Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: 15 miliardów dolarów za eksport uzbrojenia

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że Federacja Rosyjska wyeksportowała w 2019 roku uzbrojenie za około 15 miliardów dolarów. Dzięki temu zakładany wcześniej plan został przekroczony i to o … dwa procent. Pomóc w tym miały m.in. działania bojowe w Syrii.

Prezydent Putin ujawnił wyniki eksportu rosyjskiego uzbrojenia na spotkaniu Komisji w sprawie współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą przeprowadzonej 9 kwietnia br. w trybie wideokonferencji. Dzień wcześniej rosyjski prezydent przeprowadził wideokonferencję na ten sam temat z udziałem liderów regionów, w których znajdują się główne zakłady obronne oraz prezesami najważniejszych firm tego sektora przemysłowego.

Według Putina eksport rosyjskiego uzbrojenia przebiega zgodnie z założeniami, co oznacza, że sprzęt ten jest nadal konkurencyjny i będzie znajdował nabywców na całym świecie. Dowodem na to mają być zrealizowane w 2019 roku dostawy o wartości ponad 15 miliardów dolarów, oraz posiadany pakiet zamówień wyceniany na ponad 55 miliardów dolarów dla około stu krajów na świecie

„Jeśli chodzi o wyniki współpracy wojskowo-technicznej za ostatni rok, są one z pewnością pozytywne. Pomimo ogólnie niekorzystnej sytuacji i ostrego sprzeciwu konkurentów, system współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą działał z powodzeniem. Nie tylko w pełni zrealizowaliśmy nasze plany, ale także przekroczyliśmy je o dwa procent”.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej

Władimir Putin zauważył przy tym, że zagrożeniem w realizacji obecnych planów może być epidemia koronawirusa, która ma bardzo negatywny wpływ na całą gospodarkę światową. Przy silnej, zagranicznej konkurencji w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej konieczne więc będzie szukanie skutecznych sposobów na „elastyczne i skuteczne korygowanie form i metod pracy [w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej] w celu utrzymania przodującej pozycji Rosji w eksporcie produktów wojskowych”.

image
Fot. kremlin.ru

„Jestem pewien, że konkurencyjność i popyt na rosyjski sprzęt wojskowy będą się utrzymywać…Wynika to z jego unikalnych właściwości i charakterystyk, a także z najbardziej zaawansowanych rozwiązań”.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej

Sukcesem dla niego był np. szczyt Rosja-Afryka przeprowadzony w październiku 2019 roku, którego efektem były umowy z państwami afrykańskimi o wartości około miliarda dolarów. Bardzo ważne mają być też „pomyślne doświadczenie bojowego użycia rosyjskiego uzbrojenia, które w szczególności doskonale pokazało się w Syrii. Jego skuteczność, dokładność, niezawodność i bezpretensjonalność to cechy, które determinują popyt na globalnym rynku zbrojeniowym”.

Putin chciał dodatkowo wiedzieć, jak obecnie jest budowana w ramach dzisiejszych ograniczeń kwarantanny „interakcja, w jaki sposób budowana jest praca między przedsiębiorstwami przemysłowymi, władzami regionalnymi i centralnymi, biurami holdingów oraz rządem”. Delikatnie podkreślił, że zdrowie i bezpieczeństwo obywateli jest oczywiście najważniejsze, ale nie można przesadzać ze środkami, które muszą zależeć od rzeczywistej sytuacji. Konieczne jest bowiem również zapewnienie stabilnej pracy dla zakładów tworzących kompleks wojskowo-przemysłowy.

„Nasze działania, o czym już wielokrotnie mówiłem, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia obywateli. Ale one, te działania, muszą być zrównoważone, adekwatne do rzeczywistej sytuacji w każdym regionie, zwłaszcza jeśli mówimy o zapewnieniu stabilnej, rytmicznej pracy przedsiębiorstw tworzących system, które oczywiście obejmują kompleks wojskowo-przemysłowy”.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej

Z raportów poszczególnych firm wynika np., że ta rozwaga polega m.in. na pozostawieniu w domach „pracowników w wieku powyżej 65 lat, osób chorych i rodziców dzieci, które dziś nie chodzą do szkoły”.

Reklama

Komentarze (17)

 1. PiotrEl

  Rosjanie w ciągu roku kupują około 1,5 mln nowych samochodów. Z tego 1,3 mln powstaje w Rosji. Gdy ma się duży rynek wewnętrzny nie wszystko trzeba eksportować. W Rosji (licząc według siły nabywczej) tylko 8% towarów ma pochodzenie zagraniczne. W USA około 16% a w UE pomiędzy 30 a 40 %. Sankcje zamknęły bardziej gospodarkę Rosji niż by chcieli ci co je wymyślili. Co do eksportu broni, jak się ma tak bandyckiego przeciwnika jak USA (szantaż, zastrzaszanie, przekupstwo) to dziwne że jeszcze cokolwiek sprzedaje. Ostatnie przypadki to Egipt samoloty I okupowany Afganistan zamiast Mi 8 amerykańskie badziewiaki które będą rdzewiały w hangarze bo Afganistan nie będzie stać na serwis.

  1. zyg

   Zawaliłeś !!! Premii NIET !! W Rosji sprzedano w 2019r 1.7 MLN nowych samochodów, najwięcej: Łada 21%, KIA 17%, Hyundai 10%, Renault 8.5%. Patrząc z innej perspektywy w Rosji sprzedano w 2019r 1 nowy samochód na 85 mieszkańców, w Polsce 1/60 a w USA 1 na 19 mieszkańców. I "wyprodukowano" a "zmontowano" to nie jest to samo.

  2. Wania

   Do 2,5 mln kupowanych przed sankcjami jeszcze sporo Rosji brakuje. W Polsce rocznie kupuje się ok 600.000 nowych samochodów. Patrząc na liczbę ludności to Rosja jest daleko stąd. W Rosji na tysiąc mieszkańców przypada 351 samochodów, co jest o 43 proc. mniej niźli w Europie Zachodniej i 55 proc. mniej niż w twoim ukochanym USA. Wzrost sprzedaży samochodów w Rosji jest spowodowany lękami przed spadkiem notowań rubla. Rosjanie wyzbywają się oszczędności kupując samochody.

 2. Kapustin

  Rosja eksportuje na kredyt czyli w rzeczywistości powieksza sie nidgy nie spłacony dług Iran Syria Wenezuela Irak jedzcze piękna Kuba, Turcja jeszcze nie zapłaciła?

  1. HeHe

   Taa, oczywiście przez "zapomnienie" nie ma na liście Indii, ChRL, Pakistanu, Kazachstanu i wielu, wielu innych ... :) skąd wiesz, że Turcja nie zapłaciła?

 3. Lechu

  Za stalina dopisywano zera do cyfr z planów, Putin nie dopisał zer znaczy, że już uwzględnione zawyżenie w podanej liczbie . Teraz Putin ma fajne tłumaczenie koronawirusem za wszystkie swoje niepowodzenia i zrealizowane plany z nadwyżką 2 % :). Tak jeszcze zauważmy, że szczyt epidemii w Rosji uplasuje się w dacie defilady w maju. A na trybunach pewnie będzie tylko przedstawiciel z Wenezueli.

  1. HeHe

   Jakie konkretnie "niepowodzenia" Putin tłumaczy wirusem?

 4. Ukulele

  Ja bym się nie śmiał. Putin wyraźnie prze do wojny. Ma świadomość że czas gra na korzyść Chin i USA. To jest moment w którym trzeba postawić na wzmocnienie armii. Najgorsze co można zrobić to niedoceniać potencjalnego przeciwnika. Czas gra dla nas ale moment jest trudny. Rosja wciąż ma silną armię. To chyba nie moment na śmieszkowanie

  1. HeHe

   A skąd wniosek o tym "parciu do wojny"? Tam gdzie zarabia się pieniądze raczej nie myśli się o wojnie.

 5. Orthodox

  I te całe 2% ponad planowaną wartość. Tylko czy ta planowana wartość jest aktualna, wobec rezygnacji kolejnych kontrahentów.

  1. R

   A kto zrezygnowal?

 6. 7plmb

  Hmm..troszkę więcej ale niedużo jak wartość polskiego eksportu mebli w 2019 r :-)))

 7. andrzejto

  Czyli mniej więcej połowę tego, co Polska uzyskuje za eksport żywności....

 8. zyg

  Znamienne że gdy odjąć ropę, produkty ropopochodne i gaz wartość eksportu za 2019 Rosji jest mniejsza niż Polski? W liczbach Rosja wyeksportowała USD 422 mld z czego ropa/produkty/gaz USD 220 mld. Polski eksport to USD 264 mld. Za USD 15 mld wyeksportowaliśmy w kategorii "meble, oświetlenie, budynki prefabrykowane" ( a dokładnie USD 14.9 mld). Mówiąc delikatnie to liczby nie przysposabiają powodów do dumy "potężnej" Rosji?

  1. klawiatura

   jesteśmy potęgą

  2. gyz

   "Za USD 15 mld wyeksportowaliśmy w kategorii "meble, oświetlenie, budynki prefabrykowane" " -- tylko, że 95% drewna do tych mebli pochodzi z Rosji ....

  3. bender

   To nie wydaje się prawdą, ale gdyby było prawdą, to wskazywałoby na zapóźnienie rosyjskiego modelu gospodarczego. No bo dlaczego zamiast sprzedawać drogo drewno przetworzone w meble, to sprzedają tanio surowiec, który my przetwarzamy i trzepiemy krocie?

 9. www

  Rosja wyda 100 miliardów rubli na budowę pierwszych dwóch lotniskowców helikopterowych Budowa pierwszych dwóch rosyjskich uniwersalnych statków desantowych (UDC) w fabryce w Zaliv na Krymie będzie kosztować około 100 miliardów rubli, umowa zostanie podpisana przed końcem kwietnia. Poinformowało to TASS jako źródło w kompleksie wojskowo-przemysłowym.

  1. W

   Pod koniec lat 80tych mój starszy o 5lat brat wykazał się jakaś wiedzą, bo zmodyfikował radio. Sluchlismy różnych dziwnych stacji. To trwało kilka lat. Natomiast on zawsze mi powtarzał, słysząc agencje TASS.... to był obywatel "ku" z agencji TASS. W tedy tego nie rozumiałem (z wiekiem przyszło) , ale cus w tym jest. TASS, sputnik itp putin, czyli q-TASS szkoda, że nie na starym sputniku. Myślcie czego słuchacie, i obserwujcie, kto w nich publikuje. Tak poza tym to Wam wszystkim pomijając poglądy polityczne życzę zwyczajnie zdrowia.

  2. Wania

   Czyli będzie totalna klapa i pieniądze pójdą w błoto. Ta stocznia to tylko propaganda. Przy budowie mistrali udział brała zupełnie inna stocznia. Na Krymie składaki kutry...

  3. Toż to prawdziwy zawrót głowy od sukcesów jak pisywał pewien klasyk :))

 10. klawiatura

  Dodać nalezy, że potencjalnych klientów nie straszą sankcjami jak ten czesany żelazkiem.

  1. Davien

   No popatrz, ale to na Rosje jest nałozone embargo na sprzedaz broni za napaść na Ukrainę a i tak usiłuje Putin zmuszac do jej zakupu: patrz Indie i Pancyry:)

  2. klawiatura

   A może by tak nałożyć embargo na USA za napaść na Irak ?

  3. Gnom

   A jankesi nikogo do niczego nie zmuszają - patrz Turcja (na początek). Kolego niemiły, żaden biznes, a w szczególności ten, nie znosi sentymentów. Łapówki, zastraszania (w tym "teczkami' i hakami), inwestycje - zależy co jest skuteczniejsze w danym miejscu i czasie. To jest realny świat biznesu, a nie idee świata rycerskiego średniowiecza (równie lub bardziej brudnego w rzeczywistości). Witamy w realu - choć nie, za wcześnie, przecież wg D...a USA jest święte.

 11. FR technologiczne imperium

  Rosja sprzedaje tym, którzy muszą od niej kupować, patrz Syria. Rosja będzie tracić rynki kosztem Chin, które są bardziej konkurencyjne cenowo a często przy tym znaczenia lepsze.

  1. Gnom

   Podobnie jak Europa i USA. Szczególnie jeżeli USA nie będzie w stanie zmienić rządu na sobie przyjazny.

  2. red

   USA sprzedaje tym ,którym zmusza od niej kupować (sankcje)patrz Polska i UE .USA będzie tracić rynki kosztem Chin ,które są bardziej kunkurencyjne cenowo a często przy tym znacznie lepsze .

  3. Davien

   A niby kogo USA zmusza do kupowania u nich?? Bo Rosja np usiłowała zmuszac Indie:)

 12. Pirat

  A ile miliardów Rosja wydała za operacje bojowe w Syrii?

 13. Zbigniew

  Smutne jest to bardzo, jasno i jednoznacznie Putin udowadnia że stawia na wywołanie, albo aprobowanie sporej wojenki w naszym świecie. Inaczej nie miałoby sensu takie rozwijanie produkcji zbrojeniowej w FR. Ten sam dowód świadczy że lata sankcji wobec Rosji nie robią na Putinie ani większego wrażenia ani skutków.

  1. xd

   to na co stawia trump

 14. Davien

  Zmodermizowany Honker ma mocowania na ciężki pancerz i posiada kabinę do przewozu desantu kilku komandosów, więc nadaje się do przeprowadzania szturmu lepiej niż cywilny pickup. Tłumaczyć panu tego więcej nie będę, bo widać, że pan się nie zna na wojsku. Honker, wersja Iracka z zamontowanym M2HB posiada znaczącą siłę ognia przeciwko celom twardym jak i miękkim i stoi wyżej nad swoimi konkurentami w klasie samochodów AWD. Tłumaczyć panu tego nie będę więcej, bo widać że pan się w tym temacie nie zna. W przyszłości mógłby pan porozmawiać z polskimi żołnierzami gdzieś na mediach społecznościowych, nim się pan zainteresuje tutaj w komentarzach pacyfistycznym oszczędzaniem kosztów wojska, kosztem ich życia. Nikt oszczędzania na wojsku nie prosi. Nikt oszczędzania na wojsku nie życzy. Oszczędzanie na wojsku nie jest w żadnych planach modernizacji WP i dzięki Bogu za to. Pan zaś swoje paskudne anty-rady sobie wie sam gdzie wsadzi, tam gdzie Moskwie i Berlinowi nie świeci. Oszczędzać zaś to pan sobie może na rozdmuchanych bajońsko kosztach edukacji i służbie zdrowia w Polsce. Na szczęście demokracją się skończyła w Polsce.

  1. antyDavien

   Davien podaj adres gdzie zamówić lekarza.

 15. Orthodox

  Czyli nic nowego w temacie. Anałogow niet i mityczna skuteczność, z naciskiem na mityczna''.

 16. dim

  "Aż" 15 mld USD wynosi eksport głównego przemysłu, państwa o ludności 145 mln ? No jestem pod wrażeniem. Że aż tak biednie. Przykładowo główny polski przemysł, czyli samochodowy, wyeksportował (w ub.r.) towary za ponad 30 mld USD. Niedawno sprawdziłem też strukturę wymiany towarowej między Grecją, a F.R. i co mi wyszło: Wyszło, że Grecja eksportuje do Rosji mnóstwo artykułów zdecydowanie przemysłowych, w tym mnóstwo produktów chemicznych, uzyskiwanych z obróbki ropy i gazu (plus oczywiście greckie owoce-warzywa), gdy Rosja do Grecji sprzedaje wyłącznie nieobrobione surowce energetyczne. Czyli Grecja, w porównaniu do Rosji, jest to kraj bardzo silnie uprzemysłowiony. A ciekawe jak wypadłoby porównanie Rosji z Bangladesch ? Sprawdzam: Bangladesh samej odzieży eksportuje za 25 mld Euro.

  1. Przemysł motoryzacyjny

   "Przykładowo główny polski przemysł, czyli samochodowy, wyeksportował (w ub.r.) towary za ponad 30 mld USD" U nas nie ma krajowego przemysłu samochodowego. Dane GUS za rok 2016: podatek Vat całej braży 9,6 mld zł. Ww 2016 roku firmy z branży motoryzacyjnej odprowadziły łącznie około 1,7 mld zł podatku dochodowego. Należny podatek od dochodów osób fizycznych uzyskanych 1,4mld zł. w 2016 roku wynosił około 1,4 mld zł. Z miejscami pracy w branży motoryzacyjnej wiąże się także 9,2 mld zł składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacanych przez pracodawców i pracowników. Jakieś wnioski na temat "polskiego przemysłu motoryzacyjnego"

  2. alkaprim

   dim-o czym ty piszesz?Główny przemysł państwa polskiego to fabryki należące do....Fiat-Chrysler Automobiles (montownia)..General Motors Manufacturing Poland(montownia)..MAN Truck & Bus AG.,Volvo Bus Corporation(montownia)Volkswagen Poznań(montownia)Toyota Motor Manufacturing Poland(częsci i podzespoły) i inne.Kto jest właścicielem tych zakładów?Do kogo płyną te miliardy?Tu jest mowa o eksporcie uzbrojenia -porównsj nasz eksport.Jakby te wszystkie zakłady należały do polskich właścicieli lub skarbu państwa-to przybił bym ci piątkę z radości-a tak twierdzę,że coś u ciebie nie tego....

  3. Orthodox

   Biorąc pod uwagę bilans handlowy, praktycznie każdy kraj jest bardziej uprzemysłowiony od Rosji, która eksportuje tylko węglowodory i broń.

 17. ???

  Ciekawe ile Rosja wyda na zwalczanie skutków koronawirusa. Polska wyda 200 miliardów, a Rosjan (przy podobnym PKB na głowę co Polska) jest cztery razy więcej.

Reklama