Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab z kontraktem na samoloty wczesnego ostrzegania

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab podpisał umowę na dostarczenie samolotów wczesnego ostrzegania Airborne Early Warning and Control Saab 2000 Erieye AEW&C. Wartość zamówienia wynosi 1,553 miliarda koron szwedzkich czyli około 1,5 mln USD. Dostawy będą realizowane między 2020 a 2023 rokiem.

Ze względu na okoliczności dotyczące produktu i klienta oraz specyfikę branży, szczegółowe informacje dotyczące klienta, jak i liczba maszyn, nie zostaną ujawnione.

Saab 2000 Erieye AEW&C to wielozadaniowy system AEW&C, zdolny do wykonywania wielu typów misji wojskowych i cywilnych.

System oparty jest na dwusilnikowym turbośmigłowym samolocie Saab 2000 wyposażonym w radar powietrzny Saaba Erieye i szereg innych czujników. Rozwiązanie zapewnia użytkownikowi zwiększoną świadomść sytuacyjną i może być wykorzystywane do zadań takich jak nadzór granic, czy operacje poszukiwawczo-ratownicze.

Jak dotychczas radary Erieeye zostały wybrane przez osiem państw na świecie (Szwecję, Brazylię, Grecję, Meksyk, Pakistan, Arabię Saudyjską, Tajlandię i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Państwa Ameryki łacińskiej wybrały to rozwiązanie posadowione na samolotach Embraera, podobnie jak częściowo Grecja.  Inne państwa wybierały Saaba 340, a w przypadku ZEA wybrany został odrzutowy Bombardier Global 6000, który otrzymał nazwę GlobalEye. Z kolei rozwiązanie oparte o Saaba E-2000 wybrały Pakistan (sześć sztuk) i Arabia Saudyjska (2). Nie wiadomo czy obecnie dostarczone maszyny, sadząc po cenie 2-3 egzemplarze, są dla zupełnie nowego klienta eksportowego czy też jest to powiększenie floty któregoś z dotychczasowych.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Rucholpisk

  Najlepszy system ostrzegania to telefon do rolnika w rosji. Dzwoni jak na chleb nie ma i wiadomo że samolot wojskowy wystartował .

  1. Gnom

   A wie dokąd i z czym leci? Doceniam robotę wywiadu, ale walka jest wielowarstwowa i potrzeba wszystkiego, choć w różnych proporcjach.

 2. Rencista

  Jak za 1,5 mln to bierzemy 10 sztuk

  1. :))

   lepiej 110 ;) i 100 sprzedać :)

 3. zombie

  nam by się taki przydał

 4. Schabowy

  Stare Śmiglo za 150 mln usd

 5. Gts

  1 Korona szwedzka, to wg dzisiejszego kursu dokładnie 0,10 USD.

 6. Sidematic

  1,553 miliarda koron szwedzkich TO NIE JEST 1,5 mln USD!!!

  1. Dwa zera w lewo czy w prawo? Prawie nikogo to nie obchodzi... Dwa zera to tyle co dwa razy nic... Powyższe to ironia, podobne wpadka z przeliczeniem wartości kontraktu na broń strzelecką przydarzyła się d24 kilkanaście dni wstecz. I co? I nic.

Reklama