Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Seahawki nowej generacji dla Australii

Fot. U.S. Navy/Wikimedia, Domena Publiczna
Fot. U.S. Navy/Wikimedia, Domena Publiczna

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych otrzymała ostatnią transzę maszyn MH-60R Seahawk przeznaczonych dla Royal Australian Navy w ramach programu FMS. Oficjalne przekazanie ostatniego śmigłowca odbyło się 27 lipca w stanie Nowy Jork.

Na zakup MH-60R "Romeo" Seahawk Australijczycy zdecydowali się w 2011 roku. Była to część planu stworzenia floty 24, nowej generacji, wielozadaniowych morskich wiropłatów. Wartość kontraktu szacuje się na ponad 3 mld dolarów. Śmigłowce Romeo zastąpią wykorzystywane obecnie przez RAN maszyny Seahawk w starszym wariancie, dostarczone w latach 1988-1989. Znajdą się one na wyposażeniu wszystkich posiadanych fregat klasy ANZAC i niszczycieli typu Hobart.

Maszyny (same śmigłowce MH-60R były wyprodukowane przez koncern Sikorsky Aircraft, a nowe systemy misji i sensory zostały już dostarczone przez zakłady związane z Lockheed Martin) będą odpowiadały za prowadzenie działań przeciwko jednostkom podwodnym i nawodnym oraz zajmą się prowadzeniem misji poszukiwawczych i ratowniczych, akcji VERTREP, NGFS (naval gunfire support), wsparciem logistycznym, transportem ludzi, ewakuacją a także prowadzeniem komunikacji VHF/UHF.

Dziewiczy lot pierwszego śmigłowca, który znalazł się w Australii w ramach umowy z Amerykanami, odbył się w czerwcu 2013 roku. Helikoptery MH-60 Romeo (Seahawk Romeo) mają zwiększone możliwości w porównaniu do wersji „Seahawk classic” zarówno jeżeli chodzi o zwalczanie okrętów podwodnych, jak i obiektów nawodnych. Nadają się do prowadzenia działań w rejonie przybrzeżnym oraz na pełnym morzu – jako śmigłowce pokładowe.

Czytaj też: Śmigłowce Seahawk dla Tajwanu. Wzmocnienie sił przeciwpodwodnych

Zarówno Sikorsky, jak i Lockheed Martin zapewniają RAN wsparcie w obsłudze maszyn Seahawk, których czas służby szacuje się na 30 lat. W oficjalnym przekazaniu ostatniej, 24 maszyny przez Lockheed Martin i Sikorsky dla US Navy brali udział m.in. przedstawiciele NAVAIR, RAN i australijskiej ambasady. Zakup śmigłowców przez australijską marynarkę wojenną to pierwsza zagraniczna sprzedaż maszyn MH-60R Seahawk. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. ekonomista

  Korea kupiła 8 Wildcatów ASW(ZOP) za 560 mln USD, czyli 280 mln za sztukę.

  1. w3-:Pl

   ee a te opinie o AV - nikt tego nie chce, nie Zcertyfikowany nad wodami...A caraczala Dlaczego certyfikowali jednym z tych 19 w FRancy - Naziemnych z frema? gdziesz ta wersja ZOP tego? a co jak FRanca zostawi nasze grono...jak Angole eu?

 2. ekonomista

  3 miliardy USD razy 4 PLN/USD to 12 miliardów PLN. 500 mln PLN za sztukę (jak rozumiem wsparcie przez 30 lat wliczone)! Dla porównania: Szwecja zapłaciła 750 mln USD za 15 UH-60M, czyli około 200 mln PLN za sztukę.

  1. w3-PL

   tak nie wolno. ok 200 mln plna za szt uh-60? taniej jak Tanio poZYSKANY karaczal? to tzw przez specznaji "bieda"hawk z Mielca to po ile?

 3. marek!

  sorry, ale sie po prostu wyglupiacie z tymi cenami.......po pierwsze 50 C;cali w wersji morskiej - ogolnie mowiac - to ani nam nie potrzeba, ani nie mamy pojecia jak wyjda......moze tak, moze nie, czy ktos juz zlozyl zamowienie pod uzbrojenie? i odpowiednia konfiguracje z wiatrakiem wraz z jego przebudowa? a jak sie okaze, ze beda musialy byc przygotowane do hahgarowania na okrecie, nie bac sie wody morskiej - Zdajecie sobie sprawe ile TO kosztuje ? Pisalem juz Koledzy !!!! Sikawk - jest zupelnie innym smiglowcem, niz BH "ladowy"....i tak jak w przypadku C-cala, mozna policzyc ile PMW powinna miec smiglowcow morskich.... Pisalem tez, ze Sikawk jest drogi, aczkolwiek sa wersje BH jeszcze drozsze..... Nie ma tez zadnych przeszkod w pozyskaniu od USA jakiegokolwiek uzbrojenia, zwlaszcza broni konwekcjonalnej....

 4. w3-PLb

  no 24 za ponad 3mld usdolec to wiecie z Sonarami,sensorami produkiwane Seryjnie - od dziewiczego lotu 3lata temu przekazali oficjalnie 24ty. A nasz Idealny caraczal ZOP To Od Kiedy Lata?? a "pokojowy "kraj niedaleko KALIBRUJE, nie tylko celowniki hud made in Franca na sukach24M2++

 5. dygnitasz

  Na to aż ktoś nam je zaproponuje. Zapomniałeś podać ceny seahawkow....

  1. terefere

   Przecież jest cena, 3 miliardy dolarów za 24 maszyny, po obecnym kursie to jedyne 11,8 miliarda złotych. A ludzie płaczą że 13 miliardów za 50 maszyn różnych wersji w tym połowa specjalistycznych to dużo.

 6. STan.B.

  50 Carakali dla MON za 1.3mid zł a 24 sz MH-60R - Romeo dla MW Australii. Na co czkamy ?

  1. Podbipięta

   50 Caracali za 13 mld zł a 24 Romeo za 12 mld zł. .Rzeczywiście na co my czekamy?

  2. Boczek

   50 H225M za 13 mld PLN X 0,6 = 7,8 mld PLN = 2 mld $. 24 SH za 3 mld $. Co proponujesz?

Reklama