Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupuje pistolety VIS

pistolet samopowtarzalny VIS 100
pistolet samopowtarzalny VIS 100
Autor. Kacper Bakuła/Agencja Uzbrojenia

Agencja Uzbrojenia poinformowała, że podpisano umowę na dostawę blisko 28 tys. kompletów pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 wraz z wyposażeniem. Kontrakt będzie realizowany do końca 2026 roku, a jego wartość wyniesie 160 mln złotych brutto.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Fabryką Broni „Łucznik" – Radom Sp. z o.o., jest dostawa blisko 28 tys. kompletów pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 wraz z wyposażeniem, obejmującym m.in.: komplet kabury taktycznej w wykonaniu dla użytkownika prawo lub leworęcznego, komplet nakładek chwytu standardowego, komplet nakładek chwytu powiększonego, czy zestaw obsługowo-naprawczy. Wartość zamówienia, które będzie realizowane do końca 2026 roku, wynosi ponad 160 mln złotych brutto.

pistolet samopowtarzalny VIS 100 oraz MSBS GROT
pistolet samopowtarzalny VIS 100 oraz MSBS GROT
Autor. Kacper Bakuła/Agencja Uzbrojenia

Czytaj też

Jest to drugi zawarty w ostatnich latach kontrakt z polską Fabryką Broni „Łucznik" – Radom Sp. z o.o., na dostawę przedmiotowych pistoletów. Głównym odbiorcą pierwszego zamówienia z grudnia 2018 roku, udzielonego przez JW NIL, liczącego ok. 20 tys. kompletów pistoletów samopowtarzalnych, były Wojska Obrony Terytorialnej.

Reklama
Autor. Kacper Bakuła/Agencja Uzbrojenia

„Polska broń w rękach polskiego żołnierza to jedność. Zdobywane doświadczenia, zbieranie opinii i konsekwentna dbałość polskiego producenta o dostarczanie dla użytkownika jak najlepszego sprzętu wojskowego przełożyły się na możliwość pozyskania kolejnej, znaczącej partii pistoletów VIS 100 – broni, z której wszyscy możemy być dumni. Jestem przekonany, że już niebawem będziemy mogli przekazać kolejne dobre wiadomości związane z wyrobami polskiego przemysłu obronnego, a w szczególności radomskiej Fabryki Broni, które trafią do Sił Zbrojnych RP" – podkreślił gen. bryg. dr Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Autor. Kacper Bakuła/Agencja Uzbrojenia
Autor. Kacper Bakuła/Agencja Uzbrojenia

Pistolet samopowtarzalny VIS 100 kal. 9x19 mm służy do walki na krótkim dystansie, nieprzekraczającym 50 metrów. Magazynek pistoletu mieści 15 nabojów. Broń wyposażona jest w mechanizm spustowy pojedynczego i podwójnego działania. Przystosowana jest do użytku przez praworęcznych, jak i leworęcznych strzelców. Posiada szynę akcesoryjną Picatinny, służącą do zamocowania pod lufą dodatkowego oprzyrządowania tj. oświetlenia taktycznego, laserowego wskaźnika celu, zaś trytowe i kontrastowe przyrządy celownicze ułatwiają oddawanie strzałów w nocy bądź miejscach słabo oświetlonych. Pozyskanie nowych pistoletów samopowtarzalnych umożliwi dalsze wycofywanie z eksploatacji uzbrojenia kalibru 9x18 mm i sukcesywne wdrażanie broni w kalibrze 9x19 mm.

Karabinki MSBS GROT w wersji reprezentacyjnej
Karabinki MSBS GROT w wersji reprezentacyjnej
Autor. Kacper Bakuła/Agencja Uzbrojenia

Czytaj też

Powyższa umowa stanowi kolejny etap w procesie pozyskiwania nowych elementów wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy Sił Zbrojnych RP. W lutym, z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, doszło do podpisania kolejnego aneksu zwiększającego dostawę karabinków MSBS GROT. W sumie, w efekcie umów nadzorowanych przez Agencję Uzbrojenia, Fabryka Broni „Łucznik" – Radom Sp. z o.o. dostarczy w najbliższych latach do Sił Zbrojnych RP łącznie blisko 184 tys. karabinków.

19 maja br. została zawarta jeszcze jedna umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Fabryką Broni „Łucznik" – Radom Sp. z o.o., w ramach której zostaną dostarczone kolejne karabinki MSBS GROT w wersji reprezentacyjnej. Powyższy kontrakt obejmuje dostawę blisko 200 kompletów karabinków przeznaczonych dla pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego w bieżącym roku. Wartość tego zamówienia wynosi ok. 2,6 mln złotych brutto.

Czytaj też

Pistolety VIS 100, produkowane od 2019 roku przez Fabrykę Broni „Łucznik" w Radomiu są  bronią osobistą stworzoną na użytek Sił Zbrojnych RP, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej oraz wielu innych służb. Może być używany do  samoobrony na dystansie do 50 metrów, przy czym taktyczny zasięg rażenia został oszacowany na około 150 metrów. VIS 100 cechuje się masą na poziomie niecałych 800 g (z pustym magazynkiem, który mieści 15 nabojów), mechanizmem spustowym Single Action/Double Action i zabezpieczeniem przed niepożądanym oddaniem strzału. Posiada otwarte przyrządy celownicze, zaś dzięki szynie montażowej Picatinny istnieje możliwość zamocowania dodatkowych akcesoriów, np. latarek taktycznych.

Komunikat prasowy: Agencja Uzbrojenia/Defence24

Reklama

Komentarze (3)

 1. andrzejto

  160 mln za 28 tys sztuk, to wychodzi jakieś 5700 za sztukę. Na rynku cywilnym cena kształtuje się od 3200 do 3600. Kabura i zestaw naprawczy chyba tyle nie kosztują??

  1. VIS

   Szkolenie i części zapasowe też kosztują.

 2. ŚniętyMikołaj

  Bardzo fajny i poręczny pistolet. Miałem okazje strzelać wiele razy. Aż byłem zaskoczony jego pracą. Dziwię się, że WP tyle lat wytrwało przy VIST, skoro już na wczesnym etapie użytkowania okazał się bronią bardzo wadliwą. A już na misjach szczególnie, kiedy ,żołnierze gubili magazynki na patrolach, a później ich ścigała ŻW. Poza tym VIST to jest jedyny pistolet na świecie, którym obok rewolwerów można było grać w ,,rosyjską ruletkę" gdyż ilość niewypałów była większa niż w rewolwerze z jednym nabojem.

  1. Extern.

   Kiedyś czytałem że VIST gubił magazynki bo miał źle zaprojektowaną kaburę która "sama" naciskała przycisk zrzutu magazynka. A zacinał się bo miał odrobinę za małe okno wyrzutowe (rygla zamka) i lubił robić fajki. Reszta w tym pistolecie jak twierdził artykuł była ok. Podobno odpowiedni pakiet modernizacyjny został szybko przez Prexera opracowany i wdrożony w WP. Jednak to były inne czasy i decydenci woleli temat zamieść pod dywan niszcząc cały projekt i pozbawiając wojska na dekadę nowej broni, tylko po to żeby prasa nie przykleiła im do wizerunku czegoś śmierdzącego. Cieszę się że z MSBSem tak się obecnie nie stało. Chyba jesteśmy jak społeczeństwo już bardziej świadomi jak wygląda pętla powtarzającego się projektowania, poprawek i wdrażania.

  2. ŚniętyMikołaj

   Extern, to nie była wina kabury, bo magazynki wypadały również podczas strzelania. Broń była do dupy i tyle.

 3. HusarzPolski

  Naprawdę sympatyczna broń. Bardzo dobrze się z niego strzela... I co najważniejsza nasza

  1. Constras

   To prawda, amatorsko przestrzelałem (statycznie, do tarcz) kilkadziesiąt pistoletów 9mm i jedyne które mi lepiej "leżały" to Sig Sauer P226 i CZ P-10 F. Rzecz jasna to zaledwie wrażenia amatora.

Reklama