myśliwce powstałe na bazie samolotu T-50 Golden Eagle - naddźwiękowej maszyny będącej dziełem Korean Aerospace Industies, która powstała przy współpracy właśnie z Lockheed Martinem. Jak dotychczas FA-50 wybrały trzy państwa na świecie. Pierwszym jest kraj producenta, czyli Republika Korei, która zamówiła 60 egzemplarzy. Drugi to Filipiny (12 sztuk), a trzeci to Irak, który zamówił 24 egzemplarzy (i wykorzystuje je bojowo). Specjalną wersję dla Iraku nazwano T-50IQ, co mylnie przywodzi na myśl maszynę szkolno-bojową. Wszyscy ci klienci są zainteresowani integracją z zasobnikami Sniper i podniesieniem tym samym możliwości swojej floty.

Z kolei zasobnik Sniper ATP znalazł aż 27 klientów na świecie w tym Polskę i jest wykorzystywany m.in. przez użytkowników najpopularniejszych na świecie samolotów wielozadaniowych – F-16.

Reklama
Reklama

Komentarze