Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Superszybki rosyjski śmigłowiec w 2018 roku?

Model śmigłowca Mi-X1. -fot. Rostec
Model śmigłowca Mi-X1. -fot. Rostec

Moskiewska fabryka śmigłowców im. Michaiła Mila podpisała kontrakt badawczo-rozwojowy o wartości 3,3 mld rubli dotyczącego opracowania śmigłowca wysokich prędkości. Jak podaje koncern Russian Helicopters, do którego należą zakłady, projekt jest wspierany i chroniony przez państwo.

Prace badawcze, między innymi z użyciem latającego laboratorium, które już zostało uruchomione, mają doprowadzić do zakończenia fazy badawczej w listopadzie 2015 roku.

Do 2018 roku nowa maszyna ma wznieść się w powietrze i rozpocząć proces certyfikacji. Oznacza to zakończenie współzawodnictwa w zakresie projektu rosyjskiego superszybkiego śmigłowca pomiędzy zwycięską koncepcją Mi-X1 i projektowanym przez Kamowa Ka-92. 

Koncern do którego należą obie firmy uznał, że koncepcja moskiewskiego biura Mila jest "bardziej rozwojowa i obiecujący ekonomicznie". Maszyna docelowo ma być następcą rodziny Mi-8/Mi-17, z masą 10-12 ton i możliwością przewozu 20-24 osób z prędkością rzędu 500 km/h.

Śmigłowiec będzie wyposażony w pojedynczy wirnik nośny i otunelowane śmigło pchające ze zmiennym wektorem ciągu. Jest to koncepcja nieco zbliżona do projektów AVX i Sikorsky S-97 biorących udział w programie amerykańskiego śmigłowca przyszłości.

Reklama

Komentarze (5)

  1. jerry

    W jaki sposób lot tego śmigłowca będzie stabilizowany?

    1. Rosyjski stabilizator

      Rosyjskie smigłowce nie wymagają stabilizacji.

  2. ziom

    Czyli znowu będą próbować nadganiać zapóźnienie do amerykańskiego projektu wojskowego, na którego nie mają odpowiednika. To już na starcie ładne parę lat w plecy. Widać jak bardzo odstają od Zachodu jeśli chodzi o B+R.

  3. jerry

    W jaki sposób lot śmigłowca z takim wirnikiem ogonowym ma być stabilizowany?

  4. Jarek

    Znając Rosjan skończy się na tym,że prototyp poznamy w 2025 z osiągami mniejszymi o 1/3 :) Jedyna dziedzina w której Rosjanie nadal grają w pierwszej lidze to systemy OPL.Reszta leży.

    1. Realista

      Skad ten wyrzut? W ogole nie rozumiem jakim prawem Polacy oceniają Rosjan sami nei robiąc de facto nic. Rosjanie majac obecnie jedynie nkolo 150 mln ludzi robia nadal wszystko swoje a w Europie kilka krajów musi się zjednoczyć, żeby opracować silnik odrzutowy. Poza tym reszta ich systemow jak okrety Akula, Borej, Oscar, samoloty Su, smiglowce Kamova i Mila, systemy artyleryjskie smercz uragan msta sa nadal zaliczane do najlepszych na swiecie. Sam tekst 'znając Rosjan' jest beznadziejny. W 1917 r kiedy wybuchla rewoulcja w Rosji nie robiono lozysk (!). W 1945 r mieli najwięcej czolgow na swiecie, w latach 50 poslali satelitę a w 61 r człowieka w kosmos - i bez pomocy niemcow jak to robili amerykanie.

    2. Jaszczur

      Ostatnie zdanie to bzdura, proponuję zasięgnąć fachowych informacji, a nie powtarzać bzdury wypisywane przez "rusofobów" na forach.

    3. WARS

      ...z tym OPL tez pewnosci nie ma ... nigdy w uzyciu nie byly a starsze warianty zostaly wrecz osmieszone przez lotnictwo NATO w bylej Jugoslawii, Iraku, Libii...

  5. michal krk

    Jarek na jakiej podstawie twierdzisz iż rosjanie maja dobre tylko systemy opl ?

Reklama