Przemysł Zbrojeniowy

Żaglowiec wietnamskiej marynarki wojennej przechodzi próby na wodach Zatoki Gdańskiej [Foto]

Na wodach Zatoki Gdańskiej od połowy lipca trwają próby morskie żaglowca szkolnego Lê Quý Đôn, przeznaczonego dla Wietnamskiej Akademii Marynarki Wojennej (Học viện Hải Quân Việt Nam) w Nha Trang. Druga seria testów odbyła się w dniach 8-10 sierpnia 2015 r.

Wietnamska jednostka to trzymasztowy bark noszący imię żyjącego w XVIII wieku wietnamskiego filozofa, poety i encyklopedysty. Zaprojektowało ją biuro konstrukcyjne Choreń Design & Consulting, zaś zbudowała gdańska stocznia Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. na zlecenie Polskiego Holdingu Obronnego.

Stępkę pod budowę żaglowca położono 2 lipca 2014 roku. Gotowy kadłub 1 czerwca br. przesunięto ze stoczniowego nabrzeża produkcyjnego, zlokalizowanego w gdańskiej dzielnicy Stogi, na należący do stoczni ponton. Następnie przeholowano go Martwą i Śmiałą Wisłą, przez Górki Zachodnie i wokół Portu Północnego, do gdańskiego portu wewnętrznego. Tam, na terenie byłej Stoczni Gdańskiej, kadłub przesunięto na dok pływający firmy Baltic Engineering Sp. z o.o., a następnie zwodowano w dniu 2 czerwca. Potem kadłub został przeholowany do macierzystej stoczni w celu dokończenia prac.

Nowy wietnamski okręt ma 950 t wyporności, jego długość całkowita (z bukszprytem) wynosi 67 m, zaś sam kadłub ma wymiary 58,3 x 10 x 4 m. W siłowni zamontowany jest silnik napędowy Caterpillar C32, pozwalające na osiągnięcie prędkości 12 w. (bez użycia żagli). Natomiast manewrowość zwiększa dziobowy ster strumieniowy, zasilany - podobnie jak i inne urządzenia pokładowe - przez dwa generatory Caterpillar C9. Co zrozumiałe, do napędu jednostki służyć mogą również żagle o ogólnej powierzchni 1400 m², rozpinane na trzech niemal 41-metrowych masztach. Załoga stała żaglowca liczy 30 ludzi, dodatkowo można zaokrętować 80 kadetów, dla których przewidziano kabiny 12-14 osobowe oraz salę szkoleniową wyposażoną w sprzęt komputerowy. Autonomiczność okrętu określono na 45 dni.

Przekazanie Lê Quý Đôn  odbiorcy przewidziane jest na koniec sierpnia br. Wyruszy on wtedy w rejs do Wietnamu z mieszaną polsko-wietnamską załogą, dowodzoną przez kapitana Piotra Leszczyńskiego. W skład załogi wchodzić ma 60 osób, w tym 20 Polaków, zaś podróż wokół Afryki ma trwać co najmniej 3 miesiące.

Autor serdecznie dziękuje pp. Tadeuszowi Zielińskiemu i Piotrowi Leszczyńskiemu za umożliwienie wzięcia udziału w próbach morskich oraz załodze Lê Quý Đôn za życzliwe przyjęcie na pokładzie.

Andrzej Nitka

Komentarze