Przemysł Zbrojeniowy
Serbia zamawia system przeciwlotniczy Mistral 3
16 lipca, podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Serbii, MBDA ogłosiło podpisanie z serbskim ministerstwem obrony kontraktu na dostawę systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Mistral 3.
Dokonując swojego pierwszego zakupu europejskich pocisków rakietowych, Serbia jednocześnie została 32. nabywcą Mistrali i jako dziesiąte państwo została zaproszona do klubu ich użytkowników, co pozwoli jej czerpać korzyści z doświadczeń innych europejskich sił zbrojnych wyposażonych w zestawy tego typu. Serbia będzie mogła też wpływać na kształt przyszłych prac rozwojowych nad systemami uzbrojenia opartymi na Mistralach.
Kontrakt obejmuje zakup pocisków Mistral, przenośnych wyrzutni, niezbędnego wyposażenia, w tym logistycznego, a także wsparcie techniczne i materiałowe w procesie integracji Mistrali z wozami PASARS należącymi do sił zbrojnych Serbii.
Mistral 3 to najnowszy członek rodziny pocisków rakietowych Mistral, o bardzo dużej odporności na środki przeciwdziałania w podczerwieni, posiadający zdolność niszczenia celów powietrznych o niskiej sygnaturze cieplnej, takich jak pociski czy bezzałogowe statki powietrzne.
Uczestniczący w ceremonii podpisania kontraktu Eric Béranger – prezes MBDA powiedział: „Cieszymy się, że kontrakt wykracza poza samą dostawę sprzętu. Serbia została zaproszona do klubu państw-użytkowników pocisków Mistral i staje się nowym partnerem MBDA. Co ważne, dzisiejszy kontrakt to dopiero pierwszy krok we współpracy z tym krajem, który doświadcza wyzwań bezpieczeństwa tożsamych z celami Francji i Unii Europejskiej”.
MBDA to europejski koncern zbrojeniowy specjalizujący się w opracowywaniu i produkowaniu pocisków i systemów rakietowych dla wszystkich trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).
W 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. MBDA dostarcza systemy uzbrojenia dla ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.
1234
Szkoda ze nie Pilica z Gromem
Navigator
Mistral3 to jak Playstation Przyjazne środowisko obslugi Optyka Tę broń sie czuje
adrian
jak kto jest ze każdy potrafi kupować bron od każdego tylko POLSKA NIE UMIE aby usa usa usa
Try
Ale ten rodzaj uzbrojenia produkujemy sami u siebie i to całkiem udanie więc?
Marek
Ale w dobrym tonie jest pisać, że wszystko kupujemy w USA bo to takie "europejskie".
kjljklhkljkljhk
Bajdurzysz. Polska kupuje nie tylko z USA. Przykłady: Helikoptery - Włochy, systemy okrętowe - Francja, rakiety morskie - Norwegia, transportery opancerzone - Finlandia, Kraby - Korea, Czołgi - Niemcy. Jak widać lista jest długa, a to tylko najbardziej znane kontrakty.
bender
To nie kupili najnowszej Igły z Rosji? No proszę.
Navigator
Mistral 3 kontra Kiowa Warrior
Davien
bender, no co jak co ale Igłe trudno nazwać nowoczesna a watpię by Rosja sprzedawała komus teraz Wierbę:)
maxio
Widocznie Rosjanie chcą zaczerpnąć z francuskiej technologii i zlecili Serbom pozyskanie zestawów.
jason
Zapłacili Serbowie. Zarobiła Francja. Tak jak chciała zarobić na mistralach czy innych karakalach. A tak naprawdę kupiła Rosja.
Seba
A jak to się ma, że są bliskim sojusznikiem Rosji, która będzie miała łatwy dostę do uzbrojenia NATO?
ja
Kulturowo chyba sa sojuszniiem Rosji, ale teraz chyba sie staraja o wejscie do UE
Fak sejko
Rosja sama kupowała we Francji sprzęt/podzespoły. Tutaj to oni się dogadują.
Davien
Nie z Francji ale z Białorusi która produkowała termowizje na francuskiej licencji. Zreszta Francja ma dośc szczególne zasady handlu bronia.
kot
najlepszy dowód na to, żeby nie kupować nic od francuzów. brawo MON za Caracale
Arek
No proszę i kupuję nie tylko rosyjskie i białoruskie uzbrojenie:)