Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Army testuje pocisk nowej generacji

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Jak poinformował koncern Lockheed Martin, przeprowadzony został trzeci z kolei udany test pocisku dalekiego zasięgu następnej generacji. System ten został zaprojektowany w ramach programu pocisków precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile — PrSM) dla U.S. Army.

Test został przeprowadzony 30 kwietnia br. na poligonie rakietowym White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk, gdzie pocisk został wystrzelony z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej na podwoziu kołowym HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Rakieta pokonała 85 kilometrów, po czym zgodnie z założeniami precyzyjnie uderzyła w cel. 

Pomimo obecnie stosunkowo niewielkiej odległości strzelania względem dotychczasowych, była to zdaniem ekspertów najtrudniejsza ze wszystkich trzech przeprowadzanych prób. Wcześniejsze dwa próbne strzelania przeprowadzono z powodzeniem kolejno w grudniu ub.r. i marcu br. na odległość odpowiednio 240 i 180 kilometrów. Kolejne testy mają odbyć się ponownie na dłuższych zasięgach strzelania i skupić się na zwalczaniu poruszających się ciężkich wozów bojowych. Maksymalny zasięg pocisku w czasie prób ma zostać osiągnięty zgodnie z harmonogramem prób za mniej więcej rok.

Dzisiejszy test PrSM, bardzo stresujące strzelania z bliskiej odległości, stanowi trzeci udany test w locie, dowodzący skuteczności, przeżywalności i niezawodności bazowego pocisku taktycznego [...]. Sprawdziliśmy poprawność projektu i wydajności naszego bazowego pocisku taktycznego i już współpracujemy z naszym partnerem wojskowym w zakresie testowania inżynieryjnego, gotowości do produkcji i wymagań poligonowych w celu wsparcia przyszłych potrzeb żołnierzy.

wiceprezes ds. precyzyjnych strzelań i manewrowych systemów walki Lockheed Martin Missiles & Fire Control Gaylia Campbell

W chwili obecnej Lockheed Martin pozostał jedynym oferentem w ramach program PrSM w związku z wycofaniem się Raytheona z tego programu w marcu br. Jak dotąd prowadzone prace obejmowały pociski rakietowe tego typu o zasięgu ograniczonym do maksymalnie 499 kilometrów w celu przestrzegania zapisów przyjętych w traktacie Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (INF Treaty). W związku z wycofaniem się USA z tego traktu istnieje jednak obecnie możliwość zwiększenia zasięgu tych pocisków w ramach prowadzonych obecnie prac rozwojowych do ponad 500 kilometrów.

System broni precyzyjnego rażenia ziemia-ziemia następnej generacji zapewni lepsze zdolności w zakresie atakowania, neutralizowania, osłabiania i niszczenia celów położonych w głębi pola walki. Ma tym samym zapewnić nową zdolność rażenia na dużych odległościach jednostkom artylerii, wspierając siły na poziomie brygady, dywizji, korpusu, armii, teatru działań wojennych oraz połączonych i koalicyjnych sił.

PrSM to program nowego pocisku taktycznego, który ma uzupełnić, a w przyszłości zastąpić pociski TACMS/ATACMS na wyrzutniach M270 MLRS i M142 HIMARS. Pocisk PrSM ma być zdolny do zwalczania celów na dystansie ponad 400 km. W jednym kontenerze startowym mieścić się mają dwa pociski (zamiast jednego ATACMS), co pozwala na jednoczesne podwojenie jednostki ognia oraz wydłużenie dotychczasowe zasięgu i skuteczności rażenia.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Patriota

    To jak już będą te rakiety o zasięgu 500 km to też kupimy całe 30 sztuk jak w przypadku rakiet ATACMS :) do naszych raptem 20 wyrzutni Himars.Będzie co pokazać na paradzie :)

  2. dawo

    Indie ujawniły, że prawie połowa z ich rakiet R-77 jest niesprawna. Co więcej znaczna część dosyłanych z Rosji elementów zapasowych jest również niesprawna. Producent miał przyznać się nawet, że nie posiada systemów do prowadzenia diagnostyki rakiet. Sytuacja jest bardzo dramatyczna, bo pociski te stanowią główny oręż Su-30MKI. Problemy z tymi pociskami to nie jest podobno nowość. W 2017 roku na zaplanowanych 6 strzelań testowych, jedna tylko rakieta miała zejść z belki- aż niewiarygodne. W komunikacie ichniejszych sił powietrznych, miała pojawić się informacja, że również Algieria jest niezadowolona.

    1. Gts

      Ruscy zawsze wysyłali innym niedziałające elementy uzbrojenia, lub sprzedawali nie działającą technologie. Jak był z naszymi gromami, które trafiały do Afganistanu?

    2. LMed

      Rosyjska technika i jeszcze tropikalny klimat do tego.

    3. Rysik

      Proszę podaj skąd masz takie informacje o rakietach R-77 ja wiem że technika ruska jest zawodna ale śledzę bardzo informacje na temat uzbrojenia Indii i na ich stronach nie znalazłem takich informacji

Reklama