Przemysł Zbrojeniowy
Zbrojeniówka pod nadzorem Ministra Aktywów Państwowych. CIR wyjaśnia

Spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej są nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dotyczy to również podmiotów, które nie zostały bezpośrednio wymienione w nowelizacji rozporządzenia dotyczącego nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.
Zgodnie z obowiązującym od kilku dni rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów „w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa”, za nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową i wchodzącymi w jej skład spółkami odpowiada Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wcześniej, od końca 2015 roku przemysł obronny, w tym spółki PGZ, były nadzorowane przez MON.
Na liście spółek wymienionych w rozporządzeniu znajdują się Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Holding Obronny, a także wiele ze spółek należących do PGZ, w tym między innymi Rosomak SA, Mesko SA, czy OBR CTM z Gdyni, a także np. poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki.
Jednakże w rozporządzeniu nie wymieniono co najmniej kilku kluczowych spółek PGZ, takich jak np. PCO S.A., a także PIT-RADWAR S.A., Dezamet, czy ZM Bumar-Łabędy. Okazuje się jednak, że te spółki również nadzorowane są przez resort aktywów państwowych.
Jak poinformowało w odpowiedzi na pytania Defence24.pl Centrum Informacyjne Rządu „w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, wymienione są spółki, w których Skarb Państwa posiada bezpośrednio udziały lub akcje”.
Jak podało CIR, w wypadku PGZ SA Skarb Państwa posiada bezpośrednio 40,29 proc. akcji (pozostałe są w rękach PHO, również nadzorowanego przez MAP, oraz Agencji Rozwoju Przemysłu), w wypadku WZM SA 0,99 proc. akcji, Rosomak SA 0,05 proc. akcji, Mesko SA – 6,29 proc. akcji i OBR CTM – 0,24 proc. akcji.
Jeżeli jednak dane spółki są kontrolowane przez PGZ, w praktyce oznacza to że nadzór nad nimi – za pośrednictwem Grupy – sprawuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, nawet jeśli bezpośrednio Skarb Państwa nie ma akcji danej firmy. Taka właśnie sytuacja występuje np. w wypadku PCO czy PIT-RADWARu, choć spółki te nie zostały bezpośrednio wymienione w treści rozporządzenia.
Tekst rozporządzenia dostępny jest pod tym linkiem.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.