Przemysł Zbrojeniowy

Fot. J.Sabak

W WZE ruszyła budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego Rakiet NSM

Dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie powstanie w Zielonce Centrum Produkcyjno-Serwisowego rakiet. Zarówno rakiet wykorzystywanych przez Morską Jednostkę Rakietową, jak też rakiet wykorzystywanych w systemie Patriot – powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Wojskowych Zakładach Elektronicznych.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego z kapsułą czasu udział wzięli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes zarządu PGZ S.A. Witold Słowik oraz prezes zarządu i dyrektor naczelny WZE S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk. Podpisali oni dokument, który następnie umieszczono w metalowej tubie wmurowanej w podstawę powstającego kompleksu. 

Jest to przypieczętowanie szans rozwoju, jakie stoją przed Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi. (…) W marcu tego roku, właśnie tu, w Zielonce, podpisywaliśmy umowy offsetowe związane z systemem Patriot. Mówiliśmy wtedy o produkcji elementów rakiet PAC-3MSE, elementów wyrzutni. Dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie powstanie w Zielonce Centrum Produkcyjno-Serwisowego rakiet. Zarówno rakiet wykorzystywanych przez Morską Jednostkę Rakietową, jak też rakiet wykorzystywanych w systemie Patriot. (…) jest to niewątpliwie impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także dla wojska polskiego.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej 

Budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego Rakiet NSM w podwarszawskiej Zielonce powiązana jest z projektem offsetowym realizowanym przez koncern Konsberg. Obejmuje on zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację poddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących (NSM). Utworzenie centrum jest częścią planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej. Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł. Budowa ma zostać zakończona w przyszłym roku, natomiast uzyskanie zdolności przeprowadzenia procesu certyfikacji i recertyfikacji rakiet NSM ma nastąpić w drugiej połowie 2020 roku.

image
Fot. J.Sabak

Rakiety wymagają okresowej, kompleksowej recertyfikacji – demontażu, sprawdzenia i wymiany wszystkich niezbędnych elementów oraz dokonania zaawansowanych testów. Wszystko to jest możliwe do wykonania tylko na poziomie fabrycznym. Budowanie takich kompetencji w naszej Grupie to element planu ekspansji PGZ w segmencie techniki rakietowej, zarówno w celu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych, jak i współpracy z innymi formacjami.

Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych oraz wdrażanie kultury i organizacji pracy centrum zgodnie ze standardami NATO daje WZE istotne kompetencje i możliwości rozwojowe. Linie produkcyjne i technologiczne, nowe umiejętności specjalistów oraz nabywane doświadczenie będą stanowiły atut przy potencjalnych nowych inicjatywach biznesowych związanych z techniką rakietową - na przykład związanych z systemem Wisła oraz innymi programami modernizacyjnymi tego rodzaju. Utworzenie centrum jest częścią planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej.

Reklama

Komentarze (15)

  1. zły

    Tymczasem zamówionych rakiet dla Homara starczy na 1,5 salwy i tyle. Po pierwszej salwie Błaszczak będzie myślał co dalej...

    1. Extern

      Zamówi w USA i będzie czekał pół roku na zgodę senatu i kolejny rok na wyprodukowanie. Tragedia jakaś, żeby tak podstawowa broń jak balistyczne rakiety ziemia-ziemia nie była u nas produkowana.

    2. Ok bajdur

      Gdy tylko weszła konkurencja z Izraela, z ofertą produkcji rakiet w Polsce obejmującą nie tylko Homara ale i nowsze wersję dla Langusty, to rozpoczęto cyrki z anulowaniem przetargu. HIMARS bez zapasu rakiet na kilka tygodni konfliktu. A co gdy ktoś ogłosi nagle embargo na dostawy do Polski? Dobrze, że przynajmniej pierwsze Feniksy kupiono. Mam nadzieję, że chociaż camm będzie produkowany w kraju.

  2. obiektywny

    Z konsbergiem juz dawno powinnismy wspolpracowac blizej sa sklonni do oddania technologii rakiet i nie tylko bardziej niz yankesi a co za tym idzie sa napewno bardziej otwarci na wspolprace w roznych plaszczyznach uzbrojenia ,rowniez cena jest o wiele korzystniejsza niz u wielkiego brata ,noi sa niemal rzut beretem od nas nie trzeba daleko latac ,same zalety

    1. Pentagram

      Serwis rakiety to nie rozbieranie roweru składaka .Elektroniczna elaboracja co koledzy z Zielonki potrafią,prowadząca do certyfikacji i resursu rakiety.

    2. chateaux

      Kongsberg z wszystkimi wspolpracuje, takze z Rosjanami, gdy w aferze Toshiba-Kongsberg nielegalnie dostarczali Sowietom oprogramowanie do obrabiarek cyfrowych Toshiby, instalowanych w Leningradzie ze zlamanie przepisow COCOM.

  3. Genowefa

    O jakiej produkcji oni bredzą? Śrubek, gwoździ i stojaków do rakiet.

    1. Covax

      Naprawdę można się zdziwić co tam będzie Robione

    2. Erdsa

      Faktycznie podobno będą też spawac stelaże do rakiet....potęga.

    3. Covax

      Jeżeli kolega nie wie jak wygląda certyfikacja rakiety to podpowiem to troszkę bardziej skomplikowane od zrobienia grilla

  4. Pirat

    Znakomita nowina!

  5. Mar

    Rakiety przeciw okrętowe pod Warszawą? Było już dowództwo marynarki w Warszawie Nic jużnie nie dziwi

    1. Pilot

      tak najlepiej jakby produkowali rakiety na plaży na helu.

    2. Ok bajdur

      Akurat NSM to jeden z nielicznych, najlepszych zakupów. Pociski groźne o zdolności zwalczania celów lądowych i morskich.

    3. Paweł P.

      One są mocno uniwersalne.

  6. dorsz

    Wow ! będziemy klepać rakiety przeciwokrętowe -to super. Pasowałby do tego jakiś krążownik rakietowy i Bałtyk jest nasz.

  7. Rzyt

    Okropna ta współpraca ze skandynawami....a jakby źle było z Saab współpracować i kongsbergiem oj, oj...j 39 strasznie słabe myśliwce dające możliwość transferu technologii...jasm,nsm,gustavy,okręty,patrie...no, ale...po co? Po co brać sprzęt od kogoś, kto za hajs się podzieli bez jakichś cyrkow typu LOA, FMS zgody Pana kongresmena i inne bzdury. Polskie rządy przepuscily miliardy złotówek od 1999 do 2020...przez 20 lat mamy 250 starych Leo na poziomie Leo 2a4 i pół, 48 F 16, 2 NDR, 2 BATERIE PATRIOT, 1 BATERIE HIMARS I 400 KTO,3 samoloty ucieczkowe...za jedyne 120mld złoty na modernizację...słabo to wygląda. Modernizacja na 2+ ale daje 6 z! Za armię, która w razie W spełni rolę wyczerpywaczy amunicji, części oraz paliw przeciwnika. Tu naprawdę mon i sztab stanął na wysokości zadania

    1. Slawek

      Krytyka pomaga i nie zależy kto jest przy władzy ale jak pan chce coś zmienić to proponuje iść do polityki i zacząć coś zmieniać na lepsze

    2. Hym108

      W Polsce sie nie da. i 39 rozbiory pokazaly ze niestety na poziomie realbosci decyzji u nas sie nie podejmuje. bardziej czekanie na sojusznikow, kutnie, i spoznione decyzje

  8. ursus

    Problem w tym, że po 2025 roku przypadnie finansowanie tak drugiej części Wisły, jak i Narwii, czyli dwóch super kosztownych programów z PMT. Bardzo prawdopodobna jest więc obsuwa w czasie któregoś z nich i jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że będzie to Wisła i że przy rakietach do Patriotów szybko dłubać nie będziemy. Potrzeb jest wiele, a zostało już tylko jakieś 110mld zł do wydania na modernizacje. Budowa tego centrum to dobre posunięcie, ale mam nadzieję, że rodzimej produkcji rakiet to Homara o zsięgu 300+ km też się kiedyś doczekamy.

  9. Polak

    czego to już nie obiecali ...Obiecanki cacanki tak jak z promem pasażerskim. Też niby coś było ...tylko co to było ?

  10. Homara chce nie HIMA

    A co z Polskim Homarem?? Gdzie polskie kły?? Kiedy PGZ dostanie na ten program pieniądze z MONu??

    1. Wojciech

      Polskie kły? Naoglądałeś bajdurzenia na youtubie :-)

  11. Paweł P.

    Wydaje mi się, czy jakoś mega szybko?

  12. beee

    Ooooooo ,Super sprawa to jest to czego potrzebujemy , nabywanie kompetencji i doświadczenia w dziedzinie tak zawansowanej broni. I od razu w takim sprzęcie. Fajna sprawa.

  13. Konfederacja

    Wiadomość zdaje się być dobra, chociaż ciężko wyrokować, że coś będzie zrobione dobrze dla Polski skoro jest robione przez agenturę wrogów Polski, która u nas sprawuję władzę od 30-stu lat. No miejmy nadzieję, że będzie chociaż połowę tyle dobra z tej informacji ile brzmi.

  14. Arczi

    Czyli najlepszy efekt przy najmniejszych zakupach???

  15. Polish blues

    Wybory, wybory...