Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupiło nowe Rosomaki

Rosomak WEM
Rosomak WEM
Autor. Rafał Lesicki/Defence24.pl

Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zawarła z Rosomak S.A., umowę na dostawy 29 wozów ewakuacji medycznej na podwoziu KTO Rosomak. Kwota zamówienia to 450 mln złotych brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2024-2026.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem umowy jest dostawa 29 wozów ewakuacji medycznej na podwoziu KTO Rosomak. Wartość zamówienia wynosi ok. 450 mln złotych brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2024-2026.

Czytaj też

Będą to kolejne KTO Rosomak-WEM, które zwiększą zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie zabezpieczenia medycznego. W ramach wcześniejszych umów zostało pozyskanych 37 transporterów w wersji ewakuacji medycznej, które trafiły do jednostek wojskowych w latach 2008-2011. Pojazdy te były wykorzystywane operacyjnie w Afganistanie.

Reklama

Czytaj też

Dodajmy, że jest to druga umowa na pojazdy Rosomak w wersjach specjalistycznych, zawarta po przedłużeniu licencji na dostawy tych pojazdów. Pierwsza, o wartości 144 mln zł brutto, została zawarta 4 listopada i dotyczyła 11 wozów rozpoznania technicznego Rosomak-WRT. Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że pojazdy Rosomak-WEM pochodzić będą z nowej produkcji.

KTO ROSOMAK-WEM przeznaczony jest do zbiórki rannych z pola walki w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i ich ewakuacji do rozwiniętych punktów opatrunkowych, a także do udzielania pierwszej pomocy medycznej, obejmującej zaopatrzenie ran i urazów oraz podtrzymanie i stabilizację podstawowych czynności życiowych przez załogę pojazdu. Pojazd wyposażony jest jest w system wspomagania załadunku noszy, instalację tlenową wraz z przepływomierzami i gniazdami tlenu, instalację elektryczną do zasilania urządzeń medycznych, podstawowy sprzęt ewakuacyjno-ratowniczy do udzielania pomocy medycznej, radiostację pokładową, system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy, system obrony przed bronią masowego rażenia, system ostrzegania i przeciwdziałania, przyrządy obserwacyjne, a także urządzenia do odkażania i dezaktywacji.

Czytaj też

Transportery Rosomak-WEM są jednymi z nielicznych w Wojsku Polskim pojazdów ewakuacji medycznej, dostosowanych do działań na polu walki i zapewniających medykom ochronę pancerną. Innymi są nieliczne gąsienicowe M113 i MT-LB. Nowe Rosomaki wzmocnią więc zdolności ewakuacji medycznej w Siłach Zbrojnych RP. O znaczeniu takich zdolności jednoznacznie świadczą obserwacje z toczącej się na Ukrainie wojny.

Reklama

Komentarze (6)

 1. bc

  Trzeba zamawiać długa serię produkcyjną gołych podwozi, minimum z 500szt. Tak by produkcję(w tym u poddostawców) można było rozkręcić na maksa, wozy nie zmarnują się na pewno.

 2. Norman

  Nie zapomnijcie o zdalnie sterowanym Km 12,7mm z opcją zwalczania dronów-autotrakerem.Ukraińskie walkim pokazały że czerwony krzyż na dachu to jak dla niemców w 2wojnie cel.do ataku.a nie wydmuszki konwencje.do tego.na.dachu przydało.by się miejsce.na noszy z pasami dla kilku 6-8 lekko rannych...aby tylko ewakuować na odległość większą ilość osób rannych z miejsca np.atak na kolumne pojazdów.

  1. Matnet

   co się tak upierasz z tymi Niemcami. Ostatnie kilkadziesiąt lat siedzą cicho. Poczytaj np. Suvorowa, sami jest napisane jak moskale traktują oznaczenia czerwonego krzyża. P.S. jeżeli dobrze pamietam moskwa n nigdy nie ratyfikowała konwencji genewskiej.

 3. Grzyb

  Nigdy nie wybaczę naszym decydentom (nie ważne z jakiej byli partii), że nie kupili zakładów Patria w Finlandii, kiedy były ma sprzedaż. Błąd, wielki błąd.

  1. Ma_XX

   decydenci jak zawsze byli zajęci samym sobą a nie jakąś obronnością kraju

 4. Koba

  Zgodnie z komunikatem spółki Rosomak SA z połowy października tego roku: „Z końcem września br. wszedł w życie aneks do umowy przedłużający do 31.12.2028 r. okres obowiązywania licencji na produkcję i sprzedaż nowych Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak"

 5. Gugluk

  Mam pytanie czy to są nowe produkowane podwozia czy ze starej puli ?

  1. GangHag7

   Nowe

  2. szczebelek

   Gdyby nie zamawiali nowych po przedłużeniu licencji byłbym zdziwiony, ale licząc wozy rozpoznania technicznego to na razie 40 sztuk.

  3. marian123

   To jak to jest wreszcie z licencją od Patrii: mamy prawo produkować rosomaki czy nie ?

 6. Key

  W artykule wyraźnie jest powiedziane, że to będą nowo wyprodukowane wozy.

Reklama