Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wznowienie płatności za program Ajax

Fot. Andrew Linnett/MOD
Fot. Andrew Linnett/MOD

Jak informuje Jane’s, firma General Dynamics UK spodziewa się wznowienia płatności za gąsienicowe wozy bojowe opracowane w ramach programu Ajax.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ze względu na problemy z wozami Ajax, związanymi z nadmiernym hałasem oraz wibracjami, ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, zdecydowało o wstrzymaniu płatności za program w 2021 roku. Od tamtej pory pula niezapłaconych środków wzrosła do około 1,7 mld USD, pomimo że General Dynamics UK mieści się w zaplanowanym budżecie o wartości 5,5 mld GBP.

Czytaj też

W tym roku, jako że General Dynamics UK udało się rozwiązać problemy nadmiernego hałasu i wibracji w wozach Ajax, spodziewane jest wznowienie finansowania programu przez resort obrony Wielkiej Brytanii jeszcze w marcu bieżącego roku.

Reklama
YouTube cover video

Wielka Brytania zamówiła około 245 wozów rozpoznawczych Ajax, 127 transporterów opancerzonych Ares, 112 wozów dowodzenia Athena, 51 wozów rozpoznania inżynieryjnego Argus, 38 wozów ewakuacyjnych Atlas i 50 wozów remontowych Apollo. Jest to łącznie 589 pojazdów rodziny Ajax, które zastąpią dotąd stosowane pojazdy rodziny CVR(T).

Czytaj też

Początkowo planowano, że pierwsze pojazdy rodziny Ajax zostaną dostarczone armii brytyjskiej w roku 2017. Obecnie przewiduje się, że kolejne testy mające sprawdzić czy z całą pewnością wyeliminowane wszystkie problemy mają potrwać do 2025, a więc dopiero po tym terminie można spodziewać się rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama