Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

W Zielonce powstanie centrum serwisowe rakiet NSM. Umowa WZE i Kongsberg

Fot. Ministerstwo Gospodarki
Fot. Ministerstwo Gospodarki

Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce oraz Kongsberg Defence & Aerospace podpisały umowę, dotyczącą stworzenia centrum serwisowego pocisków przeciwokrętowych NSM, jakie stanowią uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej.

Porozumienie zostało podpisane w środę 10 czerwca w WZE S.A. w Zielonce. Obecny na uroczystości wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk poinformował, że głównym celem realizacji Umowy Offsetowej z Kongsberg jest stworzenie w zakładach w Zielonce Centrum Serwisowania Rakiet NSM na Poziomie Fabrycznym 1.

W pierwszej kolejności utworzone zostaną Centra: Wsparcia i Zarządzania Serwisowaniem Systemu NSM; Serwisowania Podsystemu C2 i Serwisowania MLV i TLV (narzędzia wsparcia) Systemu NSM. Następnym i ostatnim etapem osiągnięcia pożądanych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa zdolności przemysłowych w zakresie systemu rakietowego NDR (Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy), będzie utworzenie Centrum Serwisowego Rakiety NSM

wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk

Jak podkreślił wiceminister Bąk, działania z zakresu transferu technologii związanej z uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej do Wojskowych Zakładów Elektronicznych będą realizowane etapowo. Zaznaczył, że docelowo centrum ma uzyskać zdolności pozwalające na prowadzenie serwisowania, napraw i sprawdzeń pocisków. W konsekwencji ma to umożliwić ich bezpieczne wykorzystanie w Siłach Zbrojnych RP.

Umowa Offsetowa związana z pozyskaniem przez Polskę pocisków NSM na uzbrojenie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (obecnie Morskiej Jednostki Rakietowej) zawarta została 30 grudnia 2008 roku pomiędzy Skarbem Państwa RP a Kongsberg. Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że termin obowiązywania upływa w 2021 roku, a wartość umowy jest równa 1,410 mld PLN.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. sorbi

    I dlatego powinniśmy iść we współpracę ze Szwedami, czy Norwegami. To nie francuski jak za śmigłowce dla pogotowia ratunkowego) przysłowiowy pic na wodę, czy za amerykańskie F-16 - "ciepła woda w kranie". Dobrze chociaż, że gen.Skrzypczak docisnął Finów za niezrealizowany offset, bo znowu zostalibyśmy z ręką w nocniku.

    1. Jacek

      Co do śmigłowców z pogotowia ratunkowego , gadasz kolego bzdury , sprawdzają się , były od podstaw projektowane dla pogotowia a nie przeróbki sokoła jak to propagowała rodzimy przemysł koalicja Pis-Samoobrona - LPR . Po kupnie gęby się zamknęły i już nikt nie krytykuje .

    2. david59

      A w którym miejscu ich docisnął ?

  2. sorbi

    Jeśli te pociski wejdą w skład uzbrojenia przyszłych jednostek pływających MW (a raczej tak się stanie), to myslę, że z czasem to centrum stanie się faktycznym centrum (kolejny offset), a nie będzie tylko w centrum uwagi. Jeśli w przyszłości zakupimy F-35, to z pewnością pójdą za tym wersje lotnicze pocisków NSM. A gdyby tak jeszcze Norwegowie poszli w cięższe zestawy lądowe z większą głowicą bojową przeznaczone do atakowania ważnych celów lądowych... Ż pewnościa będą powiększali swoją ofertę. A i dla Morskiej Jednostki Rakietowej przydałoby się więcej tego ustrojstwa. Tak więc za każdym razem można coś uszczknąć do pogłębienia bazy serwisowej i nie tylko. Powinni od razu pomyślec o przyszłości i gdyby złożyli od razu większe zamówienie w 2008r rozłożone na lata, to i pewnie moglibyśmy "klepać" jakieś dodatkowe elementy tego ustrojstwa u nas. Krótkowzroczność naszych decydentów poraża.

    1. Oj

      Po pierwsze to nie będzie żadnych nowych jednostek pływających tym bardziej uzbrojonych t te rakiety. Jak już cokolwiek powstanie ( o ile będzie kasa itd) to MW chce RBS-sa. Po drugie nie mieszaj nierealnego zakupu F-35 bo on NIGDY nie nastąpi z wielu wielu przyczyn a pierwszą z nich to kasa. Śmieszy fakt, iż offset to ewe.serwis rakiet i to do 2021r. i to za tak wielką kasę ale to inna sprawa. A pytanie brzmi; kiedy NDR osiągnie rzeczywistą zdolność do niszczenia celów oddalonych o 200km??????

  3. Extern

    Dla WZE to okazja by uczyć się od najlepszych, a może kiedyś wsadzą swoją własną głowicę aktywnego naprowadzania do s-125, tworząc "Misia" na miarę naszych możliwości, zawsze to większy konkret niż odstraszanie przeciwnika najnowszym "dialogiem technologicznym".

  4. RR

    Świetnie! Chętnie zobaczę więcej współpracy z Kongsbergiem i to na zasadzie wspólnych projektów. Jeno mierzi mnie wszechobecne "Centra". Od momentu, gdy na każdym rogu widać "Centrum odnowy paznokcia", czy "Centrum protezy", jakoś ten termin się zdewaluował ;-)

    1. Kolargol

      Galeria dywanów... A tak przy okazji to ciekaw jestem jaki te rakiety mają termin przydatności do spożycia.

Reklama