Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane BMP-1 trafiły do rosyjskiej armii

Fot. Uralwagonzawod
Fot. Uralwagonzawod

Zakłady Uralwagonzawod rozpoczęły dostawy zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-1AM Basurmanin dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, która posiada nadal około tysiąca pojazdów tego typu w czynnej służbie. Transport kilkudziesięciu pojazdów zauważono na południe od Nowosybirska.

Reklama

Jednostki zmechanizowane rosyjskiej armii są wyposażone przede wszystkim w wozy BMP-2, które w ostatnim czasie zaczęto wyposażać w nowsze wieże B05Ja01 Bereżok wyposażone w działko 30 mm, 4 pociski kierowane i nowy system kierowania ogniem. Jednak w linii pozostaje nadal ponad tysiąc pojazdów „pierwszej generacji” BMP-1, które obecnie również są modernizowane, na mocy umowy z 2018 roku.

Co ciekawe, pojazdy te trafiają do nowo formowanych jednostek, m.in. tak zwanej Rosgwardii (Rosyjskiej Gwardii Narodowej) oraz pododdziałów rozlokowanych w mniej kluczowych rejonach. Stąd prawdopodobnie pierwszy duży transport zmodernizowanych BMP-1AM Basurmanin zaobserwowano na stacji kolejowej Barnauł, około 250 km na południe od Nowosybirska w południowo-środkowej Rosji. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że trafiły one do jednej z jednostek w rejonie granicy z Kazachstanem lub Mongolią. Jest to spokojny obszar o niewielkim znaczeniu.

Modernizacja kryjąca się pod oznaczeniem BMP-1AM Basurmanin to w zasadzie niskokosztowy program obejmujący przede wszystkim zastąpienie starej wieży z archaiczną armatą 2A28 Grom kalibru 73 mm bezzałogowym modułem bojowym BPPU-1, stosowanym na standardowych obecnie w rosyjskiej armii kołowych transporterach BTR-82A. Jest on wyposażony w dzienno-nocny przyrząd celowniczy TKN-4GA-01 (z noktowizorem i dalmierzem laserowym) i uzbrojony w stabilizowaną 30 mm armatę automatyczną 2A72 i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Prócz uzbrojenia zastosowano nową radiostację, system nawigacji oraz produkowany w Rosji silnik UTD-20S1 produkowany przez zakłady Barnaultransmasz z Barnał właśnie, którym zastąpiono dostarczane wcześniej z Ukrainy UTD-20.

Pojazd BMP-1 Basurmanin Rys. Uralvagonzavod
Pojazd BMP-1 Basurmanin Rys. Uralvagonzavod

Nowe uzbrojenie i dzienno-nocny celownik pozwalają na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km a nie jak armata 2A28, na dystansie kilkuset metrów. Instalacja wieży z BTR-82A na BMP-1 stanowi tanią modyfikację istotnie podnoszącą możliwości pojazdu. Masa wieży BPPU-1 wynosi około 1700 kg, co powoduje, że zachowana jest zarówno zdolność do pływania jak i inne osiągi pojazdu. Problemem nadal pozostaje jednak słabe opancerzenie pojazdu, które nie zostało poprawione.

Warto zauważyć, że modernizacja BMP-1 realizowana jest pomimo wprowadzania przez Rosję do służby całkowicie nowych pojazdów, takich jak Kurgańce-25 i modernizacji BMP-2 poprzez drastyczne wzmocnienia uzbrojenia przeciwpancernego (z 1 pocisku kierowanego do 4 rakiet znacznie nowszej generacji). Wynika to z dużej skali sił zbrojnych i ograniczonych środków. W tym kontekście nadal dziwi brak projektów nawet ograniczonej modyfikacji polskich BWP-1, których następca nie jest obecnie produkowany. Do momentu zastąpienia przez BWP Borsuk minie co najmniej kolejna dekada, podczas której realna wartość bojowa BWP-1 będzie nadal czysto iluzoryczna, ze względu na archaiczne uzbrojenie i radziecki system łączności sprzed ponad pół wieku.  

Reklama
Reklama

Komentarze (30)

 1. Wil

  Lepsze to niż 73mm

 2. mzs

  Pudrowanie rzęcha. Przecież to wciąż stary BMP który nie nadaje się na współczesne pole walki. W sumie jakby jakaś rosyjska dywizja zabłądziła u nas, to spotka się ich posowiecki złom z naszym posowieckim złomem.

  1. Fencer

   Mają być rozmieszczone w mało istotnych strategicznie rejonach, np. na granicy z Mongolią....tak jest napisane!

 3. żałosne

  Modernizują przez co zwiększają -w większym bądź mniejszym stopniu-ich wartość bojową. Polska w tej kwestii nie robi nic. A już najbardziej zabawni są Tu "zabójcy bewupów" typu "Davien, GB czy inny Przemek. Prawdziwy wojskowy karabin widzieli co najwyżej w telewizji ale to im nie przeszkadza wypisywać bzdur rodem z PC czy PS4.

  1. Davien

   No i kolejny ruski troll zebrze o karme:) Żałosne te Olgino sie zrobiło:)

  2. Rosjanin

   Davien ty jesteś amerykański trol. Jest jakaś różnica???

  3. Plush79

   Żadna

 4. rzeszow

  kolega Przemek pisze ze.wybuch ogromnego baku z benzyną pomylilo. ci. sie. z. amerykańskim czołgiem SHERMANY-- RONSONAMI od nazwy popularnej zapalniczki do papierosów, no bo miały silnik benzynowy. BWP-1 Engine diesel .ropa...albo. nafta. ...Kerosene,, .przemek .Jak był w wojsku --to robiliśmy dziury przecinakiem nad kołami.,,,zalewaliscie. benzynom. ... naprawde. zazdroszcvze wyszkolenia ,,,

  1. Marek

   W Rzeszowie mogą nie wiedzieć, że Shermany początkowo miały problem z pożarami, który po wprowadzeniu mokrych magazynów amunicji ustąpił. Dziwne jednak, że nie słyszeli o niemieckich Panterach i Tygrysach. Także były na benzynę, ale miały to do siebie, że to one właśnie ruskie czołgi jeżdżące na oleju napędowym zamieniały w zapalniczki.

  2. Nie nam się na tym ale wiem że były jakieś fabryki co robiły to żelastwo min. W siemianowicach sł. I co się z tym stało czy ktoś coś wie

 5. pomyslowy dobromir

  Może kupić w Rosji przez pośrednika jakąś ilość 2A42 :) poważnie piszę. Szkoda Bushmasterów do modernizacji BWP a to przyzwoita armata 2 stronnie zasilana

  1. Davien

   Z gorszymi osiagami od Bushmastera i uzywająca zupełnei innej amunicji, istotnie"super" pomysł:)

  2. gaba

   Tak Rosjanie to idioci, którzy sprzedadzą 1000 wież jakiemuś pośrednikowi i w ogóle nie bedą się zastanawiali dla kogo to. Dajesz buźkę i niby piszesz poważnie... leki wziąłeś?

  3. :)

   Davien zepsuł mi się zegarek, masz jakąś radę?

 6. QQ

  Polska powinna modernizować swoje BWP 1 do ukraińskiej wersji BMP-M1S bo Borsuk przy indolencji wojskowych technokratów i politycznych decydentów uważających że to nie ich sprawa może następcy za lat 15 dadzą przyzwolenie na produkcję już w tym czasie przestarzałych Borsuków co mamy na przykładzie naszych Rosomaków już na dzień dzisiejszy zacofanych tj technologicznie zaniedbanych zaniechaniem

  1. plusik

   Bzdury prawisz

  2. biały

   no niestety obawiam się że pierwszy borsuk pojawi się za pięć lat , jak będą klepać 40 maszyn rocznie to za 10 lat dopiero będziemy mieli 400 maszyn , i co przez te 15 lat mamy trzymać te bwp-1 , a kto będzie tym jeździł w razie konfliktu i po co ani nic tym zniszczyć ani w nic trafić nie można

  3. Plush79

   Nieprawda pierwszy Borsuk za góra 2 lata a 50 szt rocznie to ogranicznie spowodowane decyzją MON (kasa) ale mam nadzieję że z biegiem czasu może to zmienią. I tak pewną część bwp1 należy zmodernizować. Co do KTO Rosomak to nadal KTO na poziomie a z wieżą ZsSw30 będzie o wiele groźniejszy. I nie wiem dlaczego BWP Borsuk miałby być za 10 lat przestarzały

 7. KUKUŁKA

  OBYWATELE SPOKOJNIE....kuluary naszych decydentów szepczą że jest wola budowy novum w oparciu o stare systemy po pokazaniu wersji prototypowej a mianowicie moderki naszych nieczynnych T-72 do wersji czołgowego ciężkiego wozu piechoty opartego o idee zaczerpnięte z ukraińskiego BMT-72 i ukraińskiego ciężkiego wozu wsparcia Strażnika ..... systemy badawcze po skonfigurowaniu przez Ukraińców i współpracy Polskiej zostały opracowane w 2 egzemplarzach i poddawane są próbom technicznym ...docelowo ma być tych wozów około 220 sztuk z opcją rozwijania produkcji gdzie Polska przedstawiła wole zakontraktowania na początek 86 sztuk ( 62 sztuk w wersji wieży czołgowej i 24 sztuk w wersji wieży ze Strażnika) ideą systemu już są zainteresowani Amerykanie oraz Izrael ..z tym że amerykański tego typu ich wóz ma być oparty na wydłużonym Abramsie z zachowaniem wieży z działem ..tak jak to ma pierwowzór ukraiński BMT-72 natomiast Izraelczycy na swym transporterze Namer chcą posadowić wieżę w konwencji ukraińskiego Strażnika lub rosyjskiego Terminatora .... w wydaniu Polsko/Ukraińskim załoga będzie liczyć 3 operatorów i 6 żołnierzy desantu ...

  1. Kazik :)

   świetny odlot w kosmos!!!!!!

  2. Tani

   Ale to nie bedzie BWP. Bedziesz czolgiem wspieral druzyne piechoty? Chcesz opancerzyc BWP dla dwoch ludzi? Kierowcy i operatora uzbrojenia? Roznica miedzy zmech apanc, to bat czolg i dwa bat piechoty w zmechu. W panc 2bat czolg i batalion piechoty.

  3. Ginawa

   Kukułka, extra ! Ale przesadziłeś z ilością szczegółów :) W Polskich programach jest ich mniej, a wiecej o tradycji podtrzymywaniu, honorze, itd.

 8. BRZDĄC

  pytanko a co z naszym BWP1 w konwencji z polskim moździerzem M-98 mm...miała być zdjęta armata Grom i posadowiony 98 mm moździerz w automacie podobnym jak ma RAK tylko analogicznie mniejszym .. w badaniach w wersjach strzałem na wprost mógł razić cele na odległość rzędu 4-4,5 km a strzelając z górnej półsfery osiągał zasięg 7,5 km (jest do niego amunicję kasetowa , przeciw pancerna- zapalająca ,odłamkową ,oświetlająca i dymna ) waga moździerza w automacje ma podobną wagę niż wieża Groma 73 mm ..więc BWP zachował zdolność pływania ,atakowania celów za ukrycia ..kaliber jego na odległość 4 km zeruje każdy lekki pancerz a nawet uderzając z górnej półsfery w czułe miejsca czołgu ( dach wieży czy silnik może go unieszkodliwić i co istotne za ukrycia będąc niewidoczny ..i tak byłby system z moździerzem którego zasięg rażenia wzrósłby prawie trzykrotnie w stosunku do wieży Grom 73mm.....

  1. Ginawa

   A po co ? Przeciez sa wprowadzane RAKi

 9. ito

  Najzabawniejsze jest to, ze w Polsce od 30 lat nie warto modernizować BWP-ów bo już- już wymienimy je na nowoczesne wozy zachodniej proweniencji.

  1. 12345

   Borsuk będzie w ilości 1200 sztuk może za sto lat. Bo rocznie max 50 sztuk są w stanie wyprodukować i to przy optymistycznych prognozach taki mamy super hiper przemysł zbrojeniowy !!!

  2. Plush79

   Człowieku ile można wałkować. 50 szt rocznie to nie słabość HSW a MON-u! Czy ty myślisz że Patrioty Homary Harpie czy Orki nie kosztują? Ponad ćwierć wiecza zaniedbania nie nadgonisz w rok czy 5. Zaproszenie wojsk USA do Polski to objaw słabości z której zdano sobie sprawę. Niestety nie do końca pozytywnie oceniam działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy. BWP1 należy w dużej części wycofać a w ich miejsce wprowadzić Rosomaka XP i właśnie Borsuka z HSW. Najnowsze BWP 1 należy zmodernizować choćby przez zmianę wieży i archaicznej armatki+ środki łączności i obserwacji bo pancerza już nie wzmocnisz. Co do Borsuka to jesteśmy na niego skazani. Pływać czy nie temat kontrowersyjny ale wojsko taki chce a ten się udał.

 10. jak to leci?

  och ach czemu to my tak nie potrafimy, u nas to tylko latające czołgi ..... znafcy do ataku!

 11. Ech

  Nie znam sie ale ciekawe se dzialo 30 mm ma 3 razy wiekszy zasieg niz 70mm

  1. SIEGFRIED

   Grom wystrzeliwuje granaty o napędzie rakietowym to tak jak spg-9

  2. Davien

   I zerowa skutecznośc przeciwko czemus wiecej niz inny BWP. Nawet T-55 rozniesie go w pył w razie spotkania.

  3. biały

   i 4 rakiety przeciw pancerne , to nie jest pojazd pierwszej linii , przecież nasze bwp będą jeszcze 15 lat jeździć zanim wejdą borsuki , jak mamy walczyć w pojeździe jaki mamy obecnie ?? trzeba dać mu jakieś szanse aby ugryzł i się wycofał integracja z jakimiś ppk , i jakieś celne działo , możłiwie jak najmniejszymi kosztami

 12. JASIO rzekł mądrze

  zrobić układ z Słowakami i Czechami i nasze BWP doprowadzić do wersji Szakal bo Borsuk to iluzja która przy dobrej pogodzie powstanie w wersjach symbolicznych max 200 sztuk dopiero w 2040 roku

  1. Troll z Polszy

   Ojj to się zdziwisz, pierwszy Pluton/Batalion ( na zarżnięcie przez zmech ) będzie w 2021

  2. Kazik :)

   Batalion a pluton prawie robi wielką różnicę - owszem w ilości!!!!!

  3. biały

   pluton borsuków 2021 ???? pomarzyć piękna rzecz

 13. Wołodyjowski

  Sprytny DLA wotu wsam raz

  1. Kazik :)

   Zaprzeczasz idei WOT-u - ta formacja ma być piesza - z buta po lasach biegać i targać wszystko na grzbiecie. A wsparcie to moździerz LMP-2017-60 mmm lub jeden ppk Jevelin na kompanię. RPG-7 się nie liczy jak i sprzętowy TOR.

  2. Marek

   Gdyby nie przykrótka kołderka finansowa też bym jej zaprzeczył. Nowy stosunkowo niedrogi w zakupie i tani w eksploatacji Rosomak 6x6 byłby w tej formacji na miejscu.

  3. Kazik :)

   Widzę, że pomału zmienia Pan wizję realu i dojdzie pan do tego samego co ja, że BWP Borsuk to ściema niepotrzebna w polskich realiach. Gratuluję uważnej analizy życia - życia żołnierzy WP.

 14. savatesuperbe

  "pozbycie sie" BWP2 z SZ RP na początku lat 90ych. 30 lat braku jakiegokolwiek wdrożonego planu modernizacji/modyfikacji podstawowego BWP w Wojsku Polskim (wyjątek BWR - 30 sztuk). To albo agentura albo głupota. W obu wypadkach - systemowa.

  1. Davien

   Mielismy zaledwie 62 BWP-2

  2. R

   52.

  3. Rezerwista

   Racja. Prawdopodobnie Generał Wilecki to zrobił bez zgody MON.

 15. gaba

  W naszym przypadku można by z nich zrobić jakieś drony. Można je wtedy wysłać do walki z czystym sumieniem, że się nie narazi ludzi, a kto wie, może coś by ustrzeliły.

  1. autor

   Za mało mają tranzystorów

  2. Roman

   BWP1 można chyba przerobić niskim kosztem na SVBIED. Tylko czy znajdą się chętni na operatorów/kierowców takiego sprzętu. Ale spróbować chyba można. Przecież przed wojną za sanacji jak ogłoszono nabór ochotników na "żywe torpedy" to zgłosiło się sporo osób (ponoć nawet 4700?)

 16. Pol

  Że zdjęcia widać że ma wyrzutnie może pojedynczą ale ma także może rosomaka wyeliminować.

  1. Davien

   Nie ma wyrzutni rakiet, to na zdjęciu to granaty dymne.

  2. Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.

   Moze trzeba im zamontowac twoje AIM-120 z 1973 roku?

  3. Mark24

   Ale się uparłeś by kogoś hejtować rusku.Żadnych argumentów, ale byle dopiec. A jesteś nikim - nawet powielasz login tego, którego hejtujesz .... NIKIM.

 17. Albo kret

  BMP były do modernizacji 15 lat temu teraz to już na złom bo to by nie była modernizacjia tylko stworzenie nowego BWP na bazie BMP 1

 18. Bwp

  Czy nasze bhp przebadać 100km bez remontu? Wątpię, swoje już wyjezdzily i sypią się..

 19. Rotmistrz

  Modernizacja dużych ilości starego sprzętu niepokoi mnie bardziej niż newsy o Armata czy Su 57....Szykują się na wojnę teraz , a nie za 20 lat....Chyba nawet nie zechcą czekać aż zbudujemy Borsuka

  1. Bolko z Gliwic

   Moze pożycza na Białoruś,?

  2. Dokładnie tak to wygląda. Miejmy nadzieję że poczekają do czasu nadejścia Wisły i Homara a mo

  3. Rhotax

   Zakończenie modernizacji WZT i wprowadzenie całkiem nowych do naprawy sprzętu do 36 ton zakończyć się ma w 2023 - program ten FR ściśle przestrzega i przyspiesza maxymalnie a do ataku w 2021 we wrześniu przy okazji Zapad zdążą z tym co do tego czasu zrobią i przeszkolą . Im wcześniej zaatakują RP i Bałtów tym dla nich większa szansa na utrzymanie - Stab,Grab & Hold jak piszą amerykanie o FR taktyce przy ataku na te kraje NATO ---i po tygodniu do rozmów pokojowych ! Bo po co się strzelać a wrześniowe opady wezbrały rzeki Wisłę i Bug i jak przyjdzie odsiecz ???

 20. Zły jest tylko jeden

  Podziękujmy niezmiennemu od dziesięcioleci Inspektoratowi Uzbrojenia oraz wszystkim po kolei ministrom ON. Klichowi, Siemoniakowi, Macierewiczowi i Błaszczakowi. Wiedzieli, że jeszcze przez długie lata, 10 czy 15 , nie damy rady wymienić ich na Borsuki i Rosomaki, więc miejmy świadomość, że ci nieodpowiedzialni i niekompetetni ludzie, akceptowali z czystym (??) sumieniem , że wojsko będzie przez te lata używać niezmodernizowanego i kompletnie nieprzystajacego do dzisiejszego pola walki sprzętu.

 21. dodo69

  a moze nie nalezy spisywac naszych bwp-1 calkiem na straty. one chyba lepiej ochronia zolnierzy dowozonych do rejonu walk niz brezent jelcza? moim zdaniem nalezaloby sie zastanowic na jakas forma modernizacji.

 22. Zastanawiający się

  Szczerze, świetna modernizacja koszt/efekt, pytanie brzmi, czy Polska powinna coś robić z BWP-1?

  1. Zawisza_Zielony

   Nie nie powinna. Nasze egzemplarze są po prostu wyeksploatowane .... zaś archaiczność wyposażenia i uzbrojenia jest w naszym przypadku kwestią wtórną.

  2. Davien

   Modernizacja taka sobie bo te BWP straciły w ogóle zdolności ppanc, nawet na ciezsze BWP sa bezsilne.

  3. Zastanawiający się

   Myślę, że masz rację. może z UPG z HSW dałoby się zrobić jakiegoś przejściowego taniego BWPa, ale nie pływa i opancerzenie "zgodnie ze STANAG 4569, załącznik A i B, poziom I" (za słabo).

 23. Przemek

  Dymiący cel z armatą o zasięgu praktycznym 2000 m. Nawet armata rosomaka z 4000 m przebije to powodując wybuch ogromnego baku z benzyną centralnie po środku.Co tu dużo mówić podstawowa wersja rosomaka przewyższa go beż porównania. Jak byłem w wojsku to robiliśmy dziury przecinakiem nad kołami. A za nimi były tylko nogi załogi i wspomniany bak z benzyną. Przypomnę baki we włazach tylnych zasypywano piachem bo można było go podpalić jednym nabojem. To jezdząca trumna.

  1. Ja

   Jezdzaca strzelajaca trumna. Wciaz lepsza niz nasze nie modernizowane?

  2. Rob

   No to gratuluję lania benzyny do bwp.

  3. QRF

   Przemku. Ty myślisz że to będą pojedynki jeden na jeden? Zabawne...

 24. USA

  Szykują się na podbój Białorusi czas start.

 25. Bumarowiec

  Ładny rysuneka w rzeczywistości KLAPA Mamy w tym doświadczenie Hahahaha

Reklama