Reklama

Technologie

Wojsko kupi nowy system amunicji krążącej

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie dialogu technicznego na temat: „Osiągnięcie możliwości precyzyjnego rażenia celów wysokowartościowych za pomocą Inteligentnego Systemu Manewrująceg ISM (ang. Smart Loitering System - Short Range)”. Wymagania zawarte w upublicznionym wstępnym wykazie mogą wskazywać, iż IU chce pozyskać lekką amunicję krążącą, być może dla wojsk operacyjnych. Podobny system, w postaci 100 zestawów Warmate, został zakupiony w listopadzie za pośrednictwem Jednostki Wojskowej NIL, m.in. dla Wojsk Specjalnych i WOT.

Dialog techniczny, do którego zgłoszenia można składać do 28 lutego 2018 roku, dotyczy „Osiągnięcia możliwości precyzyjnego rażenia celów wysokowartościowych za pomocą Inteligentnego Systemu Manewrującego - ISM (ang. Smart Loitering System - Short Range)”. Jak wynika z dokumentów, Inteligentny System Manewrujący ma składać się z następujących komponentów:

  • 10 platform powietrznych, czyli nośników głowic wymiennych;
  • 1 przenośnej Stacja Kontroli i Kierowania Platformą Powietrzną (SKiKPP);
  • 1 kompletu głowic, którego skład zostanie później zdefiniowany szczegółowo. Mają się na niego składać głowice obserwacyjno-uderzeniow, wyposażone w ładunki kumulacyjne lub odłamkowo-burzące oraz dzienno-nocne głowice obserwacyjne;
  • 1 zestawu obsługowo-naprawczego;
  • 1 terminala wynośnego – cokolwiek by to nie znaczyło, w sytuacji gdy brak jest informacji o wymogu instalacji systemu na pojeździe.

System ma być wysoce mobilny, gdyż przenośny dla obsług złożonej z jednego do dwóch żołnierzy i dostosowany do desantowania z użyciem spadochronu. Rozwiązanie jednocześnie ma zapewniać dużą elastyczność zastosowań bojowych, które zdefiniowano jako:

  • Rażenie wyselekcjonowanych celów mobilnych (Time Sensitive Target) typu: wyrzutnia rakiet operacyjno-taktycznych, wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych, elementy stanowisk dowodzenia;
  • Rozpoznanie w głębi ugrupowania przeciwnika w celu pozyskania niezbędnych informacji dotyczących planowanych obiektów uderzeń (Target Development);
  • Prowadzenie rozpoznania obrazowego (IMINT) w dzień i w nocy;
  • Ocenę skutków uderzeń na obiekty (BDA – Battle Damage Assessment).

W dokumentacji dialogu brak jest zdefiniowanego zasięgu i czasu pozostawania w powietrzu platformy, promienia działania systemu kierowania czy prędkości albo pułapu. Większość jest określona enigmatycznie jako „jak największa”. Natomiast dla odmiany „maksymalna masa startowa platformy powietrznej w ukompletowaniu do misji powinna być jak najmniejsza i nie powinna przekraczać 6 kg”.

System jako całość ma zapewniać transmisję zebranych danych w czasie rzeczywistym i możliwość kierowania w warunkach silnego zakłócania przez przeciwnika oraz być odporny na próby przejęcia. Ma również posiadać opcję autopilota, umożliwiającą samodzielny dolot w rejon działania lub też w rejon lądowania w razie utraty łączności.

ISM musi zachowywać możliwości operacyjne w dzień i w nocy, w różnym terenie, a w tym również w górach (na dużych wysokościach bezwzględnych) oraz w różnych warunkach klimatycznych.

Zestawiając zawarte w specyfikacji dane i liczby, nie ulega wątpliwości iż otrzymujemy wysoce mobilny system amunicji krążącej. Parametry takie jak masa czy ukompletowanie są w dużym stopniu zbieżne z systemem Warmate produkowanym przez WB Group, który w liczbie 100 zestawów (każdy złożony z 10 dronów i jednego modułu sterującego) zostały zamówione - m.in.  dla Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojsk Specjalnych i innych jednostek operacyjnych za pośrednictwem Jednostki Wojskowej Nil w listopadzie ubiegłego roku. 

Na świecie jest kilka systemów które mogą spełniać podobne wymagania. Trzeba też pamiętać, że wymagania w postępowaniu na zakup mogą różnić się od tych, które przygotowano przed dialogiem technicznym. Zwraca też uwagę część warunków lub pożądanych rozwiązań, na przykład alternatywna możliwość naprowadzania na odbity promień lasera, czy szerokie wymagania stawiane konfiguracji obserwacyjno-rozpoznawczej w zakresie możliwości zobrazowania i śledzenia celów oraz transmisji danych. 

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (13)

  1. Troll i to wredny

    Rosjanie modernizują Arenę i Sztorę... Zwiększają efektywność osłon balistycznych. Podnoszą zdolności manewrowe pojazdów. Tu pojawia się pytanie, które paść musi - na ile to jest efektywne uzbrojenie w zwalczaniu np. broni pancernej nowej generacji ?!

    1. asd

      Wszystko to zutylizują w Syrii.

  2. kkk

    Nieźle, mamy w Polsce dwa różne rodzaje amunicji krążącej produkowane przez dwie różne polskie firmy, a IU wymyślił sobie dialog techniczny na takie systemy. To już nawet nie jest śmieszne to robi się żałosne.

    1. zły porucznik

      a tak z ciekawości, to który jest ten \"drugi\", bo pierwszy to chyba warmate?

    2. PRS

      Przynajmniej 4 różne systemy od różnych firm. Można odszukać w necie. Gdyby w IU pracowały inne osoby niż pracują... i nie było by kłód ze strony Ministerstwa to kupiliby od każdej nawet po te 10-20 zestawów, połowę przetestowali w kraju na poligonach przy różnych warunkach atmosferycznych a drugą połowę w Afganie (bo nadal tam jesteśmy) w warunkach wysokogórskich. Dwa najlepsze systemy do większego zakupu. Gdyby w IU pracowały inne osoby niż pracują...

    3. Extern

      Pewno NeoX od ITWL.

  3. tak tylko...

    Takie zamówienie musi budzić grozę u potencjalnego przeciwnika, który ostatnio organizował konferencję prasową na temat \"dronów\" :) które zaatakowały jego bazę lotniczą. Generałowie z bojaźnią opisywali kosmiczne technologie jakimi dysponowały atakujące ich \"samolociki\", aż strach pomyśleć co będą mówili na temat WARMATE. Technologia pozaziemskich cywilizacji musiała się wmieszać...

    1. Infernoav

      Akurat ten atak był skuteczny, uszkodzenie kilku samolotów kilkoma dronami w cenie kilkunastu tysięcy dolarów sztuka to dobry stosunek koszt/efekt. Naprawy samolotów zapewne kosztowały grube miliony.

    2. Grzesiek

      W sumie to nie wiesz, czy te \"drony\" z tamtej konferencji nie były zbudowane na bazie pozaziemskiej taśmy klejącej. Więc może tych Warmate, zbudowanych na Ziemi aż tak bardzo się nie przestraszą, ale respekt na pewno będą mieli.

    3. Arzesz

      To co zaatakowało Ruskich nie można nazwać dronami, widziałeś to w ogóle ? To chałupniczo skonstruowane składaki z przyczepionymi bombkami, pewnie na podzespołach chińskich zabawek. Do tego atakowały silnie bronioną bazę, to nie mogło się udać. Amunicja krążąca nie jest do atakowania baz wojskowych, do tego są pociski taktyczne, artyleria itp.

  4. Ulm

    Szokują mnie te procedury zamówieniowe. Sprzęt bojowy powinien być kupowany w oparciu o osobną ustawę, a takie drony po kilkaset sztuk z rodzaju, po prostu z wolnej ręki, po wewnętrznej utajnionej analizie.

    1. Infernoav

      Koszt jednego to około 100 tys PLN. Zakup kilku tysięcy to koszt 500mln w przypadku 5000, ale zgadzam się, że takie zakupy a przynajmniej wieloletnie umowy na zakup danej wersji i przyszłych rozwojowych dałoby szansę za kilka lat osiągnąć te 5000. Nasycenie takimi środkami się liczy, a nie Szczucinie się kilkoma sztukami.

    2. Zbys

      Przepraszam za skojarzenie ale u nas MON i Generalicja ta bez Armii i Admiralicja ta bez Floty to z wolnej reki wykonuje calkiem cos innego :^(((

  5. Marek1

    Kolejna bajka z cyklu - Chcemy kiedyś kupić samochód. JAKI i do CZEGO powiemy później, ale będzie naprawdę zaje...y ;)))). Po lekturze śmiałem się przez dobry kwadrans. Ale juz na poważnie - 1. Większość parametrów/wymagań dubluje Warmate. Po CO ?? Aby wydać kasę ?? Pewnie tak, bo nikt normalny NIE kupuje od innego producenta zagranicznego prawie takiego samego systemu, jaki już został zamówiony u krajowego. W KK jest nawet na to paragraf, ale KK w takich sprawach jakoś dziwnie NIE DZIAŁA. 2. Przeznaczenie ISM ...\"Rażenie wyselekcjonowanych celów mobilnych (Time Sensitive Target) typu: wyrzutnia rakiet operacyjno-taktycznych, wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych, elementy stanowisk dowodzenia\" ... i ...WYMÓG maks. masy(operacyjnej, czyli ze wszystkim) BSL ... do 6 kg(?!?!). Zdaje się, że \"fachowcy\" w IU/MON myślą, ze w/w cele przeciwnik umieści usłużnie do 15 km km od walczących jednostek, bo NIE ma opcji, by 5-6 kg BSL z ładunkiem optoelektroniki i gł. bojowej miał większy zasięg niż te 20-30 km, a ma jeszcze być przecież KRĄŻĄCYM systemem(30 km x 3, x 5, x 10 ?). Ale jak widać takie dooperele NIE zaprzątają głowy naszym ministerialnym \"asom\". 3. Ogromne wręcz wymagania co do ilości funkcji optoelektroniki ISM przy minimalizacji całkowitej(operacyjnej) wagi jej nośnika(maks 6 kg), zwłaszcza, ze nośnik musi również dodatkowo dźwigać jakąś przyzwoita głowicę bojową. Reasumując - tu się NIC panowie kupy nie trzyma. Bez urazy, ale mam nieodparte wrażenie, ze te \"wymogi\" wymyśliło paru 10-latków i to bynajmniej NIE najlepszych uczniów w klasie. Ale co ja tam wiem ...

    1. WOJ tek

      Zły paradygmat, złe wnioski. A kto powiedział, że będą tego używali frontowcy? Wysoka mobilność> dywersja na tyłach. To co się czasem wydaje siłą przeciwnika, może być jednocześnie jego zgubą. Skoro nie stać nas na przewagę w tym, w czym przeciwnika nie da się doścignąć, trzeba myśleć niekonwencjonalnie i uderzać tam, gdzie nie jest w stanie się do końca obronić. Jeden dobry strzał za 1000 $ a straty mogą polecieć w miliardy jak się dobrze trafi. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie jest ten \"splot słoneczny\" i trafić celnie.

    2. Marek1

      WOJ tek - BARDZO to naciągane argumenty, czyli tzw. naginanie rzeczywistości/faktów pod wydumane hipotezy(wymagania tech). Ale co ja tam wiem ... ;)

    3. Kozi

      Tak głowica w 6kg dronie zniszczy sprzed za miliardy ??

  6. Beryl

    Krążąca - będzie krążyła pomiędzy pokazami i targami.

    1. Zbys

      Bedzie krążyla nad Ciesnina Suwalska ! Za 20 lat.

  7. Z

    \"rozpoczęcie dialogu technicznego\" I to jest najwazniejsza czesc tego programu zbrojeniowego na dziesieciolecia ! Waznym dodatkiem jest - dla WOT ! That\'s ALL Folks !

  8. J.M.P.

    Czytajcie ze zrozumieniem. Te liczby \"10 platform powietrznych, czyli nośników głowic wymiennych;\" to jest zawartość jednego zestawu. Pytanie ile tych zestawów zamówią, bo jak napisano dla WOT + innych zamówiono 100 zestawów. Miejmy nadzieję że dla operacyjnych zamówią przynajmniej 1000. Swoją droga żałosne jest przeprowadzanie dialogu ponownie jakby nie można aneksować tego kontraktu dla WOT i tak to idzie prze NIL.

  9. Box

    No to macie już MON bez Macierewicza. Teraz znowu wszystkiego będziemy kupować po 10sztuk... Może jeszcze uda się dopiąć wynegocjowanego przez Macierewicza patriota ale dalej słabo to widzę... Ciekawe tez na ile sprawa z Izraelem ma związek z informacjami ze właśnie kończymy negocjacje nad stałymi bazami amerykańskimi dla ciężkiej dywizji... Ciekawie w tym kontekście wygląda wizyta premiera Izraela w Moskwie przed paroma dniami. Miejmy nadzieję że trumpowi starczy odwagi żeby stanąć po stronie prawdy i nie da się rozegrac

    1. ja_

      Lepsze 10 szt niż nic. Lepsze trochę sprzętu w realu niż wirtualne tysiące!!!!!!!!!!

    2. Infernoav

      Kłopot w tym, że Trump będzie walczył o reelekcję. Lobby żydowskie jest silne w USA, ma zgryz bo wybiera między polonia, a lobby żydowskim. Musi zadecydować co dam mu szansę na relekcje. Geopolitycznie to USA potrzebuje nas bardziej niż Izraela, a USA potrzebuje mniej Izraela niż Izrael potrzebuje USA. To oznacza, że geopolitycznie my mamy przewagę by USA nie wyleciało z Euroazji. Kłopot w tym czy naszym politykom starczy jak by to wykorzystać.

    3. mosze

      Mam nadzieję, że nie uda się kupić wynegocjowanego przez Macierewicza Patriota w cenie 10,5 mld za dwie baterie. Osobiście wolę Patriota wynegocjowanego przez Błaszczaka w cenie dwukrotnie niższej. Ciekawe w tym kontekście brzmią słowa poparcia dla ustawy o IPN płynące z Rosji, a zwłaszcza ze strony Kadyrowa. I kto tu kogo rozgrywa?

  10. Willgraf

    jak zwykle ilości powalają .., są jak dla prezentacji poligonowych ,a nie realnego użycia w znaczeniu operacyjnym

    1. db+

      To nie tak. Te ilości to kompletacja jednego pełnego zestawu. To tak jakby napisać \"zapytanie dotyczy karabinka z 8 magazynkami, torbą, przybornikiem, bagnetem i dwójnogiem\". A takich karabinków kupimy powiedzmy 53 tysiące. Amunicji krążącej pewnie nieco mniej, ale chodzi o kierunek myślenia :)

    2. Infernoav

      Nie od razu Rzym zbudowano. Jeśli co roku dokupia po 100 sztuk to za 10 lat będzie 1000. Nadal mało, zgadzam się lecz to już jakaś ilość. Poza tym wątpię by producent był w stanie dostarczyć więcej niż 200-300 rocznie.

  11. Bert

    Nowa kasetowa przydała by się. Do langust i jastrzębi.

  12. Polak

    Ciekawe czy ten bsl jak kończy mi się bateria to bezpiecznie ląduje czy spada jak kamień.

    1. Teodor

      Gdyby zamontowac na skrzydlach elestyczne ogniwa monokrystaliczne, to z pewnoscia czas lotu zdecydowanie wydluzy sie. Ponadto w atmosferze sa tzw. kominy powietrzne, gdzie realnie to co lata wykorzystuje energie termiczna i prady wznoszace. Jesli chodzi o modele to silnik i sterowanie maja z reguly dwa zrodla zasilania, glownie chodzi tutaj o potencjalne zaklocenia.

    2. Extern

      Baterie słoneczne na skrzydłach słaby pomysł, ciężki, drogi i zawodny, już lepiej pójść w napęd hybrydowy co znacznie zwiększa zasięg. Z wykorzystaniem termiki jako źródła napędu elektronika sobie sama nie poradzi a takie modele muszą być mocno autonomiczne. Tu trzeba czuć pod tyłkiem ruchy powietrza widzieć jego falowanie na tle ciemniejszych, cieplejszych miejsc, obserwować zachowanie ptaków, miejsca gdzie tworzą się określonego rodzaju chmury itd. bez doświadczonego pilota na pokładzie nie da rady. Co do lądowania i sterowania na odrębnym zasilaniu racja, taki FlyEye np. tuż przed lądowaniem zrzuca na spadochronie ciężki akumulator i siada jak szybowiec.

    3. MarcinK

      \"Ponadto w atmosferze sa tzw. kominy powietrzne, gdzie realnie to co lata wykorzystuje energie termiczna i prady wznoszace\" - bardzo ciekawe spostrzeżenie, przecież paralotniarze tak latają tyle że do tego w zależności od wagi jest potrzebna odpowiednia powierzchnia nośna......

  13. MadMax

    Jak 6 kg, to mały zasięg. To o jakim \"w głębi ugrupowania\" tu jest pisane? 15 km to jest głębia?

Reklama