Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie wozy rozpoznawcze w wersji BRM-1K „Basurmanin”?

BRM-1K Basurmanin
Zmodernizowane rosyjskie pojazdy rozpoznawcze BRM-1K
Autor. Uralvagonzavod

Koncern UrakWagonZawod poinformował o przekazaniu do sił zbrojnych pierwszej partii zmodernizowanych pojazdów rozpoznawczych BRM-1K. W ramach unifikacji otrzymały one wieże bezzałogowe BPPU-1, nowy silnik oraz zmodernizowane sensory i systemy łączności. Umożliwia to ich dalszą eksploatację do czasu opracowania następcy. Jest to konfiguracja zbliżona do BMP-1AM Basurmanin.

Reklama

BRM-1K to pojazd rozpoznawczy, opracowany około pięćdziesięciu lat temu dla Wojsk Lądowych Związku Radzieckiego w oparciu o bojowy wóz piechoty BMP-1. Co ciekawe, pierwotnie miał być wozem dowodzenia plutonów rozpoznawczych, stąd w oznaczeniu litera "K" od "komandirskij". Zasadniczą różnicą względem standardowego pojazdu jest większa, dwuosobowa wieża mieszcząca radar, oraz bogate wyposażenie specjalistyczne: radar pola walki PSNR-5K/1RŁ-133-1, dalmierz laserowy DKRM-1 i inne tego typu systemy. Jest to jednak sprzęt bardzo przestarzały, a uzbrojenie, takie samo jak w standardowym BMP-1, wręcz archaiczne. Stąd decyzja o ich modernizacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podczas forum Armia-2020 w Moskwie Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało umowę z zakładami UralWagonZawod na remont i modernizację BRM-1K znajdujacych się w jednostkach bojowych. Nie określono liczby maszyn do modernizacji, kosztu ani terminów prac.Nie ujawniono też technicznych parametrów.

Rok później zmodernizowany pojazd został po raz pierwszy pokazany na forum Armia-2021, dzięki czemu poznano główne cechy programu. Jak się okazało, część rozwiązań i komponentów do modernizacji pojazdu rozpoznawczego została zaczerpnięta z realizowanego w jednostkach Wschodniego Okręgu Wojskowego programu BMP-1AM Basurmanin. Zmiany dotyczyły przedziału bojowego i innych systemów. Pojawił się również nowy sprzęt specjalny.

BRM-1K mod 2020
Zmodernizowany BRM-1K z widocznym radarem pola walki i dodatkowymi antenami systemów łączności dalekiego zasięgu.
Autor. Urakvagonzavod

BMP-1AM Basurmanin to niskokosztowy program modernizacji BMP-1, obejmujący przede wszystkim zastąpienie starej wieży z archaiczną armatą 2A28 Grom kalibru 73 mm bezzałogowym modułem bojowym BPPU-1, stosowanym na standardowych obecnie w rosyjskiej armii kołowych transporterach BTR-82A. Jest on wyposażony w dzienno-nocny przyrząd celowniczy TKN-4GA-01 (z noktowizorem i dalmierzem laserowym) i uzbrojony w stabilizowaną 30 mm armatę automatyczną 2A72 i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Prócz uzbrojenia zastosowano nową radiostację oraz produkowany w Rosji silnik UTD-20S1 produkowany przez zakłady Barnaultransmasz, którym zastąpiono dostarczane wcześniej z Ukrainy UTD-20.

„Rozpoznawczy Basurmanin", czyli BRM-1K po modernizacji otrzymał oprócz tych zmian również kilka specjalistycznych modyfikacji, takich jak nowy, lekki radar pola walki na wieży, nowoczeny system nawigacji pozwalający precyzyjnie określić pozycje pojazdu i wykrytych przez niego celów oraz systemy łączności o większej mocy wyposazone w teleskopowe anteny umieszczone w tylnej części pojazdu. W przedziale desantu znajduja się stanowiska operatorów systemów rozpoznawczych i komunikacyjnych.

Czytaj też

Jak poinformowała agencja TASS, pierwsza partia tak zmodyfikowanych wozów rozpoznawczych przeszła pełny cykl badań i została przekazana siłom zbrojnym. Oznacza to wydłużenie służby BRM-1K co najmniej o kolejną dekadę. Pomimo tego, że do służby weszły już rozpozanwcze pojazdy na bazie BMP-3, to ich budowa jest bardzo kosztowna i przebiega powoli. Dla wielu jednostek podstawą jest nadal BRM-1K. Sytuacji nie poprawia też obecna sytuacja związana z objęciem sankcjami dostaw wielu kluczowych komponentów, szczególnie z zakresu systemów stosowanych w pojazdach rozpoznawczych i bojowych. Oznacza to jeszcze większe opóżnienia nie tylko w modernizacji ale też w pracach nad następcą.

Warto odnotować, że Polska również posiada wozy BRM-1K, noszące krajowe oznaczenie BWR-1S. W ostatnich latach prowadzona jest ich modernizacja przez WZM w Poznaniu. O ile jednak wyposażenie rozpoznawcz i komunikacyjne zostało znacznie unowocześnione, to pozostawiono standardową wieżę i archaiczne na współczesnym polu walki uzbrojenie.

Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  Tak jak z t72 włożenie tam nowoczesnego automatu z nową armatą lub inaczej przebudowa by nie był skladowiskiem fajerwerków była bezcelowa. Tak samo jest z bmp-1.

  1. Valdore

   @szczebelek to pojazd rozpoznawczy gdzieliczy sie nie działo ale wyposażenei rozpoznawcze, a te dostaje nowoczesne jak na standardy rosyjskie

  2. uze

   Na standardy rosyjskie nowoczesnym wyposażeniem rozpoznawczym jest aparat Canon i dalmierz laserowy z zaprzyjaźnionego marketu budowlanego Leroy-Merlin. Co może rozpoznać taka nowocześnie wyposażona konserwa na gąsienicach? Dużo lepiej rozpoznanie prowadzi się z powietrza niż ze schowanej w krzaku puszki.

  3. Ma_XX

   @uze przecież mają latające plastikowe butelki na benzynę z przypadkowo doczepionym kawałkiem skrzydła i canonem :D

 2. Tom77s

  W Polsce mają oznaczenie BWR-1D. Wersja BWR-1S pochodzi ze Czechosłowacji i ma jednoosobową wieżę

Reklama