Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja i Indie przedłużyły umowę ws. rozwoju pocisków BrahMos

  • Fot. Służba Więzienna
  • AW139 / Fot. Miguel Mendez (CC BY 2.0)

Indie podpisały z Rosją umowę w sprawie dalszych wspólnych prac nad rozwojem pocisków BrahMos. Termin dotychczasowego porozumienia upływał w lutym 2014 roku. BrahMos to pociski do zwalczania celów morskich i lądowych osiągający prędkość 2,8 Macha. Konstrukcja jest nadal rozwijana. 

BrahMos jest jednym z istotniejszych indyjsko- rosyjskich programów zbrojeniowych. Jego realizacją zajmuje się stworzone do tego celu konsorcjum BrahMos Aerospace. Przedłużenie umowy było o tyle ważne, że kilka wersji pocisku, będących obecnie w  fazie opracowywania i testów, będzie gotowa dopiero za 3-6 lat. 

Pociski Brahmos  znajdują się na wyposażeniu wielu indyjskich okrętów i sił lądowych. Trwają obecnie próby nad wariantem przeznaczonym do odpalania z okrętów podwodnych oraz samolotów. 

W przyszłości wariant lotniczy pocisków BrahMos ma trafić między innymi na uzbrojenie indyjskich samolotów Su-30MKI. Próby w locie zaplanowano na pierwszą połowę 2014 roku. Trwają też prace nad stworzeniem zmniejszonej wersji lotniczej BrahMos-M (mini), który na uzbrojenie trafi najwcześniej w 2017 roku

Wariant BrahMos-M ma ważyć około 1,5 tony i samoloty będą mogły zabrać od 2 do 3 pocisków tego typu. Wśród potencjalnych nosicieli wymienia się nie tylko Su-30 czy MiG-29, ale też indyjskie Dassault Rafale. 

Standardowy pocisk ma masę niemal 3 ton z czego do 300 kg stanowi głowica. Ze względu na masę SU-30MKI jest w stanie przenosić tylko jedną sztukę.

System naprowadzania pocisków BrahMos korzysta z nawigacji inercyjnej, umożliwiając lot na wysokości od 4 metrów do 15km. W końcowej fazie lotu uruchamia się radar lub system GPS/GLONAS, umożliwiający precyzyjne trafienie. Zasięg maksymalny to 300 km.

BrahMos Aerospace informował o wielu krajach zainteresowanych zakupem pocisków Brahmos w różnych wersjach. Brak jest jednak dokładnych informacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama