Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja testuje własny pocisk przeciwokrętowy

Fot. Roketsan
Fot. Roketsan

Turecki producent pocisków rakietowych Roketsan poinformował o udanym przeprowadzeniu pierwszego testu wyprodukowanego własnymi siłami pocisku przeciwokrętowego Atmaca. To pierwsze uzbrojenie tej klasy wyprodukowane siłami przemysłu tego kraju.

Próba odbyła się w sobotę 4 lipca, a pocisk zgodnie z założeniami próby przebył odległość ponad 200 kilometrów i trafił w cel. Jak napisał İsmail Demir, dyrektor prezydentury tureckiego przemysłu obronnego, uzbrojenie to jest tym samym gotowe do „włączenia do tureckiego arsenału”.

Rzeczywiście przewiduje się, że seryjne pociski tego typu zaczną trafiać do arsenałów jeszcze w tym roku i zaczną zastępować amerykańskiej produkcji pociski przeciwokrętowe Harpoon, których oficjalny zasięg operacyjny wynosi w zależności od wersji do 280 km (taką wartość podaje Missile Threat w odniesieniu do wariantu SLAM-ER Block IH), a ciężar głowicy bojowej - 221 kg. Efektywny zasięg Atmaca jest obliczany tymczasem na 220 km, a zatem jest nieco mniejszy, jednak większy jest ciężar głowicy – 250 kg. Zdaniem producenta tureckie rozwiązanie ma też cechować się duża precyzją trafienia, dzięki dwustronnej łączności można zmieniać mu cel w trakcie lotu, albo zdalnie go deaktywować. Atmaca ma być typowym pociskiem woda-woda do prowadzenia bitew morskich. Będzie można go instalować na okrętach od patrolowca wzwyż. Prace nad tym uzbrojeniem trwają od 2009 roku.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Kiks

  A co na to Macierewicz? Może zapyta o opinię Błaszczaka? Ale najpierw niech skonsultują to ze znanym ekspertem uzbrojenia i jednocześnie wirusologiem, dochtórem Dudą :D

  1. Na chlodno

   Ani Macierewicz, ani Błaszczak, ani Duda nigdy nic nie mówili o produkcji naszych własnych pocisków przeciwokretowych. Więc twój wpis jest żałosny i miałki. Ale ponieważ brak Ci nawet podstaw wiedzy, to podpowiem ci , że akurat w Zielonce powstaje nowoczesne centrum produkcyjno-serwisowe jednych z najlepszych na świecie rakiet NSM. Więc mimo braku obietnic w tym temacie, to akurat tu dzieje się w Polsce dużo dobrego. Tanią antypropagandę uprawiaj na "Pudelku"!

  2. Davien

   Ciekawe czy tez by dało w nim serwisować JSM-y jak je kiedyś kupimy( mam taka nadzieje).?

  3. Masz rację.

 2. Niuniu

  Najważniejsze to nie jaki jest zasięg czy masa głowicy ale z jaką prędkością i na jakiej wysokości to cudo lata. I jak jest z jego wykrywalnością. Nawet chłopaki w sandałach z byłego Jemenu w swych garażąch dopracowali się własnych pociskow rakietowych z powodzeniem atakując w strefie przybrzeżnej saudyjskie okręty i amerykańskie też.

  1. Davien

   Niuniu i znowu zmyslasz:)) Prędkoś grała rolę jakies 30 lat temu ale nie obecnie, tylko Rosja dalej tak uważa:) A ataki na amerykańskei okrety skończyły sie pozbyciem sie wystrzelonych pocisków przez Burke'a a potem wizyta Tomahawków u Huti. Aha to były chińskei pociski a nie produkcji Huti wiec skończ juz , ok?

  2. Może do doktora?

   Naprawdę chcesz komukwiek wmówić, że jacykolwiek rebelianci, gdziekolwiek, są w stanie o p r a c o w a c i w y p r o d u k o w a c jakiś nowoczesny, groźny dla współczesnego okrętu któregokolwiek z mocarstw pocisk przeciwokrętowy? I piszesz, że zrobili to "chłopaki w sandalach" w garażu? Wiesz, takimi wpisami to wzbudzasz, nawet nie śmiech, tylko zażenowanie, że aż t a k i e brednie można w ogóle wymyślić.

  3. R

   "Prędkoś grała rolę jakies 30 lat temu ale nie obecnie" ta to ciekawe dlaczego np. US pracuje nad pociskami hiperonicznymi. Daruj sobie eksperciku.

 3. Niuniu

  Davien jak zwykle masz rację. Wolno lecące bezpilotowce chłopaków w sandałach z powodzeniem i bezkarnie atakowały najważniejsze cele w Arabii Saudyjskiej chronione przez najnowsze amerykańskie opl. Tak jak francuskie wolne exosety sprzed 30 lat trafiały brytyjskie czy amerykańskie okręty. I oczywiście amerykanie wydają kolejne miliardy dolarów na broń hipersoniczną bo też są durniami. Ciekawe jak do chłopaków w sandałach dotarły te chińskie jakoby rakiety skoro koalicja Saudów z USA w pełni kontrolują przestrzeń powietrzną i wody przybrzeżne Jemenu? A drogi lądowej do Chin stamtąd nie ma. A jeszcze ciekawsza jest wyrozumiałość amerykanów pozwalających dostarczać Chinom broń rakietową atakującą amerykańskie okręty.

  1. Davien

   NIuniu i znowu kłamiesz na potęge. Droni islamistów to bez przeszkód atakowały wasza bazę w Hmiejmin 'chronioną" przez Pancyry az musieliscie alarmowo sciągać TOR-y do jej obrony. A te Exocety Niuniuś trafiały te amerykańskei czy brytyjskie okrety ponad 30 lat temu. Zapoznaj sie moze do czego ma słuzyć amerykańska broń hipersonizna zanim znowu wypiszesz takie kwiatki. A Chińskie pociski trafiały do Huti przez Iran który zaopatryje tych buntowników i piratów wiec skończ tak załosnei płakać.

 4. X

  A ktoś wieszczył, że 21 wiek będzie należał do Turcji i .....do zPolski.

 5. Nikt

  250kg głowicy wraz z obudową czy samego materiału wybuchowego, bo w szczegółach tkwi różnica

Reklama