Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wkrótce umowa na Kraby. Prezes PGZ deklaruje przyspieszenie produkcji

AHS Krab.
Autor. U.S. Army Europe and Africa/Twitter

Po rozbudowie mocy produkcyjnych Huty Stalowa Wola będzie można dostarczyć nawet około 110 haubic Krab rocznie – poinformował prezes PGZ Sebastian Chwałek. Nie podał jednak szczegółów sposobu osiągania tej zdolności ani harmonogramu. Zapewnił też, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podpisana umowa na dostawę haubic.

Reklama

Podczas śniadania prasowego zorganizowanego przez PGZ prezes Grupy poinformował, że w przypadku otrzymania zamówienia i zwiększenia mocy produkcyjnych HSW będzie mogła wyprodukować do około 110 haubic rocznie tylko w tej jednej lokalizacji. Prezes PGZ nie przedstawił szczegółów ani harmonogramu czasowego osiągania tej zdolności. Podał, że bardzo duże znaczenie ma tutaj transakcja zakupu obiektów produkcyjnych od chińskiego inwestora, którą niedawno sfinalizowała HSW.

Reklama

Sebastian Chwałek zaznaczył, że dla PGZ najważniejsze jest obecnie podpisanie umowy i otrzymanie zamówienia na Kraby, wtedy Grupa będzie w stanie zrealizować zadania. Dodał, że rozwój zdolności PGZ wpisuje się w spełnienie zadeklarowanego przez szefa MON Mariusza Błaszczaka zapotrzebowania na 1000 haubic samobieżnych. Prezes PGZ podał, że umowa dotycząca haubic Krab ma zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu, natomiast nie określił, czy będzie to umowa ramowa czy wykonawcza.

Czytaj też

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformował też o stanie realizacji zamówienia na haubice Krab, które w pierwszej połowie 2022 r. złożyły władze Ukrainy. Obecnie do wyprodukowania z 54 dział pozostało 18, co oznacza, że dostarczono już 36 Krabów. Sebastian Chwałek odmówił odpowiedzi na pytanie, czy prowadzone są rozmowy z Ukrainą w sprawie dalszego zamówienia na Kraby.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama
Reklama

Komentarze (39)

 1. Michu

  Może się jakiś artylerzysta wypowiedzieć ile potrzeba sztuk artylerii 155mm do obrony frontu o długości 1000 km od Gdańska po Bieszczady + rezerwa sprzętowa? Może defence24 by opublikowało opinię eksperta, żeby zatkać usta optymistom/ruskim trolom/gimbazie?

  1. DBA

   Michu - proste liczenie - dywizja 3 pułkowa ( 27 kompanii) zajmowała urzutowany pas obrony do 15 km. Dywizja 4 brygadowa ok 25 km i posiada 4 organiczne dla każdej z brygad DHS-y, czyli 96 AHS Krab. Na 100 km ciągłego frontu to 400 maszyn. Oczywiscie w realu front nie jest ciagły i wszędzie urzutowany, a i granicy ze ZBiRem mamy coś 400 km a nie 1000

  2. Michu

   @DBA dzięki za konkret. Granicę ze zbirem mamy ok 400 km, ale wiadomo, że nasza kolej przyjdzie po podbiciu Ukrainy, lub gdy się zmęczy i zmieni stronę. W obydwu wariantach front będzie rozciągnięty od Gdańska po Bieszczady.

  3. DBA

   Michu - prorosyjska Ukraina to finis Poloniae, przynajmniej w wersji niepodległej. Nie mamy żadnych szans na obronę od Gdańska do Bieszczad. nawt przy armii 6-cio dywizyjnej. Dlatego w naszych interesie Ukraina może być jakakolwiek, byle nie prorosyjska.

 2. Artem

  Przez półtora roku HSW udało się wyprodukować 36 krabów, tzn. 24 na rok. Tyle to Koreańczycy klepią w miesiąc. O czym my rozmawiamy, jakieś urojenia o 110 szt. można włożyć między bajki.

  1. szczebelek

   Chyba, że Korea dostarczy kilkaset podwozi, które dostosujemy i odkuwki do luf, a HSW zajmie się resztą.

  2. Pegaz

   Artem, politycy o tym wiedzą, dlatego zamawiają k9

  3. Artem

   Jeżeli z Korei przyjadą podwozia i wieże, to wtedy tak, HSW połączy jedno z drugim i przybije z dumą tabliczkę Krab - made in Poland. Tym systemem rzeczywiście może się uda zrobić 110 na rok.

 3. Future

  Przyszłości Kraba podcięto skrzydła nowym kontraktem z Koreą na K9. W Niemczech byłoby to nie do pomyślenia. Raz ze te pieniądze by się przydały na rozwój Kraba m.in. o automat ładowania. Dwa, że moglibyśmy spokojnie walczyć o eksport. Może kiedyś ktoś przybliży co pchnęło Blaszczaka do tak nerwowego zakupu. Ale nie było to patriotyczne, a wręcz antypolskie. Trochę podważa ideologię PiS którą się podpierała. Na pewno zapomnijmy w przyszłości o wspólnej współpracy z Koreą i stawianie u nas fabryka. Nie pozwolą na to Niemcy gdyż dla nich to zbyt duża konkurencja i to pod samym nosem. Niestety jako Polacy nie gramy do jednej bramki, i mimo że wiele padło rozsądnych teorii jak i wojna na Ukrainie trochę w tych głowach pozmieniała, ale nadal nie potrafimy zadbać o swoje.

  1. PRS

   Pana Ministra zmusiła decyzja o dobrowolnym oddaniu Ukrainie 72 szt. Krabów oraz zapewne większej (ale nie ujawnionej) liczby Goździków. To dosłownie wyzerowało dywizjony na trakcji gąsienicowej w 3 ówczesnych Pułkach Artylerii (a dokładnie to zmniejszyło ich potencjał sprzętowy o 50% bo zostały tylko Dany i Langusty) oraz dywizjony artylerii w brygadach zmechanizowanych (Goździki). Czy była to jego decyzja czy też Pana Premiera a może Pana Prezydenta (lub wspłna) tego nie wiemy. Na pewno nie była to decyzja ,,wojska".

 4. rwd

  Korea finansuje nas byśmy finansowali ich przemysł zbrojeniowy ponieważ nasz przemysł zajmuje się produkcją rzemieślniczą i nie wie co to jest produkcja wielkoseryjna.

 5. Future

  Przyszłości Kraba podcięto skrzydła nowym kontraktem z Koreą na K9. W Niemczech byłoby to nie do pomyślenia. Raz ze te pieniądze by się przydały na rozwój Kraba m.in. o automat ładowania. Dwa, że moglibyśmy spokojnie walczyć o eksport. Może kiedyś ktoś przybliży co pchnęło Blaszczaka do tak nerwowego zakupu. Ale nie było to patriotyczne, a wręcz antypolskie. Trochę podważa ideologię PiS którą się podpierała. Na pewno zapomnijmy w przyszłości o wspólnej współpracy z Koreą i stawianie u nas fabryka. Nie pozwolą na to Niemcy gdyż dla nich to zbyt duża konkurencja i to pod samym nosem. Niestety jako Polacy nie gramy do jednej bramki, i mimo że wiele padło rozsądnych teorii jak i wojna na Ukrainie trochę w tych głowach pozmieniała, ale nadal nie potrafimy zadbać o swoje.

 6. Karlstad1991

  To już zakrawa o kabaret. Rozumiem, że to jest jakiś wybieg, żeby wybielić się w świetle zakupu k9 z półki, bez produkcji w PL, wbrew zapowiedziom. Dotychczas rządzący mieli pełnię władzy od 2015 roku: rząd i prezydenta. Inwazja Rus na Ukr zaczęła się w 2014 roku, co stało na przeszkodzie, żeby zbudować potencjał we własnej zbrojeniówce przez 8 lat, żeby chociaż 100 haubic rocznie produkować w PL, to chyba nie przekracza możliwości 40 mln kraju?

  1. LMed

   No cóż, to grzech zaniechania w najlepszym przypadku.

  2. DBA

   Karlstad1991- Gdybyś przed 2021 opowiadał, że trwa inwazja Rosji na Ukrainę byłbyś zaliczony do tej samej grupy co Macierewicz ze swoją komisją. I jeszcze jedno przed 2022 nie byłoby akceptowane zarównie społecznie jak i przez miedzynarodowe instytucje finansowe zbytnie zwiększanie wydatków na armię.

  3. Był czas_3 dekady

   Przypomnę, na portalach o wojsku były informacje, że nowego typu sprzętu w dużych ilości i w krótkim czasie armia nie może wchłonąć. Ponadto nie było wojny na Ukrainie, nie było woli politycznej, nie było klimatu dla zbrojeń.

 7. Odyseus

  Prawdy się pewnie dowiemy za jakiś czas bo to pewnie wszystko nie jawne ale jak dla mnie wszystkie deklarowane K9 muszą być zamówione i K239 by Nam Koreańczycy dali deklarowane kredyty, technologie i produkcję czołgów , rakiet i amunicji, inaczej dla Nich to byłoby bez sensu, zawsze mogą Nam powiedzieć że jak Nam się nie podoba to opracujcie sobie to sami i taka jest też prawda, My za dużo sami nie potrafimy bo w jakieś programy rozwojowe czy naukowe inwestujemy grosze w porównaniu z innymi a potem się budzimy z ręką w nocniku o wszystko się musimy prosić i płacić jak za zborze już nie mówiąc że ta Nasza Agencja Uzbrojenia jest od zawsze jakaś oderwana od rzeczywistości i sama zazwyczaj nie wie czego chce a na koniec musi zawsze wymyśleć jakąś nową kwadraturę koła ...

 8. DBA

  Jak dotychczas wyprodukowali w ciagu roku te 36 sztuk i też nie wiadomo ile było egzemparzy zaawansowanych produkcyjnie z partii dla WP. Pytanie podstawowe - jaka ilośc podstawowych podzespółow HSW jest w stanie zabezpieczyć od producentów zagranicznych np napędy?

 9. ATKzCalifornii

  Anulowac kontrakt na K9 i WYPLYW 10 mld zloty KAPITALU z Polski!!! Podpisac nowa umowe WYKONAWCZA tylko i wylacznie na Kraby.

  1. Pegaz

   Ty z californi, kto Ci te Kraby zrobi? Masz wykwalifikowane kadry? Hale to możesz szybko wybudować, ale na maszyny trzeba już dłużej czekać, to nie takie proste.

 10. zibi

  Budujemy linie produkcyjną na 110 Krabów rocznie i jednocześnie zamawiamy K9PL które powstaną w fabrykach w Korei, nie u nas... gdzie tu logika?

  1. Pegaz

   Zibi.. Nie będzie żadnych 110 krabow rocznie, jeśli będzie 50 to będzie sukces

 11. Pegaz

  Zenek 2..Ilu żołnierzy jest w stanie wysłać Nato? 10-20-30 tyś? Jak długo trzeba będzie na nich czekać? 1mc - 2mc - 3 mc? Zanim to nastąpi to wschód Polski będzie pod okupacja, i Putin o tym wie.

 12. Gregorius

  KOniecznie muszą jakiś system antydronowy wprowadzić do haubic.

  1. wert

   czego jęczysz dusza POtępiono? Widziałes na MSPO walizeczki które pojechały na UKR za naszymi Krabami? I "lancetowanie" Krabów na UKR sie skończyło. NIc nie wiesz a ujadasz

 13. mc.

  To teraz powiedzmy: SPRAWDZAM. MON podpisuje do dnia 08 grudnia 2023 umowę "wykonawczą" (produkcyjną) na 480 szt Krabów które mają być dostarczone w okresie 2024-2028. Oczywiście umowa musi zawierać całe zestawy (wozy dowodzenia itd.). Powinna zostać także równolegle zawarta umowa z WB na systemy rozpoznawcze (drony), systemy łączności (to co proponują jest SUPER) oraz systemy Topaz.

  1. user_1050711

   mc. - a gdzie jest w Twej propozycji coś o amunicji. ? Średnio choć po 1000 na jeden sztuk Kraba, czyż nie wymaga to przynajmniej miliona pocisków zapasu ?

  2. user_1050711

   1000 Krabów... Ale na każdego Kraba przypadać winny przynajmniej ze 3 Borsuki, których programowalne działka, O elewacji do 60 stopni, dopiero zapewnią jakąś ochronę przeciw dronom. Sterowane radarami i głowicami optycznymi kolejnej wersji (softu i łączności) Poprada. Dopiero tak sformowana grupa pojazdów nie stałaby się bardzo łatwym i bardzo zyskownym łupem lancetów. Które także będą przecież w nowszej wersji, zapinając się na celu optycznie, jeszcze z wysoka. INACZEJ DZIAŁAĆ NIE MA SENSU. Czyli... jeśli 1000 Krabów i ich rodzeństwa, to wtedy także znacznie więcej Borsuków i Popradów, niż jest to planowane..

  3. user_1050711

   @mc Nie zapominaj, że HSW wyprodukować musi jeszcze także całą resztę zestawu do koreańskich haubic. I to po pierwsze, gdyż te koreańskie będą szybciej. Nie zapominaj, że do tylu haubic potrzebne sa także zapasy rzędu milona pocisków, różnych typów, część z nich prezycyjnych, inteligentnych. Nie zapominaj, że nawet jeśli (nie wierzę !) zostnie to wszystko zamówione i zrealizowano, i tak będzie [.....] warte, o ile nie zrealizujemy jednocześnie bardzo sprawnej ochrony przeciwdronowej. Gdyż drony i amunicja krążąca ruszyły już w Rosji i Chinach na dobre do błyskawicznego rozwoju -doskonalenia się i umasowiania produkcji. A jakoś w ogóle nie słyszę o tym na poważnie, w Polsce. Choć bębnię od lat, że tak będzie oraz przewidziałem dokładnie, że już w wojnie na Ukrainie na niebie będą tysiące dronów oraz obserwacja 100% fizycznego pola walki i jego bliskiego zaplecza, 24-na dobę. I wyśmiewano to.

 14. Maverick_1982

  Będą K9, bo Korea pożycza na nie pieniądze, przecież nie pożyczą kasy na Kraba ot cała prawda dlaczego K9 a nie Krab

 15. Golf

  1000 armatohaubic ? Zaje...fajnie ! Przypominam tylko, że jeszcze 2 lata temu gdy mieliśmy Krabów niepełna setkę...połowa stała w magazynach bo...nie było do nich załóg !! HSW musi w ciągu 2...3 lat opracować Kraba2 albo 3, gdzie załoga będzie liczyła nie 5...ale 3 osoby. Aby tak sie stało trzeba zautomatyzować załadunek amunicji do Kraba z wozów amunicyjnych i opracować automat ładowania !! Tylko tyle i...aż tyle.

 16. Grzyb

  Oby jak najwięcej Krabów w jak najszybszym terminie. Żarty się skończyły. Mam nadzieję, że nowy rząd to rozumie. Zielona energia, efekt cieplarniany i tęcza to tematy zastępcze. Mydlenie ludziom oczu, żeby nie widzieli katastrofy na horyzoncie.

  1. Zenek2

   A ja mam wrażenie, że mamy do czynienia z mydleniem ludziom oczów wojną, która najpierw "miała wybuchnąć" za 10 lat, potem za 8, kolejna wersja mówiła o 5, a obecnie na fali są 3 lata. Za 2-3 miesiące okaże się, że został nam rok. A prawda jest taka, że nawet Putin zna swoje miejsce w szeregu. Może sobie atakować byłe osamotnione republiki, ale atak na Nato to jest koniec Rosji, i dosłownie i w przenośni. Niestety-stety mamy celowe sianie paniki, żeby usprawiedliwić zwiększone wydatki na obronność. I w sumie nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie przegina się pały, tak ja ma to obecnie miejsce z K9.

  2. ATKzCalifornii

   Powiiny byc tylko Kraby. Zadne K9.

  3. user_1050711

   @Zenek2. A co to takiego, twoim zdaniem, jest to NATO ? Grecję i Turcję odlicz, są zajęte sobą wzajemnie. Francję odlicz - nie mają zwyczaju umierać za Gdańsk. Niemcy odlicz, jeśli nie pomogą ruskim, np. spowalniając każdą logistykę przez ich terytorium, to już by nam pomogli. Siły USA absorbować będzie sytuacja na Pacyfiku (warunek rosyjskiego uderzenia na nas). Kto zostaje ? My, Bałtowie, Rumunia, Finlandia, trochę Szwecja ? Czyli nie aż takie duże jest owo NATO, jak ci się wydaje.

 17. Anty 50 C-cali

  SZYBKOO, nim koalicją pod wodzą wściwych Tutsich zastopuje wsio. Ukrainie dostarczyli 36, do czasu zamrożenia frontu, szlak trafił z 20 pierwszych Krabów. Inaczej - pierwszej Reginy już niet. A to tylko taka operacja, pełna gestów dobrej woli. Niet wojna. S.Wola robi faktycznie więcej jak te 30 Krabów rocznie (uff, ulga). No chyba że robi tylko dla Ukrainy, od pierwszej połowy 2022, do drugiej połowy 2023...

  1. Chyżwar

   Dokładnie

  2. prof Tarantoga

   Waniucha Anty 50 może najpierw popracuj nad językiem obcym, kup sobie jakieś pomoce do nauki Polskiego, a dopiero potem bierz się za pisanie na forach

  3. Karlstad1991

   Pewne zakupy z półki Błaszczaka przydałoby się zablokować, szczególnie jeśli kupujemy konkurencyjne konstrukcje wobec produkowanych przez nas, ale szczerze mówiąc, nie wierzę w to. Pewnie Koreańczycy zadbali o swój interes i umowy są tak skonstruowane, że o ich zerwanie będzie trudno. Ja mam tylko jedno pytanie, skoro rzekomo mamy możliwości produkcyjne na ponad sto krabów rocznie, to po co nam kolejne k9 z półki, przecież rządzący obiecywali, że kolejne mają być produkowane w PL, może mi wyjaśni jakiś piewca dotychczasowego MON, co się zmieniło w przeciągu ostatnich miesięcy w tej kwestii?

 18. ANDY

  jeżeli te zapowiedzi są wiarygodne ... i kontrakt na Kraby dla naszego wojska zostanie podpisany to powinniśmy od razu rezygnować z "drugiego kontraktu koreańskiego " ... i wyciągnąć konsekwencja karne wobec działań fachowców z AU ... łącznie z wydaleniem ze słuzby i zakazu dalszych działań lobbistycznych na rzecz obcych koncernów konkurencyjnych wobec krajowych firm ...

  1. szczebelek

   Jeśli nowa władza chce jedynie 400 AHS-ów to tak zdecydowanie 🤭

 19. MarD

  I zamówiono mniej krabów od K9 mam nadzieje ze da się z tym coś zrobić ewentualnie odsprzedać K9 jestem pewny ze znajda się klienci

  1. szczebelek

   Natomiast w ruskich będziemy walić kamieniami z procy, bo będzie 1000 krabów w "produkcji"

 20. Weneda 1977

  Kraby z kontraktu z Ukrainą powinny być zwrócone armi!!! Bo zostały zabrane z jednostek liniowych a Ukraińcy śmieją się z nas i plują nam w twarz.

  1. Takijeden

   A co, zazdrościsz, chcesz się zamienić z Ukraińcami? Ciesz się lepiej, że to nie polscy żołnierze muszą narażać życie.

  2. Otas

   Przecież za oddane UA Kraby zamówiliśmy nowe

  3. mick8791

   Pajacu Kraby z kontraktu dla Ukrainy to produkcja celowa i z fabryki idzie prosto do nich! Co ma niby zostać zwrócone jak zapłacą nam za nie 3,5 mld?

 21. AntekMajcher

  A ile Borsuków pan prezes planuje produkować? Czy może zapominamy o projekcie, a BWP1 zostanie z nami do konca świata?

 22. rED

  Ale jak to? Przecież pisiory nie chcą Kraba. Po co tyle było pisania i to teraz wszystko na darmo?

  1. wojghan

   Pisiory chcą pieniędzy. Koreańczycy nie mają problemu z wypłacania prowizji za zamówienia, PGZ nie może zapłacić prowizji własnemu szefowi.

  2. HUGOZ

   Bo dalej nie chcą. Co zrobili, żeby zwiększyć produkcje w Polsce. Wojna w Ukrainie w lutym minie dwa lata. Kiedy wygenerowano kasę na dodatkową linie w Bumarze? Przed wyborami? Jak poszukasz w mediach, to rok temu Błaszczak z Morawieckim obiecywali nową linie dla Kraba w Bumarze, pstrykali fotki, stracili cały rok. Kasą sypnęli przed wyborami. Zamówienie nowej linii, postawienie nowej hali, zatrudnienie ludzi, komponentów to ok. 3 lata. Czyli gdyby przepracowali ostatnie dwa lata ok. 2025 miałbyś nowe linie produkcyjne. A wiedzą, ze jest jeszcze projekt Borsuka, nowego ciężkiego BWP itd. itd. Przypomnę jeżeli pamięć mnie nie myli to nowe zamówienie na K9 to lata 26-27. Po co ? Mają być dla Kraba 3 linie produkcyjne, 2 w HSW i jedna z w Bumarze. Chociaż HSW jest niechętna dzielić się pracą z Bumarem, ale to już inna historia. Chwałek jest siódmy prezesem PGZ w 8 la. Zarobieni. Średnia prezesów w grupie PGZ 3-5 w 8 lat na spółkę. Zarobieni w braniu kasy.

  3. mick8791

   Bo tak średnio chcą jakbyś nie zauważył! Poprzednie zamówienie na 48 szt złożyli dopiero jak się zrobił potężny ferment i oburzenie po zamówieniu 212 K9 w Korei. I póki co otrzymaliśmy z Korei 48 używanych haubic... Teraz pomimo tego, że HSW zgłaszała wcześniej gotowość produkcji zamówili ponad 160 kolejnych w Korei. I znowu się musiał zrobić duży dym. I dopiero po tym Blaszczu napisał na X, że zaprasza HSW do rozmów... Ciekawe ile Krabów tym razem zamówi - 16? K... zamiast w pierwszej kolejności zamawiać w polskim przemyśle za każdym razem musi się zrobić raban żeby zrobił łaskę... I dobrego jeszcze zamawia potężne ilości sprzętu za granicą będąc na 2 tygodniowej chwilówce!

 23. Dudley

  A Prezes może coś powiedzieć, kiedy wreszcie będziemy zdolni do produkcji ładunków miotających do Kraba i K9 ? Bo po co nam działa, jak nie mamy do nich amunicji.

  1. wert

   dostaliśmy technologie ładunków modularnych od Korei więc nie jęcz. Jest ok

 24. Esteban

  no ale jak to, umowa? przecież kilku tutejszych "ekspertów" już uśmierciło Kraba!

  1. Essex

   Jak beda konkrety to bedxiemy bic brawo jsk na razie to takie zapowiedzi bez znaczenia i jedynym oonkretemnjest zakup K9 ale jsk wiadac ty tego nie ogarniasz.

  2. kapusta

   @Esteban - przez dwie kadencje PiS nie widział potrzeby by inwestować w HSW i zwiększać moce produkcyjne, kupił 2 x więcej gorszych K9 niż zamówił polskich Krabów, a tu nagle dwutygodniowy rząd podpisuje największy na świecie kontrakt na AHS i zostawia te kukułcze jajo następcom - rzeczywiście eksperci się mylili, a partyjne trolle miały racje: to decyzje ekspertów i nie mają nic wspólnego z polityką 🤦‍♂️

  3. ATKzCalifornii

   Umowa ramowa to jest umowa smiec.

 25. Weneda 1977

  Ktoś wie ile mamy Krabów na obecną chwilę w armi ? Z zasobów armi nieodpłatnie poszło 54 szt.Tak podają źródła noi produkcja od początku 2022 też pewnie dla Ukrainy to tak się zbroimy.Ja rozumiem, że trzeba pomagać ale nie ogołocić armię z najlepszej artylerii bo w grudniu 2021 mieliśmy 80 sztuk s później przekazano 54 Ukrainie to zapewne mamy 20+ żenada. Jak chcieli pomagać to powinni rozwijać efektywnie produkcję od początku wojny i tak pomagać a nie zabierać jednostkom liniowym.

  1. szczebelek

   USA potwierdziły przekazanie 72 sztuk , więc skoro wyprodukowali 36 , więc drugie tyle mogło ubyć, więc dwa dywizjony powinny zostać.

  2. staryPolak

   te kraby mają tłuc naszego wroga. I tłuką. Co ci przeszkadza że już teraz. Spoko, obawiam się ze i dla nas tego wroga wystarczy.

  3. Vixa

   Po to kupili K9, ale niektórzy nie potrafią dodać dwa do dwóch...

Reklama