Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wybrano konsorcjum dedykowane budowie koreańskiego myśliwca nowej generacji

Fot. http://aircraft.wikia.com
Fot. http://aircraft.wikia.com

Firma lotnicza KAI (Korea Aerospace Industries Ltd.) wspólnie z koncernem Lockheed Martin będzie realizowała kontrakt na dostawę 120 samolotów wielozadaniowych KF-X za 7,88 miliarda dolarów dla Korei Południowej.

Zgodnie z przewidywaniami firma KAI wyeliminowała z przetargu konsorcjum założone przez Koreańskie Linie Lotnicze (Korean Air Lines) oraz koncern Airbus. Konsorcjum to spełniło jednak swoje zadania, ponieważ tylko dzięki jego obecności można było w ogóle dokonać wyboru.

Wcześniej nie było to możliwe ponieważ w pierwszym terminie składania ofert - 9 lutego br. zgłosił się tylko jeden oferent KAI/Lockheed Martin.

Program KF-X ma dostarczyć do 2025 r. następcę dla samolotów F-4 i F-5. Będzie on realizowany we współpracy z Indonezją, która opłaci jedną piątą kosztów i chce zamówić ponad 80 tych statków powietrznych.

Reklama

Komentarze (7)

  1. dfsah

    Jakby zrobili klapy do startowania z nie odkurzonych pasów startowych to może i dla nas by był dobry.

  2. gazek

    Mnie się wydaje się, że dla nas najlepszym wariantem byłby jednak offset. Nieźle wyszedł nam offset za F-16 (jak na pierwsze tego typu przedsięwzięcie) i z pewnością kolejny byłby znacznie lepszy. Po co tworzyć nowy samolot z całym ryzykiem projektowym i finansowym, jak jest już na rynku świetny produkt gotowy do nabycia i to za przystępną cenę. Efekt będzie taki, że wyprodukuje się coś, co będzie tylko do użytku wewnętrznego, za duże pieniądze i jakościowo będzie ustępować konkurencji. Małe, zacofane kraje, powinny się skupić na robieniu podsystemów dla skomplikowanych produktów, a nie brać się za ich całościowe budowanie i to od podstaw. Chyba że są prywatni przedsiębiorcy-fanatycy, którzy za swoje pieniądze, na własne ryzyko podejmują się tego ryzyka.

    1. macie`q

      Mógłbyś bardziej rozszerzyć zagadnienie offsetu? Dużo ludzi mówi że w ramach wspomnianego offsetu nie dostalliśmy nic, możesz napisac coś wiecej o tym albo podac coś to chętnie sobie poczytam żeby wiedziec jak było naprawde

    2. Jam to

      Offset za F-16? Jedna z największych porażek ostatnich lat? Czy były jeszcze jakieś inne zakupy samolotów F-16 w ostatnich latach o których oficjalnie nie wiadomo? :) A co do offsetu, to jak to było z Bryzami - sprzedali ich już 200 na cały świat ? Tak sądziłem :( Więc widocznie mówimy o jakimś innym offsecie za F-16.

  3. okl

    w podobny sposób jak Indonezja powinna działać Polska. Czyli dokładać się do prac badawczych obcych firm bo nie ma się co oszukiwać Polski przemysł w najbliższych 20 latach nic konkretnego nie zaprojektuje ani nie wyprodukuje bo poprostu jest bardzo zacofany no sorry ale przez 10 lat nie potrafiliśmy zrobić podwozia do Kraba, a reszta i tak kupowana była za granicą, a tak to przynajmniej liznelibyśmy nieco nowej technologi i za kilkanaście lat kto wie...

    1. Janek I - Rusty Sparks

      Od dawna sugerowałem, by Polska przyłączyła się do japońskiego programu budowy myśliwca 5-tej generacji Mitsubishi F-3. Kto jest za? J.I.

    2. Wojtekus

      Takie partnerstwa strategiczne sa jedyna droga wyjscia. Koreanczycy bardzo fajnie to rozgrywaja. Bedac przyjacielem USA zatrudniaja amerykanskie firmy i ekspertow do dublowania tego samego co juz opracowali u siebie w USA tylko ze w Koreji i w koreanskich warunkach wliczajac w to swoj przemysl. Jest to kolejny przyklad naszych bledow. Polskie firmy powinny zatrudniac amerykanskich czy izraelskich lub koreanskich specjalistow jako swoich kontraktorow, doradcow czy nawet pracownikow a nie wynajdywac kolo na nowo.

  4. karo

    8 miliardów $ na rozwój i produkcję 120 samolotów 5 generacji? Coś strasznie mało......

    1. Oj

      Nie to bardzo dużo.....

  5. ppp

    Poproszę o 200 takich dla Polski.

    1. GsGPoint

      Tylko 200 ? Moze seryjna produkcja scorpiona w kooperacji z LM? ( taki joke)

  6. FK

    Dzięki konkurencji i wielkim spięciom z USA ostatnimi laty wynegocjowali sobie bardzo dobre warunki. A w Polsce w relacji do USA rzucany jest ręcznik na samym wstępie na podstawie twierdzenia: nie negocjujmy i nie podskakujmy, bo to najważniejszy sojusznik...

    1. xyz

      Amerykanie przegrywali w Polsce wszystkie przetargi od czasów F-16. Koreańczycy mają trochę więcej lat kapitalizmu za sobą. My dopiero dziś przezbrajamy armie i mamy kupę szmalu do wydania. Okazja do prawdziwego transferu technologii. Za 10 lat będzie można coś ocenić.

  7. kotlet

    Jeżeli USA da nam pożyczkę tak jak to było z F-16 to Lightning II mimo swoich ograniczeń okaże się maszyną "bezkonkurencyjną"

Reklama