Reklama

Siły zbrojne

Warmate Terytorialsów w akcji [DEFENCE24 TV]

Warmate start
Fot. T. Głowacki

„Warmate jest rewelacyjnym środkiem, który pozwala eliminować systemy dowodzenia, systemy zaopatrywania logistycznego przeciwnika” – uważa płk. Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony, który obecny był podczas zwieńczenia kursu operatorów amunicji krążącej WOT. Tego typu uzbrojenie zapewnia możliwość rażenia bardzo ważnych celów w sposób bezpieczny dla obsługi, ale jak podkreśla pułkownik - „Warmate jest przeznaczony do eliminacji celów nieopancerzonych lub lekko opancerzonych. Nie sprawdzi się więc w polowaniu na czołgi.”

Reklama

W scenariuszu który ćwiczony był podczas obecności dziennikarzy Defence24.pl na terenie 56. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Inowrocławiu, żołnierze WOT trenowali start amunicji krążącej Warmate z bezpiecznego obszaru i dolot w zasięg sterowania operatora na wysuniętej pozycji w głębi ugrupowań przeciwnika. Kontrolowany z zamaskowanego stanowiska Warmate mógł razić cele w odległości kilkudziesięciu kilometrów.  

Reklama

Czytaj też

Reklama

„W cywilu jestem instruktorem szkolenia dronowego w cywilu. Pomiędzy możliwościami dronów cywilnych i wojskowych jest przepaść." – mówi jeden z uczestników kursu, podkreślając jednocześnie – „To szkolenie daje dobre zobrazowanie ile dronami można zniszczyć, ile można zobaczyć. Jak bardzo różni się pole walki jakie znamy od tego które jest dzisiaj."

Komentarze (8)

 1. Filemon19

  Wygląda na to że PGZ zrobiło znowu ich w kwiatek Niedrogi 1,27 mln PLN sztuka

 2. Valdi

  Przypomnijmy 176 mln PLN za 100 sztuk drona rozpoznawczego NeoX 2 😱😱😱😱 dostanie PGZ Dostawy do 2027

 3. Valdi

  Przypomnijmy Hero 120 posiada 4,5 kg ładunku bojowego, 6 sztuk zapakowane w kontenerze master, silnik elektryczny na , 60 km 🌡️🌡️🌡️to taki barometr amunicji krążącej.👍👍👍 konsola PlayStation CUDA

  1. WDGrabski

   Warmate ma większy zasięg, jest też wielokrotnie tańszy. Nie zapominając o możliwości działania w ramach roju. W ogóle porównywanie systemu przenośnego (który w razie czego można odpalić skrycie) z czymś mocowanym na ciężarówkach jest błędem. Chyba, że autor wierzy, że wszystko co większe jest lepsze. To polecam się zastanowić, co łatwiej zniszczyć.

 4. rwd

  Lepsze to nisz nic.

 5. Zgredzik

  Spytajcie kogoś z WOT czy mają chociaż jednego bojowego Warmata na stanie. Możecie się zdziwić.

  1. Jsk

   Najpierw się muszą wyszkolić. Czy wolałbyś bez szkolenia? 🤩

  2. Jsk

   Na razie się szkołą.

  3. Zgredzik

   Jsk, szkołą się już pięć lat.

 6. Rudy 102-

  Takich dronów powino być min 2000 tys z zasięgiem 30 kil 1500 dronów z zasięgiem 100 kil 800 dronów z zasięgiem 300-500 kil 300-500 dronów z zasięgiem 1500-3000 tys kil a nie mamy może z 200 razem o zasięgu max 30 kil to na jeden dzień i braknie

  1. Laky

   No trochę więcej niż te 200 szt. po "ostatnim" zamówieniu😉

  2. Jsk

   Najważniejsze są flyeye. Obecnie jest ich w WP 124. Jeszcze w tym roku będą gladiusy o zasięgu 180 km. W 2023 będzie ich kilkaset. Warmaty są do rozbijania radarów i ciężarówek.

  3. hermanaryk

   1,5-2 mln km? A dokąd chciałbyś polecieć, że mówisz o takim zasięgu? Na Marsa? :)

 7. Valdi

  Przypomnijmy 127 mln PLN za 100 sztuk dronow rozpoznawczych NeoX 2 👻👻👻 kryptonim DUCH 😱😱😱 do 2027

 8. piotr04

  Od polowań na czołgi będzie Ottokar- Brzoza