Więcej Leopardów 2PL w Wesołej [FOTO]

17 listopada 2020, 13:20
Leopard 2PL 17112020 (1)[1]
Leopard 2PL / Fot. PGZ
Defence24
Defence24

W minionym tygodniu w Zakładach Mechanicznych „BUMAR – ŁABĘDY” S.A. zakończył się formalny proces odbioru kolejnej partii czołgów Leopard 2PL - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Zmodernizowane pojazdy trafią na wyposażenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.

Zobacz także
Reklama

Konsorcjum PGZ, realizujące zawartą z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na modernizację czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL dostarczyło do Wesołej, gdzie stacjonuje 1WBPanc., kolejną partię zmodernizowanych pojazdów. W bieżącym roku proces odbioru przeszło 11 maszyn, kolejne czekają na zakończenie procedur. Zakończenie procesu odbioru nie jest jednak tożsame z dostarczeniem do użytkownika w jednostce.

W rozmowie z Defence24.pl rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej, do której należy 1 Brygada mjr Przemysław Lipczyński uściślił, że do jednostki dostarczono obecnie dwa czołgi, oprócz dwóch przekazanych jeszcze we wrześniu, oczekiwane są dostawy kolejnych. Z kolei z wcześniej przekazywanych informacji wynika, że do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie dostarczono w br. łącznie sześć czołgów.

Konsorcjum intensywnie pracuje nad kolejnymi partiami Leopardów. Jeżeli uda nam się szybko zamknąć prowadzone obecnie rozmowy, będziemy mogli dostarczyć w bieżącym roku kolejne 7 z partii pojazdów modernizowanych siłami krajowego przemysłu. Równocześnie pracujemy wspólnie z naszym partnerem zagranicznym nad 6 maszynami, tak, żeby i egzemplarze, zmodernizowane w Niemczech, mogły trafić jak najszybciej do Sił Zbrojnych RP

Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes zarządu Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A.

Modernizacja czołgów 2A4 do standardu 2PL ma na celu poprawę bezpieczeństwa załóg, precyzji oraz siły rażenia. Projekt obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej.

Łącznie umowa na modernizację Leopardów 2 do standardu 2PL objęła wszystkie 142 wozy znajdujące się w posiadaniu Sił Zbrojnych RP (128 + wykorzystana opcja na 14). 

Leopard 2PL wyposażony jest także w nowe systemy optoelektroniczne: kamery termowizyjne III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe. Wewnątrz pojazd posiada nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe. Zakres serwisu dotyczy wszystkich czołgów i jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Prace realizuje Konsorcjum PGZ – Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY”.  W modernizację Leopardów zaangażowane są również inne podmioty z Grupy – PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Rosomak. Partnerem zagranicznym jest niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

image
Leopard 2PL / Fot. PGZ
image
Leopard 2PL / Fot. PGZ

 

image
Reklama 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 92
Reklama
Gort
czwartek, 19 listopada 2020, 07:42

Od razu mon powinien rozmawiać z Norwegią o przejęcie ich leopardów A4. Za kilka lat będzie wolna linia produkcyjna a dodatkowy batalion uzupełnilby Jedanastą dywizję. Nie spodziewam się by przed upływem trzech lat wprowadzono nowy model, np K2PL.

Alfret
środa, 25 listopada 2020, 18:14

Norweskie Leopardy posiadaja grubszy pancerz gorny i zaloze sie, ze nie nadaja sie do przerobki na ver. Leo2PL. Co najwyzej nalezaloby przerobic je na bergerpanzer lub kupic stare wieze na zlomie ze standardowym pancerzem.

BUBA
sobota, 21 listopada 2020, 19:29

Od razu to nie w MON. Najpierw lata tkz. Analiz koncepci etc.

General stefan
czwartek, 19 listopada 2020, 00:57

Na skrzydlatej Polsce piszą że dostarczyli 2 czołgi negocjują 6 ale próby poligonowe trwają z 7 czołgami kontrakt jest wart 3.29 miliarda takie tam wypociny nie wiadomo o co chodzi ale są blisko porozumienia bo kapelan mediacyjny jest chwilowa na nartach w kastel gandolfo a przyjedzie na wielkanoc do tej pory MON bedzie przesyłał tacowe na konto , bog zaplac

Spokojny obserwator
środa, 18 listopada 2020, 20:37

Fajnie i pozytywnie w kwestii naszej potęgi wojskowej przypomina się kawał z dawnych czasów. Marszałek mówi: jedna armia z lewej, druga armia z prawej, a czołgi środkiem. Przerażony adiutant pyta" wszystkie 3"? A na poważnie czy wobec przeobrażenia teatru działań w cyber wojnę bezzałogowych środków przenoszenia wszelkich środków rażenia czołg ma w ogóle jakiś sens?

PACJENT COVID19
środa, 18 listopada 2020, 16:51

Okradliscie czarną dywizje z Leopardów. Złodzieje zniszczyliscie dywizje pancerną która jest poza zasięgiem rakiet Rosyjskich. WESOŁA jest w strefie zasięgu rakiet i lotnictwa. Świętoszowski potencjał został oddany Amerykanom. To były czołgi że Świetoszowa gdzie miały wszystko co tylko można sobie wyobrazić. Kto tak zarządza? Tylko wróg z swoich strukturach.

fass
czwartek, 19 listopada 2020, 15:19

To jak, ma nie być żadnych pojazdów w centralnej i wschodniej Polsce ?

Derff
czwartek, 19 listopada 2020, 07:43

Dlatego trzeba uzupełnić jej stany kolejnymi Leopardami.

Ostrozny
czwartek, 19 listopada 2020, 07:43

Kolego sprawdź jakie zasięgi mają ruskie rakiety i skończ z tym bajaniem....teraz tylko szybkie i skryte wyjście z koszarów gwarantuje jakąś szansę na uniknięcie ostrzału rakietowego. Mamy w okol Warszawy dużo lasów i tam trzeba się ukryć i zamaskować

TUBA
środa, 18 listopada 2020, 14:09

CZOŁG w postaci jakiej jest ,zakresie zadań jakie wykonuje ,zabezpieczeń ,obsługi jakie potrzebuje ...to anachronizm....czas czarnych pokryw się kończy ...czas na samodzielne niewielkie i uniwersalne systemy

MALAMUT
środa, 18 listopada 2020, 12:51

Widzę, że nacisk położono na zabezpieczenie boków kadłuba i góry wieży... Zawsze w Polsce boimy się dodać troszkę więcej pancerza...

Aaa
środa, 18 listopada 2020, 09:48

Tyle się psioczy na Bumar a to Bumar pierwszy oddał swoje czołgi a nie Niemcy którzy mieli nas uczyć jak je składać

RafR
środa, 18 listopada 2020, 11:30

Pani Prezes przyszła i niewykluczone, że to są efekty sprzątania. Oby to był pierwszy symptom zmian w Bumarze. Mam nadzieje ze sie też dogadają z HSW przy produkcji Borsuka i ZSSW-30 i Bumar powróci do współczesności.

vvv
środa, 18 listopada 2020, 10:17

chyba śnisz :) pierwsze partie 2pl są właśnie z Niemiec, kolejne z Polski pod audytem Renskich a dopiero ostatnie bez nadzoru.

Elżbieta Wawrzynkiewicz
piątek, 20 listopada 2020, 21:44

Szanowny Panie Czołgi, które przekazujemy do wojska są wykonane przez Bumar Łabędy. Czołgi wykonywane w Niemczech nie są jeszcze gotowe Prezes Zarządu Bumar Łabędy

Pułtusk
środa, 18 listopada 2020, 06:30

U nas modernizują a w innych państwach wycoduja

Jajo
środa, 18 listopada 2020, 16:06

można będzie wziąć te norweskie

rozczochrany
środa, 18 listopada 2020, 01:29

Należało by uprościć procedury i wywalić połowę urzędników z Inspektoratu Uzbrojenia i MON bo procedury są po to by uzasadnić ich pracę w tych instytucjach. Przecież winnych krajach to przebiega szybko. Wniosek jest prosty. Ktoś musi tam zrobić porządek. Bo to jest kabaret za nasze pieniądze z podatków.

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:53

Mam nadzieję że Rosja poczeka z atakiem uprzejmie jak wszystkie będą wyremontowane Leo i T72M - w końcu i tak z helkopterów je rozwalą i z dronów a potem Kornetami poprawią i tyle będzie z czołgów bez opl i WRE na drony czy hard-kill protection .

W3-pl
środa, 18 listopada 2020, 13:04

Ok, te filmiki to o t-72 rozwalanych...w Bez ruchu? Jak I tor schowany do remizy osp,smiersz namierzany I po wystrzeleniu dwu mocarnych rakiet dopiero...na postoju trafiony. Bo w syrii to t-ciaka trafiono w Ruchu, I nie bezpowrotnie zniszczono!! Bo Jedziie dalej, na filmie z drona,. Czyli nie atrapa, "jak pancyry"

MiraS
wtorek, 17 listopada 2020, 21:02

Te same czołgi są przerzucane z kąta w kąt czyli 2 z Niemiec i jeden z Polski. Niby 7 jest gdzieś jeszcze ale to i tak 11. I dalszy ciąg zabawy....

Andrzej
wtorek, 17 listopada 2020, 20:59

Wygląda na to że program modernizacji Leopardów to totalna kicha organizacyjno-finansowa . Szumne deklaracje i kardynalne błędy w umowach. Teraz z dwoma egzemplarzami po modernizacji będą obskakiwać salony przemysłu obronnego i festyny dla gawiedzi. W takim tempie modernizacji pierwszy zmodernizowany Leo będzie szedł na złom nim ostatni zakontraktowany i zmodernizowany dojedzie do jednostki . Opóźnienia całego procesu są tak duże że obecnie nawet nie chcą podawać ilości zmodernizowanych czołgów bo to jawna kompromitacja a dla wizerunku ministra to nie jest dobre , przecież płyniemy od sukcesu do sukcesu . WOT z wielkimi sukcesami liczy łóżka w szpitalach , kupuje chryzantemy od handlarzy a inna agencja MON skupuje węgiel od górników - no przecież Ojczyzna w potrzebie. Krótko mówiąc po co zawracać głowę jakimiś drobnymi niepowodzeniami . Jak to się dzieje że MON chętniej wydaje pieniądze na węgiel , kwiaty , remont dróg ale jak słyszy zakup sprzętu bojowego to IU wraz z ministrem włączają "komplikatory" i robią wszystko żeby ten proces utrącić lub przynajmniej maksymalnie spowolnić . Jest to działanie świadome żeby nie dopuścić podniesienia możliwości obronnych WP czy tylko obawa że zabraknie pieniędzy na węgiel i kwiatki , acha przecież niedługa Boże Narodzenie i MON w ramach wsparcia tym razem leśników będzie skupował choinki .

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
sobota, 21 listopada 2020, 14:10

Podniesienie nośności dróg (z przepustami) ,nośności mostów, na dziś służy gospodarce a na W wojsku.Remonty a jak tak naprawdę budowa nowych dróg w sladzie starych to praca dla małych i średnich firm.Tych które przy dużych inwestycjach mogą występować tylko jako podwykonawcy.To utrzymanie ludzi i sprzętu.

Fort Putin
środa, 18 listopada 2020, 09:14

My mamy nie miec armii. Nie zauważyłeś. Ma tu rządzić armia amerykańska na wszytkich płaszczyznach. My mamy byc utrzymywani jako dojne krowy i gitiwe do uzycia mieso armatnie. To sa plany jawne od niemal 100lat. Takze dyskutujcie sobie tu dalej

SimonTemplar
środa, 18 listopada 2020, 07:54

Już w latach 80tych ubiegłego wieku Mistrz S.Bareja wygłosił ustami S.Tyma dewizę, ktora w Polsce obowiązuje do dziś i ma się coraz lepiej: PRAWDZIWE PIENIĄDZE ROBI SIĘ NA DROGICH, SŁOMIANYCH INTERESACH. Przykład z czołgami Leopard to jest mały pikuś. Ile kasy utopiono w analizy koncepcyjne? A tyle, że mkzna by za to w Polsce kupic i wdrozyc najnowocześniejszy system obrony plot 3 warstwowy: daleki, średni i krótki. I to pełny, na obszarze całego kraju, nowoczesny i skuteczny. A Tak kasa poszla do kieszeni....

Grredo
środa, 18 listopada 2020, 07:28

Czuję dokładnie to samo Panie Andrzeju. Chciałbym by moje podatki były wydawane na faktyczne zakupy nowego bojowego sprzętu dopóki ktoś chce go produkować i sprzedawać. jeśli WP brakuje na jakiś program, to niech policzą ile a obywatele zrzucą się w ramach datków. Ale tylko na ten cel a nie na nowe insygnie czy bmw dla "asystentów posła, ministra, ks. Biskupa" czy na inne ławeczki.

Pawlak
środa, 18 listopada 2020, 11:57

A ja chcialbym zeby pieniadze z moich podatkow przede wszystkim zasilaly polska gospodarka i tworzyly nowe miejsca pracy i innowacyjne technologie.czemu??Bo mam dzieci i chce zeby kiedys powiedzialy - Tato chce byc inzynierem techniki rakietowej.... Teraz moge mu odpowiedziec Rayethon to twoj najlepszy wybor.Zabieraj manele i jedz do USA. Nawet za komuny tak nie bylo

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:29

Dokładnie. 100% racji masz.

Thorr
wtorek, 17 listopada 2020, 23:01

Bo stawiamy na nowy system obronny o nazwie Chryzantema+

Kil
wtorek, 17 listopada 2020, 20:30

Takie ilości to chyba do Monako czy Andory.

nick
wtorek, 17 listopada 2020, 18:36

w tym tempie zmodernizują wszystkie za 13 lat

Zły jest tylko jeden
wtorek, 17 listopada 2020, 17:42

Leo2PL ma, L44 a tymczasem już na Andersie 10 lat temu przetestowano RUAG 120mm L50. Na WWO WILK czyli podwoziu Rosomaku także z bardzo dobrymi wynikami wypróbowano w 2015 belgijskie XC-8 120 L50. Gdyby w MON pracował ktoś rozsądny, od dawna mielibyśmy pewnie już kilkadziesiąt Andersów wspierających mocnymi 120-tkami bataliony na BWP, a bataliony na Rośkach miałyby pewnie dziś tyle samo Wilków co Raków. A to byłaby ogromna różnica w sile ognia wszystkich jednostek. Potwierdziły to wszystkie dotychczasowe gry wojenne naszego Sztabu. Czy to coś, zmieniło? Oczywiście, że nie. Ale..... przecież żadnej wojny nie miało być! Czy ludzie odpowiedzialni za zaniedbania i zacofanie sprzętowe nadal pracują W MON? Premie, nagrody, awanse, etc? Przecież im się... należą??

vvv
środa, 18 listopada 2020, 10:20

anders to był kiepskim podwoziem ifv o poziomie opancerzenia rosomaka z zalogową niskoprofilową wieżą. Na dodatek nikt nie chce wieży RUAG, WWO Wilk ze 105mm nie przebija nic a 120mm jest za mocna dla 8x8 na kołach. anders byłby najogorszą opcją bo przestażały i słaby silnik, podwozie na bazie sowieckich rozwiązań, zerowy pancerz i średnia armatka. to już pt-91 ma większą wartość bojową niz aders z RUAG

Kazik :)
czwartek, 19 listopada 2020, 10:00

A co to za argument "nikt nie chce wieży RUAG" - a może takiej nie ma a jest - Hitfact II - a to cytat - Defence 24 - MSPO 2019: Hitfact II - wieża dla wozów wsparcia ogniowego - 5 września 2019, 13:37 - "Wieża Hitfact II może być uzbrojona w gładkolufową armatę 120 mm/L45 lub w gwintowaną 105 mm/L52. Obie wyposażono w hamulec wylotowy, osłonę termoizolacyjną, przedmuchiwacz oraz system pomiaru prędkości wylotowej pocisku. (...) Hitfact II (Highly Integrated TechnologyFireAgainst Combat Tank II) to modułowe rozwiązanie (można wykorzystać armatę 105 lub 120 mm), które przeszło już badania kwalifikacyjne we włoskich wojskach lądowych i jest produkowane seryjnie. Pomimo przeznaczenia wieży głównie na pojazd Centauro 2, może być ona również wykorzystane - po odpowiedniej konfiguracji - na innych kołowych (w układzie 8x8) lub gąsienicowych wozach bojowych. Zalety tego rozwiązania to duża siła ognia i większa mobilność taktyczno-operacyjna, przy równocześnie mniejszych kosztach samej eksploatacji." A słyszałeś o czyś takim, że Anders był WWO (czterech żołnierzy desantu i silna armata - a w zasadzie to ciężki BWP - takiego teraz szukają USA-nie) i jego kariera zakończyła się w 2014 roku. Od tego czasu można było już zmodyfikować w zasadzie wszystko o czym piszesz: silnik, zawieszenie (choć stwierdzenie, że podwozie oparte o sowieckie rozwiązania uznał bym raczej za zaletę niż za wadę - ponadto przy BWP Borsuk właśnie wykorzystano wiedzę i doświadczenie z BWP-UMPG-Bumar), dodać ASOP, wzmocnić pancerz (koncepcja WWO Anders nie 38 ton a 42-48 ton) ect..

Pablo
środa, 18 listopada 2020, 09:38

Eee tam. To nie jest najgorsze w tej modernizacji również z punktu widzenia koszt/efekt (nowa armata większa waga więc mnóstwo rzeczy do przerobienia). Można z obecnej armaty (L44) uzyskać "uczciwy" poziom siły ognia przy użyciu nowoczesnej amunicji. Najgorszym i kardynalnym błędem był brak instalacji Systemu Obrony Aktywnej, bez którego ten czołg jest praktycznie bezbronny przeciwko pociskom przeciwpancernym Kornet czy Spike w wersjach penetrujących ponad 1200 mm RHA, a nie mowię już o ataku z górnej półsfery.

Pawlak
środa, 18 listopada 2020, 11:58

Zagdzam sie.SOA to podstawa jak i pociski rakietowe npr laserowo wystrzeliwane.W tym momencie masz mozliwosc zwalczania wszystkich czolgow silami naszego przemyslu.No ale na to Pani namiestnik sie nie zgodzi....

Fort Putin
środa, 18 listopada 2020, 09:16

Te nasze Patrie już mocno się zestarzaly. Także pora rozglądac sie za czyms bardziej przyszłościowym.

Edek
wtorek, 17 listopada 2020, 22:17

Tak. Bo ty byłeś przy grach wojennych MON. Chyba w snach w telewizji. Pokazali Ci makietę Andersa zbudowana z pożyczonych zachodnich części a ty już wiesz że to był cud nad cudy. Ochlon chlopie bo wypisujesz takie brednie że szok.

Marek
środa, 18 listopada 2020, 09:09

@Edek co ty robisz na forum militarnym? Demonstrator Andersa był z metalu. Miał szczątkową wieżę ze 120 mm i strzelał z niej na poligonie. Później miał wieżę tą samą, która jest na Rośku. Dziś to podwozie nazywa się UMPG.

Davien
czwartek, 19 listopada 2020, 15:46

Pomerdało sie pewnie Edkowi z Pl-01 Concept.

Wawiak
wtorek, 17 listopada 2020, 23:25

Z drugiej strony, jak się nic nie robi, to i nawet nie ma czego rozwinąć, o doświadczeniu konstruktorów i pracowników producenta nie wspominając.

Tutejszy
wtorek, 17 listopada 2020, 16:27

Niemiecki złom, z amunicją przewożoną niemalże "luzem" obok kierowcy :-( O przeżywalności tego szrotu w rzeczywistych warunkach pola walki przekonali się Turcy w Syrii. Przejęcie tego badziewia skutecznie zablokowało możliwość rozwoju rodzimych rozwiązań. Ukoronowaniem było "zarżnięcie" produkcji militarnej w PZL WOLA w 2011 roku. Przypominam, że funkcję Premiera pełnił wtedy niejaki Donald Tusk.

Davien
środa, 18 listopada 2020, 09:58

No popatrz, Turcy przez własne błędy stracili 10 Leo2Aa4 w Syrii z czego ani jednego przez wybuch amunicji ani przebicie przedniego pancerza. A T-72 w Syrii zniszczono pond 300 z czego wiekszość zaliczyła eksplozję amunicji.

MALAMUT
środa, 18 listopada 2020, 13:00

Jest fotka Leo z urwaną wieżą. Nie można tak porównywać - skala użycia Leo w Syrii była o niebo mniejsza niż T-72 stąd takie straty. Faktem jest za słabe opancerzenie w Leopardzie 2a4 jeżeli chodzi o kadłub jak i wieżę. Jeżeli Asad dysponowałby zamiast teciaków Leopardami...myślę, że starty były by podobne. NIEWŁAŚCIWE UŻYCIE W TERENIE ZABUDOWANYM.

Davien
czwartek, 19 listopada 2020, 15:48

Malamut jest kilka zdjec przedstawiajacych Leo2A4 z wiezą obok pojazdu, ale sa to efekty wysadzenia przez Turków uszkodzonych i nemozliwych do ewkuacji czołgów

Marek
środa, 18 listopada 2020, 10:25

Jest przynajmniej jeden dobrze udokumentowany przypadek skasowania tureckiego A4 przez YPG. Leoś dostał w lewą przednią część kadłuba z PPK. Po wybuchu amunicji odfrunęła wieża.

Davien
czwartek, 19 listopada 2020, 15:49

Pod alBab nie było YPG, ale ISIS więc mozna cos bliżej o tym zniszczeniu?. I jakim ppk został trafiony?

Nikt
sobota, 21 listopada 2020, 18:17

W bok kałuba to i nawet Malutka mogłaby póść i tak by spenetrowało ;)

vvv
środa, 18 listopada 2020, 10:22

turcy stracili 2 czolgi 2a4 o poziomie opancerzenia pt-91 (bo 2a4 reprezentuje poziom opancerzenia z lat 80tych) w wyniku trafienia magazynu amunicji. min 1 czolg w wyniku frontalnego przebicia, 1x w wyniku trafienia 120mm granatem moździerza we wlaz wieży (szansa jak 1:1 000 000), a reszta porzucona i wysadzona lub zniszczona przez tureckie f-16.

Davien
czwartek, 19 listopada 2020, 15:51

Panei vvv opancerzenie Leo2A4 w wersji bazowej to min 600mmRHA wieży i kdłuba na APFSDS-T i jakieś 700-800mm RHA na HEAT. PT-91 może pomarzyc o takim poziomie ochrony, nawet PT-91M jest tu gorszy wiec panie vvv.....

kiedyśtobyło
środa, 18 listopada 2020, 08:42

A ty dalej śmigasz Syrenką czy już jakimś Golfem albo Paskiem

hehe
wtorek, 17 listopada 2020, 22:34

Niemiecki zlom...dobre...Polska jest znana z najelspzej techniki a Niemcy z najgrszej:)

Troll z Polszy
środa, 18 listopada 2020, 07:48

XE XE ( czytaj Che che ) jak się wysypią trupy z szafy "Leo 2PL" i cóż za wspaniałą dokumentację przygotował niemiecki nieomylny inżynier znad Renu to Ci klapki popadają

Fred
wtorek, 17 listopada 2020, 21:12

a jakie to nowoczesne produkty militarne do czołgów wytwarzano w PZL Wola?

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:33

Silniki 1000 konne . Masz silnik mozesz sam remontowac i produkowac teciaki . Lepszy czołg typu Twardy niż żaden.

bender
środa, 18 listopada 2020, 13:28

Tak, rozwojowy silnik z T-34, płaczmy za nim jeszcze ze 100 lat. Może zapłaczmy też za manufakturami sierpów, takie użyteczne w rolnictwie, a zaprzestano produkcji. Obecnie Cegielski produkuje jakieś niemieckie powerpacki, ale nie o to chodzi, żeby ciągle klepać diesle, gdy napęd elektryczny staje się coraz popularniejszy również w aplikacjach militarnych. Czas na silniki elektryczne.

Szwej1988
wtorek, 17 listopada 2020, 23:04

Szpachla wojskowa czyli farba khaki i wióry drewniane! Mój Star660 po dniach techniki wyglądał jak nowy!

Bob
wtorek, 17 listopada 2020, 21:03

Też w, znowu wina Tuska, przypominam że niejaki Antoni jeździł po Europie i szukał używek Leo,podpytam czołgistów na czym wolą walczyć,a gdyby nie Leo od niedobrego Niemca to byłyby tylko t72 i pt91,na pewno nie zbudowalubysmy sami dobrego czolgu

vvv
środa, 18 listopada 2020, 10:24

w okresie kiedy PIS rządziło z Samoobroną moglismy pozyskać kolejne 100-200 czołgów 2a5 ale PIS to uwalił. W zamian nie kupił ani nie zmodernizował ani jednego czołgu t-72/pt-91 :)

Marek
środa, 18 listopada 2020, 09:11

Nie pisz bajek. Swego czasu mogliśmy byli sobie zrobić porządny czołg. Były zachodnie firmy, które chciały przy nim współpracować.

Wawiak
wtorek, 17 listopada 2020, 23:27

To sobie przypomnij czemu szukał tych używek i dlaczego szukał KOLEJNYCH, kto sprowadził PIERWSZE, oraz kogo uwalono tuż po tym, gdy zaczął rozmowy z Niemcami o PRODUKCJI nowego czołgu....

Janusz
środa, 18 listopada 2020, 18:09

Bo zwyczajnie są to dużo lepsze czołgi niż nasze t72 i pt91,u nas byłoby pewnie jak z ajrunem w Indiach. Leo to top 3 czołgów na świecie a że nikt przez tyle lat ich nie remontować i nie.modernizowal to wina kolejnych rządów

beka
wtorek, 17 listopada 2020, 19:38

Rodzima produkcja hahahaha... nie ta skala, nie ten potencjał technologiczny panie tamtejszy. Bez licencji nie da rady. Doczytaj sobie pan o tureckich Leo...

Marek
środa, 18 listopada 2020, 09:12

Skala akurat jest jak najbardziej ta. Z potencjałem także jest zupełnie inaczej niż myślisz.

środa, 18 listopada 2020, 16:19

Jest w kraju technologia do produkcji czolgu, ktory bedzie w stanie przetrwac na polu walki w perspektywie kilku dekad, bo taki jest cykl zycia mbt? Zarty lub sny o potedze dyletanta. Skali zamowien, ktora zrekonpensowalaby ewentualny rozwoj technologii tez nie bedzie. Bzdury piszesz.

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:36

Pięknie porozrywane. Leo sa zle zaprojektowane . Ale to i tak lepiej niz T72 jakie maja lipne mozliwosci wykrycia i trafienia i przebicia tanka FR.

alex
wtorek, 17 listopada 2020, 19:28

Rodzime rozwiązania? To trzeba najpierw umieć, a nie być na poziomie lat siedemdziesiątych!.

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:37

Tylko Abramsy! Olac mrzonki o wlasnych tankach.

Wawiak
wtorek, 17 listopada 2020, 23:28

A nauczysz się nic nie robiąc? Teoretycznie?

Nikt
wtorek, 17 listopada 2020, 16:17

Jak widać 10 Brygada nie jest zbyt lubiana

ryszard56
wtorek, 17 listopada 2020, 15:46

Czyli bieda modernizacja ciąg dalszy hahahaha

Marek
środa, 18 listopada 2020, 09:15

To powiedz mi "geniuszu" czemu z wypasionej modernizacji A4 do poziomu A7 zrezygnowali właśnie praktycznie myślący Norwedzy?

Alfret
środa, 25 listopada 2020, 18:31

Ich pancerze gorne sa grubsze, zatem nosnosc podwozia nie pozwalalaby osiagnac tych samych grubosci pancerza. Mozliwe, ze zamierzano wyrzucic norweska wieze. Nie wiem tez czy kadlub nie mial grubszego pancerza od gory. Norweskie 2A4 sa nietypowe i w niewielkiej ilosci.

22
wtorek, 17 listopada 2020, 15:34

W rosyjskim sztabie generalnym panika. Właśnie palą tajne plany ataku na Polskę. Wszyscy jego twórcy otrzymali w trybie alarmowym przeniesienie służbowe na Kamczatkę. Bo mamy aż 11 wyremontowanych czołgów. :)

Fort Putin
środa, 18 listopada 2020, 09:38

Wy... co ? One nie są wyremontowane a modernizacja to smiech na sali

RafR
środa, 18 listopada 2020, 11:35

Gwoli ścisłości, są wyremontowane.

Lord Godar
wtorek, 17 listopada 2020, 19:49

Paniki nie ma , tylko zadysponowali batalion zmodernizowanych T-72 do kalinki jako proporcjonalną odpowiedź dla naszych Leo .

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:41

Do Kaliny mieli w tym roku dyw.zmechu wyslac i lotnictwa od groma. Ale nie wyszlo. Jak zrealizuja plany wzmocnienia to bedzie tam sil na atak na razie tylko do obrony maja i na jakis maly desancik.

Matnet
wtorek, 17 listopada 2020, 15:17

ok fajne że w końcu to ruszyło, jedyne co dziwie, że odbiory kolejnych zależą od rozmów, a nie sprawności pracy zakładu

Bursztyn
wtorek, 17 listopada 2020, 15:01

3.4 mln pln później 3 lat i 11 sztuk Bravo

Pirat
środa, 18 listopada 2020, 05:05

300tyś zł za sztukę? To bardzo mało na dziesiejsze czasy.

Luki
wtorek, 17 listopada 2020, 18:21

Zanim dostarczą ostatni wóz to pierwsze znowu będą nadawać się do modernizacji chociaż w takim tempie to te pierwsze już raczej na złom, czy w tym kraju już nigdy się nic nie zmieni?

J
wtorek, 17 listopada 2020, 16:42

A kolega myślał, że taka modernizacja to jak podresowanie malucha? A i Niemcom wiele rzeczy było nie podrodze

Paweł P.
wtorek, 17 listopada 2020, 15:14

Przecież są kolejne w puli, teraz powinno być z górki... Powiedzmy. I w sumie, to chyba dobrze, nie?

Rhotax
środa, 18 listopada 2020, 00:43

Ta.tak.tak...będzie z górki...wprost do klęski militarnej ....

Polak z Polski
wtorek, 17 listopada 2020, 14:53

Poprzednio były 3 egzemplarze, a teraz nie piszecie ile, czy można się domyślić, że też 3 egzemplarze.

Lord Godar
wtorek, 17 listopada 2020, 19:52

Wszystko jest napisane , trzeba tylko dokładnie przeczytać artykuł .

Pustak
wtorek, 17 listopada 2020, 19:26

Być może się okaże że będzie mobilizacja a broni nie dostaniesz bo amerykarnie na czas nie dostarczyli

vvgkfdjgkjdfkg
wtorek, 17 listopada 2020, 16:21

Na tym to polega, modernizacja po kilka egzemplarzy, ale zawsze do przodu.

Fort Putin
środa, 18 listopada 2020, 09:40

Na tym polega pozoracja. Pieniądze poszly na "prace badawcze" itp. Tu nie chodzi realne działanie

rED
środa, 18 listopada 2020, 14:50

Tak może tak było za PO ale na szczęście już nie jest. PO zostawiło po sobie puste magazyny i na pierwszych większych ćwiczeniach okazało się że rezerwa musi w cywilach biegać. To chyba najlepsze podsumowanie poprzedniej ekipy. Chociaż redukcja liczebności i finansowania armii za Klicha też jest wysoko.

Paweł P.
wtorek, 17 listopada 2020, 15:15

Si si, kilka razy powiedzą, a potem będą zamęt wprowadzać, nie można od tak sobie pisać co, gdzie i ile czego jedzie...

Tweets Defence24