Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje kabury do VISów

Zdjęcie podglądowe: VIS 100/Fot. DWOT
Zdjęcie podglądowe: VIS 100/Fot. DWOT

Jak poinformowała 1. Regionalna Baza Logistyczna trwa postępowanie na zakup kabur do pistoletu samopowtarzalnego VIS 100, używanego m.in. przez Wojska Obrony Terytorialnej. Wojsko zamawia ich niecałe 5 tysięcy sztuk, przy czym istnieje możliwość, że zamówienie ulegnie podwojeniu.

Jak czytamy w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, przedmiotem postępowania jest dostawa kabur taktycznych do pistoletu samopowtarzalnego VIS 100 kalibru 9 milimetrów. Postępowanie zostało podzielone na dwa zadania, niemniej w zamówieniu podstawowym wojsko zamawia 4 905 taktycznych kabur prawych i lewych, a w opcjonalnym taką samą liczbę, również prawych i lewych.

Warto dodać, że procedura przetargowa toczy się w trybie przyśpieszonym. Zamawiający, czyli 1. RBLog warunkuje to tym faktem, że samopowtarzalne pistolety VIS 100 zostały wprowadzone w dużych ilościach w 2019 roku jednakże bez kabur, które są przewidziane jako element wyposażenia (kabury znajdują się w Karcie Katalogowej pistoletu VIS 100). W związku z powyższym istnieje pilna potrzeba operacyjna związana z dokupieniem tej istotnej rzeczy.

Dostawa wyżej wymienionych kabur ma związek z utrzymaniem gotowości do podjęcia zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa przez pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego - do zabezpieczenia obecności PKW podczas misji.

Dostawy powinny zostać zrealizowane do Składu Regny (gmina Koluszki, powiat łódzki-wschodni), przynależnej do 3. Regionalnej Bazy Logistycznej, w ciągu 40 dni od podpisania umowy (w wariancie podstawowym, dostawy opcjonalne winny zakończyć się dziesięć dni wcześniej), przy czym logistycy z Wałcza zastrzegli, że ostatnim terminem wykonywania dostaw jest ostatni dzień listopada br.

Reklama
Reklama

Termin składania ofert upływa 22 września br. o godzinie 8:30. Logistycy ustalili, że kryteriami oceny najlepszych ofert będą: najkorzystniejsza cena (waga 90) oraz okres trwania gwarancji (waga 10).

Pistolety VIS 100, produkowane od 2019 roku przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu są  bronią osobistą stworzoną na użytek Sił Zbrojnych RP, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej oraz wielu innych służb. Może być używany do  samoobrony na dystansie do 50 metrów, przy czym taktyczny zasięg rażenia został oszacowany na około 150 metrów. VIS 100 cechuje się masą na poziomie niecałych 800 g (z pustym magazynkiem, który mieści 15 nabojów), mechanizmem spustowym Single Action/Double Action i zabezpieczeniem przed niepożądanym oddaniem strzału. Posiada otwarte przyrządy celownicze, zaś dzięki szynie montażowej Picatinny istnieje możliwość zamocowania dodatkowych akcesoriów, np. latarek taktycznych.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Don

  Zamowienie pistoletów dla wojska i po 2 latach domówienie kabur to są jakieś żarty.... W majtkach nosili do tej pory???

  1. Julian

   Przypuszczam, że albo a. leżały w magazynie, albo b. jeśli jednak je wydano, to nasi wojownicy kabury kupowali na własny koszt.

  2. pomz

   Za paskiem, tak jak zolnierze wykleci czesto nosili...

 2. Mark

  Eeee, to bardzo poważny zakup....prawie jak "ORKA". Śmieszne jest to , że wogole o tym się pisze. No, ale jak nie ma o czym ...

 3. robol

  wojsko kupuje kabury do pistoletów ?! oraz pawie piórka do hełmów paradnych.

 4. Były

  Najpierw zużyjcie p64 i p83, nowości na koniec.

 5. Bucefal

  Pomysł mam dla MON. Oddzielne przetargi na 10 000 lewych i 10 000 prawych butów. Pomiędzy przetargami 2 lata przerwy.

  1. PawelOz

   Ale dlaczego w tych samych ilosciach? Wiekszosc jest praworeczna, wiec powinno byc 8 000 lewych, a 12 000 prawych butow. Sznurowki w ilosci 150 000, bo kuzyn szefa sprowadza z Chin.

  2. M

   Trafnie

 6. KlamkęNoszęW_kieszeni

  Gdzie jest NIK! Się pytam.

 7. LoaMax

  No tak Czechy kupią samobieżne Caesary ,a my znowu jakieś pierdoły w postaci kabury do pistoletów ,faktycznie jest się czym chwalić ,za miesiąc pewnie kupią nowe zimowe skarpety i kalesony , super ..

  1. Hoze

   Będziesz w szoku jak ci powiem ze oprócz armat wojsko zamawia również skarpetki, buty, smary a nawet o zgrozo szczotki do kibla?

 8. Monkey

  To w czymje przenosili do tej pory?W futerałach dla karabinów czy za paskiem? Pierwsza opcja nie do wiary, druga wskazuje na inspirowanie sie ludowymi rewolucjonistami:-)

  1. bender

   Haha, celna uwaga :-D

 9. dropik

  i prawidłowo. siła +5 punkt, odstraszenie +7 ;)

 10. zeneq

  Skoro ten vis mógł dostać nagrodę (dotąd nie wiem za co) to czekam kiedy też twórcy kabur do tego cuda dostaną Defendery. Niby czemu nie?

 11. poco

  Były zamawiane ale trzeba ponownie zamówić po 2 latach?

 12. Wrt

  Na sznurku mogą nosić. Do visa będzie pasować, że na sznurku zwisa.

 13. UPS

  Fajny ten Vis ciekawe czy na rynek cywilny dadzą parę sztuk?

  1. Piotr

   No przecież dali, gdzie ty mieszkasz?

 14. x96

  Neo-VIS z oryginalnym VISem z czasów II WŚ ma tyle wspólnego co Hitler z komunizmem.

  1. luka

   Bo to nie Neo-VIS, tylko Neo-MAG 95/98

  2. Herr Wolf

   Zacina się jak ten z 2ws

  3. kajmat

   Zasadniczo ma tyle samo co nowy bren, czy nowy skorpion ze swoimi protoplastami. No i robią go w tym samym Radomiu, co 85 lat temu

 15. nick

  Po co wojsku pistolety?

  1. dr

   Dla motywacji w chwilach braku motywacji.

  2. Herr Wolf

   Kiedyś oficerowie wiedzieli..

  3. KarLag

   Jako symbol stopnia (xD) i jako broń ostatniej szansy.

 16. rmarcin555

  50m to nie jest niewielki dystans dla pistoletu. Podziwiam optymizm.

  1. Gienek

   Dokładnie tak. Trafić z pistoletu na 50 metrów w tarczę - szacun.

  2. zawsze gotowy!

   We WOT szkola nas do zwalczania celów na takich dystansach! Mielismy szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.

  3. Herr Wolf

   W tarczę wielkości stodoły jak się nie zatnie co jest normą co 2-2 strzały...

 17. bebok

  Nie wierze.......Offset oby byl

 18. Franzz

  będzie offset?

  1. Piotr

   100% z możliwością eksportu i rozwoju technologii

Reklama