Przemysł Zbrojeniowy
Więcej Popradów w Wojsku Polskim
Spółka PIT-RADWAR poinformowała o dostarczeniu kolejnych trzech samobieżnych przeciwlotniczych zestawów Poprad. Łącznie do Sił Zbrojnych do końca roku trafi 19 tego typu systemów.
Jest to druga dostawa z tegorocznej partii obejmującej 19 sztuk urządzeń, wcześniej dostarczono ich 60 sztuk. Umowa na dostawę systemów Poprad, zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia w 2015 roku, obejmuje 79 systemów o wartości ponad miliarda złotych. Jako że wcześniej dostarczono łącznie 60 Popradów, kontrakt zostanie więc zrealizowany w tym roku.
Zestawy Poprad są od 2018 roku używane w wybranych brygadach Wojsk Lądowych (w tym w jednostkach uzbrojonych w KTO Rosomak oraz w 19 Brygadzie Zmechanizowanej) oraz we wszystkich istniejących dywizyjnych pułkach przeciwlotniczych.
Poprad jest uzbrojony w pociski bardzo krótkiego zasięgu Grom i Piorun, co pozwala mu zwalczać cele powietrzne na dystansie do 5,5-6,5 km i pułapie do 3,5-4 km, bazuje na podwoziu AMZ Żubr. Posiada autonomiczny pasywny system wykrywania i śledzenia celów z głowicą optoelektroniczną i systemem IFF, zapewnia też współpracę z systemem dowodzenia wyższego szczebla. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej.
Głównym przeznaczeniem zestawu Poprad jest osłona formacji Wojsk Lądowych, może on zwalczać samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i BSP. Tę ostatnią zdolność można wzmocnić poprzez doposażenie go w elementy zestawu niekinetycznej neutralizacji BSP. W polskim przemyśle powstała też koncepcja pocisku Piorun 2, o zasięgu ponad 10 km, przeznaczonego m.in. dla zwiększenia zdolności zestawów Poprad.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie