Przemysł Zbrojeniowy

Wyrzutnie Tornado-G dostarczane rosyjskiej armii

BM-21 Grad. Fot. Robert Wray/CC BY-SA 3.0
BM-21 Grad. Fot. Robert Wray/CC BY-SA 3.0

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rostec poinformował o dostarczeniu zgodnie z kontraktem zawartym z rosyjskim ministerstwem obrony narodowej ostatnich zamówionych, zmodernizowanych polowych wyrzutni rakietowych Tornado-G dla rosyjskich wojsk lądowych w 2019 roku.

Wykonawcą remontów i modernizacji polowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad do standardu Tornado-G są zakłady z Permu wchodzące w skład koncernu Rostec. Są one konstruktorem i producentem samobieżnych, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i wozów transportowo-załadowczych dla systemów BM-21 Grad, i BM-30 Smiercz oraz zmodernizowanych systemów Tornado-G i Tornado-S.

Tornado-G to zmodernizowana wersja sowieckiej polowej wyrzutni rakietowej BM-21 Grad zaprojektowanej w latach 60 XX wieku. System ten składa z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet niekierowanych kal. 122 mm i nośnika w postaci wojskowego samochodu ciężarowego Ural-375D lub Ural-4320. Modernizacja do standardu 2B17M Tornado-G ma na celu maksymalną automatyzację tego systemu.

W ramach modernizacji Tornado-G jest wyposażane w nowoczesny system kierowania ogniem, który współdziała z wozem dowodzenia Kapustynik-BM, a także układ nawigacji satelitarnej i automatyczny system nakierowania i odpalania wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet. Dzięki temu udało się zmniejszyć czas potrzebny od zajęcia pozycji ogniowej do otwarcia ognia do niecałych 6 minut oraz zredukowano obsługę wyrzutni z 3 do 2 żołnierzy.

Rosyjskie wojska lądowe wykorzystują obok licznych BM-21 (łącznie nawet ok. 900 w służbie i do ponad 2 tys. w rezerwie), także cięższe wyrzutnie BM-27 Uragan (według niektórych źródeł łącznie ponad 300) i BM-30 Smiercz. W ostatnich latach prowadzony jest szeroko zakrojony program modernizacji rosyjskiej artylerii rakietowej, owocujący wdrożeniem nie tylko systemów Tornado-G, ale też Uragan-1M czy Tornado-S.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.