Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl.

Zbrojeniówka pod nadzorem Ministra Aktywów Państwowych. CIR wyjaśnia

Spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej są nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dotyczy to również podmiotów, które nie zostały bezpośrednio wymienione w nowelizacji rozporządzenia dotyczącego nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

Zgodnie z obowiązującym od kilku dni rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów „w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa”, za nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową i wchodzącymi w jej skład spółkami odpowiada Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wcześniej, od końca 2015 roku przemysł obronny, w tym spółki PGZ, były nadzorowane przez MON.

Na liście spółek wymienionych w rozporządzeniu znajdują się Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Holding Obronny, a także wiele ze spółek należących do PGZ, w tym między innymi Rosomak SA, Mesko SA, czy OBR CTM z Gdyni, a także np. poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki.

Jednakże w rozporządzeniu nie wymieniono co najmniej kilku kluczowych spółek PGZ, takich jak np. PCO S.A., a także PIT-RADWAR S.A., Dezamet, czy ZM Bumar-Łabędy. Okazuje się jednak, że te spółki również nadzorowane są przez resort aktywów państwowych.

Jak poinformowało w odpowiedzi na pytania Defence24.pl Centrum Informacyjne Rządu „w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, wymienione są spółki, w których Skarb Państwa posiada bezpośrednio udziały lub akcje”.

Jak podało CIR, w wypadku PGZ SA Skarb Państwa posiada bezpośrednio 40,29 proc. akcji (pozostałe są w rękach PHO, również nadzorowanego przez MAP, oraz Agencji Rozwoju Przemysłu), w wypadku WZM SA 0,99 proc. akcji, Rosomak SA 0,05 proc. akcji, Mesko SA – 6,29 proc. akcji i OBR CTM – 0,24 proc. akcji.

Jeżeli jednak dane spółki są kontrolowane przez PGZ, w praktyce oznacza to że nadzór nad nimi – za pośrednictwem Grupy – sprawuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, nawet jeśli bezpośrednio Skarb Państwa nie ma akcji danej firmy. Taka właśnie sytuacja występuje np. w wypadku PCO czy PIT-RADWARu, choć spółki te nie zostały bezpośrednio wymienione w treści rozporządzenia.

Tekst rozporządzenia dostępny jest pod tym linkiem.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. zpkw

    Jak nie wiesz co zrobić to powołaj komisję, albo zrób reorganizację. Metoda prosto z PRL :))))

  2. kołalsky

    Brak sukcesów zbrojeniówki można ukrywać roszadami administracyjnymi i nominacjami generalskimi. Kolejnych "sukcesów" w Nowym Roku !

    1. Boczek

      Sukcesów? Wodogłowie 50%+ i przy ilości zleceń jak nigdy i zmodernizowanych zakładach 200 mln PLN strat.

    2. Irek

      Za rok 2019 możliwy jest zysk nawet ponad 200 mln.Chociaż wynika to również z przyczyn jednorazowych.Ważne jak te pieniądze będą mogły zaprocentować( lub też roztrwonione).Zdecyduje zapewne zarząd PGZ.

  3. Viggen

    W końcu, nareszcie

    1. -CB-

      Nooo. Też nie rozumiem dlaczego 4 lata PiS to wszystko rozwalił. Najpierw sami stworzyli problem, a teraz bohatersko z nim walczą...

    2. Draken

      "Wreszcie" ...zamieszali herbatę kolejny raz

    3. Boczek

      Nareszcie to powiemy jak się zbrojeniówkę sprywatyzuje.

  4. Władysław

    Obserwując co się dzieje w przemyśle zbrojeniowy to nie wróży dobrze na przyszłość za dużo w tym polityki za mało pracy

  5. Aktyw

    Za chwilę się okaże że i MONem powinien też zarządzać Sasin. Tak dla usprawnienia decyzji.

  6. Skitarii

    Mieszanie herbaty trochę intensywniejsze, przelano ją właśnie do drugiej filiżanki.

  7. dropik

    Ministerstwo Aktywów Państwowych czyli Ministerstwo Skarbu Państwa - tak, a oto w 4 latach historia zatoczyła koło i mamy powrót do tego co było. Tak czy siak wiele sobie nie można obiecywać: stołki będą obsadzane przez inne frakcje. Ziobro straci PZU itd.

  8. Paweł P.

    Może się udać. Powinno.

    1. Antoin de M.

      Na jakiej podstawie "powinno" ?

  9. Zenek

    jest co rozwalać.

Reklama