Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Warmate uderzyły w Nadarzycach

Autor. Centrum Szkolenia WOT

Na terenie 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało loty bojowe z wykorzystaniem z systemu amunicji krążącej WARMATE. Ćwiczenie zakładało uderzenie w trzy wybrane cele z wykorzystaniem głowic bojowych.

Reklama

Centrum Szkolenia WOT informuje, że scenariusz realizowanych 25 maja lotów bojowych zakładał zajęcie przez operatorów odpowiedniego miejsca do uruchomienia systemu AK WARMATE, przygotowanie i odpalenie głowic bojowych, a następnie atak na stację radiolokalizacyjną, cysternę paliwową oraz wyrzutnię rakiet. Loty bojowe realizowane były przez operatorów z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama
Autor. Centrum Szkolenia WOT
Reklama
Poziom realizowanego szkolenia jak i działania instruktorów prowadzących te zajęcia jest bardzo dobry, a dzięki przeprowadzeniu bojowych lotów i uderzeń na wybrane cele mamy możliwość zyskania nowych doświadczeń.
Operator systemu AK WARMATE z 2. Lubelskiej Brygady OT." – powiedział operator systemu AK WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady OT.

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że producentem WARMATE jest Grupa WB, broń jest używana bojowo na Ukrainie, a niedawno 16 sztuk takiej amunicji przekazano ukraińskim siłom specjalnym w ramach zbiórki organizowanej przez Defence24.pl i WEI.

Czytaj też

W czasie szkoleń operatorów systemu WARMATE realizowanych w Centrum Szkolenia WOT, żołnierze mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem specjalistycznych symulatorów. Żaden jednak najlepszy symulator nie zastąpi zorganizowanych bojowych lotów. Cieszymy się więc, że tym razem żołnierze mieli możliwość zdobycia nowych doświadczeń
płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT." – podsumował płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT

Czytaj też

Na co dzień w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizowane jest szkolenie operatorów systemu WARMATE. Jest ono pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się terytorialsi. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.

Autor. Centrum Szkolenia WOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska" w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama