Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Nano-pancerz już w 2015 roku

Opancerzenie czołgu T-90
Opancerzenie czołgu T-90

Rosyjski holding NEVZ-Soyuz ogłosił osiągnięcie sukcesu, w dziedzinie zastosowania nanotechnologii do budowy elementów pancernych. Dotyczy to zarówno opancerzenia pojazdów, jak również osobistych osłon kuloodpornych. Produkcja pierwszych tego typu pancerzy dla wojska i służb siłowych ma ruszyć do końca 2015 roku.



Mowa jest tu o pancerzach ceramicznych, powstałych ze struktur węglika boru uporządkowanych na poziomie molekularnym. Struktury tego typu charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością. Spodziewana jest wartość ochrony 4-5 razy wyższa niż przy tradycyjnych materiałach i to przy czterokrotnie niższej masie. Ma to umożliwiać zastosowanie takich osłon na przykład w śmigłowcach transportowych Mi-8/Mi-17, które obecnie są praktycznie pozbawione opancerzenia.

 Czytaj też - Biathlon Czołgowy 2014

Borowo-węglowy pancerz molekularny ma zapewniać ochronę przed pociskami kalibru 7,62mm w wypadku kamizelek kuloodpornych i przed amunicją przeciwpancerną 12,7mm oraz 14,5mm w wypadku lekkich pojazdów. Niestety nie podano z jakiej odległości.

Czytaj też - Rosyjski bezzałogowy pojazd LISTVA

Rosyjskie władze zainwestowały w technologię nanopancerza około 145 milionów rubli, czyli równowartość 4,4 mln dolarów. Pierwsze prototypy pancerzy tego typu mają być gotowe w grudniu tego roku i planuje się, że testy potrwają do listopada 2014 roku. Jak podaje NEVZ-Soyuz, rozpoczęcie produkcji planowane jest na czwarty kwartał 2015 roku. Koszt seryjnie produkowanych nanopancerzy ma być niższy nawet o 25% od obecnie produkowanych osłon ceramicznych, a jego możliwości kształtowania i zastosowania, znacznie większe.

(JS)

 
Reklama
Reklama

Komentarze